Cestování vždy představuje určité riziko (vibrace, otřesy, riziko úrazu, narušení denního životního rytmu).
Riziko cestování ve veřejných dopravních prostředcích
Cestování ve veřejných dopravních prostředcích s sebou nese riziko infekce, přehřátí, dehydratace nebo trombembolie (vmetnutí utrženého kusu krevní sraženiny do cévy s jejím následným ucpáním).
Kdy nelétat
Cestování letadlem se nedoporučuje těhotným ve III. trimestru pro riziko předčasného porodu při tlakových změnách ve vyšších nadmořských výškách a vyšší riziko trombembolie.
Vhodný dopravní prostředek
Cestování autem z výše zmíněného se jeví jako nejvhodnější, ovšem při dodržování pravidel bezpečnosti. Je nutné použít bezpečnostní pás, který má být veden pod zvětšeným břichem, ne přes břicho, viz: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/aktivity-sporty/uziti-pasu
Doporučení, nad čím se před cestováním do ciziny zamyslet
Těhotná žena by spíše než diskomfort, možná rizika z létání, měla promyslet situaci z pohledu toho, kam letí, jaká je tam zdravotní péče a co by dělala v případě náhle vzniklých komplikací nebo předčasného porodu. Jsou známy případy předčasných porodů v zahraničí s 2měsíčním pobytem miminka v inkubátoru. Tímto se nejen dotyčným dovolená zkomplikovala po zdravotní stránce, ale i prodražila.
V této souvislosti jsme se dovolili obrátit na zdravotní pojišťovny s dotazy týkajícími se právě možných zdravotních problémů u těhotných v zahraničí. Ty i s odpovědí jednotlivých pojišťoven přikládáme.
ZPMVCR – tisková mluvčí Mgr. Hana Kadečková
Hradí ZPMVCR za své pojištěnce péči spojenou s porodem a péči o miminko v zahraničí? Nebo obojí probíhá v rámci cestovního pojištění?
Léčení (poskytování hrazených zdravotních služeb) v souvislosti s těhotenstvím a porodem je považováno za tzv. nezbytnou péči, která je na základě předložení průkazu pojištěnce (EHIC) hrazena příslušnou zdravotní pojišťovnou, tedy i ZP MV ČR z veřejného zdravotního pojištění.
Proces úhrady nákladů je standardní, tedy v první fázi hradí náklady zahraničnímu poskytovateli (zdravotnickému zařízení, které o pacientku pečuje) výpomocně jeho smluvní zdravotní pojišťovna (nositel pojištění), která následně vynaloženou částku účtuje příslušné české zdravotní pojišťovně, u níž je dotčený pacient registrován.
Je potřeba dodržet podmínku nezbytnosti péče, to znamená, že náklady nejsou hrazeny v případě, že těhotná žena za konkrétním vyšetřením/léčením do zahraničí cíleně vycestuje. V těchto případech se již jedná o péči plánovanou, na kterou se - pokud jde o hrazení nákladů - vztahují jiná pravidla.
Je možné se na tuto situaci u ZPMVCR připojistit? Nebo pouze u poskytovatelů cestovního pojištění?
ZP MV ČR nabízí svým klientům velice výhodné a rozsáhlé cestovní pojištění, které nabízí prostřednictvím ERGO pojišťovny a.s. (podrobnosti o cestovním pojištění najdete na http://www.zpmvcr.cz/pojistenci/cestovni-a-jine-pripojisteni/cestovni-pojisteni/).
Předchozí článek:
Cviky k prevenci vzniku otoků a tvorby křečových žil
Následující článek:
Aktivity pro těhotné
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!