40. týden těhotenství
Zvolte si týden těhotenství, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
1. Co se děje s maminkou 40. týden těhotenství?
Poslední, 40. týden těhotenství se již pravděpodobně cítíte velmi neohrabaná a unavená. V noci špatně spíte, je to způsobeno jednak nervozitou a očekáváním porodu každým dnem, jednak tím, že už obtížně hledáte vhodnou polohu ke spaní.
Pokud již chcete porodit, volte raději chůzi než posedávání doma, večer se vykoupejte v teplé vodě (ne však příliš teplé), jedním z osvědčených receptů je též sex ve vhodné poloze. Látky obsažené v ejakulátu totiž přirozeně urychlují vyzrávání hrdla děložního.
Prvním znakem blížícího se porodu bývá často odchod hlenu s příměsí krve (tzv. hlenové zátky), znamená to, že začíná rozevírat děložní hrdlo. Některé ženy však nemusí odchod hlenové zátky zaznamenat – nemusí vždy porodu předcházet.
2. Jak roste miminko 40. týden těhotenství?
Stav novorozence po porodu se hodnotí pomocí tzv. Apgar skóre. Jedná se o bodové ohodnocení zdravotního stavu novorozence v 1., 5., a 10. minutě po narození, celkové hodnocení je v rozmezí 0 až 10 bodů (např. tedy 8/10/10). Hodnotí se:
- srdeční frekvence
- dechová aktivita
- barva kůže
- svalový tonus
- reakce na podráždění
Každá z funkcí se hodnotí 0-2 body, maximum je tedy 10 bodů. Skóre 7 a více je normální, přičemž důležité je skóre v 5. minutě. Při nižším skóre je potřeba další vyšetření resp. péče o novorozence.
3. Pupečníková krev
Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstane po přerušení pupečníku v placentě. Její nenahraditelnost spočívá v tom, že obsahuje buňky, které se v takové podobě už nikdy během života v organismu nevyskytnou. Jsou to tzv. zárodečné buňky, které mají schopnost se množit a přeměňovat v různé typy buněk (např. buňky produkující inzulin, mozkové buňky či buňky srdečního svalu aj). V praxi se však zatím využívají zárodečné krvetvorné buňky, které zajišťují krvetvorbu a jsou používány v léčbě nádorových onemocnění (např. leukémie) nebo vrozených poruch imunity a metabolismu.
Rodička se rozhoduje, jak s pupečníkovou krví naloží. Může ji nechat zlikvidovat jako biologický odpad, může ji darovat či ji nechat uskladnit pro vlastní potřebu.
Možnost dárcovství v ČR zajišťuje Banka pupečníkové krve (BPK). Dárcovství je anonymní, bezplatné, žena není honorována. Kmenové buňky jsou zařazeny do celosvětového registru.
Více informací získáte v těhotenské poradně, zjistěte si též, zda v porodnici, kde plánujete rodit, je odběr pupečníkové krve možný. Ne všechny porodnice tento odběr zajišťují. Uchování krve pro vlastní potřebu je možný pouze tam, kde mají pracoviště uzavřenou smlouvu s komerčními firmami, jež se uskladněním pupečníkové krve zabývají.
Aktuální informace o odběrech pupečníkové krve najdete v článku Pupečníková krev.
4. Jak vypadá miminko 40. týden těhotenství?
Miminko vypadá stejně jako zralý novorozenec.

Více o vývoji miminka a více sonografických snímků najdete v článku
Třicátý pátý až třicátý osmý týden vývoje miminka.
Nezapomeňte se podívat, jak probíhá porod a jaké jsou známky zralého novorozence:

Termín otěhotnění

Těhotenská kalkulačka
Termín porodu

Děkujeme, že jste s námi došli/y až sem. Určitě neodcházejte, v oddíle Dítě od A do Z najdete spoustu užitečných informací v článcích jedněch z nejlepších praktických lékařů pro děti, příp. dalších specialistů (kojení, přechod na smíšenou stravu, příkrmy, jak přenášet novorozence, nemoci dítěte, horečka, jak provést zábal apod.). Můžete si také nechat poslat brožuru 20x péče o dítě v prvním půlroce, která navazuje na těhotenskou 20x o těhotenství , stáhnout si ji můžete také do mobilu.
Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).
Ve zkratce pro tatínky
Maminky v posledním, 40. týdnu těhotenství se již nemohou porodu dočkat. Nervozitou přes den popocházejí, v noci špatně spí, těžko s velkým bříškem hledají vhodnou polohu. V den porodu čeká maminku kontrola na porodním sále vybrané porodnice. Miminko má již všechny znaky zralosti. Po narození lékaři zhodnotí jeho zdravotní stav pomocí tzv. Apgar skóre, kdy si všímají dýchání, činnosti srdce, barvy kůže, svalového napětí a reakcí na podráždění. Zvažte, zda nechcete uschovat pro budoucnost pupečníkovou krev miminka. Můžete ji také darovat prostřednictvím Banky pupečníkové krve, odkud bude zařazena do celosvětového registru. JM
Předchozí článek:

39. týden těhotenství
Následující článek:

po 40. týdnu těhotenství
Diskuze ke článku
Poradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!