Inzerce
Inzerce
Inzerce

Běžné těhotenské potíže

Ve zkratce pro tatínky

 1. Pálení žáhy - pyróza
 2. Svalové bolesti - bolest zad
 3. Svalové křeče v nohách
 4. Změny v dutině ústní
 5. Zácpa v těhotenství
 6. Bolesti hlavy v těhotenství
 7. Křečové žíly – varixy
 8. Hemoroidy v těhotenství
 9. Podrobně v dalších kapitolách 

1. Pálení žáhy v těhotenství - pyróza

Pálení žáhy se projevuje nejčastěji na začátku těhotenství a v prvních dvou měsících, dále pak v pozdní fázi těhotenství.
Příčinou pálení žáhy v těhotenství bývá zvětšující se děloha, která vede ke změnám uložení žaludku, dále snížená pohyblivost žaludku, povolení žaludečního svěrače vlivem hormonu progesteronu s následným návratem obsahu žaludku do jícnu a zvýšená kyselost obsahu žaludku vlivem hormonu gastrinu (tvořícího se v placentě). Pálení žáhy v těhotenství se nejčastěji projevuje vleže, právě v důsledku tlaku těhotné dělohy na žaludek.

Co pomáhá na pálení žáhy v těhotenství?

U pálení žáhy v těhotenství je vhodné jíst v malých porcích vícekrát za den, nepřejídat se, vyloučit tučná jídla. Poslední jídlo by mělo být podáno nejméně 2 hodiny před spaním, aby se žaludek před ulehnutím vyprázdnil. Těhotná by měla ležet a spát s hlavou podloženou více polštáři. Po poradě s lékařem se dají použít dle potřeby antacida (léky snižující kyselost žaludečních šťáv) – např. Rennie, Anacid.

2. Svalové bolesti - bolest zad v těhotenství

V těhotenství v souvislosti se zvětšováním dělohy a prsů dochází ke změně těžiště, což má nepříznivý vliv zejména na bederní část páteře. Další příčinou je i mechanický tlak těhotné dělohy na pánevní stěnu. Trpí-li žena již před těhotenstvím na bolesti zad, může v graviditě dojít k prohloubení těchto potíží.

Jak předcházet nejen bolestem zad v těhotenství?

Důležité je naučit se správné chůzi, nepřetěžovat svalstvo a také umět relaxovat. Vhodná jsou rehabilitační cvičení, plavání. Těhotná by neměla zvedat břemena těžší než 10 kg. V případě zhoršování bolestí lze podat analgetika (Novalgin, Algifen) či léky ovlivňující kostní metabolizmus (Osteogenon). Vhodná je úlevová poloha na boku s pokrčenými dolními končetinami. V závažnějších případech je potřebný přísný klid na lůžku. Bolesti zpravidla po porodu mizí.

Inzerce

3. Svalové křeče v nohách

Křeče v dolních končetinách vznikají v důsledku celkového prosáknutí organizmu a tedy i kolem nervových vláken, dále při nedostatku železa, kyseliny listové a vápníku v těhotenství. Často se vyskytují po ulehnutí do postele nebo po delším sezení. Úlevu přináší pohyb. Některé ženy udávají i necitlivost prstů.

Tyto potíže je možné někdy ovlivnit, spí-li žena s nohama zdviženýma o cca 25cm, vhodné jsou také masáže a relaxační techniky.

Z léků lze užívat magnézium (Magnesium lacticum, Magne B6, šumivé magnézium,Magnosolv a jiné), vitaminy skupiny B (B-komplex), vápník (šumivý vápník - Ca effervescens). Vše je volně prodejné.

Inzerce

4. Změny v dutině ústní

V těhotenství se zvyšuje tvorba slin, zároveň se zvyšuje jejich kyselost, co může přispívat k větší kazivosti zubů. Dásně jsou výrazně prokrvené, křehké, často krvácejí. Tyto změny souvisí s vysokou hladinou hormonu estrogenu a s nedostatkem vitaminu C.

Důležitá je zvýšená péče o zuby - časté a správné čištění zubů (alespoň třikrát denně po každém jídle). Je vhodné opakované vyšetření u stomatologa a příp. ošetření chrupu.

U některých těhotných žen dochází ke zvýšené tvorbě slin, což má za následek nechutenství, pocity nevolnosti, pokles hmotnosti. Při nadměrné tvorbě může žena vyloučit až 1l slin za den.

Inzerce

V tomto případě medikamentózní léčba nemá zásadní význam. Důležitá je správná životospráva a dostatek tekutin.

5. Zácpa v těhotenství

Zácpa je častým jevem v těhotenství. Doba potřebná k průchodu potravy trávicím traktem se v těhotenství prodlužuje v důsledku zvýšené hladiny hormonu progesteronu a jeho vlivu na pohyblivost střeva. Následkem je zvýšené vstřebávání vody a tím zahuštění stolice. Nepříznivý vliv má i tlak těhotné dělohy na tlusté střevo.

Co na zácpu v těhotenství?

Doporučuje se strava s dostatkem vlákniny (ovoce, zelenina, tmavé pečivo, obiloviny), jogurty, důsledný pitný režim (2-3 litry tekutin denně, pití minerálních vod), omezení potravin podílejících se na zácpě (čokoláda, kakao, černý čaj, banány...) a přiměřený tělesný pohyb.

Inzerce

V případě úporné zácpy lze použít glycerinové čípky či klasická projímadla - sirup Lactulosa, kapky Guttalax, Laxygal. Projímadla nutno užívat s mírou. O zácpě podrobněji: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/problemove-situace/zacpa-v-tehotenstvi

6. Bolesti hlavy

Bolest hlavy se může vyskytovat v průběhu celého těhotenství v různé míře, zejména však v I. trimestru. Většinou jsou bezvýznamné. Nejčastěji jsou způsobené svalovými stahy v oblasti krční páteře, nedostatkem spánku, depresemi. Většinou mizí při léčbě základní příčiny.

Co na bolest hlavy v těhotenství?

Doporučují se masáže, relaxace, dostatek spánku, mírná analgetika (Paralen).

Bolesti hlavy mají někdy svoji příčinu i v nízkém krevním tlaku, k jeho vzestupu lze doporučit občasné pití kávy či černého čaje.

V ojedinělých případech mohou být bolesti hlavy výrazem migrény, nádorů či krvácení do mozku. Po 20. týdnu těhotenství je nutné zjistit, nejsou-li příznakem počínající preeklampsie (tj. nejsou-li spojeny s vysokým krevním tlakem, otoky a přítomností bílkoviny v moči).
Trpí-li žena na migrény už před těhotenstvím, bolesti hlavy se v těhotenství většinou zlepšují, pouze v I. trimestru může dojít ke zhoršení.

Léky na bolest hlavy v těhotenství

Bolest hlavy v těhotenství se léčí běžnými analgetiky (Paralen, Algifen, Novalgin), klidem. Pokud je léčba nedostatečná, je nutná porada s lékařem.

7. Křečové žíly – varixy v těhotenství

Varixy vznikají na podkladě zvýšené roztažitelnosti žilní stěny nebo při nedomykavosti žilních chlopní. Souvisejí s genetickou predispozicí či prodělaným zánětem žil. V těhotenství dochází k rozšíření žilní stěny vlivem hormonů a také útlakem cév v malé pánvi způsobeným rostoucí dělohou. Varixy se vyskytují na dolních končetinách, v oblasti zevního genitálu a pochvy, konečníku a pánevních žil. V oblasti zevního genitálu a pochvy můžou znamenat riziko krvácení při porodu. Podle závažnosti stavu je nutno lékařem zvážit způsob vedení porodu. Nejčastěji se však varixy vyskytují na dolních končetinách.

Objeví-li se již před těhotenstvím, užívá již žena zpravidla léky zvyšující napětí cévní stěny a zlepšující průtok krve cévami. Tato léčba je vhodná během těhotenství při menším nálezu a nepřítomnosti jiných komplikací. Varixy jsou významné zejména vzhledem ke zvýšenému riziku trombóz (tvorby krevních sraženin).

V těhotenství se doporučuje vyhnout se dlouhému stání nebo sezení v klidu, občas chodit po špičkách, několikrát za den zaujmout polohu se zvýšenými dolními končetinami, sprchovat dolní končetiny studenou vodou několikrát denně. Spodní prádlo by nemělo být těsné a nemělo by zaškrcovat oblast třísel. Při rozsáhlejším nálezu je vhodná elastická bandáž či punčochy, a to zejména za porodu. Podávají se již zmiňované léky podporující napětí cévní stěny a zlepšující krevní průtok (Detralex, Cyclo 3-fort, Venoruton..). Při velkých varixech, prodělaném zánětu žil, zvýšené krevní srážlivosti a zejména u vícerodiček bývá nutná prevence trombóz aplikací léků na „ředění krve“ (nízkomolekulární heparin ve formě podkožní injekce), toto ordinuje hematolog.  V případě nutnosti operačního řešení křečových žil je vhodné s operací vyčkat až po ukončení šestinedělí.  

Přečtěte si: Cviky k prevenci vzniků otoků a křečových žil v těhotenství

8. Hemoroidy v těhotenství

Hemoroidy se projevují kulovitým zduřením kolem konečníku. Často bývá přítomné svědění, pálení a bolest. Po zácpovité stolici se může vyskytnout i krvácení z konečníku. Příčinou vzniku hemoroidů v těhotenství je tlak těhotné dělohy na pánevní a konečníkové žíly, v důsledku čeho se zhoršuje návrat krve z žil konečníku, krev se zde zadržuje a dochází vlivem sníženého napětí stěny žil k jejich rozšiřování. Hemoroidy se objevují v kterékoli fázi těhotenství i po porodu. V komplikovaných případech může dojít k zánětu rozšířených žil či trombóze (ucpání žil krevní sraženinou).

Léčba hemoroidů

V léčbě se doporučují sedací koupele v odvaru dubové kůry nebo heřmánku, léky s protizánětlivým účinkem (Faktu mast, čípky, Aviril H, Hemostop gel). Rovněž jsou vhodné léky zlepšující napětí stěny žil a ovlivňující průtok krve cévami, které ordinuje lékař (Detralex, Cyclo 3-fort, Venoruton..).
Je potřebné dbát na pravidelné vyprazdňování a předcházet tuhé, zácpovité stolici.
Hemoroidy zpravidla po šestinedělí mizí. V případě přetrvávání je vhodné operační řešení.

9. Podrobně o dalších problémech v následujících kapitolách:

Autor: MUDr. Denisa Petrovová

Ve zkratce pro tatínky

V těhotenství se u budoucí maminky objevují potíže, které v období před neznala. Většina z nich souvisí s rostoucím plodem i dělohou a jejich tlakem na okolní orgány, např. pálení žáhy, zácpa, křečové žíly a hemoroidy, dále s hormonálními změnami v těle. Na vzniku mnohých z nich se podílejí současně i jiné příčiny, které je vhodné identifikovat a odstranit. Také preventivně dělat vše proto, aby se problémy vůbec neobjevily – dostatek vlákniny a vody ve stravě jako prevence zácpy, vyvarovat se delšího stání u křečových žil apod. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Běžné těhotenské potíže - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Bolesti
  Dobry Den, rada by som sa poradila. Periodu som mala naposledy slabe tesne pred vianocami a potom uz vobec neprisla. Momentalne mi meskaju asi 3 tyzdne (mozno aj viac) a tehotensky test potvrdil ze som tehotna (lekar ma zoberie o 5 dni az). Bohuzial prvykrat sa mi stalo v sobotu asi dva tyzdne spart ze som mala neskutocne silne krce z podbrusku a nepreslo to az po dvoch hodinach krcania na posteli to nejako preslo. min tyzden som sa opat v sobotu zobudila na silne bolesti tak som sla do kupelne kde sa mi zracu chcelo vracat nato aj kadit ale ta bolest ... studeny pot, agonia ,... ta bolest bola podobna bolesti ked som mala problemy so zlcnikom ... proste silna agonia .... asi po hodine v kupelni to nejako preslo (asi zaucinkkovali tabletky ibuprofen) proste neviem ale bojim sa aby to nebolo mimomaternicove tehotenstvo. Je az taka silna bolest normalna v normalnom tehotenstve? Dakujem za radu. M
  Majka8787   | 27.01.2016 13:16:07 | Reakcí: 1, poslední: 02.02.2016 19:23:39
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Bolesti
   Dobrý den, pokud těhotenství ještě nebylo potvrzeno ultrazvukem v děloze, samozřejmě se může o mimoděložní těhotenství jednat. Bolesti v podbřišku mohou být někdy vnímány silně i při normálním těhotenství. Také může bolest souviset s jinými orgány, nemusí vůbec s těhotenstvím souviset. Pokud tedy bolesti stále přetrvávají, pak raději navštivte lékaře dříve.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 02.02.2016 19:23:39
   Reagovat | URL příspěvku
 • Mě trápily nevolnosti a zácpa.Gynekoložka mi poradila užívat kyselinu listovou od Elasti-Q a pomohlo mi to hodně rychle..Obsahuje určitou látku,která pomáhá při nevolnostech a problémech s trávením.Přesně pro mě..
  Marcelka04   | 15.03.2012 14:39:25
  Reagovat | URL příspěvku
 • Pálení žáhy- pyróza-mela jsem dost brzy a bylo to neprijemne.
  Svalové bolesti-az ke konci 7m
  Svalové křeče-od 5m v noci
  Změny v dutině ústní-zadne
  Zácpa-nebyla nastesti
  Bolesti hlavy-hodne,ale ja na to trpim od mala
  Křečové žíly – varixy-nastesti ne
  Hemoroidy-zaplat panbuh ne.
  miminkomalina   | 18.09.2011 20:20:24
  Reagovat | URL příspěvku
 • Téměř bezproblémové těhotenství-jediné co mě potrápilo byly otoky nohou v 8 měsíci, ale nebylo to nic hrozného.  
  luciiifer   | 18.09.2011 18:48:54 | Reakcí: 2, poslední: 18.09.2011 22:55:05
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Taky jsem mela nohy jak konve,rodila jsem v lete,tak to byl pocuc.jsem je mela porad v kbeliku s vodou a chladila.
   miminkomalina   | 18.09.2011 20:18:51
   Reagovat | URL příspěvku
 • Zaplať pánbůh mě ani v jednom těhotenství nic z výše zmíněného netrápilo. Snad jen dvakrát za celou dobu mě pálila žáha, jinak nic.
  nadule1   | 17.09.2011 14:34:03 | Reakcí: 6, poslední: 18.09.2011 18:47:35
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   teda to je naprosto neuvěřitelné, mít takhle bezproblémová ideální těhotenství, tak si to asi ještě párkrát zopakuju  
   Dejmalka   | 18.09.2011 00:14:36
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    No taky to mám ještě nejméně jednou v úmyslu. :) Doufám, že se podaří a i třetí těhotenství bude tak pohodové. :))
    nadule1   | 18.09.2011 00:57:36
    Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   ty se mas ja mela prvni tehu uplne v pohode .druhe tlak vysoky ,ale treti to bylo neco :( Paleni zahy ,krece v nohach a otekle nohy
   kaacca   | 18.09.2011 09:59:00
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Taky se toho trochu bojím, že potřetí už to nemusí být taková pohoda. :)) Ale zatím nemá smysl se tím zabývat... uvidíme, až si řekneme, že už by to šlo :))
    nadule1   | 18.09.2011 15:46:23
    Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Přidávám se k báječně strávenému těhotenství až na to, že já neměla ani jedno pálení žáhy a zvracela jsme jen 1x a to po příjezdu do porodnice a to prý bylo z rychlého dýchání  
   luciiifer   | 18.09.2011 18:45:33
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Ikdyž vlastně ano, jednu potíž jsme měla. Asi v 8 měsíci mi otekly nožky, ale nic hrozného to nebylo, tak jsme na to zprvu opomněla  
    luciiifer   | 18.09.2011 18:47:35
    Reagovat | URL příspěvku
 • tak tohle tehotenstvi me trapi zatim jen paleni zahy po korenenem jidle,proto jsem ho omezila uz.
  Andrea81   | 16.09.2011 16:13:03 | Reakcí: 3, poslední: 16.09.2011 21:31:36
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   jo a krece v noci do nohy,kdyz si blbe lehnu a pak chci natahnout nohy.to me pak boli lytka tri dny 
   Andrea81   | 16.09.2011 16:13:29
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   prý dobře pomáhá pokousat 2-3 mandle a je po pálení žáhy.já s tím zkušenost nemám,ale můžeš to vyzkoušet
   Zuzbr   | 16.09.2011 17:34:02
   Reagovat | URL příspěvku
 • jediné co mkě trápilo byly noční křeče v nohách, to jsem občas musela vyskočit z postele a rozchodit to a s pupkem se docela těžko z té postele vyskakuje      
  kacato   | 10.09.2011 10:18:10 | Reakcí: 10, poslední: 16.09.2011 09:59:59
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   noční křeče jsem měla u prvního těhu taky párkrát,pak už ne
   Zuzbr   | 15.09.2011 06:29:01
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   já se teda bolestní a zmatením nemohla ani pohnout, budila jsem se s výkřiky au-au-au, manžel mi musel násilím narovnat nohu v koleni a v kotníku ohnout do fajfky...
   Dejmalka   | 15.09.2011 07:07:22
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    mi to ohnutí v leže nepomáhá, já jsem holt musela z postele a rozchodit to, jednou mi to trvalo asi 10 minut, hrůůůza...
    kacato   | 15.09.2011 21:51:16
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     ale stejně, mohla sis něco udělat, já si vlastně jednou vymkla kotník, když jsem rychle vstala a měla jsem necitlivou nohu...
     Dejmalka   | 16.09.2011 05:59:10
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      no to já asi radši vymknutý kotník než dlouhá křeč     brrrr, ale musím říct, že od porodu je klid  
      kacato   | 16.09.2011 08:31:50
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE:
       no, nemyslím si že by vymknutý kotník bolel kratší dobu, ale hlavně nejde ani tak o ten kotník jako o riziko že upadneš...
       Dejmalka   | 16.09.2011 09:05:44
       Reagovat | URL příspěvku
       • \
        RE:
        kratší dobu ne, ale jinak a to zvládám v pohodě, to už mám natrénováno     to upadnutí je horší to jo, naštěstí jsem sebou v těhu pleskla jen jednou v zimě na sněhu a jen na koleno...
        kacato   | 16.09.2011 09:59:59
        Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   mne to rikej ..ta ukrutna boolest v litku co mne budila tak 100x za noc :(( nastesti pak pomohlo magnezium a nohy krapet nahore :-))
   kaacca   | 15.09.2011 11:18:04
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den
Chtěla bych se zeptat,jsem těhotná 8+3tt a máme čtvrté uměle oplodnění. Ve čtvrtek jsem začala krvacet tak jsem jela na gynekologii,kde mi pan doktor řekl ze mám hematom z 2/3 okolo plodu. Beru estrofem(ráno,odpo,večer) to samé amelgen,ráno anopyrin a teď si mám nově píchnout ovitrelle,tak můj dotaz zní,zda to nějak neublizi miminku,protože vím ze tyto léky se užívají před otěhotněním. Miminko je jinak v pořádku a srdíčko krásne tluce.
Děkuji a hezky den přeji Katka

Dobrý den,

indikaci nasazení Ovitrelle proberte nejlépe s lékařem, který Vám daný lék doporučil.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 20.06.2024, 10:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×