Zvolte si týden, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
1. Co se děje s maminkou 6. týden těhotenství?
6. týden těhotenství již můžete prožívat „skutečné“ těhotenství se všemi radostmi i obavami, ne všechny ženy však v této době o svém těhotenství vědí. V tom tkví záludnost tohoto období, neboť během prvních týdnů se zakládají všechny orgány dítěte.
Je proto žádoucí, aby ženy ve fertilním období dodržovaly zdravou životosprávu.
Změny na váze ještě nezaznamenáte (nebo jen minimální – obdobně jako před menses), můžete však začít trpět nevolností, zvracením nebo nadměrným sliněním. Některé ženy jimi netrpí vůbec, jiné jen přechodně, někdy ale mohou trvat až do konce 4. měsíce.
V tomto období také nejčastěji dochází k potratům. V případě poruchy vývoje či poruchy uhnízdění oplozené vajíčko zaniká (zákon vše nebo nic). Zaniklé oplozené vajíčko je v termínu očekávané nebo zpožděné menstruace odplaveno s menstruační krví, žena ani nemusí zjistit, že byla těhotná.
Pokud však začnete špinit, není ještě důvod k panice (může se jednat o krvácení při hnízdění vajíčka), navštivte svého lékaře a ten rozhodne o dalším postupu.
2. Jak vypočítat termín porodu?
Termín porodu se vypočítá: první den poslední menstruace + 12 měsíců – 3 měsíce + 7 dnů
Např. při PM (poslední menstruace) 1. 7. 2009 je datum předpokládaného porodu 8. 4. 2010.
Nejspolehlivější určení termínu porodu je dle ultrazvukového vyšetření mezi 11.-14. týdnem podle temenokostrční délky plodu (tzv. CRL)
Budoucí maminka tak může mít 2 rozdílné termíny porodu. Jestliže rozdíl mezi nimi není větší než 2 týdny, pak se bere jako směrodatný termín dle ultrazvukového vyšetření.
Nejméně spolehlivě lze určit termín porodu podle data prvních pohybů: připočtením 4 a půl kalendářních měsíců u ženy prvorodičky a připočtením 5 kalendářních měsíců u vícerodičky.
Čili prvorodička začne cítit první pohyby plodu asi ve 20. týdnu, vícerodička již v 18. týdnu.
V každém případě je velmi žádoucí vypočítat správné datum porodu již na začátku těhotenství (do cca 14. týdne) a tento údaj již v průběhu dalšího těhotenství neměnit. Zjistit přesné stáří plodu po 20. týdnu je již téměř nemožné. Informace o přesném datu očekávaného porodu je důležitá zejména tehdy, dojde-li v těhotenství ke komplikacím, např. předčasnému porodu nebo ke zpomalení růstu plodu a lékaři musí rozhodovat o dalším postupu. Přesná znalost tzv. gestačního stáří plodu (přesné stáří plodu v týdnech a dnech) je při tomto rozhodování velmi důležitá. Obdobně důležitá je znalost termínu porodu i v případě, kdy žena tzv. přenáší – některé ženy, které přenáší, mají pouze špatně určený termín porodu.
Výpočet termínu porodu: Vypočtěte si orientačně podle data poslední menstruace nebo data soulože.
3. Jak roste miminko 6. týden těhotenství?
Vývoj 6. týden těhotenství (a období následujících týdnů) je zcela zásadní pro založení všech hlavních vnitřních orgánů, ale i pro změnu zevního vzhledu zárodku. Zárodek se v prvních týdnech vyvíjí nepředstavitelně rychle.
Na konci 6. týdne těhotenství tedy můžeme pozorovat:
- Na zadní straně zárodku ve střední rovině uzavřenou nervovou trubici. Po obou stranách se zvýšil počet budoucích obratlů (prvosegmentů) na celkem asi 30 párů. Obrysy obratlů jsou na povrchu těla velmi zřetelně patrné. Dolní část zárodku tvoří ocasní konec (hrbol).
- Na přední stěně dominuje v horní části poměrně velký, dopředu ohnutý základ mozku. Pod vyklenutím mozku (čelní hrbol) je vidět vklesnutí v podobě mělké jamky – primitivní ústní dutina. Na jejím dně je hltanová membrána, která ji odděluje od primitivního střeva. Membrána brzy proděraví, a tak dojde ke spojení s primitivním střevem. Pod primitivní ústní dutinou se postupně objevují v oblasti budoucího krku 3 obloukovité valy. Jmenují se žaberní oblouky. Pod nimi se přední stěna zárodku vyklenuje v ohnutý srdeční hrbol, který odpovídá velkému základu srdce.
- Na přední straně ocasního hrbolu najdeme kloakovou membránu (základ řitního otvoru).
- Při pohledu zboku se v oblasti předního mozku objeví jako první základ oka malá, tmavěji zbarvená ploténka ve tvaru knoflíku. Podobná, světlá, malá ploténka se objeví za ohnutím mozku. Je to základ vnitřního ucha.
- Ve výši srdečního hrbolu se začínají vyvíjet horní končetiny, zpočátku mají podobu jednoduché ploutvičky
Délka zárodku je 6. týden těhotenství asi 6 mm. Se svými obaly je zárodek nejčastěji uložen ve sliznici na zadní straně dělohy.
4. Jak vypadá miminko 6. týden těhotenství?
Jak se vyvíjí jednotlivé orgány těla?
Čtvrtý týden vývoje miminka.
Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu
Rodíme ONLINE?
Snímek z ultrazvuku: Zárodek nepatrné velikosti (asi 6 mm) v děloze v 6. týdnu těhotenství (4. týden od oplození). Oba konce zárodku jsou označeny křížky.
Brožura 20x o těhotenství: Co budoucí maminky nejvíce zajímá? Na co se nejčastěji ptají?
Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Snímek z ultrazvuku: MUDr. Radan Doubek, popis k UZ snímkům MUDr. Eva Račanská. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).
Ve zkratce pro tatínky
Období tohoto a následujících pěti týdnů je pro zdravý vývoj miminka nejdůležitější. Stane-li se, že budoucí maminka začne špinit, cokoliv nasvědčuje tomu, že není něco v pořádku, ihned se poraďte se svým ošetřujícím gynekologem. Nastává zcela zásadní období pro založení všech vnitřních orgánů, zárodek se vyvíjí nepředstavitelně rychle. U miminka můžeme sledovat uzavřenou nervovou trubici s dominujícím základem mozku. Trávicí soustavu zastupuje primitivní ústní dutina, zatím ještě oddělená od primitivního střeva. Jeho konec je v podobě kloakové membrány. Ze smyslů můžeme pozorovat tmavě zbarvenou knoflíkovou ploténku jako základ oka a světle zbarvený základ vnitřního ucha. Ve výši srdečního hrbolu začínají z těla vybíhat horní končetiny, zatím v podobě ploutviček. Délka zárodku ještě nedosahuje ani jeden cm. JM
Předchozí článek:
5. týden těhotenství
Následující článek:
7. týden těhotenství
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Už jste začali s nákupem dárků na Vánoce? Kdy? Nebo to necháváte na poslední chvíli?
NE, nechávám to na poslední chvíli
14 %
15 hlasů
NE, ještě jsem nezačal/a, ale do měsíce již začnu
43 %
47 hlasů
ANO, začal/a jsem v září
7 %
8 hlasů
ANO, začal/a jsem v říjnu
10 %
11 hlasů
ANO, začal/a jsem v listopadu
26 %
28 hlasů