Pálení žáhy se projevuje nejčastěji na začátku těhotenství a v prvních dvou měsících, dále pak v pozdní fázi těhotenství. Příčinou pálení žáhy v těhotenství bývá zvětšující se děloha, která vede ke změnám uložení žaludku, dále snížená pohyblivost žaludku, povolení žaludečního svěrače vlivem hormonu progesteronu s následným návratem obsahu žaludku do jícnu a zvýšená kyselost obsahu žaludku vlivem hormonu gastrinu (tvořícího se v placentě). Pálení žáhy v těhotenství se nejčastěji projevuje vleže, právě v důsledku tlaku těhotné dělohy na žaludek.
Co pomáhá na pálení žáhy v těhotenství?
U pálení žáhy v těhotenství je vhodné jíst v malých porcích vícekrát za den, nepřejídat se, vyloučit tučná jídla. Poslední jídlo by mělo být podáno nejméně 2 hodiny před spaním, aby se žaludek před ulehnutím vyprázdnil. Těhotná by měla ležet a spát s hlavou podloženou více polštáři. Po poradě s lékařem se dají použít dle potřeby antacida (léky snižující kyselost žaludečních šťáv) – např. Rennie, Anacid.
2. Svalové bolesti - bolest zad v těhotenství
V těhotenství v souvislosti se zvětšováním dělohy a prsů dochází ke změně těžiště, což má nepříznivý vliv zejména na bederní část páteře. Další příčinou je i mechanický tlak těhotné dělohy na pánevní stěnu. Trpí-li žena již před těhotenstvím na bolesti zad, může v graviditě dojít k prohloubení těchto potíží.
Jak předcházet nejen bolestem zad v těhotenství?
Důležité je naučit se správné chůzi, nepřetěžovat svalstvo a také umět relaxovat. Vhodná jsou rehabilitační cvičení, plavání. Těhotná by neměla zvedat břemena těžší než 10 kg. V případě zhoršování bolestí lze podat analgetika (Novalgin, Algifen) či léky ovlivňující kostní metabolizmus (Osteogenon). Vhodná je úlevová poloha na boku s pokrčenými dolními končetinami. V závažnějších případech je potřebný přísný klid na lůžku. Bolesti zpravidla po porodu mizí.
Inzerce
3. Svalové křeče v nohách
Křeče v dolních končetinách vznikají v důsledku celkového prosáknutí organizmu a tedy i kolem nervových vláken, dále při nedostatku železa, kyseliny listové a vápníku v těhotenství. Často se vyskytují po ulehnutí do postele nebo po delším sezení. Úlevu přináší pohyb. Některé ženy udávají i necitlivost prstů.
Tyto potíže je možné někdy ovlivnit, spí-li žena s nohama zdviženýma o cca 25cm, vhodné jsou také masáže a relaxační techniky.
Z léků lze užívat magnézium (Magnesium lacticum, Magne B6, šumivé magnézium,Magnosolv a jiné), vitaminyskupiny B (B-komplex), vápník (šumivý vápník - Ca effervescens). Vše je volně prodejné.
Inzerce
4. Změny v dutině ústní
V těhotenství se zvyšuje tvorba slin, zároveň se zvyšuje jejich kyselost, co může přispívat k větší kazivosti zubů. Dásně jsou výrazně prokrvené, křehké, často krvácejí. Tyto změny souvisí s vysokou hladinou hormonu estrogenu a s nedostatkem vitaminu C.
Důležitá je zvýšená péče o zuby - časté a správné čištění zubů (alespoň třikrát denně po každém jídle). Je vhodné opakované vyšetření u stomatologa a příp. ošetření chrupu.
U některých těhotných žen dochází ke zvýšené tvorbě slin, což má za následek nechutenství, pocity nevolnosti, pokles hmotnosti. Při nadměrné tvorbě může žena vyloučit až 1l slin za den.
Inzerce
V tomto případě medikamentózní léčba nemá zásadní význam. Důležitá je správná životospráva a dostatek tekutin.
5. Zácpa v těhotenství
Zácpa je častým jevem v těhotenství. Doba potřebná k průchodu potravy trávicím traktem se v těhotenství prodlužuje v důsledku zvýšené hladiny hormonu progesteronu a jeho vlivu na pohyblivost střeva. Následkem je zvýšenévstřebávání vody a tím zahuštění stolice. Nepříznivý vliv má i tlak těhotné dělohy na tlusté střevo.
Co na zácpu v těhotenství?
Doporučuje se strava s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina, tmavé pečivo, obiloviny), jogurty, důsledný pitný režim (2-3 litry tekutin denně, pití minerálních vod), omezení potravin podílejících se na zácpě (čokoláda, kakao, černý čaj, banány...) a přiměřený tělesný pohyb.
Bolest hlavy se může vyskytovat v průběhu celého těhotenství v různé míře, zejména však v I. trimestru. Většinou jsou bezvýznamné. Nejčastěji jsou způsobené svalovými stahy v oblasti krční páteře, nedostatkem spánku, depresemi. Většinou mizí při léčbě základní příčiny.
Co na bolest hlavy v těhotenství?
Doporučují se masáže, relaxace, dostatek spánku, mírná analgetika (Paralen).
Bolesti hlavy mají někdy svoji příčinu i v nízkém krevním tlaku, k jeho vzestupu lze doporučit občasné pití kávy či černého čaje.
V ojedinělých případech mohou být bolesti hlavy výrazem migrény, nádorů či krvácení do mozku. Po 20. týdnu těhotenství je nutné zjistit, nejsou-li příznakem počínající preeklampsie (tj. nejsou-li spojeny s vysokým krevním tlakem, otoky a přítomností bílkoviny v moči).
Trpí-li žena na migrény už před těhotenstvím, bolesti hlavy se v těhotenství většinou zlepšují, pouze v I. trimestru může dojít ke zhoršení.
Léky na bolest hlavy v těhotenství
Bolest hlavy v těhotenství se léčí běžnými analgetiky (Paralen, Algifen, Novalgin), klidem. Pokud je léčba nedostatečná, je nutná porada s lékařem.
7. Křečové žíly – varixy v těhotenství
Varixy vznikají na podkladě zvýšené roztažitelnosti žilní stěny nebo při nedomykavosti žilních chlopní. Souvisejí s genetickou predispozicí či prodělaným zánětem žil. V těhotenství dochází k rozšíření žilní stěny vlivem hormonů a také útlakem cév v malé pánvi způsobeným rostoucí dělohou. Varixy se vyskytují na dolních končetinách, v oblasti zevního genitálu a pochvy, konečníku a pánevních žil. V oblasti zevního genitálu a pochvy můžou znamenat riziko krvácení při porodu. Podle závažnosti stavu je nutno lékařem zvážit způsob vedení porodu. Nejčastěji se však varixy vyskytují na dolních končetinách.
Objeví-li se již před těhotenstvím, užívá již žena zpravidla léky zvyšující napětí cévní stěny a zlepšující průtok krvecévami. Tato léčba je vhodná během těhotenství při menším nálezu a nepřítomnosti jiných komplikací. Varixy jsou významné zejména vzhledem ke zvýšenému riziku trombóz (tvorby krevních sraženin).
V těhotenství se doporučuje vyhnout se dlouhému stání nebo sezení v klidu, občas chodit po špičkách, několikrát za den zaujmout polohu se zvýšenými dolními končetinami, sprchovat dolní končetiny studenou vodou několikrát denně. Spodní prádlo by nemělo být těsné a nemělo by zaškrcovat oblast třísel. Při rozsáhlejším nálezu je vhodná elastická bandáž či punčochy, a to zejména za porodu. Podávají se již zmiňované léky podporující napětí cévní stěny a zlepšující krevní průtok (Detralex, Cyclo 3-fort, Venoruton..). Při velkých varixech, prodělaném zánětu žil, zvýšené krevní srážlivosti a zejména u vícerodiček bývá nutná prevence trombóz aplikací léků na „ředění krve“ (nízkomolekulární heparin ve formě podkožní injekce), toto ordinuje hematolog. V případě nutnosti operačního řešení křečových žil je vhodné s operací vyčkat až po ukončení šestinedělí.
Hemoroidy se projevují kulovitým zduřením kolem konečníku. Často bývá přítomné svědění, pálení a bolest. Po zácpovité stolici se může vyskytnout i krvácení z konečníku. Příčinou vzniku hemoroidů v těhotenství je tlak těhotné dělohy na pánevní a konečníkové žíly, v důsledku čeho se zhoršuje návrat krve z žil konečníku, krev se zde zadržuje a dochází vlivem sníženého napětí stěny žil k jejich rozšiřování. Hemoroidy se objevují v kterékoli fázi těhotenství i po porodu. V komplikovaných případech může dojít k zánětu rozšířených žil či trombóze (ucpání žil krevní sraženinou).
Léčba hemoroidů
V léčbě se doporučují sedací koupele v odvaru dubové kůry nebo heřmánku, léky s protizánětlivým účinkem (Faktu mast, čípky, Aviril H, Hemostop gel). Rovněž jsou vhodné léky zlepšující napětí stěny žil a ovlivňující průtok krve cévami, které ordinuje lékař (Detralex, Cyclo 3-fort, Venoruton..).
Je potřebné dbát na pravidelné vyprazdňování a předcházet tuhé, zácpovité stolici.
Hemoroidy zpravidla po šestinedělí mizí. V případě přetrvávání je vhodné operační řešení.
9. Podrobně o dalších problémech v následujících kapitolách:
V těhotenství se u budoucí maminky objevují potíže, které v období před neznala. Většina z nich souvisí s rostoucím plodem i dělohou a jejich tlakem na okolní orgány, např. pálení žáhy, zácpa, křečové žíly a hemoroidy, dále s hormonálními změnami v těle. Na vzniku mnohých z nich se podílejí současně i jiné příčiny, které je vhodné identifikovat a odstranit. Také preventivně dělat vše proto, aby se problémy vůbec neobjevily – dostatek vlákniny a vody ve stravě jako prevence zácpy, vyvarovat se delšího stání u křečových žil apod. JM
Jaká rizika mohou mít pro těhotenství a plod infekční choroby jako toxoplazmóza, listerióza, chřipka, plané neštovice a pásový opar, spalničky, zarděnky, opar (rtu, nebo genitálií)? Jaká je jejich léčba?
Až každé páté těhotenství končí samovolným potratem, který představuje pro každou ženu těžkou psychickou i fyzickou životní zkoušku. Mnoho žen se domnívá, že za tuto bolestivou ztrátu nesou vinu samy, že mohly něco udělat jinak. Příčin a faktorů zapříčiňujících samovolný potrat je velké množství a často se obtížně objasňují, rozhodně se však nejedná o vaši chybu.
Kdy se nevolnost a zvracení v těhotenství objevují? Čím jsou způsobeny? Jak jsou časté? Co dělat při lehkém i těžším průběhu? Jaké mohou být další příčiny zvracení?
Co to znamená cysta v těhotenství? Kde jsou cysty uloženy? Jak se zjistí, že příčinou bolestí břicha je cysta, která způsobila náhlou příhodu břišní? Jaké je riziko operace pro těhotenství?
Co znamená pozitivní GBS? Kdy a proč se vyšetřuje? Co by mohl Streptokok způsobit? Jaká jsou opatření při porodu? Může dojít k nákaze miminka? Jak často? Může Streptokok ohrozit miminko před porodem, tj. během těhotenství?
Jak a co jíst při cukrovce v těhotenství? Co vyškrtnout z jídelníčku? Nevhodné potraviny. Základ diety - složené sacharidy. Cukrovka a med, fruktóza a laktóza.
Je tonizace, neboli tuhnutí břicha v těhotenství časté? Kdy se vyskytují? Jsou pro těhotenství nebezpečné? Jak ulevit tonizacím? Jak poznám rozdíl mezi poslíčky a skutečnými kontrakcemi?
Jak probíhá těhotenství s HIV/AIDS? Lze zabránit přenosu infekce na dítě? Má léčba těhotné na plod negativní vliv? U jakých žen se setkáváme s HIV/AIDS pozitivitou?
Početí dítěte Rh negativní ženou s Rh pozitivním mužem s sebou nese zvýšené riziko výskytu hemolytického onemocnění u dalšího potomka. V současnosti se však tato situace dá snadno řešit podáváním injekce imunoglobulinu matce.
Co je vícečetné těhotenství a jak k němu dochází? Jak zjistím, že čekám dvojčata? Jednovaječná a dvojvaječná, který typ se vyskytuje nejčastěji. Co jsou to siamská dvojčata? Je možné dvojčata rodit přirozeně? Jaké jsou komplikace v těhotenství a při porodu dvojčat?
Jedná se o hrozící potrat nebo již počínající potrat? K čemu při tom dochází? Bolest provází i mimoděložní těhotenství, předčasné odloučení lůžka nebo hrozící předčasný porod. Může být také neporodnického původu.
Co je kyretáž dělohy (revize dělohy, lidově výškrab)? Kdy se provádí? Režim a krvácení po kyretáži. Kyretáž a pracovní neschopnost. Sex po kyretáži. Zamlklý potrat.
Kdy je příčinou hrozící potrat, kdy mimoděložní těhotenství a kdy je může způsobit vcestné lůžko? Krvácení v časné graviditě - do 12. týdne těhotenství, mezi 12. a 24. týdnem gravidity a po 24. týdnu gravidity.
Jaké jsou příčiny a důsledky zácpy? Jak zácpě předejít? Proč je nutný dostatečný příjem tekutin a zařazení vlákniny do stravy? Pomohou potravinové doplňky či mléčné výrobky? Jaké jsou další možnosti léčby?
Jaké jsou příznaky chřipky v těhotenství? Lze ji léčit přírodně nebo léky? Uškodí léky miminku? Jaká další režimová opatření dodržovat u chřipky či chřipce podobných viróz?
Co je podstatou, příčinou otoku a jak se projevuje? Co dělat, když v těhotenství zjistím otok? Léčba výrazných symetrických otoků. Co je příčinou a jak se léčí jednostranné otoky? Jak otokům předcházet?
Co je vlastně preeklampsie? Jak se projevuje a jaké jsou rizikové faktory? Lze počínající preeklampsii včas rozpoznat a nějak předejít? Jaké další komplikace těhotenství sebou může přinést? Jak se preeklampsie léčí?
Bolesti
Dobry Den, rada by som sa poradila. Periodu som mala naposledy slabe tesne pred vianocami a potom uz vobec neprisla. Momentalne mi meskaju asi 3 tyzdne (mozno aj viac) a tehotensky test potvrdil ze som tehotna (lekar ma zoberie o 5 dni az). Bohuzial prvykrat sa mi stalo v sobotu asi dva tyzdne spart ze som mala neskutocne silne krce z podbrusku a nepreslo to az po dvoch hodinach krcania na posteli to nejako preslo. min tyzden som sa opat v sobotu zobudila na silne bolesti tak som sla do kupelne kde sa mi zracu chcelo vracat nato aj kadit ale ta bolest ... studeny pot, agonia ,... ta bolest bola podobna bolesti ked som mala problemy so zlcnikom ... proste silna agonia .... asi po hodine v kupelni to nejako preslo (asi zaucinkkovali tabletky ibuprofen) proste neviem ale bojim sa aby to nebolo mimomaternicove tehotenstvo. Je az taka silna bolest normalna v normalnom tehotenstve? Dakujem za radu. M
RE: Bolesti
Dobrý den, pokud těhotenství ještě nebylo potvrzeno ultrazvukem v děloze, samozřejmě se může o mimoděložní těhotenství jednat. Bolesti v podbřišku mohou být někdy vnímány silně i při normálním těhotenství. Také může bolest souviset s jinými orgány, nemusí vůbec s těhotenstvím souviset. Pokud tedy bolesti stále přetrvávají, pak raději navštivte lékaře dříve.
MUDr. Veronika Ťápalová
Mě trápily nevolnosti a zácpa.Gynekoložka mi poradila užívat kyselinu listovou od Elasti-Q a pomohlo mi to hodně rychle..Obsahuje určitou látku,která pomáhá při nevolnostech a problémech s trávením.Přesně pro mě..
Pálení žáhy- pyróza-mela jsem dost brzy a bylo to neprijemne.
Svalové bolesti-az ke konci 7m
Svalové křeče-od 5m v noci
Změny v dutině ústní-zadne
Zácpa-nebyla nastesti
Bolesti hlavy-hodne,ale ja na to trpim od mala
Křečové žíly – varixy-nastesti ne
Hemoroidy-zaplat panbuh ne.
RE:
Taky se toho trochu bojím, že potřetí už to nemusí být taková pohoda. :)) Ale zatím nemá smysl se tím zabývat... uvidíme, až si řekneme, že už by to šlo :))
RE:
Přidávám se k báječně strávenému těhotenství až na to, že já neměla ani jedno pálení žáhy a zvracela jsme jen 1x a to po příjezdu do porodnice a to prý bylo z rychlého dýchání
jediné co mkě trápilo byly noční křeče v nohách, to jsem občas musela vyskočit z postele a rozchodit to a s pupkem se docela těžko z té postele vyskakuje
RE:
já se teda bolestní a zmatením nemohla ani pohnout, budila jsem se s výkřiky au-au-au, manžel mi musel násilím narovnat nohu v koleni a v kotníku ohnout do fajfky...
RE:
kratší dobu ne, ale jinak a to zvládám v pohodě, to už mám natrénováno
to upadnutí je horší to jo, naštěstí jsem sebou v těhu pleskla jen jednou v zimě na sněhu a jen na koleno...
Dobrý den je mi 27 let a v 11tt+4 mi vyšel pozitivní 1.screening CRL 47,39 mm
Nuchal rozměr 4.99 mm 3,53 MoM
Papp-A 2,27 MoM,FreeR-hCG : 109,3 iu/L 2,33MoM
Zvýšené riziko M.Down 1z100
Jsem poslána na genetiku, plodovou vodu ve 13 tt jsem zatím odmítla a chci se zeptat jestli to vypadá hodně špatně nebo to jsou jen stresujicí čísla.
Děkuji za odpověď
Dobrý den,
takto z čísel nelze dělat závěry, natož v rámci internetového poradenství. Pokud je riziko pro morbus Down takto zvýšené, tak bych dala doporučení lékařů a podstoupila doporučená vyšetření.
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti.
Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze
návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
V pořádkuDalší informace
Související články
Těhotenská cukrovka
Co je těhotenská cukrovka, proč vzniká, jaká je její léčba? Lze jí předejít? Nutná vyšetření. Může ohrozit miminko? Odezní po porodu?
Infekční onemocnění
Jaká rizika mohou mít pro těhotenství a plod infekční choroby jako toxoplazmóza, listerióza, chřipka, plané neštovice a pásový opar, spalničky, zarděnky, opar (rtu, nebo genitálií)? Jaká je jejich léčba?
Opakované potrácení
Až každé páté těhotenství končí samovolným potratem, který představuje pro každou ženu těžkou psychickou i fyzickou životní zkoušku. Mnoho žen se domnívá, že za tuto bolestivou ztrátu nesou vinu samy, že mohly něco udělat jinak. Příčin a faktorů zapříčiňujících samovolný potrat je velké množství a často se obtížně objasňují, rozhodně se však nejedná o vaši chybu.
Nevolnost v těhotenství
Kdy se nevolnost a zvracení v těhotenství objevují? Čím jsou způsobeny? Jak jsou časté? Co dělat při lehkém i těžším průběhu? Jaké mohou být další příčiny zvracení?
Trombofilie a těhotenství
Trombofilie a těhotenství, Fraxiparin v těhotenství, Anopyrin v těhotenství
Koronavirová onemocnění v těhotenství, při kojení i běžné populaci
Ovlivňuje nějak koronavirus vedení porodu? Objevilo se postižení u miminka? Jak je to s kojením v době infekce? Co jej přenáší? Jak se mu bránit?
Virus ZIKA jako původce mikrocefalie plodu
Cysta v těhotenství
Co to znamená cysta v těhotenství? Kde jsou cysty uloženy? Jak se zjistí, že příčinou bolestí břicha je cysta, která způsobila náhlou příhodu břišní? Jaké je riziko operace pro těhotenství?
Pozitivní GBS neboli SAG, Streptococcus agalactiae
Co znamená pozitivní GBS? Kdy a proč se vyšetřuje? Co by mohl Streptokok způsobit? Jaká jsou opatření při porodu? Může dojít k nákaze miminka? Jak často? Může Streptokok ohrozit miminko před porodem, tj. během těhotenství?
Dieta při cukrovce, jídelníček
Jak a co jíst při cukrovce v těhotenství? Co vyškrtnout z jídelníčku? Nevhodné potraviny. Základ diety - složené sacharidy. Cukrovka a med, fruktóza a laktóza.
Horečka v těhotenství
Horečka je jedním z prokázaných teratogenů, na rozdíl od mnoha léčiv. Jak ji můžeme snížit a co neléčená může způsobit zárodku a plodu?
Myomy a těhotenství
Co jsou myomy? Je jejich výskyt u žen častý? Proč vznikají a jaká jejich souvislost s problémy otěhotněním? Jaká je léčba?
Tvrdnutí břicha
Je tonizace, neboli tuhnutí břicha v těhotenství časté? Kdy se vyskytují? Jsou pro těhotenství nebezpečné? Jak ulevit tonizacím? Jak poznám rozdíl mezi poslíčky a skutečnými kontrakcemi?
Infekce rodidel a pochvy, výtok
Těhotenství s HIV/AIDS
Jak probíhá těhotenství s HIV/AIDS? Lze zabránit přenosu infekce na dítě? Má léčba těhotné na plod negativní vliv? U jakých žen se setkáváme s HIV/AIDS pozitivitou?
Rh faktor v těhotenství
Početí dítěte Rh negativní ženou s Rh pozitivním mužem s sebou nese zvýšené riziko výskytu hemolytického onemocnění u dalšího potomka. V současnosti se však tato situace dá snadno řešit podáváním injekce imunoglobulinu matce.
Vícečetné těhotenství
Co je vícečetné těhotenství a jak k němu dochází? Jak zjistím, že čekám dvojčata? Jednovaječná a dvojvaječná, který typ se vyskytuje nejčastěji. Co jsou to siamská dvojčata? Je možné dvojčata rodit přirozeně? Jaké jsou komplikace v těhotenství a při porodu dvojčat?
Pohlavně přenosné nemoci v těhotenství i mimo něj
Pod pohlavně přenosnými nemocemi rozumíme všechna infekční onemocnění přenosná zejména pohlavním stykem nebo jinými sexuálními aktivitami.
Raný spontánní potrat
Jaké jsou příznaky? Co může být příčinou a jaká je léčba? Budu moci po spontánním potratu mít děti?
Bolest břicha v těhotenství
Jedná se o hrozící potrat nebo již počínající potrat? K čemu při tom dochází? Bolest provází i mimoděložní těhotenství, předčasné odloučení lůžka nebo hrozící předčasný porod. Může být také neporodnického původu.
Kyretáž dělohy - revize dutiny děložní
Co je kyretáž dělohy (revize dělohy, lidově výškrab)? Kdy se provádí? Režim a krvácení po kyretáži. Kyretáž a pracovní neschopnost. Sex po kyretáži. Zamlklý potrat.
Krvácení v těhotenství
Kdy je příčinou hrozící potrat, kdy mimoděložní těhotenství a kdy je může způsobit vcestné lůžko? Krvácení v časné graviditě - do 12. týdne těhotenství, mezi 12. a 24. týdnem gravidity a po 24. týdnu gravidity.
Mimoděložní těhotenství
Co je mimoděložní těhotenství? Jaké jsou jeho příznaky? Co dělat, když mám podezření na mimoděložní těhotenství? Jaká je léčba?
Zácpa v těhotenství
Jaké jsou příčiny a důsledky zácpy? Jak zácpě předejít? Proč je nutný dostatečný příjem tekutin a zařazení vlákniny do stravy? Pomohou potravinové doplňky či mléčné výrobky? Jaké jsou další možnosti léčby?
Mola
Chřipka v těhotenství
Jaké jsou příznaky chřipky v těhotenství? Lze ji léčit přírodně nebo léky? Uškodí léky miminku? Jaká další režimová opatření dodržovat u chřipky či chřipce podobných viróz?
Otoky v těhotenství
Co je podstatou, příčinou otoku a jak se projevuje? Co dělat, když v těhotenství zjistím otok? Léčba výrazných symetrických otoků. Co je příčinou a jak se léčí jednostranné otoky? Jak otokům předcházet?
Preeklampsie
Co je vlastně preeklampsie? Jak se projevuje a jaké jsou rizikové faktory? Lze počínající preeklampsii včas rozpoznat a nějak předejít? Jaké další komplikace těhotenství sebou může přinést? Jak se preeklampsie léčí?