Raný spontánní potrat, samovolný potrat na začátku těhotenství

 1. Příčiny potratu
 2. Příznaky potratu
 3. Co dělat?
 4. Léčba
 5. Dotazy

Samovolný potrat na začátku těhotenství poměrně častý, předpokládá se, že jím končí každé 8. těhotenství, a rozumíme jím samovolné ukončení těhotenství do 12. týdne vývoje.

 

 

 

 

1. Příčiny samovolného potratu jsou rozmanité, a to:

 • chromozomální vady plodu
 • imunologická příčina
 • hormonální příčina (nedostatečná funkce žlutého tělíska, porucha funkce štítné žlázy)
 • infekce matky (horečnatý stav v kombinaci s infekcí)
 • chronické onemocnění matky (cukrovka, porucha srážlivosti, vysoký krevní tlak atd.)
 • zevní vlivy (kouření, drogy, alkohol, trauma)

2. Potrat - příznaky

 • krvácení z rodidel a/nebo bolesti v podbřišku

3. Co dělat při potratu?

Určitě konzultovat s vaším ošetřujícím gynekologem, neboť je většinou při těchto příznacích nutné lékařské vyšetření.

4. Léčba potratu:

 • Jeden samovolný potrat do 12. týdne těhotenství je poměrně častý u řady žen a většinou to neznamená nemožnost mít další normální těhotenství a porodit zdravé dítě. V těchto případech není na místě nějaké podrobné vyšetření a léčebné opatření.
 • V případě opakovaného potratu (3 a více ) je naopak snaha najít a odstranit příčinu již před otěhotněním a tím zlepšit ženě šanci donosit a porodit zdravé dítě.
 • Ženám s předchozí zkušeností se samovolným potratem doporučujeme přípravu vitaminovými doplňky, zvýšený přívod kyseliny listové (Acidum folicum) a před otěhotněním a zejména po otěhotnění do ukončeného 12. týdne podporu funkce žlutého tělíska dodáváním přirozených gestagenů v podobě tablet (k polykání, event. zavádění do pochvy), případně ve formě injekční.
 • V okamžiku, kdy hrozí samovolný potrat (krvácení, bolesti v podbřišku) je na místě klid na lůžku (v domácím prostředí, případně hospitalizace - dle individuální situace). Léčba je individuální - podle příčiny (gestageny, léky proti krvácení, léky tišící bolest).
 • V některých případech již nelze potratu zabránit a je nutné, zejména při probíhajícím potratu, event. zjištěném odumřelém, nevyvíjejícím se těhotenství, provést revizi dutiny děložní. Jedná se o výkon prováděný v nemocničním zařízení, v celkové anestezii.

autor: as. MUDr. Romana Gerychová

5. Vaše dotazy

Menstruace po samovolném potratu

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně menstruace a injekce na vyvolání menstruace. Minulý měsíc jsem potratila v 6. týdnu těhotenství, začala jsem krvácet 14 dní po opožděné menstruaci, ale vcelku málo. Doktorovi se to nezdálo, tak mi píchl během menstruace (třetí den MS) injekci na vyvolání, i když jsem krvácela. Moje otázka zní, zda mi nemohla injekce během MS nějak uškodit do budoucna nebo zablokovat další menstruace? Už je to totiž 30 dní a stále jsem to nedostala, i když mám běžně pravidelný cyklus 26-27 dní. Děkuji moc za odpověď a přeji hezký večer. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, injekce by neměla menstruaci nijak zablokovat do budoucna, to nemusíte mít strach. Menstruace může být mírně nepravidelná po zákroku. Akorát moc nechápu, proč vám injekci píchal. Nemělo to asi příliš smysl, když už jste krvácela - a je jedno, jakou intenzitou.

Mohly léky zapříčinit potrat?

Vážený pane doktore, v šestém týdnu těhotenství jsem prodělala zamlklý potrat. Začátkem těhotenství jsem brala Flagentyl 500 a antibiotika Ciprofloxacin. Je možné, že tato antibiotika zapříčinila potrat?

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, že by tyto léky způsobily potrat v 1. trimestru, je velmi málo pravděpodobné, i když vyloučit se to samozřejmě nedá. Spíše je více pravděpodobné, že by potrat byl v souvislosti s onemocněním, na které jste léky užívala. Většinou jsou ale spontánní potraty spojené s genetickou abnormalitou embrya.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Raný spontánní potrat - diskuze

Vložit příspěvekVšechny diskuze
 • Duphaston pred a počas tehotenstva
  Dobrý den, duphaston užívam uz viac rokov od 14.-21.DC. Bez neho by mi menstruacia ani nechodila pravdepodobne. Mam diagnostikovane polycysticke vaječníky a som po operácii krčka maternice-skracovani. Som v 4tt a duphaston užívam každý den. Chcem sa opýtať či ho mam brat aj naďalej. Oblievať ma brucho a pred 3 mesiacmi mi vyšiel test pozitívny a po 5 dnoch meškania som začala viac krvácať ako pri obvyklej menstruacii. Takze asi to zmizlo. Vtedy som neužívala vobec duphaston ked som sa dozvedela ze mam pozitívny test. Poraďte mi prosim čo s duphastonom teraz. Dakujem
  Macyk3   | 31.10.2016 15:56:37
  Reagovat | URL příspěvku
 • A femibion pomáhá s čím? Abych nepotratila?
  Marika8833   | 23.03.2016 20:11:01 | Reakcí: 1, poslední: 26.03.2016 18:13:18
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Přikládáme odpověď dr. Ťápalové, gynekoložky: Femibion je několikasložkový preparát obsahující kyselinu listovou a jiné vitamíny. Rozhodne to ale není nic, co by zabránilo potratu.
   Baby on line   | 26.03.2016 18:13:18
   Reagovat | URL příspěvku
 • Přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů pro dg matky prvorodičky pro diagnosu paranoidní schizofrenie
  Dobrý den,

  mám dotaz má sestra je zatím dle zjištění těhotenského testu těhotná(dle jeho výsledku). Léčí se s dg paranoidní schizofrenie bere léky i v injekční formě (Zypadhera 405 mg á 3 týdny. Má přítele, který ji nutí vysadit svévolně stanovenou psychiatrickou léčbu, je za to obžalován pro přečin vydírání (opatrovnice) a dále pro přečin násilí proti úřední osobě. Sestra je omezena svéprávnosti na přijímání, konzumaci a odmítání zdravotních služeb v souvislosti s jejím zdravotním stavem. Opatrovníkem je ustanovena její matka. Ambulantní psychiatr nedoporučuje vysazení stanovené medikace, jak se řeší případné ukončení těhotenství z tohoto zdravotního důvodu(pokud k tomuto názoru dojde i ambulantní gynekolog), je tam nutný souhlas matky prvorodičky nebo se to dá nahradit soudním rozhodnutím (pokud to zákon přípouští? Děkuji za odpověď. Daniel Pour
  cakisek   | 26.02.2016 23:53:38 | Reakcí: 1, poslední: 28.03.2016 20:25:52
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů pro dg matky prvorodičky pro diagnosu paranoidní schizofrenie
   Dobrý den, zdravotní indikaci k přerušení těhotenství musí stanovit daný specialista. V tomto případě tedy psychiatr, který vše sepíše a gynekolog by měl jeho rozhodnutí respektovat. Pokud je sestra částečně zbavena svéprávnosti, pak souhlas s výkonem by měl podepsat určený opatrovník, tedy matka.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 28.03.2016 20:25:52
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Výtok v těhotenství

| Luuu | 16.03.2017, 10:17

Dobrý den, jsem ve 33. týdnu těhotenství a trápí mne výtok. Dříve (asi 2 roky zpětně) mě často trápily vaginální mykózy, na které vždy zabral Jenamazol nebo Canesten. Nyní se nejedná o stejné příznaky, je to spíš nepříjemný pocit ve vstupu a okolí pochvy. Napětí, křehkost a při hygieně pálení jako by se voda dostala do otevřené ranky. Žádné rozpraskání není viditelné. Uvnitř je pro mě nezvyklý výtok/hmota, jedná se o cuckovitou nikoli hrudkovitou konzistenci. Při promnutí mezi prsty se vše rozmázne. I barva je nezvyklá, nažloutlá s nádechem dozelena. Bez zápachu. Uvnitř necítím ani pálení ani svědění, jen té hmoty je tam nezvykle mnoho. Při obkroužení pochvy zevnitř vytáhnu na několikrát hromádku o velikosti asi vlašského ořechu. Napadlo mě, že je to přehnanou hygienou, tak jsem se po tři dny umývala jen jemně zevně, ale vše vyteklo a uvnitř zůstaly jen nahromaděné cucky. Trvá to asi tři týdny. Lékař mi předepsal boraxové globule na 10 dní a mast fungicidin – beze změny, následoval volně prodejný Lactofeel na jeho doporučení, celých pět dní aplikace to neuvěřitelně pálilo. Teď mi doporučil mýdlo Lactacyd – bez zjevné změny. Doposud jsem měla intimní mýdlo od Nivei. Po celou dobu používám na zevní a vstupní část mast fungicidin. Poté, co mě lékař ujistil, že se nejedná o zdravotní problém, zkusili jsme s partnerem styk, ale pro mě to bylo dost nepříjemné. I při velké vlhkosti jsem měla pocit pnutí a „trhání“ kůže. U něj žádné podráždění pokožky není. (Dříve se u něj mykózy projevily bezprostředně). Z jídelníčku jsem postupně od začátku těhotenství vyřadila sladkosti všeho druhu, plesnivé sýry, uzeninu, bílé pečivo, … Více jím živé jogurty, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, ovoce, zeleninu, luštěniny, vařené, pečené a v páře dělané maso,… a celkově jsem zvýšila příjem tekutin. Spodní prádlo volím pouze bavlněné a pokud jsem doma, tak pod dlouhou sukní nenosím žádné a stále větrám. Ráda bych brzy začala používat Aniball na přípravu k porodu, ale nejsem si jistá, zda je to vhodné i s použitím lubrikačního gelu. Se svým lékařem jsem spokojená a nemám pocit, že by něco zanedbával, ale v tomto problému se nám nedaří najít uspokojivé řešení pro oba. Z jeho strany je vše OK, z mé nikoli. Děkuji za Vaši reakci.

Dobrý den, nejlepší by bylo nabrat kultivaci a dle výsledku přeléčit, pokud se nějaká bakterie vykultivuje. Nevím, zda Vám lékař kultivaci dělal. Různé typy výtoků bývají v těhotenství běžné a po porodu samy přejdou - je to dáno hormonálními změnami. Takže pokud ani po přeléčení event. bakteriální infekce se stav nezmění, pak nezbyde než počkat, co bude po porodu. Používání aniballu není při výtoku problém.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.03.2017, 07:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce