17.-20. týden od oplození = 19.-22. týden těhotenství

 

Rychlý růst plodu do délky pokračuje i v těchto týdnech. Na konci 20. týdne dosáhne plod přibližně polovinu své budoucí porodní délky. Výrazně rostou do délky i dolní končetiny a vyrovnávají tak své předešlé zpoždění.

Hlavička plodu roste pomaleji. V tomto období představuje hlavička asi jednu třetinu z celkové délky tělíčka. V základech mléčných zubů (jsou stále uložené pod dásněmi) se začínají tvořit jejich tvrdé, zvápenatělé součásti (sklovina, zubovina). Hluboko pod dásní se objevují také první základy trvalých zubů.

Pod kůží obličeje jsou svaly již natolik vyvinuty, že se mohou stahovat. Svalové pohyby začíná řídit nervový systém, pohyby samy však nejsou zdaleka cílené. Plod může pohybovat rty, otevírat a zavírat ústa. Občas vraští čelíčko. Tyto pohyby již někdy připomínají hledací a sací reflex, jak jsou běžně po narození vídány u kojenců.

Kůže na povrchu těla je dosud velmi tenká, pokožka ale už má založeny všechny obvyklé základní vrstvy. Jsou v ní i buňky, které tvoří pigment a ovlivňují tak barvu kůže. Nejpovrchnější buňky se odlupují a stávají se součástí kožního mázku. Tato bělavá a mazlavá hmota ve vrstvičce proměnlivé tloušťky pokrývá celý povrch tělíčka. Mázek má důležitou ochrannou funkci. Ochraňuje dosud jemnou a tenkou pokožku před dlouhodobým působením plodové vody.
Buňky odloupané z povrchních vrstev pokožky se objevují i v plodové vodě. Vyšetření těchto buněk umožňuje zjistit pohlaví plodu. Jejich vyšetření umožňuje také diagnostikovat některé vrozené dědičné vady. Je doporučováno zejména starším budoucím maminkám.
Na tělním povrchu jsou velmi jemné chloupky – lanugo. Na povrchu kůže dlaní a chodidel jsou již jasně vykreslené obrazce tvořené vyvýšenými hranami a brázdami mezi nimi. Jejich uspořádání je pro každého člověka charakteristické, dědičně dané a po celý život neměnné. Jemné chloupky lanuga najdeme zpočátku i na dlaních a na chodidlech, před koncem gravidity ale vymizí.

Pohyby plodu jsou důraznější. Ručičky ohmatávají okolí. Paleček se dostane občas do úst a plod jej rty a jazykem dumlá. Nožičky vydatně kopou. V podstatě volný pohyb plodu ve všech směrech zajišťuje pupečník, jehož délka dosahuje asi 50 cm. Cévy, které zásobují plod kyslíkem, živinami a dalšími důležitými látkami, probíhají v pupečníku spirálovitě. To je chrání před poškozením při natažení pupečníku.

Srdce plodu bije již tak intenzívně, že je možné ozvy plodu poslouchat pomocí stetoskopu přiloženého k břichu těhotné ženy. Činnost srdce je také možné monitorovat ultrazvukovým snímačem (kardiotokograf), který registruje vysokofrekvenční zvukové vlny odrážející stahy srdce plodu. Srdeční akce je velmi rychlá, srdce plodu tepe dvakrát rychleji než srdce matky.

Délka plodu je již asi 25 cm, hmotnost asi 300 g.

V amniovém vaku je asi 350 ml plodové vody. Vzhledem k tomu, že plod roste v této době rychleji, než se zvětšuje děloha, začíná docházet k jeho občasným kontaktům s plodovými obaly a děložní stěnou. Těhotné vícerodičky tyto pohyby plodu vnímají zpravidla již asi od 18. týdne. Prvorodičky pociťují pohyby plodu s jistotou asi o 2 – 4 týdny později.
Vrchol dělohy na konci měsíce dosahuje asi do poloviny vzdálenosti od stydké kosti k pupku.

Obrázky z ultrazvuku (17.-20. týden od oplození / 19.-22. týden těhotenství)
20. týden těhotenství - hlavička plodu - sono

Sonogram 1: Hlavička plodu v 18. týdnu vývoje (20. týden těhotenství) z profilu. Lební kryt je tvořen tenkými šupinami kostí, které jsou spojený vazivovými švy. Tam, kde se švy setkávají, jsou ploché vazivové blanky – fontanely. V oblasti ramínek jsou dobře vidět obratle vyvíjející se páteře.

20. týden těhotenství - hlavička a ruka plodu - sono

Sonogram 2: Plod v 18. týdnu nitroděložního vývoje (20. týden těhotenství). Mimika plodu naznačuje, že je v pohodě. Oční víčka jsou srostlá. Na zvednuté ručičce jsou zřetelné jednotlivé prsty, dobře patrný je paleček.

20. týden těhotenství - miminko zívá - sono

Sonogram 3: Plod v 18. týdnu vývoje (20. týden těhotenství). Zavřená očička (víčka jsou dosud srostlá) a pootevřená ústa vzbuzují dojem, že je plod ospalý a zívá.

21. týden těhotenství - ultrazvuk

Sonogram 4: Plod v 19. týdnu vývoje (21. týden těhotenství). Pohled z boku dokumentuje vyrovnávání disproporcí mezi mozkovou a obličejovou částí hlavičky. Nejdelší šipka označuje čelo, před ní krátká nosní kůstku a spodní šipka ukazuje na horní čelist. Tento týden je vhodný k provádění II. ultrazvukového screeningu. V oblasti zad se ostře rýsují jednotlivé obratle.

21. týden těhotenství - miminko si cucá paleček - sono

Sonogram 5: 19. týden od oplození, 21. týden gravidity. Na snímku je zřetelně vidět hlavička plodu, jedna ručička podpírá čelíčko a palec druhé je v ústech.

Více o Vašem těhotenství v těchto týdnech: 19. týden těhotenství, 20. týden těhotenství, 21. týden těhotenství, 22. týden těhotenství

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc., UZ snímky: MUDr. Radan Doubek, popisky k nim: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., MUDr. Eva Račanská

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

17.-20. týden vývoje miminka - diskuze

Poradna

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, co byste doporučila v mé situaci. Jsem právě v 15tt a pracuji jako učitelka ve speciální MŠ. Ve třídě mám málo děti, ale jsou dost divoké a vzhledem ke svým diagnozam někdy i hůře zvládatelné. Takže mužů říci, že je to na psychiku někdy hodně náročné, ikdyž už je člověk zvyklý na ledacos. Když bych pominula toto, tak hlavní strach mám z dětských nemocí. A celkově virových a bakteriálních infekcí. Pořád se u nás točí angíny, chřipky, hnisající rýmy. A teď mi má do třídy přijít neočkované dítko. Každý mě straší, ať zůstanu doma, že je to nebezpečné. Já jsem zátím v pořádku až na nějaké nachlazení a jednu chřipku. Jsem mládá a nemám žádné komplikace. Jen se bojím, abych něco nezanedbala. Co mi poradíte? Zůstat raději doma nebo bez obav můžu dál chodit do práce?

Dobrý den, osobně si myslím, že práce učitelky v MŠ není důvodem k pracovní neschopnosti. Zvýšené riziko nemocnosti (běžná infekce od dětí) zřejmě je, na druhou stranu se většinou nejedná o onemocnění, která by vaše těhotenství ohrožovala. Je to vše na domluvě s vaším gynekologem. Pokud byste měla o pracovní neschopnost velký zájem, pak toto musí rozhodnout on. Myslím si ale, že ve vašem k tomu není zatím důvod, pokud se jinak cítíte dobře a těhotenství bylo dosud bez komplikací. Navíc vždy pacientky upozorňuji, že nemají neomezené vycházky po dobu PN, ale pouze 6 hodin denně. 

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 04.02.2018, 12:53
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce