Inzerce
Inzerce
Inzerce

Horečka v těhotenství, víte, že může uškodit miminku?

  1. Co je myšleno slovem horečka?
  2. Proč k horečce v těle dochází?
  3. K čemu při horečce dochází? Jak na tělo působí?
  4. Čím je horečka v těhotenství nebezpečná? 
  5. Musí ji tedy těhotná léčit? Kdy má začít? Kdy ještě počkat?
  6. Jak horečku v těhotenství léčit?

Jak jsme se dozvěděli v kapitole Chřipka v těhotenství, horečka je jedním z prokázaných teratogenů, na rozdíl od mnoha léčiv. Proč se ji přesto snaží těhotné účinně neléčit?

Podle mého názoru je snaha horečku neléčit způsobena na jedné straně neznalostí možných následků horečky v těhotenství, na druhé straně přehnanými obavami z použití léků. Přitom situace je právě opačná, horečka může napáchat daleko větší škody, než jakékoliv léky. Přitom navíc používáme léky, které jsou prověřené, bezpečné.

Co je myšleno slovem horečka?

Horečka znamená teplotu nad 38 stupňů Celsia, pokud je teplota mezi 37 a 38 stupni, hovoříme o zvýšené teplotě.

Proč k horečce v těle dochází?

Horečku může způsobit řada příčin, základní jsou dvě. V prvním případě organizmus přijímá mnoho tepla zvenčí a nemá možnost se ochlazovat, například při koupání v horké vodě, nevhodném oblečení v parném létě, ve druhém dojde ke změně nastavení tělesné teploty v části mozku zvané hypotalamus. Ten za normálních okolností reguluje naši tělesnou teplotu a udržuje ji na správné hodnotě. K nastavení na vyšší teplotu, tedy ke vzniku horečky, dojde, když se v krvi objeví tak zvané pyrogeny. To jsou některé bakterie nebo látky uvolňované z bílých krvinek. K uvolňování pyrogenů dochází při virových a bakteriálních infekcích, při rozsáhlém poškození tkání, při některých nádorech. Když se vlivem pyrogenů nastaví jádra v hypotalamu na vyšší teplotu, tělo začne vytvářet teplo a tělesná teplota se zvyšuje, až dosáhne nastavené hodnoty.

Inzerce

K čemu při horečce dochází? Jak na tělo působí?

Když je horečka způsobena pyrogeny, musí tělo vytvořit spoustu tepla, aby se ohřálo na nastavenou teplotu. Proto horečka začíná obvykle třesavkou, kdy se převážné množství tepla tvoří záchvěvy svalů. Po dosažení nastavené teploty se třes zastaví. Přebytečného tepla se organizmus snaží zbavit překrvením kůže, která zrudne a pokryje se potem. Zvýšená teplota zpočátku aktivuje obranné mechanizmy imunitního systému, při dalším vzrůstu mění řadu fyziologických pochodů v organizmu, ovlivňuje funkci orgánů, včetně centrálního nervového systému („mluví z horečky“). Dochází také k velkým ztrátám tekutin pocením a odpařováním. Vysoká horečka může vést až k poškození centrálního nervového systému nebo selhání orgánů.

Čím je horečka v těhotenství nebezpečná pro zárodek nebo plod dítěte? Jaké může mít na vývoj důsledky v jednotlivých fázích vývoje plodu?

Jak už jsem uvedl, horečka je prokázaným teratogenem.  To znamená, že poškozuje vývoj embrya a plodu. Vyvíjející se embryo je velmi citlivé zejména v prvních třech měsících těhotenství, kdy se zakládají jednotlivé orgány, vytváří se tvar embrya, vyrůstají končetiny, formuje se nervový systém. Každý orgán má svoji tak zvanou kritickou periodu, období, kdy je velmi citlivý na jakýkoliv nepříznivý vliv. Horečka způsobuje urychlení některých biochemických procesů, zhoršuje jejich koordinaci, způsobuje odumírání buněk embrya a to vede ke vzniku vrozených vad nebo k potratu. V pozdějších měsících těhotenství může být poškozen zejména nervový systém.

Musí ji tedy těhotná léčit? Kdy má začít? Kdy ještě počkat?

Horečku je nezbytné v těhotenství léčit v každém případě. Varovné je už zvýšení teploty nad 37,5 stupně, když teplota dosahuje k 38 stupňům, je léčba naléhavě potřebná.

Jak horečku v těhotenství léčit?

První věc je podávat dostatek tekutin, nejlépe málo sladkých nebo neslazených, může to být minerálka nebo čaj, bylinkový i nepříliš silný černý. Není účelné podávat tekutiny horké, jednak teplota je už vysoká a nepotřebujeme ji zvyšovat pro vyvolání pocení, jednak může horký čaj dráždit sliznice už třeba poškozené viry nebo bakteriemi. Tekutiny je třeba podávat opravdu v nadbytku, neřídíme se jen žízní. Voda umožňuje pocení a pocení snižuje horečku. Další opatření jsou léky snižující teplotu, vhodný je po celou dobu těhotenství paralen. 

Inzerce

Horečku je možné mírnit i zevním ochlazováním chladnými obklady, zábaly, chlazením ledem nad tepnami nebo ochlazováním kůže větrákem. 

Pokud má žena dobře prokrvené periferní tkáně, to znamená, že nemá mramorovanou kůži nebo chladné končetiny, můžeme použít celotělový zábal nebo obklady na hrudník a čelo nebo na končetiny.

Inzerce

K obkladům nebo zábalu používáme tkaninu namočenou ve studené vodě a vyždímanou, nemocnou přes zábal přikryjeme jen prostěradlem, nepřikrýváme pokrývkou. Na zábal nebo obklady nedáváme žádnou izolační vrstvu, při jejím použití by vznikl Priesnitzův obklad, který neochlazuje, ale zapařuje a má jiné použití.

Zábal dáváme na celé tělo od krku k dolním končetinám. Zábal nebo obklady kontrolujeme a měníme když zteplají, většinou za 10-20 minut. Po 30 minutách znovu změříme teplotu. Neklesne-li teplota, lze zábal maximálně třikrát zopakovat.

Kromě zábalu a obkladů můžeme použít chladnou sprchu. Při vysoké horečce můžeme také použít  chlazení ledem nad velkými tepnami, to můžeme využít i u nemocných s chladnými periferními částmi těla. Používají se vychlazené gelové sáčky nebo sáčky s ledem, které přikládáme přes několikanásobnou vrstvu bavlněné tkaniny na tepny v tříslech a nadklíčkových jamkách.

Rozhovor s panem prof. MUDr. Pavlem Trávníkem, DrSc. pořídila: MUDr. Jana Martincová

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.

Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Horečka v těhotenství - diskuze

Poradna

Dobry den, v 8tt jsem zacala slabe a kratce krvacet, po dvou dnech se krvaceni opakovalo. Vyhledala jsrm lekare a ten mi po vysetreni sdelil ze plod je v poradku a nenasel ani zadny hematom, nicmene ze krvaceni na zacatku tehotenstvi muze byt zpusobeno nizkou hladinou hormonu. Mam dodrzovat klidovy rezim. Muze nizka hladina hormonu ohrozit tehotenstvi nebo vest k potratu? Je sance ze se hladina srovna sama? Uzivani hormonu musim konzultovat s neurologem protoze uzivam antiepileptika. Pri prvnim tehotenstvi jsem tyto problemy nemela.
Dekuji za odpoved.

Dobrý den, Váš gynekolog měl pravděpodobně na mysli hormony zvané gestageny, které mohou být u Vás v tuto chvíli snížené. Zhruba do 8.týdne je ve Vašem těle produkují vaječníky, poté tuto funkci začíná přebírat placenta, čili jste zhruba v tomto období, kdy by se hladiny měly postupně dorovnávat. Pokud by však krvácení přetrvávalo, je nutná kontrola u Vašeho gynekologa. V těchto případech je pak možná varianta gestageny doplnit (tablety na polykání/na zavádění do pochvy). 

Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 04.04.2020, 16:33
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce