Inline bruslení 

  1. Inline bruslení - začátky a bruslení dětí
  2. V jakém věku mohu s inline bruslením začít?
  3. Proč je důležitá helma a chrániče?
  4. Technika jízdy

Inline bruslení – začátky a bruslení dětí

Kolečkové bruslení je jedna z nějšetrnějších z tzv. fitness aktivit pro lidský organizmu. Je potřeba však překlenout první krůčky a vyhnout se riziku nebezpečných pádů. Pokud máte v okolí zkušené instruktory, je to ta nejlepší cesta, kterou pro začátek vydat.

Pro začátek jsou stěžejní následjící dovednosti: rozjet se, zatočit, zastavit. Všechny tyto dovednosti se dají zvládnout během několika hodin, i když je člověk úplný začátečník. 

Součástí těchto bruslařských začátků je bezesporu také bruslení dětí. Inline bruslení je také pro děti velmi atraktivním sportem. 

Inline bruslení

V jakém věku mohu s inline bruslením začít?

V tomto momentě se nabízí otázka: „Jaký je nejvhodnější věk pro zahájení výuky inline bruslení?“ 

U malých dětí budeme omezeni jejich pohybovým vývojem. Hrubá motorika, zajišťující držení těla a pohyb, by měla být dokončena ve čtyřech letech. Dítě je schopno krátkodobě udržet rovnováhu na jedné noze, což bruslení vyžaduje a nastává tedy vhodná doba pro nácvik. Ovšem nejedná se o rychlé pokroky, vždyť jemnou koordinaci pohybů zvládá až šestileté dítě a základním předpokladem pro efektivní jízdu je poměrně složité udržení rovnováhy na jedné noze. Proto doporučuji začít až v sedmi letech.

Proč je důležitá helma a chrániče?

Zajištění bezpečnosti je prioritou. Ta je u dětí ještě důležitější. Zakoupení chráničů společně s bruslemi by mělo být samozřejmostí. Stejně tak používání přilby, např. cyklistické, nebo speciální pro inline bruslení. První seznámení s bruslemi může proběhnout doma na měkkém koberci. Pokračovat bychom měli na neklouzavém povrchu. 

Velmi důležité je získání důvěry v chrániče. Jakmile dítě zjistí, že pády nebolí, pohyby jsou uvolněnější, smělejší a rychlé lepšení na sebe nenechá dlouho čekat. Chybou je poskytnutí opory uchopením za ruku dítěte. Dítě si na takovou oporu velmi rychle zvykne a nedokáže bez pak ní bruslit. Navíc při společném bruslení a pádu dítěte nedokážeme tak rychle zastavit, abychom ho chvíli netáhli a často tak způsobíme zbytečné odřeniny navíc.

Technika jízdy

Výuka dětí v mnohém odlišná oproti dospělým. Měla by převažovat spíše forma hry a spontánnost. Instruktor by měl však jejich chování korigovat správným směrem k osvojení bruslařských základů.

„Neklouzavý povrch“ - zpravidla začínáme na pvrchu s měkčím podkladem, rozhodně ne na asfaltu. Na měkčím povrchu se kolečka tak dobře netočí a brusle tedy nikam neodjíždí. Tento povrch označujeme jako „ neklouzavý“. Pro tento účel se nejlépe hodí trávník nebo koberec.

Jízda vpřed

Základní jízda vpřed  - Její nácvik připomíná tzv. kachní chůzi a také se tak často v odborné literatuře označuje. Je základní dovedností začátečníků, ale používá se také v pokročilém bruslení pro překonání kluzkých, nebo nerovných míst. Při přechodu z měkkého povrchu na tvrdý, neboli z neklouzavého na jezdivý, musíme zaujmout rychle bezpečný postoj ve „véčku“. 

Paty jsou u sebe a špičky nohou směřují do stran. Kotníky, kolena a kyčle jsou pokrčené, ale trup je vzpřímený. Nepředklánět se! Ruce jsou před tělem, kde je vidíme, kontrolujeme a také tím předcházíme pádu vzad. 

Soustředíme se na přenášení váhy z jedné nohy na druhou. Jestliže se uvolníme a mírně prodloužíme pobyt na jedné brusli, začneme v každém kroku malinko popojíždět. 

Inline bruslení

Zatáčení

Základní zatáčení - není příliš složité a mělo by být zvládnuto v začátcích bruslení. Kromě změny směru nám umožní také zastavení v nízkých rychlostech. Je tedy výrazným bezpečnostním prvkem.

Rozjedeme se několika tempy vpřed. Pozvolna vytlačíme brusle do stran, nohy připomínají písmeno „A“. (podobně, jako když plužíme na lyžích). Čím jsou nohy více od sebe a čím je těžiště níž, tím stabilněji se bruslař bude cítit.

Zatáčení zahájíme pohybem hlavy, ramen a paží směrem do oblouku. Chceme li zatočit doleva, vytáčíme se vlevo. Postupně snižujeme poloměr oblouků, k čemuž mže pomoci projet jednoduchý slalom vymezený pomocí slalomových kuželů.

Inline bruslení

Zastavení

Zastavení pomocí patní brzdy - trojici základních dovedností doplňuje zastavení.Brzdným manévrů je hned několika a jsem zastáncem toho názoru, čím více způsobů zastavení bruslař ovládá, tím zvyšuje rozsah svých bruslařských dovedností a sebevědomí bruslaře. 

Jde o jeden z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů brždění. Brzdí se třením gumového špalku v patní brzdě, který je nejčastěji umístěn na pravé brusli. Agresivní bruslaři si brzdu často odmontují, aby jim nepřekážela při provádění triků. Ze stejného důvodu nemají brzdu ani brusle na krasobruslení a z váhových důvodů ji odstraňují rychlobruslaři. V žádném případě bychom to nedoporučili začátečníkům nebo mírně pokročilým bruslařům. Kromě bezpečnostního významu, má tento způsob zastavení. Brzdový špalek je mnohem levnější, než například kolečka, která se k brždění také používají.

Předsuneme brusli s brzdou dopředu tak, aby brzda byla alespoň ve stejné úrovni jako špička druhé brusle, nebo lépe před ní. Poté snížíme těžiště, jako bychom se chtěli posadit na židli, zvedneme špičku přední brusle a zatížíme brzdu. Druhá noha slouží jako opora. Poté dojde ke snížení rychlosti a postupně úplnému zastavení. 

Tento konečný postoj je možné též natrénovat na trávě či jiném neklouzavém povrchu, bruslař pak již při provedení na asfaltu bude sebevědomější.

Všechny tyto základní dovednosti Vám i vašim dětem pomohou překonat první minutu, hodiny na stezkách, parkovištích nebo hřištích...kde budete trénovat.

Inline bruslení

Mgr. Jan Krejčíř, Sportovní Kurzy.cz

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Inline bruslení - diskuze

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.01.2019, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce