Víte, že může horečka v těhotenství uškodit miminku?
Jak jsme se dozvěděli v kapitole Chřipka v těhotenství, horečka je jedním z prokázaných teratogenů, na rozdíl od mnoha léčiv. Proč se ji přesto snaží těhotné účinně neléčit?
Podle mého názoru je snaha horečku neléčit způsobena na jedné straně neznalostí možných následků horečky v těhotenství, na druhé straně přehnanými obavami z použití léků. Přitom situace je právě opačná, horečka může napáchat daleko větší škody, než jakékoliv léky. Přitom navíc používáme léky, které jsou prověřené, bezpečné.
Co je myšleno slovem horečka?
Horečka znamená teplotu nad 38 stupňů Celsia, pokud je teplota mezi 37 a 38 stupni, hovoříme o zvýšené teplotě.
Proč k horečce v těle dochází?
Horečku může způsobit řada příčin, základní jsou dvě. V prvním případě organizmus přijímá mnoho tepla zvenčí a nemá možnost se ochlazovat, například při koupání v horké vodě, nevhodném oblečení v parném létě, ve druhém dojde ke změně nastavení tělesné teploty v části mozku zvané hypotalamus. Ten za normálních okolností reguluje naši tělesnou teplotu a udržuje ji na správné hodnotě. K nastavení na vyšší teplotu, tedy ke vzniku horečky, dojde, když se v krvi objeví tak zvané pyrogeny. To jsou některé bakterie nebo látky uvolňované z bílých krvinek. K uvolňování pyrogenů dochází při virových a bakteriálních infekcích, při rozsáhlém poškození tkání, při některých nádorech. Když se vlivem pyrogenů nastaví jádra v hypotalamu na vyšší teplotu, tělo začne vytvářet teplo a tělesná teplota se zvyšuje, až dosáhne nastavené hodnoty.
K čemu při horečce dochází? Jak na tělo působí?
Když je horečka způsobena pyrogeny, musí tělo vytvořit spoustu tepla, aby se ohřálo na nastavenou teplotu. Proto horečka začíná obvykle třesavkou, kdy se převážné množství tepla tvoří záchvěvy svalů. Po dosažení nastavené teploty se třes zastaví. Přebytečného tepla se organizmus snaží zbavit překrvením kůže, která zrudne a pokryje se potem. Zvýšená teplota zpočátku aktivuje obranné mechanizmy imunitního systému, při dalším vzrůstu mění řadu fyziologických pochodů v organizmu, ovlivňuje funkci orgánů, včetně centrálního nervového systému („mluví z horečky“). Dochází také k velkým ztrátám tekutin pocením a odpařováním. Vysoká horečka může vést až k poškození centrálního nervového systému nebo selhání orgánů.
Čím je horečka v těhotenství nebezpečná?
Čím je horečka v těhotenství nebezpečná pro zárodek nebo plod dítěte? Jaké může mít na vývoj důsledky v jednotlivých fázích vývoje plodu?
Jak už jsem uvedl, horečka je prokázaným teratogenem. To znamená, že poškozuje vývoj embrya a plodu. Vyvíjející se embryo je velmi citlivé zejména v prvních třech měsících těhotenství, kdy se zakládají jednotlivé orgány, vytváří se tvar embrya, vyrůstají končetiny, formuje se nervový systém. Každý orgán má svoji tak zvanou kritickou periodu, období, kdy je velmi citlivý na jakýkoliv nepříznivý vliv. Horečka způsobuje urychlení některých biochemických procesů, zhoršuje jejich koordinaci, způsobuje odumírání buněk embrya a to vede ke vzniku vrozených vad nebo k potratu. V pozdějších měsících těhotenství může být poškozen zejména nervový systém.
Musí ji tedy těhotná léčit? Kdy má začít? Kdy ještě počkat?
Horečku je nezbytné v těhotenství léčit v každém případě. Varovné je už zvýšení teploty nad 37,5 stupně, když teplota dosahuje k 38 stupňům, je léčba naléhavě potřebná.
Jak horečku v těhotenství léčit?
První věc je podávat dostatek tekutin, nejlépe málo sladkých nebo neslazených, může to být minerálka nebo čaj, bylinkový i nepříliš silný černý. Není účelné podávat tekutiny horké, jednak teplota je už vysoká a nepotřebujeme ji zvyšovat pro vyvolání pocení, jednak může horký čaj dráždit sliznice už třeba poškozené viry nebo bakteriemi. Tekutiny je třeba podávat opravdu v nadbytku, neřídíme se jen žízní. Voda umožňuje pocení a pocení snižuje horečku. Další opatření jsou léky snižující teplotu, vhodný je po celou dobu těhotenství paralen.
Horečku je možné mírnit i zevním ochlazováním chladnými obklady, zábaly, chlazením ledem nad tepnami nebo ochlazováním kůže větrákem.
Pokud má žena dobře prokrvené periferní tkáně, to znamená, že nemá mramorovanou kůži nebo chladné končetiny, můžeme použít celotělový zábal nebo obklady na hrudník a čelo nebo na končetiny.
K obkladům nebo zábalu používáme tkaninu namočenou ve studené vodě a vyždímanou, nemocnou přes zábal přikryjeme jen prostěradlem, nepřikrýváme pokrývkou. Na zábal nebo obklady nedáváme žádnou izolační vrstvu, při jejím použití by vznikl Priesnitzův obklad, který neochlazuje, ale zapařuje a má jiné použití.
Zábal dáváme na celé tělo od krku k dolním končetinám. Zábal nebo obklady kontrolujeme a měníme když zteplají, většinou za 10-20 minut. Po 30 minutách znovu změříme teplotu. Neklesne-li teplota, lze zábal maximálně třikrát zopakovat.
Kromě zábalu a obkladů můžeme použít chladnou sprchu. Při vysoké horečce můžeme také použít chlazení ledem nad velkými tepnami, to můžeme využít i u nemocných s chladnými periferními částmi těla. Používají se vychlazené gelové sáčky nebo sáčky s ledem, které přikládáme přes několikanásobnou vrstvu bavlněné tkaniny na tepny v tříslech a nadklíčkových jamkách.
Rozhovor s panem prof. MUDr. Pavlem Trávníkem, DrSc. pořídila: MUDr. Jana Martincová
Autor: prof. MUDr. Pavel Trávník, DrSc.
Následující článek:
Koronavirová onemocnění v těhotenství, při kojení i běžné populaci
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!