Pupečníková krev
Co je pupečníková krev a k čemu se používá?
Krevní oběh novorozence obsahuje miliony kmenových buněk a po narození zbytek této vzácné krve zůstává v pupečníku a v placentě. Kmenová buňka je buňka, která ještě není specializovaná, nezná ještě svůj úkol. Je schopna se přeměnit na buňky kteréhokoli orgánu a obnovit je, jsou-li poškozené. Jedná se o buňky krvetvorné, které zajišťují krvetvorbu, ale i o buňky mezenchymální, které se mohou diferencovat na buňky svalů, chrupavek, kostí, srdečního svalu nebo třeba jater. Používá se jich k léčbě stále více onemocnění, seznam chorob léčitelných pomocí pupečníkové krve obsahuje již přes čtyřicet chorob.
Jak můžu naložit se svou pupečníkovou krví?
Rodička se rozhoduje, jak s pupečníkovou krví naloží. Buď ji:
- nechá zlikvidovat jako biologický odpad nebo
- ji může darovat či
- ji nechat uskladnit pro vlastní potřebu.
Kde mi budou poskytnuty informace?
Informace by vám měli poskytnout v prenatální poradně. Též byste měla kontaktovat porodní sál, kam plánujete jít porodit svoje miminko a zjistit si, zda, a za jakých podmínek a jaký odběr je v daném zařízení možný. Například FN Brno má statut odběrového místa, dostala povolení od SUKLU a odebírá autologní (pro vlastní potřebu) odběry pupečníkové krve pro Národní Tkáňové Centrum a.s. (NTC).
Je ideální, pokud těhotná žena osloví již před porodem vybranou společnost, seznámí se s obchodními podmínkami odběru, a jde rodit na ten porodní sál, kde je možné odběr pro danou společnost uskutečnit.
Odběr pro vlastní potřebu – kontakty:
- Národní Tkáňové centrum, as. www.natic.cz
bezplatná linka , pracovní dny od 8 do 20 hod. tel. 800 682 522, pupecnikova.krev@natic.cz
- Cord Blood Centr www.cordbloodcenter.cz
cordcentercz@cordcenter.com tel. 800 900 138
Na internetových stránkách uvedených společností lze najít seznam porodnic, kde je možno odběry pro danou společnost vykonat.
Odběr pro vlastní potřebu – kontakty:
- www.fnbrno.cz , tk.banka@fnbrno.cz, tel. 532 233 997
- www.archivbunek.cz, info@archivbunek.cz, tel. 604 141 374
- www.cordbloodcenter.com , cordcentercz@cordcenter.com, tel. 800 900 138
- www.natic.cz , pupecnikova.krev@natic.cz, Národní Tkáňové Centrum, tel: 800 682 522
Kdy je třeba se rozhodnout?
Zabývejte se touto myšlenkou už v těhotenství. Personál porodního sálu tuto službu aktivně nenabízí. Předpokládá se, že rodička má toto již v průběhu těhotenství promyšlené. Ideální je, pokud vybranou společnost oslovíte již před porodem a jdete na ten porodní sál, kde je možné pupečníkovou krev pro tuto společnost odebrat. Při příjmu k porodu toto sdělíte zdravotnickému personálu.
Kdy se pupečníková krev odebírá?
Odběr se provádí bezprostředně po porodu. Po přerušení pupečníkové šňůry se přes pupečník z placenty odebírá krev do speciálního vaku. Odběr je bezbolestný. Pouze v případě komplikací v průběhu porodu může porodník od odběru kdykoli upustit.
Chcete svoji pupečníkovou krev darovat?
Dárcovský odběr lze nyní aktuálně (rok 2012) využít pouze ve třech porodnicích, v České Lípě, ve Slaném a v Thomayerově nemocnici v Praze. Odběry v porodnicích jsou dány legislativou, takže je možné odebírat pouze tam, kde mají povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv.
Dárcovství je bezplatné, žena není za poskytnutou pupečníkovou krev honorována. Kmenové buňky jsou zařazeny do celosvětového registru.
Dárcovství je zcela dobrovolné a pro jeho zajištění je nezbytné splnit tyto podmínky:
- Řádná lékařská péče po dobu těhotenství, výborný zdravotní stav rodičky.
- Bezproblémové těhotenství a porod v nemocnici, kde se odběr provádí.
- Rozbor krve rodičky na hepatitidu B a C, test na přítomnost viru HIV, test na syfilis.
- Klinické vyšetření neonatologem při narození a v šesti měsících věku dítěte.
Darování pupečníkové krve rodičky vnímají jako prospěšnou věc, jako šanci někomu pomoci a je jim líto mrhat tak cennou tekutinou, jakou pupečníková krev je. Při příjmu na porodní sál Vám bude podrobně vysvětlen postup odběru, provede se kontrola Vaší anamnézy a zjistí se případný výskyt kontraindikací, jež odběr znemožňují. V řadě případů se i během porodu mohou vyskytnout komplikace, kdy je nutno od odběru, často k velké lítosti rodičky, ustoupit (např. z důvodu výskytu teploty během porodu nebo při odtoku zkalené plodové vody.
Chcete uložit pupečníkovou krev pro vlastní potřebu?
U tohoto tzv. autologního odběru chtějí rodiče zpracovat a zamrazit pupečníkovou krev pro vlastní dítě. Náklady spojené s poskytnutým výkonem – odběr pupečníkové krve, zpracování, vyšetření a uskladnění – nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Je sepsána smlouva a nasmlouvaná cena u vybrané společnosti je trvalá, jediná změna je při změně DPH. Maximálně lze uskladnit na 20 let, pak je možno znovu prodloužit.Cena se pohybuje kolem 40 tisíc korun, lze dohodnou splátkový kalendář. (přesné informace o aktuálních cenách na internetových stránkách společností).
V souvislosti s odběrem a využitím pupečníkové krve se nabízí řada etických otázek. Eticky sporná je otázka vlastnictví – patří rodičům dítěte nebo dítěti? Mají rodiče právo je darovat nebo prodat bez souhlasu dítěte, které ještě není plně svéprávné? V případě darování vzorku musí souhlasit oba rodiče nebo stačí souhlas jen jednoho z nich?
Při zpracování vzorku probíhá testování na sexuálně přenosné choroby. Mají být rodiče vzájemně informováni v případě pozitivity testů?
Co dělat v případě, že se odebraná krev neshoduje s krví rodičů?
Mimo jiné i tyto otázky by měly být s vámi podrobně prodiskutovány při seznamování se se smlouvou, kterou budete s příslušnou společností podepisovat.
Odběr a uložení pupečníkové krve je nově nabízenou možností, kterou lze u porodu využít. Moderní věda stojí na začátku zkoumání zárodečných buněk. Rozvoj oborů v oblasti medicíny naznačuje možnosti jejich využití u těch onemocnění, u nichž je současná „klasická“ medicína bezmocná. Lze předpokládat, že to, co dnes skeptici považují za nemožné, bude za pár let rutinní praxí a transplantát z pupečníkové krve bude využitelný pro různé léčebné účely.
U odběrů pro vlastní potřebu rodiče ví, že se třeba v budoucnu transplantát nepoužije. Je to jen jakási pojistka pro případ, že by jejich dítě v budoucnu onemocnělo. Tento transplantát jim dodává jistotu, že pro své dítě podnikli maximum již v okamžiku porodu.
V ČR zatím tuto službu využije 3% rodičů, na Slovensku 15%.
Informace čerpány z informačních materiálů společností Cord Blood Center a Národního tkáňového centra.
Předchozí článek:

Jíst vlastní placentu? Je to kanibalismus?
Následující článek:

Pupečník a vznik pravého uzlu na něm
Pupečníková krev - diskuze
Pupečníková krev - odběr Brno?
Ahoj maminky,máte někdo zkušenosti s odběrem? Budu rodit v Brně. Ještě nejsem úplně rozhodnutá. Informace na internetu jsou různé...
Děkuji za zkušenosti Zdenka
Dotaznik pro projekt
Dobrý den, moc vás prosím o vyplnění tohoto dotazníku, zabere max 5 minut..děláme projekt do školy. Předem děkuji :))https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSe0oauQ2uE81Xe3Nx2_WDvov1AhVwTDAElE_mc0Xi-u08aSdg/viewform
Čerstvá zkušenost
Dobrý den, žena rodila u Apolináře a tam spolupracují s Národním centrem tkání a buněk. Vše proběhlo zcela bez problémů - můžeme jen doporučit. Martin, Eva a Emilka:)Poradna
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli byste mi neporadila, co by dceři mohlo být. Dcera 9let a obtíže cca týden. Bolest břicha (většinou udává bolest po obou stranách jako pod žebry) a nevolnost pociťuje, ale bez zvracení, unavená, a je úplně bledá a včera na procházce se ji začala motat hlava, tak pak půl hodiny musela sedět na lavičce, než se mohlo dojít domu. Doma většinou polehává. Přitom jinak je to opravdu hodně živé dítě. V pátek jsem dceru vzala k pediatričce a ta nás poslala na krevní testy. Výsledky posílám také. S pediatrickou budu mluvit až v pondělí, tak jsem se vás chtěla zeptat jestli byste neporadila, co by to mohlo být. Předem děkuji za odpověď.


Dobrý den,
ve výsledcích jsou známky lehkého zánětu, ale podle toho se nedá ještě plně stanovit diagnózu, bude třeba další doplňující vyšetření.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!