Cestování v těhotenství

 1. Riziko cestování ve veřejných dopravních prostředcích
 2. Kdy nelétat?
 3. Vhodný dopravní prostředek

Cestování vždy představuje určité riziko (vibrace, otřesy, riziko úrazu, narušení denního životního rytmu).

1. Riziko cestování ve veřejných dopravních prostředcích

Cestování ve veřejných dopravních prostředcích s sebou nese riziko infekce, přehřátí, dehydratace nebo trombembolie (vmetnutí utrženého kusu krevní sraženiny do cévy s jejím následným ucpáním).

2. Kdy nelétat

Cestování letadlem se nedoporučuje těhotným ve III. trimestru pro riziko předčasného porodu při tlakových změnách ve vyšších nadmořských výškách a vyšší riziko trombembolie.

3. Vhodný dopravní prostředek

Cestování autem z výše zmíněného se jeví jako nejvhodnější, ovšem při dodržování pravidel bezpečnosti. Je nutné použít bezpečnostní pás, který má být veden pod zvětšeným břichem, ne přes břicho, viz: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/aktivity-sporty/uziti-pasu

4. Doporučení, nad čím se před cestováním do ciziny zamyslet

Těhotná žena by spíše než diskomfort, možná rizika z létání, měla promyslet situaci z pohledu toho, kam letí, jaká je tam zdravotní péče a co by dělala v případě náhle vzniklých komplikací nebo předčasného porodu. Jsou známy případy předčasných porodů v zahraničí s 2měsíčním pobytem miminka v inkubátoru. Tímto se nejen dotyčným dovolená zkomplikovala po zdravotní stránce, ale i prodražila.

V této souvislosti jsme se dovolili obrátit na zdravotní pojišťovny s dotazy týkajícími se právě možných zdravotních problémů u těhotných v zahraničí. Ty i s odpovědí jednotlivých pojišťoven přikládáme.

ZPMVCR – tisková mluvčí Mgr. Hana Kadečková

Hradí ZPMVCR za své pojištěnce péči spojenou s porodem a péči o miminko v zahraničí? Nebo obojí probíhá v rámci cestovního pojištění?

Léčení (poskytování hrazených zdravotních služeb) v souvislosti s těhotenstvím a porodem je považováno za tzv. nezbytnou péči, která je na základě předložení průkazu pojištěnce (EHIC) hrazena příslušnou zdravotní pojišťovnou, tedy i ZP MV ČR z veřejného zdravotního pojištění. 

Proces úhrady nákladů je standardní, tedy v první fázi hradí náklady zahraničnímu poskytovateli (zdravotnickému zařízení, které o pacientku pečuje) výpomocně jeho smluvní zdravotní pojišťovna (nositel pojištění), která následně vynaloženou částku účtuje příslušné české zdravotní pojišťovně, u níž je dotčený pacient registrován. 

Je potřeba dodržet podmínku nezbytnosti péče, to znamená, že náklady nejsou hrazeny v případě, že těhotná žena za konkrétním vyšetřením/léčením do zahraničí cíleně vycestuje. V těchto případech se již jedná o péči plánovanou, na kterou se - pokud jde o hrazení nákladů - vztahují jiná pravidla. 

Je možné se na tuto situaci u ZPMVCR připojistit? Nebo pouze u poskytovatelů cestovního pojištění?

ZP MV ČR nabízí svým klientům velice výhodné a rozsáhlé cestovní pojištění, které nabízí prostřednictvím ERGO pojišťovny a.s. (podrobnosti o cestovním pojištění najdete na http://www.zpmvcr.cz/pojistenci/cestovni-a-jine-pripojisteni/cestovni-pojisteni/). 

 

Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Cestování v těhotenství - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Delší let
  Ahoj, dobrý den,

  jsem 8tt, v dubnu se budu vdávat a po svatbě bysme měli odletět na svatební cestu do Thajska. Let by měl být 10hodin. Já v tu dobu budu v pátém měsíci. Píšou až třetí trimestr, čili bych měla být ještě měsíc v plusu :)  
  Tak by to snad mělo být v pohodě, ne? Lety jinak, netěhotná :), snášim dobře.
  Tzka   | 21.01.2013 09:04:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • Nejdriv mi to fakt nevadilo,silnice,ktere byly ok nebyl problem.Ale ty polnacky mezi vesnicema nic moc.
  miminkomalina   | 18.09.2011 20:40:43
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Aniball

| Ajda96 | 27.07.2018, 06:41

Dobrý den, jsem ve 33. týdnu těhotenství a uvažuji o aniballu. V roce 2012 jsem byla na konizaci čípku a v září 2017 jsme přišli o miminko, takže jsem byla na revizi. Je možné aniball používat? Děkuji Vám za odpověď :)

Dobrý den, záležitosti, které jste popsala výše, určitě s užíváním aniballu nesouvisí.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 08.08.2018, 12:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce