banner

1. Co se děje s maminkou 19. týden těhotenství?

Bříško se vám začíná zakulacovat, děloha 19. týden těhotenství sahá asi do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a sponou stydkou. Váhový přírůstek činí kolem 3 kg. Některé ženy mohou pozorovat zvýšené ukládání tuku též na bocích, stehnech a hýždích.

Snažte se být v klidu, hodně relaxovat, chodit spát pravidelně ve stejnou dobu. Miminko vnímá váš režim už teď.

O zdravém životním stylu v těhotenství byla napsána spousta textů, u nás nevyjímaje.

2. Těhotenství a sport

Řada žen před tím, než otěhotní, aktivně sportuje. Po dobu těhotenství je dobré tyto sportovní aktivity konzultovat s porodníkem. Obecně se dá říci, že po dobu fyziologicky probíhajícího těhotenství je pohybová aktivita žádoucí. Naopak ženy, které mají těhotenství vedené jako rizikové, ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které porodník sleduje pro krvácení, předčasné stahy a podobně, by měly nejdříve konzultovat své záměry s ošetřujícím lékařem. Sporty, které hrozí rizikem úrazu, je vhodné vynechat, stejně jako sporty spojené s většími otřesy, skoky nebo míčové hry. Stejně tak nelze doporučit výkonnostní sporty pro riziko nadměrného zvýšení tepové frekvence těhotné ženy a riziko srdečního přetížení.

Obecně doporučovaná je chůze, plavání, stretching, jóga. I ženám, které nebyly zvyklé na pravidelnou fyzickou aktivitu, se doporučuje začít alespoň s těhotenským cvičením. Porod je fyzická zátěž a je dobré na ni organizmus připravit. V rámci cvičení pro těhotné lze nacvičit uvolnění svalů, posílit svalové skupiny, lze natrénovat různé druhy dýchání, které pak u porodu dobře uplatníme. Cvičením lze zlepšit či zabránit bolestem zad, zlepšit držení těla, bránit deformaci nožní klenby a současně usnadnit návrat k původní postavě po porodu. Je vhodné se zapojit do některého z pořádaných kurzů pro těhotné v místě bydliště. Od cvičení lze očekávat kromě zlepšení fyzického stavu těhotné i dobrou psychickou pohodu. Současně lze v pořádaných kurzech potkat jiné těhotné ženy, se kterými je možné diskutovat těhotenské záležitosti a problémy.

Aktivity pro těhotné: Jak cvičit, je možný pobyt v termálních lázních, mohu vůbec ještě vykonávat domácí práce a odpovědi na další Vámi zaslané dotazy. Pro opravdu dobrou fyzičku, za kterou budete u a po porodu ráda, doporučujeme komplexní soubor cviků pro těhotné v knize Zdravé těhotenství. Budoucí maminka Monika, která nám cviky předvedla, měla na přelomu 2. a 3. trimestru lepší fyzickou kondici než většina netěhotných žen. Po porodu se velmi rychle zotavila a užívala si radosti s miminkem.

3. Jak roste miminko 19. týden těhotenství?

V tomto období představuje hlavička asi jednu třetinu z celkové délky tělíčka.

Pod dásněmi jsou uloženy základy mléčných zubů, ještě hlouběji pod nimi se objevují také první základy trvalých zubů.

Pod kůží obličeje jsou svaly již natolik vyvinuty, že se mohou stahovat. Plod může pohybovat rty, otevírat a zavírat ústa. Tyto pohyby již někdy připomínají hledací a sací reflex, jak jsou běžně po narození vídány u kojenců.

Kůže na povrchu těla je dosud velmi tenká, pokožka ale už má založeny všechny obvyklé základní vrstvy. Jsou v ní i buňky, které tvoří pigment a ovlivňují tak barvu kůže. Povrchové buňky se odlupují a stávají se součástí kožního mázku. Tato bělavá a mazlavá hmota pokrývá celý povrch tělíčka. Mázek má důležitou ochrannou funkci. Ochraňuje dosud jemnou a tenkou pokožku před dlouhodobým působením plodové vody. Buňky odloupané z povrchových vrstev pokožky se objevují i v plodové vodě (a mají tak velký význam při amniocentéze).

4. Jak vypadá miminko 19. týden těhotenství?

Délka plodu od temene k zadečku je v 19. týdnu těhotenství asi 13 – 15 cm, hmotnost asi 200 g.

Synflorix

Více o vývoji miminka a více sonografických snímků najdete v článku
Sedmnáctý až dvacátý týden vývoje miminka.

Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu
Rodíme ONLINE?
 

Těhotenská kalkulačka

Vypočtěte, si co vás v těhotenství všechno čeká.

Vyzkoušet kalkulačku»

Termín otěhotnění

Chcete vědět, kdy jste
otěhotněla?

Vypočítat otěhotnění»

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Ve zkratce pro tatínky

V 19. týdnu těhotenství nejedna žena provozuje ještě svůj původní sport. Nejsou však vhodné sporty s otřesy, dopady, kde hrozí riziko poranění břicha apod. Jako optimální se naopak jeví chůze, plavání a jóga. Není vůbec špatné zavítat jedenkrát v tomto i následujícím trimestru za fyzioterapeutkou a dle vyšetření si nechat navrhnout a naučit se nejvhodnější cviky. Ty by měly zabránit bolestem zad s rostoucím bříškem, zlepšit držení těla, udržet nožní klenbu a hlavně přinést ženě potřebnou psychickou pohodu. A jak roste miminko? Od temene k zadečku má již kolem 15 cm. Pestrá je jeho svalová činnost, obličejovou miminku nevyjímaje. Miminko pohybuje rty, zavírá a otevírá ústa, vraští čelíčko. Pod dásněmi, kde jsou již uloženy základy mléčných zubů, se začínají objevovat i základy zubů trvalých. Kůže je stále tenká, ale má již všechny vrstvy, na povrchu jí chrání mázek a odloupané buňky kůže se vylučují do plodové vody. JM

Předchozí článek:

18. týden těhotenství

Následující článek:

20. týden těhotenství

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství