16. týden těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

1. Co se děje s maminkou 16. týden těhotenství?

  1. Co se děje s maminkou 16. týden
    těhotenství
  2. Jak roste miminko 16. týden
    těhotenství
  3. Amniocentéza
  4. Jak vypadá miminko 16. týden
    těhotenství

Děloha se vám nadále zvětšuje, 16. týden těhotenství je množství plodové vody v ní již kolem 200 ml. Vrchol těhotné dělohy je možné nahmatat asi 2 prsty nad stydkou kostí.


Pokud jste mezi 11. a 13. týdnem těhotenství neabsolvovala kombinovaný prvotrimestrální screening, v tomto týdnu je možno absolvovat další vyšetření spojené s odběrem krve (tzv. trojitý test TT – stanovují se hladiny 3 hormonů), pomocí kterého se zjišťuje riziko genetického postižení plodu. Prvotrimestrální kombinovaný screenig má ale vyšší citlivost než trojitý test, proto pokud máte možnost jej absolvovat, preferujte jej. Invazivní vyšetření, pokud je potřeba, je tak možno provést dříve. Je velice důležité, aby tento test byl prováděn na kvalitních pracovištích s potřebnou akreditací. Toto vyšetření není doposud pojišťovnou hrazeno. Nechte si lékařem vysvětlit smysl navrženého vyšetření a způsob, jakým budete informována o jeho výsledku. Pozitivní výsledek neznamená, že Váš plod má genetické postižení, znamená pouze, že riziko postižení je vyšší než u většiny těhotných žen a bude Vám pravděpodobně navržena konzultace s genetikem a eventuálně i invazivní vyšetření (odběr plodové vody), které toto riziko potvrdí nebo vyvrátí.

Na některých pracovištích je dnes  možné provést tzv. I-trimestrální screening, tzn. biochemické vyšetření v období mezi 11. a 14. týdnem těhotenství, které současně s podrobným ultrazvukovým vyšetřením ve stejném období stanoví riziko genetické vady plodu s pravděpodobností více než  90 % a je tedy citlivější než trojitý test, jehož citlivost je přibližně 65%. Invazivní vyšetření, pokud je potřeba,  je tak možno provést dříve. Je velice důležité, aby tento test byl prováděn na kvalitních pracovištích s potřebnou akreditací. Toto vyšetření není doposud pojišťovnou hrazeno.

2. Jak roste miminko 16. týden těhotenství?

Povrch plodu pokrývá velmi tenká a průsvitná kůže.

Zevní pohlavní orgány jsou již jasně rozlišeny na mužské či ženské. Stanovení pohlaví plodu při vyšetření ultrazvukem je ve většině případů možné.

Plod se čile pohybuje. Tyto pohyby budoucí maminka zatím nevnímá, neboť plod je obklopen nadbytkem plodové vody a pohyby samy jsou slabé. Při vyšetření ultrazvukem jsou samozřejmě dobře patrné.

Na konci tohoto týdne dosahuje plod délky kolem 10 - 11 cm hmotnosti kolem 70 – 80 g.

Více o vývoji miminka 16. týden těhotenství v článku Třináctý až šestnáctý týden vývoje miminka.

3. Amniocentéza

Amniocentéza slouží ke zjištění případného genetického postižení plodu. Jedná se o invazivní zákrok, který  má svá rizika. Přibližně v 1% případů může dojít v souvislosti s výkonem k potratu plodu.

Výkon se provádí ve zdravotnických zařízeních specializovaných na prenatální diagnostiku. Provádí se ambulantně obvykle do 16. týdne těhotenství. Někdy je však možné provést i tzv. časnou aminocentézu ve 13. týdnu těhotenství. Záleží na rozhodnutí gynekologa z centra prenatální diagnostiky. Výkon není bolestivý, pod kontrolou ultrazvuku se tenkou jehlou přes břišní stěnu těhotné ženy odebere malé množství plodové vody (15 - 30 ml). Místo vpichu se volí tak, aby bylo bezpečné pro matku i pro plod. Plod si během několika dnů obnoví odebrané množství plodové vody.

Alternativou amniocentézy v raném stádiu vývoje těhotenství (mezi 11. - 15. týdnem) je biopsie choriových klků. Rizika komplikací vedoucích ke spontánnímu potratu jsou stejná (v 1 %) jako u amniocentézy. Technické provedení je podobné - pod ultrazvukovou kontrolou, v místě bezpečném pro matku i plod, se odebírá malý vzorek placenty.

Indikací k provedení amniocentézy je nejčastěji pozitivní trojitý test nebo I.-trimestrální screening, ultrazvukový nález vývojové vady plodu, rodinná zátěž, předchozí plod s vývojovou vadou nebo věk ženy (v ČR nad 35let, v některých zemích až více než 37 let). Amniocentézu navrhuje po podrobném pohovoru s těhotnou a s jejím souhlasem genetik.

Vzhledem k výše uvedenému riziku potratu plodu po provedení invazivního vyšetření, je proto snahou moderního porodnictví počet těchto indikací snížit na minimum a vyloučit genetické postižení plodu neinvazivní cestou zaváděním nových, kvalitnějších testů v časnějším stádiu těhotenství, tzn. již výše zmíněného prvotrimestrálního screeningu.

4. Jak vypadá miminko 16. týden těhotenství?

Synflorix

Více o vyšetření v článku Amniocentéza: Indikace, příprava, kdy jsou výsledky.
 

Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu
Rodíme ONLINE?

Plod v 16. týdnu těhotenství (šipkami označena levá ruka s prstíky, paže, páteř).

 

Těhotenská kalkulačka

Vypočtěte si, co vás v těhotenství všechno čeká.

Vyzkoušet kalkulačku »

Termín otěhotnění

Chcete vědět, kdy jste
otěhotněla?

Vypočítat otěhotnění »

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v červnu 2015 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Ve zkratce pro tatínky

Bříško budoucí maminky se zvětšuje, děloha již sahá 2 cm nad stydkou sponu. Miminko má již 11 cm od temene po kostrč a směle se pohybuje, což je vidět na ultrazvuku, ale maminka stále pohyby necítí. Obě pohlaví jsou již odlišená a je možné je zjistit na ultrazvuku. Pokud dřívější vyšetření na vývojové vady nedopadly dobře, může vám být navržena amniocentéza, která se provádí právě do 16. týdne těhotenství. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zpět na těhotenství týden po týdnu.

Předchozí článek 15. týden těhotenství Další článek 17. týden těhotenství

Související články

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na 2 dotazy.
Nyní jsem 35.tt a ve 33+6 jsem vysadila anopyrin, který jsem brala po IVF z důvodu zjištěné vyšší srážlivosti. Mám strach, jestli to nemůže mít nějaký vliv na miminko.
Druhý dotaz se týká stolice, téměř celé těhotenství jsem měla problém se zácpou, někdy musela užívat i čípky. Stolice byla tmavá a pevná. Teď asi 14 dní mám opačný problém. Stolice změnila barvu, je okrové barvy s tmavými kousky a mazlavá - nezávisle na stravě, hlídala jsem si ji, nejdřív jsem myslela, že se jedná o nestrávené zbytky potravy. Mám strach, jestli se nemůže jednat o nějaké parazity. Hlavně nechci ohrozit miminko. Nemůžou mu případní parazité nějak ublížit? Foto stolice zasílám (omlouvám se za takové foto, ale přeci jen to možná pomůže..)

Dobrý den, co se týče Anopyrinu - určitě miminku nijak neublíží, pokud jste vysadila do 34. týdne. Pokud by mělo jeho užívání miminko nějak ohrozit, určitě by vám jej gynekolog nebo hematolog nepředepisoval. Co se týče změny charakteru stolice, to se prosím obraťte na praktického lékaře, pokud máte nějaké pochyby. Já jako gynekolog a porodník vám těžko poskytnu validní odpověď.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 22.03.2017, 07:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce