Inzerce
Inzerce
Inzerce

Aktivity pro děti

Aktivity vhodné pro dítě jsou závislé na schopnostech, tedy stupni vývoje daného dítěte. Liší se samozřejmě pro jednotlivá věková období, ale jejich odlišnost můžeme zaregistrovat i v rámci skupiny stejně starých dětí. Každé dítě je obdařeno jiným druhem nadání a je logické, že jej bude více bavit činnost, která mu půjde, ve které bude úspěšné, díky které bude obdivováno svými vrstevníky.

1. Jaká je úloha rodičů při výběru aktivit dětí?

K tomu, abyste vhodně nastavili činnosti vlastního dítěte, potřebujete nejprve „aktivitu vlastní". Jakou?

 • sledujte, co dítě baví, co mu jde, tyto schopnosti pak cíleně rozvíjejte v tomu odpovídajících mimoškolkových, mimoškolních aktivitách
 • sledujte, v čem jsou jeho slabiny, ne proto, abyste tyto činnosti vynechávali, abyste tzv. dítě netrápili, ale naopak, pokud časově zvládnete, najděte vhodný kroužek, který dítě baví a pomůže zmírnit i tyto handicapy, můžete časem zjistit, že tyto slabiny byly pouze dočasné
 • neustále o dítěti přemýšlejte, zájmy a schopnosti dítěte se mohou v průběhu času měnit, proto je vždy lepší, když je z čeho vybírat
 • i když není dobré dítě do aktivit nutit nebo je naopak nesmyslně zakazovat, je v nastavení kroužků nutné vedení ze strany rodičů, na jedné straně jsou totiž děti, které nechtějí dělat nic, přitom kdybyste je přivedli do kroužku, s nadšením by se činnosti účastnily. Na druhé straně pak děti, které chtějí chodit všude.
 • pamatujte, že přihlásit dítě do kroužku neznamená, že budete mít na 2 hodiny „z krku" dítě a plánování činnosti pro něj, naopak jeho účast v kroužku si žádá vaši spolupráci
 • chodí-li např. na hudební kroužek, zajímejte se, co v kroužku dělaly, a zda si nemají něco do příště nacvičit. Není pro dítě nic více deprimujícího, než rodičovský teror den před kroužkem, kdy jej rodiče nutí ke cvičení typu: „Za hodinu se to musíš naučit". Druhý den na kroužku patří samozřejmě k nejhorším. Takovýto přístup dítě zcela zbaví prvotního nadšení. Přitom stačí málo. Každý den cvičit 20 minut, poté, co to 3x s dětmi absolvujete, budou cvičit samy, ale musíte jim to většinou připomenout. Na hodinách tak budou excelovat, budou mít samy ze sebe radost a vy z nich. Navíc se začnou již v předškolním věku učit pravidelné přípravě.
 • Kroužek vás stojí nemalé peníze, proto je toto s dítětem nutno probrat. Když se pro něco rozhodne, mělo by se v dané aktivitě snažit. Ano, někdy to nejde, ale pozorovat polovinu tenisové lekce složení bílé čáry na antuce místo sledování instrukcí trenéra, nebude asi to, za co jste ochotni utrácet. Navíc tím u dítěte budujete návyk, že vše, co dělá, má dělat soustředěno a se zájmem. Zvláště pokud si kroužek vybralo samo.
 • POZOR na přehnané rodičovské ambice! Nadměrné nucení k co nejlepším výkonům může u dítěte snadno vyvolat nevratnou averzi k dané činnosti!

2. Vhodné aktivity pro předškolní děti

 • Plavání kojenců - úžasná věc, děti jsou ve vodě doslova ve svém živlu (limitující pouze pro ekzematiky, pro děti trpícími záněty středního ucha nebo jinými častými infekcemi).
 • Asi mi dáte za pravdu, že je velkým problémem najít odpovídající kroužek pro dítě do 4 let věku. Snad s jedinou výjimkou. Tou je právě plavání kojenců a dětí předškolního věku. Navíc se v poslední době rozrostly jak houby po dešti, což je pro nás rodiče vítaný jev.
 • Je vhodným zpestřením týdenního režimu dítěte. Nejde v žádném případě o klasickou výuku plavání, ale o zvládnutí základních dovedností nenásilnou a přirozenou cestou v přítomnosti maminky (voda je totiž přirozené prostředí pro kojence). Dítě se může ve vodě volně pohybovat bez jakéhokoli omezení, učí se s pomocí maminky splývat na zádech a na bříšku, pod dohledem školené cvičitelky. Většinou jsou děti během výuky klidné a radují se, z vody nemají strach a později se snáze naučí plavat. Odborné kurzy, zabývající se problematikou plavání kojenců, jsou na velmi dobré úrovni, včetně hygienického zajištění.
Ve kterém měsíci lze s plaváním kojence začít?
 • Plaveckými kluby je doporučována tato aktivita pro děti od 3 měsíců věku, poraďte se však se svým ošetřujícím lékařem. Někteří lékaři soudí, že vhodnější je s aktivitou začít až od 5. měsíce, kdy je již kůže vyzrálejší, může se do té doby již projevit sklon k ekzémům, a navíc má dítě za sebou časnou sérii očkování.
Obecně lze říci, že od 5. měsíce je možno bez rizika plavání doporučit, jestliže:
 • dítě má za sebou dvě základní očkování
 • kůže je bezproblémová, tzn. dítě netrpí na opruzeniny, neobjevují se ložiska suché, podrážděné kůže, dítě není ekzematik
 • po plavání je nutno vždy kůži pečlivě ošetřit vhodným přípravkem

Teplota vody i prostředí, ve kterém se dítě vyskytuje bezprostředně po koupání, musí být vhodná k pobytu kojence. Dítě nesmí prochladnout. Pokud lékaři nejsou plavání příliš nakloněni, pak je to z důvodu častějších infektů močových cest u plavajících kojenců. Než se tedy do některého z klubů přihlásíte, běžte se přesvědčit, že podmínky, které klub nabízí, jsou pro dítě vyhovující.

 • Návštěvy tělocvičny (limitující pro alergiky) nebo tzv. sokol, jak se tomu říká. Kroužky hodinu trvajících aktivit, kde si dítě poběhá, naučí se novým dovednostem (chůze po lavičce, skákání na trampolíně apod.). Děti nesmírně baví nejen pro zajímavé hry, ale i z důvodu přítomnosti kolektivu. Většinou je organizováno pro děti od 2 let věku.
 • Hudebně-pohybové školičky - koncipovány pro předškolní děti, děti se na nich seznámí s různými nástroji, vyzkouší si hru na ně, získávají smysl pro rytmus a rozvíjejí pohybové schopnosti.
 • Lyžování - opět výborný sport pro děti, věk začátku zvažte dle fyzické vyspělosti dítěte, alpští instruktoři kvůli kloubům doporučují sjezdy z prudších svahů od 4 let, ale v lyžařských školách najdete děti mladší. Ač to zní drsně, není pro dítě lepšího tréninku, než jeho odložení ve třech letech v cizojazyčné lyžařské škole.
 • Bruslení - většinou přijímají děti od 4 let, což je rozumné. Dítě musí vydržet samo bez rodičů na ledě nebo v tělocvičně ? hodiny, což ve věku 2 let mnohé z nich nezvládne. U tohoto sportu jsou snad nejmarkantněji viditelné ambice rodičů nebo vydírání ze strany dětí. Zažila jsem 2-leté dítě, které matka s dědečkem přivedli do bruslení, naštěstí toho po první hodině zanechali. Dále jsem zažila děti dožadující se přítomnosti rodičů na ledě. Po ledě klouzajícího tatínka v kravatě, saku a lakýrkách mi bylo skutečně líto. Trenérkám zřejmě taky, protože jej z ledové plochy nevykázaly. Bruslení je rovněž vhodný začátek pro budoucí hokejisty.
 • Minitenis - tenis pro děti 5ti- až 10ti-leté, mini proto, že vše je přizpůsobeno velikosti dětí: hřiště, výška sítě, tvrdost míčku. Na normálním tenisovém kurtu nemá 5ti-leté dítě šanci vidět nic jiného než síť. U minitenisu vidí, kam odražený míč letí, lépe pochopí pravidla hry.
 • Fotbal - tady snad pouze 1 upozornění pro tatínky budoucích fotbalistů. Pokud se budete rozčilovat nad nekoordinací pohybů svého potomka, pak vězte, že nervové dráhy se do 4 let utvářejí. Takže pokud se do balónu netrefí ve 2 letech, neznamená, že mu to nepůjde ani v 15ti.

Další aktivity: setkáte-li se s další zajímavou aktivitou (zvláště pro menší děti), napište nám, prosím, o ní na: info@babyonline.cz

3. Jak dítěti najít vhodnou aktivitu?

 • Poptejte se známých, co mají starší děti, dozvíte se cenné informace.
 • Chodíte-li do míst, kde se setkáváte s ostatními rodiči, veďte hovor na toto téma.
 • Hledejte na internetu, vždy si však zjistěte reference důvěryhodné osoby na dané zařízení, abyste se vyhnuli případnému zklamání.
 • Zúčastněte se ukázkových hodin, abyste se ubezpečili, že je to opravdu to, co hledáte.

4. Aktivity, o kterých jsme se dověděli od vás

 • Tvořivá dílnička pro rodiče a děti (Praha 10 - Vršovice) - menší děti cca od 2 let ji navštěvují s rodiči, větší samostatně, děti se učí malovat mýdlovými barvami, modelovat z modelíny nebo z keramické hmoty, dělají přáníčka pomocí barev a vaty, navlíkají korále, učí se držet tužku, omalovávat apod.

Děkujeme za vaše příspěvky.

autor: MUDr. Jana Martincová

Inzerce
Inzerce

PÍSMENKOVÉ KARTIČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení abecedních karet a her s nimi

112 ručně malovaných karet naučí předškolní děti slyšet hlásky, slabikovat a poznávat písmena! Děti od 1 roku poznávat obrázky, se kterými si rozšíří svou slovní zásobu. Usnadněte to svému dítěti! Pro rozvoj slovní zásoby i k přípravě do školy.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Inzerce

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

Inzerce

 

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zajímavé články oddílu Aktivity pro děti

Děti a zimní sporty

Děti a zimní sporty

Děti a zimní sporty K tradičním zimním sportům patří sáňkování a bobování, lyžování, bruslení. Kdy s nimi u dítěte začít? To i spoustu dalších praktických tipů ohledně zimní

Celý článek »

Inline bruslení

Inline bruslení

Inline bruslení  Inline bruslení - začátky a bruslení dětí V jakém věku mohu s inline bruslením začít? Proč je důležitá helma a chrániče? Technika jízd

Celý článek »

Komerční sdělení

Související články

Komerční sdělení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×