Inzerce
Inzerce
Inzerce

Inline bruslení 

  1. Inline bruslení - začátky a bruslení dětí
  2. V jakém věku mohu s inline bruslením začít?
  3. Proč je důležitá helma a chrániče?
  4. Technika jízdy

Inline bruslení – začátky a bruslení dětí

Kolečkové bruslení je jedna z nějšetrnějších z tzv. fitness aktivit pro lidský organizmu. Je potřeba však překlenout první krůčky a vyhnout se riziku nebezpečných pádů. Pokud máte v okolí zkušené instruktory, je to ta nejlepší cesta, kterou pro začátek vydat.

Pro začátek jsou stěžejní následjící dovednosti: rozjet se, zatočit, zastavit. Všechny tyto dovednosti se dají zvládnout během několika hodin, i když je člověk úplný začátečník. 

Součástí těchto bruslařských začátků je bezesporu také bruslení dětí. Inline bruslení je také pro děti velmi atraktivním sportem. 

Inzerce

Inline bruslení

V jakém věku mohu s inline bruslením začít?

V tomto momentě se nabízí otázka: „Jaký je nejvhodnější věk pro zahájení výuky inline bruslení?“ 

U malých dětí budeme omezeni jejich pohybovým vývojem. Hrubá motorika, zajišťující držení těla a pohyb, by měla být dokončena ve čtyřech letech. Dítě je schopno krátkodobě udržet rovnováhu na jedné noze, což bruslení vyžaduje a nastává tedy vhodná doba pro nácvik. Ovšem nejedná se o rychlé pokroky, vždyť jemnou koordinaci pohybů zvládá až šestileté dítě a základním předpokladem pro efektivní jízdu je poměrně složité udržení rovnováhy na jedné noze. Proto doporučuji začít až v sedmi letech.

Inzerce

Proč je důležitá helma a chrániče?

Zajištění bezpečnosti je prioritou. Ta je u dětí ještě důležitější. Zakoupení chráničů společně s bruslemi by mělo být samozřejmostí. Stejně tak používání přilby, např. cyklistické, nebo speciální pro inline bruslení. První seznámení s bruslemi může proběhnout doma na měkkém koberci. Pokračovat bychom měli na neklouzavém povrchu. 

Velmi důležité je získání důvěry v chrániče. Jakmile dítě zjistí, že pády nebolí, pohyby jsou uvolněnější, smělejší a rychlé lepšení na sebe nenechá dlouho čekat. Chybou je poskytnutí opory uchopením za ruku dítěte. Dítě si na takovou oporu velmi rychle zvykne a nedokáže bez pak ní bruslit. Navíc při společném bruslení a pádu dítěte nedokážeme tak rychle zastavit, abychom ho chvíli netáhli a často tak způsobíme zbytečné odřeniny navíc.

Technika jízdy

Výuka dětí v mnohém odlišná oproti dospělým. Měla by převažovat spíše forma hry a spontánnost. Instruktor by měl však jejich chování korigovat správným směrem k osvojení bruslařských základů.

„Neklouzavý povrch“ - zpravidla začínáme na pvrchu s měkčím podkladem, rozhodně ne na asfaltu. Na měkčím povrchu se kolečka tak dobře netočí a brusle tedy nikam neodjíždí. Tento povrch označujeme jako „ neklouzavý“. Pro tento účel se nejlépe hodí trávník nebo koberec.

Inzerce

Jízda vpřed

Základní jízda vpřed  - Její nácvik připomíná tzv. kachní chůzi a také se tak často v odborné literatuře označuje. Je základní dovedností začátečníků, ale používá se také v pokročilém bruslení pro překonání kluzkých, nebo nerovných míst. Při přechodu z měkkého povrchu na tvrdý, neboli z neklouzavého na jezdivý, musíme zaujmout rychle bezpečný postoj ve „véčku“. 

Paty jsou u sebe a špičky nohou směřují do stran. Kotníky, kolena a kyčle jsou pokrčené, ale trup je vzpřímený. Nepředklánět se! Ruce jsou před tělem, kde je vidíme, kontrolujeme a také tím předcházíme pádu vzad. 

Inzerce

Soustředíme se na přenášení váhy z jedné nohy na druhou. Jestliže se uvolníme a mírně prodloužíme pobyt na jedné brusli, začneme v každém kroku malinko popojíždět. 

Inline bruslení

Zatáčení

Základní zatáčení - není příliš složité a mělo by být zvládnuto v začátcích bruslení. Kromě změny směru nám umožní také zastavení v nízkých rychlostech. Je tedy výrazným bezpečnostním prvkem.

Rozjedeme se několika tempy vpřed. Pozvolna vytlačíme brusle do stran, nohy připomínají písmeno „A“. (podobně, jako když plužíme na lyžích). Čím jsou nohy více od sebe a čím je těžiště níž, tím stabilněji se bruslař bude cítit.

Zatáčení zahájíme pohybem hlavy, ramen a paží směrem do oblouku. Chceme li zatočit doleva, vytáčíme se vlevo. Postupně snižujeme poloměr oblouků, k čemuž mže pomoci projet jednoduchý slalom vymezený pomocí slalomových kuželů.

Inline bruslení

Zastavení

Zastavení pomocí patní brzdy - trojici základních dovedností doplňuje zastavení.Brzdným manévrů je hned několika a jsem zastáncem toho názoru, čím více způsobů zastavení bruslař ovládá, tím zvyšuje rozsah svých bruslařských dovedností a sebevědomí bruslaře. 

Jde o jeden z nejjednodušších a nejúčinnějších způsobů brždění. Brzdí se třením gumového špalku v patní brzdě, který je nejčastěji umístěn na pravé brusli. Agresivní bruslaři si brzdu často odmontují, aby jim nepřekážela při provádění triků. Ze stejného důvodu nemají brzdu ani brusle na krasobruslení a z váhových důvodů ji odstraňují rychlobruslaři. V žádném případě bychom to nedoporučili začátečníkům nebo mírně pokročilým bruslařům. Kromě bezpečnostního významu, má tento způsob zastavení. Brzdový špalek je mnohem levnější, než například kolečka, která se k brždění také používají.

Předsuneme brusli s brzdou dopředu tak, aby brzda byla alespoň ve stejné úrovni jako špička druhé brusle, nebo lépe před ní. Poté snížíme těžiště, jako bychom se chtěli posadit na židli, zvedneme špičku přední brusle a zatížíme brzdu. Druhá noha slouží jako opora. Poté dojde ke snížení rychlosti a postupně úplnému zastavení. 

Tento konečný postoj je možné též natrénovat na trávě či jiném neklouzavém povrchu, bruslař pak již při provedení na asfaltu bude sebevědomější.

Všechny tyto základní dovednosti Vám i vašim dětem pomohou překonat první minutu, hodiny na stezkách, parkovištích nebo hřištích...kde budete trénovat.

Inline bruslení

Mgr. Jan Krejčíř, Sportovní Kurzy.cz

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Inline bruslení - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×