Inzerce
Inzerce
Inzerce

Opakované potrácení. Jaké jsou nejčastější příčiny? Lze jim předcházet?

  1. Genetické abnormality
  2. Antifosfolipidový syndrom
  3. Syndrom polycystických ovarií 
  4. Jaké mohou být další příčiny?
  5. Může ženám, které trápí opakované potraty, pomoci IVF léčba?

Odhaduje se, že potratem končí 12-20 % všech těhotenství. Mnohdy ovšem žena o své graviditě ani neví a příznakem potratu se pro ni může stát jen opožděná menstruace. Reálné procento případů tedy může být mnohem vyšší. Příčiny takto nešťastně probíhajících těhotenství, končících zpravidla již v prvním trimestru, je nutné hledat již v zárodku či plodu, případně v organizmu matky či otce.

Samovolný potrat představuje pro každou ženu těžkou psychickou i fyzickou životní zkoušku. Většinou jde o jednorázovou záležitost a další těhotenství již probíhá bez problémů. Pokud se však tato bolestivá událost opakuje, neztrácejte čas a obraťte se na kliniku reprodukční medicíny. Mnoho žen se domnívá, že za tuto bolestivou ztrátu nesou vinu samy a mohly něco udělat jinak. Opak je ale pravdou. Faktorů zapříčiňujících samovolný potrat je velké množství a často se obtížně objasňují, mezi ty nejčastější patří:

Inzerce

1. Genetické abnormality

Genetické abnormality jsou nejčastějším důvodem potratu. Jedná se zpravidla o nesprávný počet nebo strukturální změny chromozomů plodu. U žen, které prodělaly potrat, je pravděpodobnost genetické vady plodu až 45 %. Se zvyšující se četností potratů a zejména se zvyšujícím se věkem ženy – zejména po dosažení 33 let – se šance, že i další těhotenství bude mít stejný osud, zvyšuje. 

Pokud jste si již jeden potrat prožili a ve vaší rodině se potraty rovněž vyskytovaly, poraďte se raději před dalším plánovaným těhotenstvím se svým gynekologem nebo s odborníky z reprodukční kliniky, kteří vám provedou náležitá genetická vyšetření. 

2. Antifosfolipidový syndrom

Trombózu, plicní embolii ale i těhotenské komplikace může způsobovat zvýšené množství antifosfolipidových protilátek v krvi. Tyto protilátky se vážou na různé struktury těla, dráždí krevní destičky a způsobují uzávěry cév v těle. Tato nerovnováhu se nakonec projeví tendencí ke zvýšené srážlivosti krve. Antifosfolipidový syndrom je autoimunitní onemocnění, což znamená, že si tělo vytváří protilátky proti vlastním tkáním. Podezření na antifosfolipidový syndrom se může objevit po dvou či více prodělaných potratech. V takovém případě je dobré kontaktovat imunologa, případně kliniku reprodukční medicíny. Předepsáním vhodných léčiv lze antifosfolipidový syndrom léčit a zvýšit tak šanci na otěhotnění a donošení zdravého dítěte.

3. Syndrom polycystických ovarií (PCOS)

Za poruchami ovulace a opakovaným potrácením také velmi často stojí syndrom polycystických ovarií (PCOS). Syndrom, který může být spojen i s nadměrnou tvorbou mužského hormonu testosteronu, trápí až 40 % žen, které si prošly opakovanou ztrátou plodu. Syndrom způsobený endokrinní nerovnováhou a diagnostikován pomocí ultrazvukového a hormonálního vyšetření s sebou nese i vyšší riziko vzniku komplikací jako je diabetes 2. typu, hypertenze či depresivních stavů. Zmírnění příznaků je možné pomocí vhodně nastavené hormonální léčby. Problém s potrácením je u těchto žen často řešen IVF léčbou.  

Jaké mohou být další příčiny?

Dalšími příčinami opakovaného potrácení mohou být poruchy štítné žlázy, abnormality dělohy, poruchy imunitního systému, kouření, alkohol a užívání drog.

Při odhalování příčin potrácení je nutné provést důkladné vyšetření ženy, ale i jejího partnera. Poškozená DNA spermií, chromozomální abnormality spermií či snížený počet spermií v ejakulátu mohou mít na komplikace v těhotenství rovněž zásadní vliv.

Inzerce

Může ženám, které trápí opakované potraty, pomoci IVF léčba?

Ženy, které opakovaně potrácí, mívají pocit, že se jich problémy s otěhotněním, a tudíž s neplodností netýkají. Mají obavu kontaktovat svého gynekologa, imunologa či reprodukční kliniku. Správným nastavením léčby, případně s pomocí asistované reprodukce lze většině těchto žen pomoci k narození zdravého miminka. 

V rámci IVF je také k dispozici metoda PGT-A (preimplantační genetické testování aneuploidií), která umožňuje vybrat to nejperspektivnější embryo bez genetické zátěže ještě před samotným přenosem do dělohy ženy. Právě u tohoto embrya je pak největší šance, že se bezproblémově uhnízdí a k dalšímu potratu již nedojde.

 

Inzerce
Autor: MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Opakované potrácení - diskuze

Poradna

Samovolný potrat?

| Renčulína | 21.11.2023, 00:41

Dobrý den,
předem se chci omluvit za přidání nevhodného fota. Doufám, že po Vaší odpovědi budu o něco moudřejší. Dle těhotenského testu mám potvrzené těhotenství. Dnes mi můj menstruační kalendář hlásí, že jsem 7+0d. Před kontrolou udělaný digitální test, kde podle manuálu cca 4-5 týden. Ve čtvrtek 16.11. jsem byla na kontrole, bez bolestí, vše probíhalo v pořádku. Jen do doby, kdy mi bylo řečeno, že nic nevidí. Prý to může být mladší nebo mimoděložní. Že si příroda rozhodne sama a že další týden už bude rozhodující. Mimoděložní těhotenství jsem si prodělala před dvěma lety, kdy mi byl vzatý vejcovod od té doby se nám s partnerem nepodařilo otěhotnět. Po návštěvě gynekologa jsem začala mírně špinit, ale v pátek jsem začala krvácet i se sraženinami. Opět žádné křeče ani bolest spodku. O víkendu ze mě vypadlo něco, co nedokážu definovat. Ráda bych znala Váš názor a pohled na věc, zda se může jednat o samovolný potrat. Ještě dnes mírně krvácím bez bolestí a v pátek jdu na kontrolu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vzhledem k tomu, že na ultrazvuku bych si takto dle fotky tipnula, že vidím počínající gestační váček, tak vzhledem k Vaším potížím bych to teď považovala nejspíše za samovolný potrat. Nicméně pokud bylo vysloveno podezření na mimoděložní těhotenství, tak je vhodné dosledovat dynamiku hCG. I při mimoděložním těhotenství může být v děloze patrná struktura připomínající gest. váček, nicméně v tom případě se nazývá pseudogestační váček.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 21.11.2023, 18:04
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×