Inzerce
Inzerce
Inzerce

Těhotenství týden po týdnu

Zvolte si týden, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.

Těhotenství týden po týdnu v trimestrech

Jak se těhotenství počítá? Kdy začíná těhotenství? Mnohé ženy si myslí, že otěhotněním. Termín otěhotnění (termín ovulace) však ve většině případů neznáme přesně. Právě proto se těhotenství počítá od prvního dne poslední menstruace.

Těhotenství týden po týdnu - video

Zdroj: youtube.com

Těhotenství týden po týdnu - 1. trimestr: Od otěhotnění přes těhotenský test po jednotlivá vyšetření a screening v prvním trimestru těhotenství

Ač je to neuvěřitelné, tak první týden těhotenství je oním týdnem, který začnete menstruací a do ovulace je ještě daleko. Ta přichází až na konci druhého týdne těhotenství, tehdy se spermie, dojde-li k pohlavnímu styku, spojí s vajíčkem uvolněným z vaječníku.

Dozvíte se také, zda je možné nějak ovlivnit pravděpodobnost otěhotnění, či pohlaví budoucího miminka. Jak vypadá následný přesun oplozeného vajíčka do dělohy ve třetím týdnu těhotenství. Že je to právě čtvrtý týden těhotenství, v jehož závěru se neobjeví menstruační krvácení jako první známka těhotenství. Většina žen si již v pátém týdnu těhotenství provede těhotenský test, který končí objevením se dvou čárek, tedy pozitivně. Také cítí napětí v prsou jako další známku těhotenství. Některé budoucí maminky trpí mírným krvácením nebo špiněním. Tehdy přichází pro potvrzení těhotenství k lékaři na tzv. vstupní těhotenské vyšetření, který již v šestém týdnu těhotenství na ultrazvuku identifikuje i tepající základ srdce zárodku. V tomto týdnu již mohou začít těhotenské nevolnosti. U těch je pak problematické dodržovat zdravou životosprávu, přesto by se o to každá budoucí maminka měla pokusit.

Každou maminku v této fázi zajímá, kdyže bude ten její den D, termín porodu. Původně vypočtený z prvního dne poslední menstruace se upravuje dle následujících ultrazvukových vyšetření. U miminka je v tomto týdnu již vyvinut kromě základu srdce také základ mozku, zárodek je velikosti 6 mm. V sedmém týdnu těhotenství začíná budoucí maminka nepatrně přibývat na váze. V osmém týdnu těhotenství, zatímco mnohé maminky ještě bojují s nevolností, u dalších může započít plačtivé období. U miminka pokračuje komplikovaný vývoj obličeje. V devátém týdnu, desátém a jedenáctém týdnu těhotenství hladina těhotenského hormonu hCG dosahuje vrcholu. Může se objevit zvýšená únava, proto je potřeba věnovat dostatek času spánku.

Nezapomeňte na zdravý jídelníček se zastoupením všech složek ve správném poměru po dobu celého těhotenství. Zvláště u rizikových těhotných je vhodné se s lékařem poradit na doplnění potřebných vitamínů a minerálií v podobě doplňků stravy. V 11. týdnu těhotenství můžete poprvé zaznamenat nucení častějšího močení. Pozor na infekce rodidel a pochvy v tomto období. Ve 12. týdnu těhotenství obdržíte těhotenskou průkazku. Ta je plná zkratek, pro mnohé budoucí maminky nesrozumitelná. Mezi 11. až 14. týdnem vás lékař odešle k prvotrimestrálnímu screeningu genetických vad plodu.

Těhotenství týden po týdnu - 2. trimestr: Péče o chrup v těhotenství, pohyby plodu, druhý ultrazvuk

Během těhotenství nezapomeňte správně pečovat o svůj chrup a objednat se jednou nebo dvakrát na prohlídku u zubního lékaře. Od 15. týdne se postava začne měnit rychleji. Po ultrazvuku vám lékař upřesní termín porodu. Rovněž si můžete dle termínu porodu vypočítat kdy a jaké vyšetření budete absolvovat. Na konci 16. týdne již plod měří kolem 10 cm, v indikovaných případech se právě v tomto období provádí amniocentéza. V 17. týdnu se můžeme u mnohých maminek setkat s dalším problémem v těhotenství, a to zácpou, příp. s tím souvisejícími hemoroidy. V 18. týdnu již vícerodičky cítí pohyby plodu. V 19. týdnu děloha sahá do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a stydkou sponou a váhový přírůstek bývá optimálně kolem 3 kg. V tomto období proveďte revizi svých aktivit, rizikovým se vyhněte.

Kolem 20. týdne těhotenství budete absolvovat druhý těhotenský ultrazvuk. V této době pohyby plodu cítí i prvorodičky. Ve 21. týdnu jsou již všechny orgány včetně pohlavních vytvořeny, vývojově se do konce těhotenství zdokonalují a ujímají funkce. Kolem 22. týdne se může objevit tuhnutí břicha. Ve 23. týdnu již miminko měří 21 cm a váží 530 g. Ve 24. týdnu je vhodné kontaktovat budoucího dětského lékaře dítěte. V 25. týdnu těhotenství se provádí glukózový toleranční zátěžový test. Cestování s bříškem je již čím dál náročnější, nezapomeňte na správné užití bezpečnostních pásů v automobilu. Kolem 26. týdne můžete začít pociťovat pálení žáhy, klasický problém pro těhotenské období. Ve 27. týdnu končí druhý trimestr těhotenství, a to nejlépe s váhovým přírůstkem kolem 7 kg.

Těhotenství týden po týdnu - 3. trimestr: Předporodní příprava a balení do porodnice

Ve 28. týdnu již děloha dosahuje k polovině vzdálenosti mezi pupkem a hrudní kostí. Do těhotenské poradny budete docházet již každé 4 týdny. Pokud jste tak neučinila dříve, je nejvyšší čas se začít zajímat o předporodní přípravu a také o těhotenské cvičení. Ve 29. týdnu je miminko natolik aktivní, že není výjimkou vidět putující patičku nebo loket miminka přes kůži zvětšeného břicha. Od 30. týdne byste měla začít promýšlet a chystat si věci do porodnice a výbavu pro miminko. Kolem 31. týdne budete pozvána na třetí ultrazvuk. Po 32. týdnu se mnohé maminky rozhodnou nastoupit mateřskou dovolenou. Kolem 33. týdne se již ustálí poloha miminka v děloze. Ve 34. týdnu je bříško uloženo nejvýše.

Ve 35. týdnu, nejlépe ještě dříve byste měla mít ujasněno, do jaké porodnice plánujete jít rodit. V pražských porodnicích je pak nutná registrace v první polovině těhotenství. Ve 36. týdnu se odebírá stěr z pochvy na zjištění přítomnosti streptokoka skupiny B. Od 37. týdne budete poradnu navštěvovat každý týden. je již miminko zcela připraveno na 38. týden porod. V období 39. týdne a 40. týdne již žena očekávající radostnou událost může promýšlet tzv. porodní plán, možnost epidurální analgezie apod. Je vhodné si zkontrolovat zakoupení potřeb pro miminko, jako jsou kočárek, autosedačka, postýlka a další.

Těhotenství týden po týdnu

Obrázky z publikace Jak děti přicházejí na svět

Vaše těhotenství týden po týdnu

Ke každému týdnu můžete přidat i své fotky z těhotenství, dále pak ultrazvuky miminka.

Pod příslušným týdnem je rovněž založena diskuze, ve které si s maminkami můžete popovídat o pocitech, aktivitáchpotížích. Rovněž si můžete přečíst, jak toto období prožívaly maminky, které jej již mají za sebou.

Rodíme ONLINE

Navštivte také projekt Rodíme ONLINE a přečtěte si, jak svá těhotenství prožívaly ostatní maminky.

PORODNICE v ČR

Po porodu nezapomeňte zhodnotit péči v porodnici, ve které jste rodila.

BLOGY a FOTOGALERIE

V těhotenství i po porodu můžete svému miminku vést i si následně uložit a vytisknout deníček a fotogalerii.

Inzerce

Zdravé těhotenstvíPublikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ

představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty

Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to! 

Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

wwww.zdravetehotenstvi.cz.

 

Zajímavé články oddílu Těhotenství týden po týdnu

40. týden těhotenství

40. týden těhotenství

40. týden těhotenství se pravděpodobně cítíte velmi neohrabaná a unavená. V noci špatně spíte, je to způsobeno jednak nervozitou a očekáváním porodu každým dnem, jednak tím, že už obtížně hledáte vhodnou polohu ke spaní.

Celý článek »

po 40. týdnu těhotenství

po 40. týdnu těhotenství

Možná jste stále neporodila a už vám to připadá k nevydržení. Zkuste se uklidnit, je to zcela normální, těhotenství trvá 38-42 týdnů. Po proběhlém termínu porodu byste měla být sledována v ambulanci porodnice.

Celý článek »

Související články

Komerční sdělení

Poradna

Alkohol v těhotenství

| NaDja.S | 06.07.2020, 21:02

Dobrý den, do jakého týdne těhotenství platí pravidlo "vše nebo nic" ? Těhotenství jsem zjistila na konci 4 týdne. Od te doby se samozřejmě chovám vzorně, ale nebylo tomu tak (hodně alkoholu - viz. předchozí dotaz). Děkuji za odpověď

Dobrý den, většinou se udávají zhruba první tři týdny. Hezký den 

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 09.07.2020, 06:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce