po 40. týdnu těhotenství
Zvolte si týden těhotenství, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
Možná jste ano tento týden stále neporodila a už vám to připadá k nevydržení. Zkuste se uklidnit, je to zcela normální, těhotenství trvá 38-42 týdnů. Po proběhlém termínu porodu byste měla být sledována v ambulanci porodnice, kde budete rodit a kontroly jsou častější, většinou 2-3x týdně. Pokud je vše v pořádku, bude se čekat přibližně 10-12 dnů. Do té doby většina rodiček porodí. Pokud byste přesto v tomto období neporodila, či pokud by bylo ze zdravotních důvodů důležité porod rozběhnout, existuje několik možností tzv. indukce porodu. Jedná se vlastně o umělé vyvolání děložní činnosti, které vede k vypuzení plodu.
Nejčastěji se provádí:
- Hamiltonův hmat – odloučení dolního pólu vaku blan při vaginálním vyšetření
- Vyvolání porodu pomocí hormonu prostaglandinu, který se ve formě tablet (gelu) zavádí do pochvy a který urychlí přípravu děložního hrdla a vyvolá děložní činnost.
- Dirupce vaku blan – tzn. vypuštění plodové vody, které rovněž často vede k nástupu děložních stahů
- Podání infúze s oxytocinem, což je hormon, který vede k vyvolání či posílení děložní činnosti. Podává se až po odtoku plodové vody.
Analgezie v průběhu porodu
Porod je velmi bolestivý proces. Jedná se ale o bolest přirozenou, která k porodu patří a která má zároveň i svůj obrovský význam – posiluje vztah mezi matkou a dítětem a vede k formování osobnosti matky. Některé ženy si nepřejí porodnickou bolest nijak ovlivňovat a chtějí ji „prožít“. Jiné ženy si naopak přejí porodnickou bolest utlumit či zcela odstranit. Žádná z metod porodnické analgezie nevede k bezbolestnému porodu, některé metody jsou ale účinnější než jiné. Poraďte se s porodní asistentkou nebo lékařem. Mezi nejúčinnější metody patří i epidurální analgezie.
Epidurální analgezie
Epidurální analgezie patří mezi nejúčinnější metodu ovlivnění bolesti za porodu. V posledních letech je tato metoda velmi rozšířená. Cílem je mírnit bolest v první době porodní, kdy se otevírají porodní cesty a v druhé době porodní, kdy se rodí miminko a při následném eventuálním šití poranění po porodu.
U každé rodičky je třeba podání analgezie posuzovat individuálně.
Nelze ji provést v případě, kdy rodička má problém s krevní srážlivostí či je na antikoagulační (protisrážlivé) terapii, v případě kdy vpichu brání deformita páteře či infekční ložiska na kůži v místě vpichu, problém může nastat i při tetování v bederní oblasti (dnes časté). Problémem může být i silná obezita.
Při epidurální analgezii žena necítí nepříjemnou bolest, ale neztrácí vládu nad svýma nohama a na povel může efektivně tlačit.
Možnou komplikací je přechodný pokles krevního tlaku, krvácení v místě vpichu, alergická reakce na anestetikum nebo bolest hlavy po výkonu.
Za provedení epidurální analgezie se v některých porodnicích platí.
Právě jste porodila….!
Narozením miminka končí první etapa života každého z nás, etapa, která se odehrála uvnitř mateřského organismu. Plným právem můžeme toto období označit jako zázrak.
Z jediné malé buňky se vyvinul nový člověk. Je schopný samostatné existence a má se čile k světu.
Všechno dobře dopadlo, je čas na úlevu a velkou radost. Nadešla chvíle, kterou jste si představovala snad tisíckrát, držíte v náručí a díváte se na svoje miminko. Konečně se můžete seznámit s tím, koho už navždy budete nejvíc na světě milovat.
Děkujeme, že jste s námi prošli/y celé těhotenství. Určitě neodcházejte, v oddíle Dítě od A do Z najdete spoustu užitečných informací v článcích jedněch z nejlepších praktických lékařů pro děti, příp. dalších specialistů (kojení, přechod na smíšenou stravu, příkrmy, jak přenášet novorozence, nemoci dítěte, horečka, jak provést zábal apod.). Můžete si také nechat poslat brožuru 20x péče o dítě v prvním půlroce, která navazuje na těhotenskou 20x o těhotenství, stáhnout si ji můžete také do mobilu.
Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).
Ve zkratce pro tatínky
Mamince, která ve 40. týdnu těhotenství neporodila, to může připadat k nevydržení. Od data porodu maminku sledují v porodnici, pokud tam již nechodila na vyšetření v předchozích týdnech. Po proběhlém termínu porodu jsou kontroly 2-3x týdně. Následně se může čekat až 12 dnů na spontánní porod. Pokud k tomu nedojde, nebo se vyskytly zdravotní potíže, mohou se lékaři rozhodnout k indukci porodu. K tomu slouží několik metod. Některé maminky sahají k přirozeným metodám, jakou je např. soulož. Sperma obsahuje hormon prostaglandin, který vyvolává stahy dělohy. V případě, že se porod konečně rozběhne, může maminka zvážit, zda bolest během něj vydrží, nebo si od ní pomůže epidurální analgezií nebo přirozenými prostředky – teplá voda, masáž, úlevové polohy. Zájem či nezájem o epidurál hlaste při příchodu na porodní sál, aby se vše stihlo provést před nejbolestivější částí porodu, nebo v opačném případě, aby Vám tuto metodu nikdo dále nenabízel. Držíme palce a přejeme šťastný porod a mnoho radosti s miminkem. JM
Předchozí článek:

40. týden těhotenství
Následující článek:

Diskuze k těhotenství
Diskuze ke článku
Poradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Už jste začali s nákupem dárků na Vánoce? Kdy? Nebo to necháváte na poslední chvíli?
13 %
15 hlasů
43 %
49 hlasů
8 %
9 hlasů
10 %
11 hlasů
26 %
29 hlasů