Těhotenství
Zvolte si týden těhotenství, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
Co vás zajímá

5. týden těhotenství
Kalkulačky:
Ovulační kalkulačka
Vypočtěte si váš termín ovulace!
Kdy budete mít plodné dny?
Výpočet ovulace vám provede naše ovulační kalkulačka.
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Termíny očkování
Kdy bude vaše dítě očkováno proti nemocem zahrnutým v rámci pravidelného očkovacího kalendáře?
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
O těhotenství, trimestry těhotenství, změny v těle ženy, vývoj plodu, péče o ženu v těhotenství, vyšetření – screening a komplikace
Co je těhotenství?
Těhotenství je období života ženy, kdy se v jejím těle po dobu 9 měsíců vyvíjí plod.
Jak se těhotenství počítá?
Těhotenství trvá přesně 40 týdnů, 10 lunárních měsíců. Počítá se od prvního dne poslední menstruace, i když žena otěhotní až zhruba 2 týdny poté – viz Délka těhotenství.
Fáze těhotenství
Těhotenství dělíme na tři stejně dlouhé úseky – trimestry. U miminka pak rozlišujeme do 9. týdne včetně embryo-zárodek a následně fetus-plod.
Otěhotnění
Žena by měla svůj životní styl upravit již v době plánování těhotenství.
Je dobré vědět, jak otěhotnět, kdy je možnost otěhotnění nejpravděpodobnější. Že oplození ještě neznamená otěhotnění. Jestli můžete ovlivnit pohlaví miminka a jak poznáte, že jste těhotná, jaké jsou příznaky těhotenství. Jak si správně provést těhotenský test. Jak vypočítat termín porodu, nejen podle prvního dne poslední menstruace, ale také podle data oplozující soulože, znáte-li je.
První trimestr (0. až 13. týden těhotenství)
V prvních týdnech má zárodek rysy shodné se zárodky zvířat, zhruba ve 12. týdnu těhotenství se začíná podobat lidské bytosti. Kolem 8. týdne jsou rozeznatelné oči, uši, nos a ústa. Také vytvořeny prsty. První trimestr je nejdůležitější stran možného poškození plodu nejrůznějšími vnějšími vlivy.

Zárodek klokan (ZOO Chleby) vs. lidský zárodek
Druhý trimestr (14. týden těhotenství až 27. týden těhotenství)
Nejvýznamnějším v tomto období jsou pohyby plodu, které matka začne cítit kolem 20. týdne těhotenství, druho a vícerodička již kolem 18. týdne těhotenství. Jedná se o období rychlého růstu plodu a vývoje orgánů. Komplikace jako nevolnost začínají ustupovat, naopak se objevují ty, které souvisí se zvětšující se velikostí plodu.
Třetí trimestr (28. týden těhotenství až 40. a více týden těhotenství)
Jedná se o období rychlého zvětšení hmotnosti plodu ze zhruba 1000 na 3200 g. Z těla plodu postupně mizí ochlupení-lanugo, zvětšují se tukové zásoby, svalová hmota a kůže je hladká, růžová, probíhá růst vlasů.
Vývoji miminka se věnujeme nejen v každém týdnu těhotenství, ale podrobně pak v oddíle vývoj miminka týden po týdnu.
Zdravotní péče, prohlídky a vyšetření v těhotenství
Zhruba nejpozději do konce prvního trimestru žena obdrží těhotenskou průkazku. Jedná se o nejdůležitější dokument v těhotenství, který by žena měla mít stále u sebe. Do schématu jednotlivých návštěv v těhotenské poradně, která mají v počátku interval 4-6 týdnů, jsou zahrnuta i tři ultrazvuková vyšetření. První v 11. až 13. týdnu těhotenství, sloužící k určení termínu porodu dle velikosti plodu, ale i vývojových vad plodu. Druhé ve 20. až 22. týdnu těhotenství, které je zaměřeno na velikost plodu, určení množství plodové vody, uložení placenty, pohybů plodu a také vývojových vad. Obdobně pak třetí ultrazvuk mezi 30. až 32. týdnem těhotenství.
Do konce 14. týdne těhotenství se všem těhotným měří hladina cukru na lačno a mezi 24. a 28. týdnem těhotenství podstupují zátěžový test na cukrovku (oGTT – orální glukózový toleranční test).
V posledním trimestru je vhodné se začít seznamovat s problematikou porodu, i s předporodní přípravou.
V oddíle Porodnice v ČR se můžete seznámit s péčí v jednotlivých porodnicích, včetně kurzů předporodní přípravy, jak se v porodnici rodí, jak je to s doprovodem a dalšími záležitostmi.
Pokud nechcete chodit na kurzy v porodnici nebo mimo, tak se určitě běžte seznámit s prostředím porodního sálu, abyste šla s doprovodem již do známého prostředí.
Nezapomeňte si nachystat věci do porodnice a pro miminko doma.
Sama jsem tápala v sociálně-právních záležitostech týkajících se mateřství. Proto i z nich vám přinášíme byť stručné, ale důležité informace. Dozvíte se, co je mateřská a co rodičovská dovolená, jaká výše dávek se vyplácí, co je porodné a kde a jak o dávky žádat.
Změny v těle matky během těhotenství
Mateřský organizmus se během těhotenství mění, musí se přizpůsobit tomu, že plod zasahuje téměř do všech jeho funkcí. Změny se projeví v následujícím:
- Zvýšení tělesné hmotnosti matky v důsledku hmotnosti plodu, placenty, ale i zadržování tekutin. K největšímu nárůstku dochází v posledním trimestru.
- Zvětšující se děloha a změny rodidel.
- Zvětšující se objem krve, počet bílých krvinek a další změny v krevním oběhu. Stoupá také srdeční frekvence a důsledkem tlaku dělohy může docházet k otokům dolních končetin koncem těhotenství.
- Dýchání může ztížit tlak plodu.
- U trávicího traktu je počátkem těhotenství popisována mnoha těhotnými nevolnost, která ustupuje na konci prvního trimestru. V pozdních týdnech těhotenství důsledkem tlaku dělohy na žaludek a uvolněním svěrače jícnu může docházet k pálení žáhy. Hormonální změny vedou k zácpě a také se mění chuť k jídlu.
- Rozšíření močovodů a snížení jejich pohyblivosti může vést k častějším infekcím. Ke konci těhotenství tlak hlavičky snižuje kapacitu močového měchýře a močení je častější.
- Prsa se zvětšují a bradavky mohou pigmentovat a více se prokrvit.
- Na kůži se mohou objevit žlutohnědé skvrny, nejčastěji na břiše jako střední čára. Vlivem hormonů a napínáním kůže se v ní tvoří praskliny-strie.
- V důsledku rozvolnění vazivových spojů v pánvi je častá „kachní“ chůze u těhotných. Může být doprovázena i bolestivostí.
- V těhotenství se změny týkají i psychiky. Budoucí maminky mohou trpět zvýšenou nervozitou, neadekvátními reakcemi na stres a přecitlivělostí. Také poruchami spánku, plačtivostí a depresemi či zvýšenou agresivitou.
Komplikace v těhotenství
I když je těhotenství považováno za fyziologický jev, ne nemoc, tak v jeho průběhu může dojít k patologickým stavům, ohrožujícím matku, dítě nebo obojí. Zásah zdravotníků se odvíjí od stupně komplikace.
Škála je od běžných těhotenských potíží, jako jsou nevolnosti, varixy, zácpa, bolesti, hemoroidy nebo tuhnutí břicha přes infekční onemocnění, inkompatibilitu v Rh faktoru, těhotenskou cukrovku, až po molu, preeklampsii, potrat nebo předčasný porod. O všech je pojednáno v oddíle Komplikace v těhotenství.
Jak si těhotenství užít?
„Těhotenství, zvláště to první, bylo jedním z nejkrásnějších období mého života,“ svěřuje se zakladatelka Babyonline, lékařka Jana Martincová. „Psal se přesně rok 2000, kdy byla porodnost ještě nízká, byla jsem na pracovišti jediná těhotná, všichni se ke mně chovali velmi pěkně, pozorně a ohleduplně, stejně tak manžel doma, a musím přiznat, že jsem si těhotenství velmi užila. Jestli bych něco maminkám doporučila, tak hlavně mít stále zaměstnanou hlavu, aby příliš nemyslely na možné komplikace, dělaly vše pro zdraví sebe i miminka, tedy zdravě žily, včetně pohybu i zdravé výživy, a budovaly si kolem sebe pouze pozitivní, optimizmem naplněné vztahy.“
Zajímavé články z oddílu Těhotenství
- Všechny články
- Nejčtenější články
- Nejnovější články
Plodné dny kalkulačka
vypocty-terminy/termin-ovulaceVypočtěte si Váš termín ovulace! Kdy budete mít plodné dny po menstruaci? Výpočet ovulace Vám provede naše ovulační kalk...

Je zvýšení teploty v cyklu nejvhodnější doba pro početí?
Je zvýšení bazální teploty signálem správného načasování početí, nebo už je příliš pozdě? Jak souvisí ovulace s teplotními změnami v těle ženy? Odhalt...

Proč je u pozitivního ovulačního testu nejvyšší čas k souloži?
Je pozitivní ovulační test signálem, že je nejvyšší čas k početí? Proč je důležité načasovat soulož ještě před samotnou ovulací? Zjistěte, jak správně...

Plánování těhotenství
Chcete vědět, co dodržovat a čeho se naopak vyvarovat před plánovaným otěhotněním?

Jak otěhotnět? Ovulace. Plodné dny.
Kdy je pro Vás nejvhodnější termín pro početí miminka? Co je ovulace? Co jsou plodné dny? Jak si určit plodné dny? Jak co nejrychleji otěhotnět?

Oplození není začátkem těhotenství
Víte, z jak mála oplozených vajíček se nakonec narodí dítě?

Když chcete otěhotnět: Jaký je nejdelší čas po ovulačním testu k souloži?
O ovulačních testech jsem slyšela až někdy po založení Babyonline. Nevím, jestli za nás ještě takové pomůcky k otěhotnění nebyly, nebo jsem v době plá...

Mohu být těhotná?
Zatímco část žen na tomto portálu dychtí a prahne po co nejrychlejším otěhotnění a zdárném donošení miminka, nám téměř denně chodí na e-mail dotazy se...

Těhotenství náctiletých
Jaká jsou rizika těhotenství u náctiletých? Pro plod riziko předčasného porodu, nízké porodní váhy. Jaká jsou rizika pro dítě po porodu? Jak těmto těh...

Ovulační testy
Jak funguje ovulační test? Jak dle ovulačního testu naplánovat pohlavní styk? Kdy a jak je vhodné ovulační test provést? Jak se projeví pozitivní výsl...

Jak mohu ovlivnit pohlaví dítěte?
Jak je možné ovlivnit pohlaví dítěte vhodným naplánováním pohlavního styku?

Příznaky těhotenství
Jaké jsou první příznaky těhotenství a kdy je vhodné objednat se k lékaři? Přinášíme přehled možných projevů včetně odpovědí na nejčastější otázky.
Obsah článku
- Co je těhotenství?
- Jak se těhotenství počítá?
- Fáze těhotenství
- Otěhotnění
- První trimestr (0. až 13. týden těhotenství)
- Druhý trimestr (14. týden těhotenství až 27. týden těhotenství)
- Třetí trimestr (28. týden těhotenství až 40. a více týden těhotenství)
- Zdravotní péče, prohlídky a vyšetření v těhotenství
- Změny v těle matky během těhotenství
- Komplikace v těhotenství
- Jak si těhotenství užít?
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků