Inzerce
Inzerce
Inzerce

Inline bruslení 

  1. Inline bruslení - začátky a bruslení dětí
  2. V jakém věku mohu s inline bruslením začít?
  3. Proč je důležitá helma a chrániče?
  4. Technika jízdy

Inline bruslení – začátky a bruslení dětí

Kolečkové bruslení je jedna z nějšetrnějších z tzv. fitness aktivit pro lidský organizmu. Je potřeba však překlenout první krůčky a vyhnout se riziku nebezpečných pádů. Pokud máte v okolí zkušené instruktory, je to ta nejlepší cesta, kterou pro začátek vydat.

Pro začátek jsou stěžejní následjící dovednosti: rozjet se, zatočit, zastavit. Všechny tyto dovednosti se dají zvládnout během několika hodin, i když je člověk úplný začátečník. 

Součástí těchto bruslařských začátků je bezesporu také bruslení dětí. Inline bruslení je také pro děti velmi atraktivním sportem. 

Inzerce

Inline bruslení

V jakém věku mohu s inline bruslením začít?

V tomto momentě se nabízí otázka: „Jaký je nejvhodnější věk pro zahájení výuky inline bruslení?“ 

U malých dětí budeme omezeni jejich pohybovým vývojem. Hrubá motorika, zajišťující držení těla a pohyb, by měla být dokončena ve čtyřech letech. Dítě je schopno krátkodobě udržet rovnováhu na jedné noze, což bruslení vyžaduje a nastává tedy vhodná doba pro nácvik. Ovšem nejedná se o rychlé pokroky, vždyť jemnou koordinaci pohybů zvládá až šestileté dítě a základním předpokladem pro efektivní jízdu je poměrně složité udržení rovnováhy na jedné noze. Proto doporučuji začít až v sedmi letech.

Inzerce

Proč je důležitá helma a chrániče?

Zajištění bezpečnosti je prioritou. Ta je u dětí ještě důležitější. Zakoupení chráničů společně s bruslemi by mělo být samozřejmostí. Stejně tak používání přilby, např. cyklistické, nebo speciální pro inline bruslení. První seznámení s bruslemi může proběhnout doma na měkkém koberci. Pokračovat bychom měli na neklouzavém povrchu. 

Velmi důležité je získání důvěry v chrániče. Jakmile dítě zjistí, že pády nebolí, pohyby jsou uvolněnější, smělejší a rychlé lepšení na sebe nenechá dlouho čekat. Chybou je poskytnutí opory uchopením za ruku dítěte. Dítě si na takovou oporu velmi rychle zvykne a nedokáže bez pak ní bruslit. Navíc při společném bruslení a pádu dítěte nedokážeme tak rychle zastavit, abychom ho chvíli netáhli a často tak způsobíme zbytečné odřeniny navíc.

Technika jízdy

Výuka dětí v mnohém odlišná oproti dospělým. Měla by převažovat spíše forma hry a spontánnost. Instruktor by měl však jejich chování korigovat správným směrem k osvojení bruslařských základů.

„Neklouzavý povrch“ - zpravidla začínáme na pvrchu s měkčím podkladem, rozhodně ne na asfaltu. Na měkčím povrchu se kolečka tak dobře netočí a brusle tedy nikam neodjíždí. Tento povrch označujeme jako „ neklouzavý“. Pro tento účel se nejlépe hodí trávník nebo koberec.

Inzerce

Jízda vpřed

Základní jízda vpřed  - Její nácvik připomíná tzv. kachní chůzi a také se tak často v odborné literatuře označuje. Je základní dovedností začátečníků, ale používá se také v pokročilém bruslení pro překonání kluzkých, nebo nerovných míst. Při přechodu z měkkého povrchu na tvrdý, neboli z neklouzavého na jezdivý, musíme zaujmout rychle bezpečný postoj ve „véčku“. 

Paty jsou u sebe a špičky nohou směřují do stran. Kotníky, kolena a kyčle jsou pokrčené, ale trup je vzpřímený. Nepředklánět se! Ruce jsou před tělem, kde je vidíme, kontrolujeme a také tím předcházíme pádu vzad. 

Inzerce

Soustředíme se na přenášení váhy z jedné nohy na druhou. Jestliže se uvolníme a mírně prodloužíme pobyt na jedné brusli, začneme v každém kroku malinko popojíždět. 

Inline bruslení

Zatáčení

Základní zatáčení - není příliš složité a mělo by být zvládnuto v začátcích bruslení. Kromě změny směru nám umožní také zastavení v nízkých rychlostech. Je tedy výrazným bezpečnostním prvkem.

Rozjedeme se několika tempy vpřed. Pozvolna vytlačíme brusle do stran, nohy připomínají písmeno „A“. (podobně, jako když plužíme na lyžích). Čím jsou nohy více od sebe a čím je těžiště níž, tím stabilněji se bruslař bude cítit.

Zatáčení zahájíme pohybem hlavy, ramen a paží směrem do oblouku. Chceme li zatočit doleva, vytáčíme se vlevo. Postupně snižujeme poloměr oblouků, k čemuž mže pomoci projet jednoduchý slalom vymezený pomocí slalomových kuželů.

Inline bruslení

Zastavení

Zastavení pomocí patní brzdy - trojici základních dovedností doplňuje zastavení.Brzdným manévrů je hned několika a jsem zastáncem toho názoru, čím více způsobů zastavení bruslař ovládá, tím zvyšuje rozsah svých bruslařských dovedností a sebevědomí bruslaře. 

Jde o jeden z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů brždění. Brzdí se třením gumového špalku v patní brzdě, který je nejčastěji umístěn na pravé brusli. Agresivní bruslaři si brzdu často odmontují, aby jim nepřekážela při provádění triků. Ze stejného důvodu nemají brzdu ani brusle na krasobruslení a z váhových důvodů ji odstraňují rychlobruslaři. V žádném případě bychom to nedoporučili začátečníkům nebo mírně pokročilým bruslařům. Kromě bezpečnostního významu, má tento způsob zastavení. Brzdový špalek je mnohem levnější, než například kolečka, která se k brždění také používají.

Předsuneme brusli s brzdou dopředu tak, aby brzda byla alespoň ve stejné úrovni jako špička druhé brusle, nebo lépe před ní. Poté snížíme těžiště, jako bychom se chtěli posadit na židli, zvedneme špičku přední brusle a zatížíme brzdu. Druhá noha slouží jako opora. Poté dojde ke snížení rychlosti a postupně úplnému zastavení. 

Tento konečný postoj je možné též natrénovat na trávě či jiném neklouzavém povrchu, bruslař pak již při provedení na asfaltu bude sebevědomější.

Všechny tyto základní dovednosti Vám i vašim dětem pomohou překonat první minutu, hodiny na stezkách, parkovištích nebo hřištích...kde budete trénovat.

Inline bruslení

Mgr. Jan Krejčíř, Sportovní Kurzy.cz

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Inline bruslení - diskuze

Poradna

Dobrý den,
moje miminko bude mít za dva dny 7 týdnů a dnes jsem nahmatala že má na pravé straně hlavičky takový důlek, že to má propadlé.. Na levé straně hlavičky takový důlek nemá. Vyděsilo mě to, všimla jsem si i, už delší dobu že dává hlavičku převážně na levou stranu, umí ji dát i rovně i na pravou, ale preferuje hodně levou stranu i když se snažím ji motivovat hračkou, sama ji i hlavičku dávám na pravou stranu, ale pokaždé si ji ihned dá zase na levou stranu.. Bojím se aby neměla tu hlavičku slehlou nebo tak, co mám dělat? Mám zavolat doktorce radši? Jak jsem psala už od začátku preferuje levou, tak jsem se snažila ji dávat na pravou a už ji sama i na pravou dávala, ale posledních pár dní vidím, že zase preferuje prostě tu levou a ještě jsem nahmatala důlek, jsem z toho vyděšená...
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

k posouzení "důlku" kontaktujte svého pediatra. Predilekční postavení hlavičky je v tomto věku běžné, doporučuje se pravidelně polohovat celé dítě střídavě na jeden a druhý bok, postupně vývojem začne polohovat hlavičku samo na obě strany.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 11.04.2024, 15:51
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×