30. týden těhotenství
Zvolte si týden těhotenství, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
1. Co se děje s maminkou 30. týden těhotenství?
V tomto pokročilém stádiu těhotenství jste čím dál více nemotorná, může se vám stávat, že neustále narážíte břichem někam, kudy jste dříve bez problémů procházela. Můžete mít problémy i se zavazováním bot. Mohou vás začít trápit bolesti v podbřišku nebo v tříslech. Je to důsledek tlaku a tahu těhotné dělohy, lékař by však měl zjistit, zda se předčasně neotevíráte.
Kůže nad zvětšeným břichem je velmi napjatá, občas nepříjemně svědí. Používejte hypoalergenní tělové mléko, pokud je svědění úporné, nechte si vyšetřit jaterní testy. Někdy může dojít vlivem těhotenství k jejich zvýšení.
Mezi 30. - 32. týdnem těhotenství byste měla též absolvovat 3. ultrazvukové vyšetření, které slouží především k ověření správného růstu plodu, určení umístění placenty a množství plodové vody. Miminko již často bývá otočeno hlavičkou dolů, pokud tomu tak není, ještě stále má dost času.
Přírůstek na váze je kolem 9 - 10 kg.
2. Hygiena v těhotenství
V těhotenství je obecně zvýšena sekrece potních a mazových žláz, proto je vhodné pravidelné sprchování vlažnou vodou, případně krátká koupel ve vlažné vodě.
Příliš horká lázeň naopak vhodná není, stejně jako nadměrné slunění či dokonce použití solária, které navíc zvyšují tvorbu těhotenských pigmentací. V I. trimestru, to je v období organogeneze (vývoj orgánů) může vlivem horkých teplot dojít ke vzniku rozštěpových vad, příp. k vážnějšímu poškození vyvíjejícího se zárodku. V dalším průběhu těhotenství je poškození plodu horkou koupelí nepravděpodobné. Ve III. trimestru je větším rizikem horké lázně vyvolání předčasného porodu, zejména u žen, kterým předčasný porod hrozí.
Po celou dobu těhotenství nejsou vhodné žádné poševní výplachy ani používání příliš dráždivých mýdel, zhoršuje se tak přirozená kyselost pochvy a je větší náchylnost k bakteriálním infekcím.
3. Jak roste miminko 30. týden těhotenství?
Plod je velice aktivní, nacvičuje si základní pohyby (uchopovací a sací reflex). Neustále šermuje ručičkama, kope nožičkama. Všechny pohyby mají už značnou svalovou sílu, také souhra mezi nervovými podněty a svaly se zlepšuje. Pohyby celého tělíčka a tím i otáčení jsou naopak velmi omezeny, takže u většiny plodů je hlavička již trvale umístěna nad hrdlem děložním, zadeček a nožičky v horní třetině dělohy.
Nehty na ručičkách začínají dosahovat k volným okrajům prstů, na nohou mají mírné zpoždění.
Postupně začne též ustávat tvorba krvinek ve slezině, tuto funkci začíná plnit kostní dřeň, jak je tomu i po celý další život.
Při předčasném porodu ve 30. týdnu těhotenství má miminko při dnešní úrovni porodnické a novorozenecké péče už relativně dobré vyhlídky na přežití a zdravý vývoj (umístění v inkubátoru, který zajišťuje vhodné okolní prostředí a intenzivní péče, by byly samozřejmě nevyhnutelné).
4. Jak vypadá miminko 30. týden těhotenství?
Ve 30. týdnu těhotenství miminko měří od temene k zadečku asi 27 cm, váží asi 1400 g.

Více o vývoji miminka a více sonografických snímků najdete v článku
26. až 29. týden vývoje miminka

Detail zadečku miminka ve 30. týdnu těhotenství. Plod je mužského pohlaví. Mezi stehny plodu (černé šipky) je zřetelný penis, pod ním šourek (modrá šipka).

Termín otěhotnění

Těhotenská kalkulačka
Termín porodu

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).
Ve zkratce pro tatínky
Od konce 30. týdne těhotenství již mamince zbývá posledních 10 týdnů, poslední čtvrtina těhotenství. Některé ženy se cítí nemotorně, přírůstek na váze je kolem 10 kg, zvětšující bříško je svědí. Nezanedbávejte péči o kůži břicha, s přibývajícími týdny je vhodné ji pravidelně promazávat, aby se předešlo vzniku nevzhledných trhlin kůže – strií. Stejně tak by těhotná žena měla dbát o tělesnou a intimní hygienu. Nejvhodnější je sprchování vlažnou vodou, rozhodně se nedoporučují horké koupele nebo poševní výplachy. Miminko je stále aktivnější, nacvičuje si budoucí sání a úchop. Ruce i nohy vyvíjejí značnou pohybovou aktivitu. Jejich sílu maminka cítí, děťátko kope stále častěji. Nehty na ručičkách již dosahují k okrajům prstů. Opět váhově přibylo od minulého týdne 200 g. JM
Předchozí článek:

29. týden těhotenství
Následující článek:

31. týden těhotenství
Diskuze ke článku
Poradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Už jste začali s nákupem dárků na Vánoce? Kdy? Nebo to necháváte na poslední chvíli?
13 %
15 hlasů
43 %
49 hlasů
8 %
9 hlasů
10 %
11 hlasů
26 %
29 hlasů