Inzerce
Inzerce
Inzerce

Těhotenství týden po týdnu

Zvolte si týden, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.

Těhotenství týden po týdnu v trimestrech

Jak se těhotenství počítá? Kdy začíná těhotenství? Mnohé ženy si myslí, že otěhotněním. Termín otěhotnění (termín ovulace) však ve většině případů neznáme přesně. Právě proto se těhotenství počítá od prvního dne poslední menstruace.

Těhotenství týden po týdnu - 1. trimestr: Od otěhotnění přes těhotenský test po jednotlivá vyšetření a screening v prvním trimestru těhotenství

Ač je to neuvěřitelné, tak první týden těhotenství je oním týdnem, který začnete menstruací a do ovulace je ještě daleko. Ta přichází až na konci druhého týdne těhotenství, tehdy se spermie, dojde-li k pohlavnímu styku, spojí s vajíčkem uvolněným z vaječníku.

Dozvíte se také, zda je možné nějak ovlivnit pravděpodobnost otěhotnění, či pohlaví budoucího miminka. Jak vypadá následný přesun oplozeného vajíčka do dělohy ve třetím týdnu těhotenství. Že je to právě čtvrtý týden těhotenství, v jehož závěru se neobjeví menstruační krvácení jako první známka těhotenství. Většina žen si již v pátém týdnu těhotenství provede těhotenský test, který končí objevením se dvou čárek, tedy pozitivně. Také cítí napětí v prsou jako další známku těhotenství. Některé budoucí maminky trpí mírným krvácením nebo špiněním. Tehdy přichází pro potvrzení těhotenství k lékaři na tzv. vstupní těhotenské vyšetření, který již v šestém týdnu těhotenství na ultrazvuku identifikuje i tepající základ srdce zárodku. V tomto týdnu již mohou začít těhotenské nevolnosti. U těch je pak problematické dodržovat zdravou životosprávu, přesto by se o to každá budoucí maminka měla pokusit.

Každou maminku v této fázi zajímá, kdyže bude ten její den D, termín porodu. Původně vypočtený z prvního dne poslední menstruace se upravuje dle následujících ultrazvukových vyšetření. U miminka je v tomto týdnu již vyvinut kromě základu srdce také základ mozku, zárodek je velikosti 6 mm. V sedmém týdnu těhotenství začíná budoucí maminka nepatrně přibývat na váze. V osmém týdnu těhotenství, zatímco mnohé maminky ještě bojují s nevolností, u dalších může započít plačtivé období. U miminka pokračuje komplikovaný vývoj obličeje. V devátém týdnu, desátém a jedenáctém týdnu těhotenství hladina těhotenského hormonu hCG dosahuje vrcholu. Může se objevit zvýšená únava, proto je potřeba věnovat dostatek času spánku.

Nezapomeňte na zdravý jídelníček se zastoupením všech složek ve správném poměru po dobu celého těhotenství. Zvláště u rizikových těhotných je vhodné se s lékařem poradit na doplnění potřebných vitamínů a minerálií v podobě doplňků stravy. V 11. týdnu těhotenství můžete poprvé zaznamenat nucení častějšího močení. Pozor na infekce rodidel a pochvy v tomto období. Ve 12. týdnu těhotenství obdržíte těhotenskou průkazku. Ta je plná zkratek, pro mnohé budoucí maminky nesrozumitelná. Mezi 11. až 14. týdnem vás lékař odešle k prvotrimestrálnímu screeningu genetických vad plodu.

Těhotenství týden po týdnu - 2. trimestr: Péče o chrup v těhotenství, pohyby plodu, druhý ultrazvuk

Během těhotenství nezapomeňte správně pečovat o svůj chrup a objednat se jednou nebo dvakrát na prohlídku u zubního lékaře. Od 15. týdne se postava začne měnit rychleji. Po ultrazvuku vám lékař upřesní termín porodu. Rovněž si můžete dle termínu porodu vypočítat kdy a jaké vyšetření budete absolvovat. Na konci 16. týdne již plod měří kolem 10 cm, v indikovaných případech se právě v tomto období provádí amniocentéza. V 17. týdnu se můžeme u mnohých maminek setkat s dalším problémem v těhotenství, a to zácpou, příp. s tím souvisejícími hemoroidy. V 18. týdnu již vícerodičky cítí pohyby plodu. V 19. týdnu děloha sahá do poloviny vzdálenosti mezi pupkem a stydkou sponou a váhový přírůstek bývá optimálně kolem 3 kg. V tomto období proveďte revizi svých aktivit, rizikovým se vyhněte.

Kolem 20. týdne těhotenství budete absolvovat druhý těhotenský ultrazvuk. V této době pohyby plodu cítí i prvorodičky. Ve 21. týdnu jsou již všechny orgány včetně pohlavních vytvořeny, vývojově se do konce těhotenství zdokonalují a ujímají funkce. Kolem 22. týdne se může objevit tuhnutí břicha. Ve 23. týdnu již miminko měří 21 cm a váží 530 g. Ve 24. týdnu je vhodné kontaktovat budoucího dětského lékaře dítěte. V 25. týdnu těhotenství se provádí glukózový toleranční zátěžový test. Cestování s bříškem je již čím dál náročnější, nezapomeňte na správné užití bezpečnostních pásů v automobilu. Kolem 26. týdne můžete začít pociťovat pálení žáhy, klasický problém pro těhotenské období. Ve 27. týdnu končí druhý trimestr těhotenství, a to nejlépe s váhovým přírůstkem kolem 7 kg.

Těhotenství týden po týdnu - 3. trimestr: Předporodní příprava a balení do porodnice

Ve 28. týdnu již děloha dosahuje k polovině vzdálenosti mezi pupkem a hrudní kostí. Do těhotenské poradny budete docházet již každé 4 týdny. Pokud jste tak neučinila dříve, je nejvyšší čas se začít zajímat o předporodní přípravu a také o těhotenské cvičení. Ve 29. týdnu je miminko natolik aktivní, že není výjimkou vidět putující patičku nebo loket miminka přes kůži zvětšeného břicha. Od 30. týdne byste měla začít promýšlet a chystat si věci do porodnice a výbavu pro miminko. Kolem 31. týdne budete pozvána na třetí ultrazvuk. Po 32. týdnu se mnohé maminky rozhodnou nastoupit mateřskou dovolenou. Kolem 33. týdne se již ustálí poloha miminka v děloze. Ve 34. týdnu je bříško uloženo nejvýše.

Ve 35. týdnu, nejlépe ještě dříve byste měla mít ujasněno, do jaké porodnice plánujete jít rodit. V pražských porodnicích je pak nutná registrace v první polovině těhotenství. Ve 36. týdnu se odebírá stěr z pochvy na zjištění přítomnosti streptokoka skupiny B. Od 37. týdne budete poradnu navštěvovat každý týden. je již miminko zcela připraveno na 38. týden porod. V období 39. týdne a 40. týdne již žena očekávající radostnou událost může promýšlet tzv. porodní plán, možnost epidurální analgezie apod. Je vhodné si zkontrolovat zakoupení potřeb pro miminko, jako jsou kočárek, autosedačka, postýlka a další.

Těhotenství týden po týdnu

Obrázky z publikace Jak děti přicházejí na svět

Vaše těhotenství týden po týdnu

Ke každému týdnu můžete přidat i své fotky z těhotenství, dále pak ultrazvuky miminka.

Pod příslušným týdnem je rovněž založena diskuze, ve které si s maminkami můžete popovídat o pocitech, aktivitáchpotížích. Rovněž si můžete přečíst, jak toto období prožívaly maminky, které jej již mají za sebou.

Rodíme ONLINE

Navštivte také projekt Rodíme ONLINE a přečtěte si, jak svá těhotenství prožívaly ostatní maminky.

PORODNICE v ČR

Po porodu nezapomeňte zhodnotit péči v porodnici, ve které jste rodila.

BLOGY a FOTOGALERIE

V těhotenství i po porodu můžete svému miminku vést i si následně uložit a vytisknout deníček a fotogalerii.

Inzerce

Zdravé těhotenstvíPublikace ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ

představení knihy o výživě, vaření a cvičení v těhotenství, s recepty

Unikátní publikace Zdravé těhotenství pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to! 

Naučte se zdravě vařit již před narozením miminka! Co se před porodem naučíte, s miminkem jako když najdete!

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

wwww.zdravetehotenstvi.cz.

 

Zajímavé články oddílu Těhotenství týden po týdnu

- 3 měsíce až 0. týden

- 3 měsíce až 0. týden

Pokud plánujete těhotenství, měla byste být v optimální kondici a dodržovat zdravou životosprávu. V případě užívání antikoncepce může mít ovulace několik měsíců zpoždění.

Celý článek »

1. týden těhotenství

1. týden těhotenství

Právě začaly vaše poslední měsíčky před otěhotněním… Menstruační krvácení je vlastně odlučování děložní sliznice spolu s krví v případě, že v minulém měsíci nedošlo k otěhotnění.

Celý článek »

Komerční sdělení
2. týden těhotenství

2. týden těhotenství

Cítíte se dobře, vaše menstruace skončila. V děloze začíná narůstat nová bohatě prokrvená sliznice. Děloha se tak připravuje na přijetí oplozeného vajíčka, které zatím dozrává ve vaječníku.

Celý článek »

3. týden těhotenství

3. týden těhotenství

Kolem 14. dne menstruačního cyklu se uvolňuje z vaječníku jedno zralé vajíčko – tomu říkáme ovulace. Bývá to zpravidla střídavě z levého a pravého vaječníku, některé ženy mohou pociťovat píchavou bolest v podbřišku.

Celý článek »

4. týden těhotenství

4. týden těhotenství

Konec 4. týdne těhotenství je obdobím, kdy očekáváte (nebo neočekáváte) menstruaci. To, jestli došlo k oplodnění, dosud nevíte. Známky časného těhotenství většinou splývají se změnami, které označujeme jako „premenstruační syndrom“ (výkyvy nálad, bolesti

Celý článek »

5. týden těhotenství

5. týden těhotenství

Vaše menstruace se nedostavila. Udělala jste si těhotenský test a na něm spatřila 2 proužky! V tuto chvíli vás jistě zavalila vlna emocí. Čeká vás to nejkrásnější v životě ženy.

Celý článek »

6. týden těhotenství

6. týden těhotenství

6. týden již můžete prožívat "skutečné" těhotenství se všemi radostmi i obavami, ne všechny ženy však v této době o svém těhotenství vědí. V tom tkví záludnost tohoto období, neboť během prvních týdnů se zakládají všechny orgány dítěte.

Celý článek »

7. týden těhotenství

7. týden těhotenství

7. týden těhotenství můžete pozorovat první malé změny tělesné hmotnosti, prsy se zvětšují, mohou se objevit první nevolnosti. Ploutvičky 1 cm velkého embrya, jako základ ruky, nabývají podobu pádla.

Celý článek »

8. týden těhotenství

8. týden těhotenství

8. týden těhotenství ještě zdaleka není gravidita na vás patrná. Děloha se však začíná zvětšovat. Miminko má vzhledem k tělu relativně velkou hlavu, ohnutou dopředu.

Celý článek »

9. týden těhotenství

9. týden těhotenství

9. týden těhotenství jsou prsy plnější, s rýsujícími se žilkami, na pohmat citlivé, prsní dvorec a bradavky tmavnou. Miminku roste nos, přibližují se oči a vytváří základ ucha.

Celý článek »

10. týden těhotenství

10. týden těhotenství

Obličej vašeho děťátka má 10. týden těhotenství již zřetelně lidskou podobu. Trpíte-li zvýšenou únavou, pokud to jde, odpočiňte si i ve dne. Zamyslete se i nad tím, kdy ohlásíte těhotenství zaměstnavateli.

Celý článek »

11. týden těhotenství

11. týden těhotenství

Kromě nevolností vás může trápit častější močení nebo jen nutkání močit. 11. týden těhotenství začíná vaše miminko rychle růst do délky, začínají mu vyzrávat vnitřní orgány.

Celý článek »

12. týden těhotenství

12. týden těhotenství

Přibližně 12. týden těhotenství vám lékař předá těhotenskou průkazku s výsledky všech dosavadních vyšetření. Vaše postava se pomalu začíná měnit, výška dělohy dosahuje těsně nad sponu stydkou.

Celý článek »

13. týden těhotenství

13. týden těhotenství

13. týden těhotenství končí první trimestr. Váhový přírůstek je zatím velmi malý (asi 1-2 kg). Mohou se objevit změny v dutině ústní, otok dásní a snadné krvácení při čištění zubů.

Celý článek »

14. týden těhotenství

14. týden těhotenství

14. týden těhotenství vstupujete do druhého trimestru těhotenství, nejkrásnějšího období gravidity. Potíže ze začátku těhotenství ustupují, hladiny těhotenských hormonů se ustálily. Váš přírůstek na váze ještě není veliký.

Celý článek »

15. týden těhotenství

15. týden těhotenství

Postava se vám od 15. týdne těhotenství začne rychleji měnit, váhový přírůstek bude výraznější. V děloze se zvětšuje množství plodové vody, bříško tím rychleji roste.

Celý článek »

16. týden těhotenství

16. týden těhotenství

16. týden těhotenství je množství plodové vody v děloze kolem 200 ml. Vrchol těhotné dělohy sahá 2 prsty nad stydkou kost. Čeká vás gynekologické vyšetření spojené s odběrem krve.

Celý článek »

17. týden těhotenství

17. týden těhotenství

V těchto týdnech těhotenství vás může trápit zácpa, zvyšuje se pigmentace kůže, skvrny se často objevují v obličeji, tmavnou dvorce prsních bradavek.

Celý článek »

18. týden těhotenství

18. týden těhotenství

18. týden těhotenství mohou podruhé těhotné ženy pocítit první pohyby svého miminka. Při zvětšující se hmotnosti je důležitá vhodná obuv. U miminka prodělává veliký vývoj mozek, jsou vytvořeny klouby, postupně se vyvíjí pevné kosti.

Celý článek »

19. týden těhotenství

19. týden těhotenství

19. týden těhotenství má miminko vyvinuté svaly, kůže je velmi tenká. Vaše bříško se začíná zakulacovat, váhový přírůstek činí kolem 3 kg. Některé ženy mohou pozorovat zvýšené ukládání tuku též na bocích, stehnech a hýždích.

Celý článek »

Související články

Komerční sdělení

Poradna

Dobrý den,

jsem objednaná na preventivní prohlídku na gynekologii. Zjistila jsem ale, že jsem těhotná. Chci se zeptat, zda gynekolog preventivní prohlídku provede? A zda je to vůbec žádoucí?
Mám konkrétně na mysli odběr z děložního čípku. O miminko jsme se snažili dlouho a nerada bych něco pokazila, respektive aby pokazila něco lékařka - jdu k nové a mladé.

Dobrý den,

Ano, prevence je bezpečná i během těhotenství. Trochu bokem - je smutné, že máte předem nedůvěru k lékařce pouze na základě zevního hodnocení, že "vypadá mladě", takto by to být nemělo. Na dotaz Vám nyní odpovídá lékařka, po které běžně v obchodě chtějí občanku. není nutné hned lékaře takto odsuzovat, že by neměl patřičné znalosti a kompetence jen proto, že nevypadá dostatečně 'léty sešlehán'.

Hezký den.

 

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 10.07.2024, 14:11
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×