Otoky v těhotenství

 1. Co je podstatou otoku a jak se projevuje?
 2. Co je příčinou otoku?
 3. Otoky v těhotenství
 4. Výrazné symetrické otoky, co dělat, léčba
 5. Jednostranné otoky, co dělat, léčba
 6. Jak otokům v těhotenství předcházet?
 7. Co dělat, když zjistím otoky v těhotenství?

1. Co je podstatou otoku a jak se projevuje?

Otok (edém) přestavuje patologické nahromadění tekutiny v podkoží. Projevuje se napětím kůže a jejím zesvětlením. Typickým znakem je možnost vytvoření důlku při zatlačení v daném místě. Pokud otok trvá déle, dochází ke zmnožení vaziva - pohmat je pak tužší.

2. Co je příčinou otoku?

Otoky mohou být symetrické nebo asymetrické. Symetrické otoky vznikají nejčastěji při srdečních a ledvinných onemocněních, může je způsobit též hladovění. Podstatou druhých dvou případů jsou ztráty bílkovin. Pokud dojde k výraznému poklesu množství bílkovin v cévním řečišti nebo k srdečnímu selhávání, tekutiny se mohou hromadit i v dutině břišní a hrudní s následným prosáknutím celého těla.

S asymetrickými otoky se ponejvíce setkáváme při uzávěrech žil na dolních končetinách (trombózách), nebo při zánětech či po úrazech (v místě zlomenin).

3. Otoky v těhotenství

Mírné otoky v těhotenství (hlavně kolem kotníků) jsou běžným nálezem. Podkladem tohoto stavu je:

 • jednak zvýšená spotřeba bílkovin v těhotenství - část na výstavbu plodu,
 • ztráty bílkovin močí, které se oproti netěhotnému organizmu lehce zvětšují
 • při nedostatečném příjmu tuků a cukrů dochází i k rozkládání bílkovin za účelem získání energie
 • dále se ve vyšších týdnech gravidity přidává mechanické působení zvětšené dělohy, která tlačí na dolní dutou žílu vedoucí krev z dolních končetin zpět k srdci; snížení návratu krve pak může podpořit tvorbu otoků

4. Výrazné symetrické otoky v těhotenství, co dělat, léčba

Pokud jsou přítomny výrazné symetrické otoky v těhotenství je vždy nutno myslet na specifické onemocnění těhotných - preeklampsii. Projevuje se kromě otoků, ještě zvýšenými ztrátami bílkovin v moči a zvýšením krevního tlaku. Toto onemocnění se manifestuje po 20. týdnu gravidity. Může vzniknou náhle nebo i pozvolna. S preeklampsií je možné se setkat u dosud zdravé ženy, někdy tzv. nasedá na již přítomnou hypertenzi (zvýšení tlaku).

Těhotná s preeklampsií musí být pečlivě vyšetřena (optimálně za hospitalizace, tedy pobytu v porodnici) - laboratorně, sledováním tlaku opakovaně během dne, intenzivním monitorováním plodu (záznamem srdeční frekvence kardiotokograficky a ultrazvukovým vyšetřením velikosti plodu, množství plodové vody a průtokových rychlostí v některých cévách).

K léčbě využíváme kombinace preparátů snižujících krevní tlak a magnezia, které působí jako prevence křečové pohotovosti. Podle daného stavu se pak rozhoduje o plánování porodu - vždy ale do termínu (předchází se tak možnému zhoršení funkce placenty a zásobení plodu živinami). Při akutním - plod nebo matku ohrožujícím - stavu přistupujeme k císařskému řezu, jinak je možno rodit vaginálně.

5. Jednostranné otoky, co dělat, léčba

Nejčastější příčinou jednostranných otoků je zánět nebo uzávěr žil dolních končetin. Je nutno pamatovat na to, že těhotenství je stav predisponující k vyšší srážlivosti krve.

Proto pokud se jednostranný otok končetiny objeví (často v kombinaci se zarudnutím a bolestí v případě zánětu žíly, nebo pouze bolestivostí a výrazným zduřením při uzávěru žil), je vždy nutno vyhledat lékaře.

Pokud se jedná o povrchový zánět, léčbou je místní aplikace protizánětlivých látek a celkové podání léků posilujících žilní stěnu s adekvátní rehabilitací. V případě uzávěru hlubokého systému žil (potvrzen je vždy ultrazvukově měřením průtoků v dané oblasti), je nutno podávat léky ředící krev, klidový režim, bandáže. Pouze ve výjimečných případech je nutná chirurgická intervence s odstraněním trombu (sraženiny). Pokud došlo v graviditě k trombóze, porod se opět plánuje do termínu (stanoveného podle poslední menstruace nebo ultrazvukového vyšetření ve 12. týdnu) - většinou mezi 38. a 40. týdnem gravidity. S přibývající délkou těhotenství je totiž při takovémto základním onemocnění nutné myslet také na možné vyšší riziko nedostatečnosti placentární funkce, která může ohrozit plod.

6. Jak otokům v těhotenství předcházet?

Žena v těhotenství by měla dodržovat dostatečný příjem tekutin (předchází tím i trombotickým poruchám), dále plnohodnotnou stravu s dostatečným přísunem bílkovin a pohyb.

Večer je vhodný odpočinek nohou, ve vyvýšené poloze, koupel chladnou vodou a masáž od konečků prstů k tříslům na podporu krevního oběhu a žilního návratu jako prevence křečových žil.

7. Co dělat, když zjistím otoky v těhotenství?

Sledování otoků je prováděno vždy při každé návštěvě v těhotenské poradně a zapisuje se do těhotenské průkazky. Pokud dojde náhle k prudkému jedno- či oboustrannému zhoršení otoků, je vhodné navštívit lékaře i mimo tyto kontroly.

Autor: MUDr. Radan Doubek

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Otoky v těhotenství - diskuze

Vložit příspěvekVšechny diskuze
 • Mela jsem letni miminko a nohy jako konve doslova.Brr,kdyz si vzpomenu,jak krkovicka v pohadce.
  miminkomalina   | 18.09.2011 20:25:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • Jediná nepříjemnost která mě během těhotenství potkala. Asi od 8 měsíce mi otekly nohy, ale nebylo to něco co by mě omezovalo. Dalo se to zvládnout.
  luciiifer   | 18.09.2011 19:38:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • mě nohy neotékaly, ale nezapomenu jak mi sestra v porodnici ohmatávala nevěřícně nohy. to jsou opravdu vaše nohy? po té co jsem jí na její otázku zda mi takhle otekly nohy v těhotenství odpověděla, že to jsou moje nohy.
  I cimrmann by záviděl moje masitá lýtka  
  Dejmalka   | 18.09.2011 00:18:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • Kubík je zimní miminko, takže u něj jsem potíže neměla. U Haničky to přes léto bylo horší. Občas mi zmizely kotníky :))
  nadule1   | 17.09.2011 14:38:04
  Reagovat | URL příspěvku
 • otoky me zatim cekaji,uz se tesim,az se nenarvu do zimnich bot.v lete slo nosit aspon pantofle.
  Andrea81   | 16.09.2011 16:15:51 | Reakcí: 2, poslední: 16.09.2011 21:30:29
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   tak možná tě otoky nepotkají,když bude chladno atd...tak je možná ani mít nebudeš.Já te teda neměla.v Létě u Matyho to bylo horší.
   Zuzbr   | 16.09.2011 17:38:32
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    alex jak se narodil v cervnu tak byly sileny paraky a ja vypadala jak..no ale v zime budou taky,to se mi nevyhne.i kdyz to bude snesitelnejsi.
    Andrea81   | 16.09.2011 21:30:29
    Reagovat | URL příspěvku
 • naštěstí otoky neznám  jednu chvíli,asi ve druhém trimestru, jsem měla pocit, že mi trochu natýkají prsty a kotník,ale byla to otázka jen pár dní a pak to zmizelo a už se to nevrátilo 
  akilah   | 12.09.2011 20:17:28 | Reakcí: 1, poslední: 15.09.2011 22:16:21
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   já jsem pořád zkoušela jestli sundám prstýnky, naštěstí to bylo celou dobu v pořádku    
   kacato   | 15.09.2011 22:16:21
   Reagovat | URL příspěvku
 • otoky se mi vyhnuly, takže neznám, že bych neobula boty nebo musela mít nohy hore...
  Gastrica   | 10.09.2011 12:55:02
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Výtok v těhotenství

| Luuu | 16.03.2017, 10:17

Dobrý den, jsem ve 33. týdnu těhotenství a trápí mne výtok. Dříve (asi 2 roky zpětně) mě často trápily vaginální mykózy, na které vždy zabral Jenamazol nebo Canesten. Nyní se nejedná o stejné příznaky, je to spíš nepříjemný pocit ve vstupu a okolí pochvy. Napětí, křehkost a při hygieně pálení jako by se voda dostala do otevřené ranky. Žádné rozpraskání není viditelné. Uvnitř je pro mě nezvyklý výtok/hmota, jedná se o cuckovitou nikoli hrudkovitou konzistenci. Při promnutí mezi prsty se vše rozmázne. I barva je nezvyklá, nažloutlá s nádechem dozelena. Bez zápachu. Uvnitř necítím ani pálení ani svědění, jen té hmoty je tam nezvykle mnoho. Při obkroužení pochvy zevnitř vytáhnu na několikrát hromádku o velikosti asi vlašského ořechu. Napadlo mě, že je to přehnanou hygienou, tak jsem se po tři dny umývala jen jemně zevně, ale vše vyteklo a uvnitř zůstaly jen nahromaděné cucky. Trvá to asi tři týdny. Lékař mi předepsal boraxové globule na 10 dní a mast fungicidin – beze změny, následoval volně prodejný Lactofeel na jeho doporučení, celých pět dní aplikace to neuvěřitelně pálilo. Teď mi doporučil mýdlo Lactacyd – bez zjevné změny. Doposud jsem měla intimní mýdlo od Nivei. Po celou dobu používám na zevní a vstupní část mast fungicidin. Poté, co mě lékař ujistil, že se nejedná o zdravotní problém, zkusili jsme s partnerem styk, ale pro mě to bylo dost nepříjemné. I při velké vlhkosti jsem měla pocit pnutí a „trhání“ kůže. U něj žádné podráždění pokožky není. (Dříve se u něj mykózy projevily bezprostředně). Z jídelníčku jsem postupně od začátku těhotenství vyřadila sladkosti všeho druhu, plesnivé sýry, uzeninu, bílé pečivo, … Více jím živé jogurty, zakysané mléčné výrobky, tvaroh, ovoce, zeleninu, luštěniny, vařené, pečené a v páře dělané maso,… a celkově jsem zvýšila příjem tekutin. Spodní prádlo volím pouze bavlněné a pokud jsem doma, tak pod dlouhou sukní nenosím žádné a stále větrám. Ráda bych brzy začala používat Aniball na přípravu k porodu, ale nejsem si jistá, zda je to vhodné i s použitím lubrikačního gelu. Se svým lékařem jsem spokojená a nemám pocit, že by něco zanedbával, ale v tomto problému se nám nedaří najít uspokojivé řešení pro oba. Z jeho strany je vše OK, z mé nikoli. Děkuji za Vaši reakci.

Dobrý den, nejlepší by bylo nabrat kultivaci a dle výsledku přeléčit, pokud se nějaká bakterie vykultivuje. Nevím, zda Vám lékař kultivaci dělal. Různé typy výtoků bývají v těhotenství běžné a po porodu samy přejdou - je to dáno hormonálními změnami. Takže pokud ani po přeléčení event. bakteriální infekce se stav nezmění, pak nezbyde než počkat, co bude po porodu. Používání aniballu není při výtoku problém.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.03.2017, 07:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce