banner

Pálení žáhy v těhotenství - pyróza

Pálení žáhy se projevuje nejčastěji na začátku těhotenství a v prvních dvou měsících, dále pak v pozdní fázi těhotenství.
Příčinou pálení žáhy v těhotenství bývá zvětšující se děloha, která vede ke změnám uložení žaludku, dále snížená pohyblivost žaludku, povolení žaludečního svěrače vlivem hormonu progesteronu s následným návratem obsahu žaludku do jícnu a zvýšená kyselost obsahu žaludku vlivem hormonu gastrinu (tvořícího se v placentě). Pálení žáhy v těhotenství se nejčastěji projevuje vleže, právě v důsledku tlaku těhotné dělohy na žaludek.

Co pomáhá na pálení žáhy v těhotenství?

U pálení žáhy v těhotenství je vhodné jíst v malých porcích vícekrát za den, nepřejídat se, vyloučit tučná jídla. Poslední jídlo by mělo být podáno nejméně 2 hodiny před spaním, aby se žaludek před ulehnutím vyprázdnil. Těhotná by měla ležet a spát s hlavou podloženou více polštáři. Po poradě s lékařem se dají použít dle potřeby antacida (léky snižující kyselost žaludečních šťáv) – např. Rennie, Anacid.

Svalové bolesti - bolest zad v těhotenství

V těhotenství v souvislosti se zvětšováním dělohy a prsů dochází ke změně těžiště, což má nepříznivý vliv zejména na bederní část páteře. Další příčinou je i mechanický tlak těhotné dělohy na pánevní stěnu. Trpí-li žena již před těhotenstvím na bolesti zad, může v graviditě dojít k prohloubení těchto potíží.

Jak předcházet nejen bolestem zad v těhotenství?

Důležité je naučit se správné chůzi, nepřetěžovat svalstvo a také umět relaxovat. Vhodná jsou rehabilitační cvičení, plavání. Těhotná by neměla zvedat břemena těžší než 10 kg. V případě zhoršování bolestí lze podat analgetika (Novalgin, Algifen) či léky ovlivňující kostní metabolizmus (Osteogenon). Vhodná je úlevová poloha na boku s pokrčenými dolními končetinami. V závažnějších případech je potřebný přísný klid na lůžku. Bolesti zpravidla po porodu mizí.

Svalové křeče v nohách

Křeče v dolních končetinách vznikají v důsledku celkového prosáknutí organizmu a tedy i kolem nervových vláken, dále při nedostatku železa, kyseliny listové a vápníku v těhotenství. Často se vyskytují po ulehnutí do postele nebo po delším sezení. Úlevu přináší pohyb. Některé ženy udávají i necitlivost prstů.

Tyto potíže je možné někdy ovlivnit, spí-li žena s nohama zdviženýma o cca 25cm, vhodné jsou také masáže a relaxační techniky.

Z léků lze užívat magnézium (Magnesium lacticum, Magne B6, šumivé magnézium, Magnosolv a jiné), vitaminy skupiny B (B-komplex), vápník (šumivý vápník - Ca effervescens). Vše je volně prodejné.

Změny v dutině ústní

V těhotenství se zvyšuje tvorba slin, zároveň se zvyšuje jejich kyselost, co může přispívat k větší kazivosti zubů. Dásně jsou výrazně prokrvené, křehké, často krvácejí. Tyto změny souvisí s vysokou hladinou hormonu estrogenu a s nedostatkem vitaminu C.

Důležitá je zvýšená péče o zuby - časté a správné čištění zubů (alespoň třikrát denně po každém jídle). Je vhodné opakované vyšetření u stomatologa a příp. ošetření chrupu.

U některých těhotných žen dochází ke zvýšené tvorbě slin, což má za následek nechutenství, pocity nevolnosti, pokles hmotnosti. Při nadměrné tvorbě může žena vyloučit až 1l slin za den.

V tomto případě medikamentózní léčba nemá zásadní význam. Důležitá je správná životospráva a dostatek tekutin.

Zácpa v těhotenství

Zácpa je častým jevem v těhotenství. Doba potřebná k průchodu potravy trávicím traktem se v těhotenství prodlužuje v důsledku zvýšené hladiny hormonu progesteronu a jeho vlivu na pohyblivost střeva. Následkem je zvýšené vstřebávání vody a tím zahuštění stolice. Nepříznivý vliv má i tlak těhotné dělohy na tlusté střevo.

Co na zácpu v těhotenství?

Doporučuje se strava s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina, tmavé pečivo, obiloviny), jogurty, důsledný pitný režim (2-3 litry tekutin denně, pití minerálních vod), omezení potravin podílejících se na zácpě (čokoláda, kakao, černý čaj, banány...) a přiměřený tělesný pohyb.

V případě úporné zácpy lze použít glycerinové čípky či klasická projímadla - sirup Lactulosa, kapky Guttalax, Laxygal. Projímadla nutno užívat s mírou. O zácpě podrobněji: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/problemove-situace/zacpa-v-tehotenstvi

Bolesti hlavy v těhotenství

Bolest hlavy se může vyskytovat v průběhu celého těhotenství v různé míře, zejména však v I. trimestru. Většinou jsou bezvýznamné. Nejčastěji jsou způsobené svalovými stahy v oblasti krční páteře, nedostatkem spánku, depresemi. Většinou mizí při léčbě základní příčiny.

Co na bolest hlavy v těhotenství?

Doporučují se masáže, relaxace, dostatek spánku, mírná analgetika (Paralen).

Bolesti hlavy mají někdy svoji příčinu i v nízkém krevním tlaku, k jeho vzestupu lze doporučit občasné pití kávy či černého čaje.

V ojedinělých případech mohou být bolesti hlavy výrazem migrény, nádorů či krvácení do mozku. Po 20. týdnu těhotenství je nutné zjistit, nejsou-li příznakem počínající preeklampsie (tj. nejsou-li spojeny s vysokým krevním tlakem, otoky a přítomností bílkoviny v moči).
Trpí-li žena na migrény už před těhotenstvím, bolesti hlavy se v těhotenství většinou zlepšují, pouze v I. trimestru může dojít ke zhoršení.

Léky na bolest hlavy v těhotenství

Bolest hlavy v těhotenství se léčí běžnými analgetiky (Paralen, Algifen, Novalgin), klidem. Pokud je léčba nedostatečná, je nutná porada s lékařem.

Křečové žíly – varixy v těhotenství

Varixy vznikají na podkladě zvýšené roztažitelnosti žilní stěny nebo při nedomykavosti žilních chlopní. Souvisejí s genetickou predispozicí či prodělaným zánětem žil. V těhotenství dochází k rozšíření žilní stěny vlivem hormonů a také útlakem cév v malé pánvi způsobeným rostoucí dělohou. Varixy se vyskytují na dolních končetinách, v oblasti zevního genitálu a pochvy, konečníku a pánevních žil. V oblasti zevního genitálu a pochvy můžou znamenat riziko krvácení při porodu. Podle závažnosti stavu je nutno lékařem zvážit způsob vedení porodu. Nejčastěji se však varixy vyskytují na dolních končetinách.

Objeví-li se již před těhotenstvím, užívá již žena zpravidla léky zvyšující napětí cévní stěny a zlepšující průtok krve cévami. Tato léčba je vhodná během těhotenství při menším nálezu a nepřítomnosti jiných komplikací. Varixy jsou významné zejména vzhledem ke zvýšenému riziku trombóz (tvorby krevních sraženin).

V těhotenství se doporučuje vyhnout se dlouhému stání nebo sezení v klidu, občas chodit po špičkách, několikrát za den zaujmout polohu se zvýšenými dolními končetinami, sprchovat dolní končetiny studenou vodou několikrát denně. Spodní prádlo by nemělo být těsné a nemělo by zaškrcovat oblast třísel. Při rozsáhlejším nálezu je vhodná elastická bandáž či punčochy, a to zejména za porodu. Podávají se již zmiňované léky podporující napětí cévní stěny a zlepšující krevní průtok (Detralex, Cyclo 3-fort, Venoruton..). Při velkých varixech, prodělaném zánětu žil, zvýšené krevní srážlivosti a zejména u vícerodiček bývá nutná prevence trombóz aplikací léků na „ředění krve“ (nízkomolekulární heparin ve formě podkožní injekce), toto ordinuje hematolog.  V případě nutnosti operačního řešení křečových žil je vhodné s operací vyčkat až po ukončení šestinedělí.  

Přečtěte si: Cviky k prevenci vzniků otoků a křečových žil v těhotenství

Hemoroidy v těhotenství

Hemoroidy se projevují kulovitým zduřením kolem konečníku. Často bývá přítomné svědění, pálení a bolest. Po zácpovité stolici se může vyskytnout i krvácení z konečníku. Příčinou vzniku hemoroidů v těhotenství je tlak těhotné dělohy na pánevní a konečníkové žíly, v důsledku čeho se zhoršuje návrat krve z žil konečníku, krev se zde zadržuje a dochází vlivem sníženého napětí stěny žil k jejich rozšiřování. Hemoroidy se objevují v kterékoli fázi těhotenství i po porodu. V komplikovaných případech může dojít k zánětu rozšířených žil či trombóze (ucpání žil krevní sraženinou).

Léčba hemoroidů

V léčbě se doporučují sedací koupele v odvaru dubové kůry nebo heřmánku, léky s protizánětlivým účinkem (Faktu mast, čípky, Aviril H, Hemostop gel). Rovněž jsou vhodné léky zlepšující napětí stěny žil a ovlivňující průtok krve cévami, které ordinuje lékař (Detralex, Cyclo 3-fort, Venoruton..).
Je potřebné dbát na pravidelné vyprazdňování a předcházet tuhé, zácpovité stolici.
Hemoroidy zpravidla po šestinedělí mizí. V případě přetrvávání je vhodné operační řešení.

Podrobně o dalších problémech v následujících kapitolách:

Autor: MUDr. Denisa Petrovová

Ve zkratce pro tatínky

V těhotenství se u budoucí maminky objevují potíže, které v období před neznala. Většina z nich souvisí s rostoucím plodem i dělohou a jejich tlakem na okolní orgány, např. pálení žáhy, zácpa, křečové žíly a hemoroidy, dále s hormonálními změnami v těle. Na vzniku mnohých z nich se podílejí současně i jiné příčiny, které je vhodné identifikovat a odstranit. Také preventivně dělat vše proto, aby se problémy vůbec neobjevily – dostatek vlákniny a vody ve stravě jako prevence zácpy, vyvarovat se delšího stání u křečových žil apod. JM

Běžné těhotenské potíže - diskuze

Bolesti

Dobry Den, rada by som sa poradila. Periodu som mala naposledy slabe tesne pred vianocami a potom uz vobec neprisla. Momentalne mi meskaju asi 3 tyzdne (mozno aj viac) a tehotensky test potvrdil ze som tehotna (lekar ma zoberie o 5 dni az). Bohuzial prvykrat sa mi stalo v sobotu asi dva tyzdne spart ze som mala neskutocne silne krce z podbrusku a nepreslo to az po dvoch hodinach krcania na posteli to nejako preslo. min tyzden som sa opat v sobotu zobudila na silne bolesti tak som sla do kupelne kde sa mi zracu chcelo vracat nato aj kadit ale ta bolest ... studeny pot, agonia ,... ta bolest bola podobna bolesti ked som mala problemy so zlcnikom ... proste silna agonia .... asi po hodine v kupelni to nejako preslo (asi zaucinkkovali tabletky ibuprofen) proste neviem ale bojim sa aby to nebolo mimomaternicove tehotenstvo. Je az taka silna bolest normalna v normalnom tehotenstve? Dakujem za radu. M
Mě trápily nevolnosti a zácpa.Gynekoložka mi poradila užívat kyselinu listovou od Elasti-Q a pomohlo mi to hodně rychle..Obsahuje určitou látku,která pomáhá při nevolnostech a problémech s trávením.Přesně pro mě..
Pálení žáhy- pyróza-mela jsem dost brzy a bylo to neprijemne.
Svalové bolesti-az ke konci 7m
Svalové křeče-od 5m v noci
Změny v dutině ústní-zadne
Zácpa-nebyla nastesti
Bolesti hlavy-hodne,ale ja na to trpim od mala
Křečové žíly – varixy-nastesti ne
Hemoroidy-zaplat panbuh ne.
Téměř bezproblémové těhotenství-jediné co mě potrápilo byly otoky nohou v 8 měsíci, ale nebylo to nic hrozného.

Poradna

Obvod hlavičky
avatar Petra1224 29. 04. 2025

Dobrý deň syn sa narodil s mierami 3400g a 47 cm, obvod hlavy 35cm.Teraz ma 6tyzdnov a 4730g a 60cm,obvod hlavy 39cm Nie je tých 39cm v 6 týždňoch veľa?

Dobrý den,

obvod hlavy je na horním limitu, doporučuji sledovat, pokud bude hlavička větší, konzultujte u pediatra.

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

21 %
6 hlasů

43 %
12 hlasů

18 %
5 hlasů

4 %
1 hlas

7 %
2 hlasy

7 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství