Inzerce
Inzerce
Inzerce

Lotosový porod

Porod bez oddělení placenty od těla novorozence přestřižením pupečníku – to je lotosový porod. Pupečník se nechá dotepat, je ponechán celistvý až do té doby, než se od pupku přirozeně oddělí. To nastane 3-10 dní po porodu.

V některých případech je pouze ponechán nepřerušený pupečník po delší dobu, například několik hodin. Tento alternativní styl porodu je praktikován zejména z duchovních důvodů, kdy je vyzdvihován význam placenty, která je spojením mezi matkou a dítětem chápána jako součást těla dítěte, protože se stejně jako zárodek vyvíjí z vajíčka oplozeného spermií. Placenta je tímto i určitým způsobem uctívána. Dítě samo nad placentou převezme kontrolu a po čase ji odloučí. V přírodě se setkáváme s primáty, kteří pupečník nepřerušují, ale ponechávají ho delší dobu napojený k mláděti. I na to se zastánci lotosového porodu odvolávají.

Inzerce

Jaké jsou výhody dle zastánců?

Kromě dříve zmiňovaného symbolického významu zastánci vyzdvihují to, že lotosový porod umožní tok krve z placenty zpět do oběhu novorozence, což by mělo snižovat riziko anémie. Stejného efektu však lze dosáhnout pouhým pozdějším přerušením pupečníku. Také je lepší pupečník nepřerušovat vůbec než jej přestřihnout nesterilním nástrojem, který by se mohl stát zdrojem infekce. Tato situace pochopitelně nenastane v nemocnici, ale spíše při nečekaných porodech na nestandardních místech.

Možná rizika

The Royal College of Obstetricians and Gynecologists ve Velké Británii varuje před rizikem infekce, která může vzniknout v placentě a rozšířit se do těla novorozence. Placenta se totiž stává po porodu mrtvou tkání, již není zásobována krví, a je tak náchylná k infekci. V současné době není proveden dostatečný výzkum v oblastech benefitů a rizik lotosového porodu, je však možné vyšší riziko déle přetrvávající žloutenky. Také může při neopatrné manipulaci dojít k utržení pupečníku a k poranění pupku. Nedostatek dostupných znalostí o této metodě je také někdy důvodem, proč je pro jistotu odmítána.

Lotosový porod v českých porodnicích

V českých nemocnicích je lotosový porod prováděn velice vzácně, některé nemocnice jej z hygienických důvodů vůbec neposkytují pro zvýšené riziko vzniku infekce u novorozence. Na druhé straně je však možné jej provést i při porodu císařským řezem. Placenta se po porodu umyje, osuší, nasolí, mohou se přidat také různé byliny, poté se zabalí do látky a každý den je o ni nutné pečovat.

Nemůže při lotosovém porodu dostat novorozenec infekci nebo vykrvácet? Jaká má lotosový porod rizika? Ptáme se pana prof. Roztočila.

„Ihned po porodu se placentární cévy uzavírají, a to zhruba do čtvrt hodiny. Pupečník začíná mumifikovat, vysychat. Že by tam hrozila infekce? Těžko říct, ale já si myslím, že ne. Rodičů, kteří chtějí lotosový porod, není mnoho. Balí pupečník do různých plátýnek a dávají na to vonné soli. Novorozenec tím není nijak ohrožen. Třetí den pupečník zmumifikuje a společně s placentou odpadne,“ přemýšlí o možných rizicích pan profesor. Také doplňuje, že na porodním sále vznikají komické situace, kdy díky němu není jasné, zda je dítě ještě porodníka nebo již patří do kompetence pediatra, když je ještě pořád napojeno na placentu, což na lékaře působí jako neukončený porod a doplňuje: „Myslím si, že lotosový porod je taková bouře ve sklenici vody, spíš je to jen nezvyk, než aby opravdu někoho ohrožoval. Porodníky vůbec, těm je to celkem jedno, ale je pravda, že pediatři nejsou vůbec zvyklí ošetřovat novorozence napojeného na mumifikující pupečník s nekrotizující placentou.

Obecně není většina novinek typu placentofagie a lotosový porod běžnou rutinou na porodních sálech. Stále převládají ženy, které si nechají poradit. Když si napíšou porodní plán, tak se prodiskutuje. Radikálních matek s nesplnitelnými přáními naštěstí moc není. Placentofagičky se ročně počítají na desítky a lotosový porod známe spíš z vyprávění, protože jsme se zatím s ním u nás nesetkali.

Těch přání žen je teď takové neomezené a nekonečné množství, že ani nevíme, s čím na nás vyrukují a co si budou přát příště,“ ukončuje pan profesor náš dnešní rozhovor.

Inzerce

 

Autoři: prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc., Eva Illiašová (studentka 3. ročníku 2. LF UK), MUDr. Jana Martincová

Inzerce

Zdroje: 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Lotosový porod - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×