Inzerce
Inzerce

Antikoncepce

 1. Co to je a k čemu slouží
 2. Typy antikoncepce
 3. Od kdy je možné antikoncepci předepsat?
 4. Kontraindikace, kdy ji nemohu brát?
 5. Kdy je antikoncepce doporučená?
 6. Preventivní účinky hormonální antikoncepce
 7. Vedlejší účinky
 8. Vysazení antikoncepce
 9. Dotazy

1. Co to je antikoncepce a k čemu slouží

Antikoncepce (také někdy též kontracepce) obecně nazýváme metody a prostředky, které se používají k zabránění těhotenství. Plánování, poskytování a používání antikoncepce se označuje jako plánování rodičovství. Bezpečný sex, například používání mužského nebo ženského kondomu, může rovněž sloužit jako prevence sexuálně přenosných infekcí. Každá antikoncepce však jako prevence sexuálních chorob neslouží!

 

 

 

2. Typy antikoncepce

a) Nehormonální antikoncepce:

 • Sterilizace
 • Nehormonální nitroděložní tělísko (IUD)
 • Bariérová antikoncepce
 • Chemická antikoncepce

b) Hormonální antikoncepce:

 • Perorální hormonální antikoncepce
 • Depotní injekční antikoncepce (medroxyprogesteron acetát (DMPA)
 • Depotní implantát
 • Gestagenní perorální antikoncepce
 • Hormonální náplasti
 • Vaginální kroužky
 • Hormonální nitroděložní tělísko (IUD)
 • Plodné a neplodné dny
 • Přerušovaná soulož
 • Nouzová antikoncepce 

3. Od kdy je možné antikoncepci předepsat?

Z lékařského hlediska není žádná dolní věková hranice pro užívání antikoncepce. Je zde však problém právní. Pohlavní styk s osobou mladší 15 let je trestným činem a trestného činu se dopustí i ten, kdo se o jeho přípravě doví a nezbrání mu - to staví gynekologa při předpisu antikoncepce dívce mladší 15 let do velmi složité situace. U dívky starší 15 let by neměly být problémy. Souhlas rodičů se nepožaduje.  Je možné dívce mladší 15 let předepsat antikoncepci z terapeutických důvodů (akné, nepravidelný cyklus, bolestivá menstruace). Nicméně všeobecně platí, že by antikoncepci měla užívat dívka, která již nějakou dobu pravidelně menstruuje (hormonální hypotalamo-hypofyzární osa je u ní dozrálá a plně funkční). V opačném případě by pak pacientka mohla mít problémy s ovulací a pravidelností cyklu po vysazení antikoncepce.

4. Kontraindikace, kdy antikoncepci nemohu brát?

Kontraindikace budou vypsány u jednotlivých typů antikoncepce v podkapitolách tohoto článku.

5. Kdy je antikoncepce doporučená?

 • u žen se silným menstruačním krvácením
 • u žen s bolestivou menstruací a premenstruačním syndromem
 • u žen, které mají potíže s akné a nadměrným ochlupením
 • snižuje riziko vzniku endometriózy

6. Preventivní účinky hormonální antikoncepce

 • snižuje riziko rakoviny děložní sliznice až o 50 %
 • snižuje riziko rakoviny vaječníků až o 65 %
 • má kladné účinky na nezhoubná onemocnění prsu
 • snižuje výskyt zánětlivých onemocnění v malé pánvi
 • snižuje výskyt některých typů cyst na vaječnících
 • snižuje výskyt mimoděložního těhotenství

7. Vedlejší účinky antikoncepce

Mezi ty nejčastější patří pocit napětí v prsou, bolesti hlavy, přechodný přírůstek váhy a mírné zvýšení rizika vzniku trombózy. A právě riziko tromboembolických potíží by gynekologové měli u svých pacientek pečlivě sledovat! Mezi nepříjemné vedlejší účinky patří i snížení ženského libida – alespoň některé ženy připisují oslabení svého sexuálního apetitu právě hormonální antikoncepci.

8. Vysazení antikoncepce 

Mohu spontánně vysadit? Antikoncepci je možno kdykoliv spontánně vysadit. Plodnost se navrací v závislosti na druhu užívané antikoncepce. U perorální antikoncepce, vaginálních kroužků či náplastí se navrací plodnost téměř okamžitě.

Přečtěte si také:

9. Dotazy

Mohu po potratu užívat antikoncepci?

Dobrý den, slyšela jsem, že po spontánním potratu by se minimálně půl roku až jeden rok neměla užívat antikoncepce. Tělo prý prodělává hormonální bouři a antikoncepce prý může škodit jak ženě, tak i dítěti při následném těhotenství. Je to pravda? Je možné dotaz případně předat gynekologovi? Předem děkuji.

Odpověď MUDr. Romany Gerychové: Po předčasném ukončení těhotenství neúspěchem (potrat, zamlknuté těhotenství, předčasný porod) se doporučuje s dalším otěhotněním počkat 3-6 měsíců. Jestli bude po tu dobu antikoncepce, nebo ne, není nijak důležité, žádné riziko pro následující těhotenství to neznamená.

Jakou antikoncepci zvolit, když nechci brát pilulky a kondom mi nevyhovuje?

Dobrý den, před půl rokem jsem vysadila hormonální antikoncepci. Nicméně jsem si před časem našla nového přítele a nevyhovuje mi používání kondomu. Ráda bych se tedy zeptala, co si myslíte o nitroděložním nehormonálním tělísku a vaginálním kroužku. Ráda bych se totiž vyhnula hormonální antikoncepci jako takové, proto mi přijde lepší nehormonální tělísko. Nicméně je mi 24 let a nevím, jestli není potřeba být po porodu k jeho zavedení. Také jsem se dozvěděla o tom, že by vaginální kroužek měl působit pouze lokálně. Je to vůbec možné - pokud obsahuje hormony, které se postupně uvolňují do těla, aby hormony zůstaly pouze lokálně? A je vůbec vhodné začít znovu používat hormonální antikoncepci (kroužek) po tak krátké době, co jsem ji vysadila? Moc děkuji za odpověď.

Inzerce

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, můžete využít obě možnosti. Dnes existují i tělíska pro ženy, které dosud nerodily - ale ta jsou hormonální (Jaydess).  Nehormonální obyčejné tělísko bych ženě, která nerodila, nedoporučila. Co se týče vaginálního kroužku, hormony se vylučují lokálně, ale do těla samozřejmě v určité míře přecházejí, jen obcházejí gastrointestinální trakt a játra, což je jeho výhodou. Jinak co se týče pauzy od užívání jedné antikoncepce k druhé - toto žádnou roli nehraje.

Snižují antibiotika účinek antikoncepce?

Dobrý den, prosím o radu. Užívám pravidelně antikoncepci Jeanine už deset let. Nyní se léčím se zánětem průdušek a mám předepsána antibiotika Klacid 500 na tři týdny. Mnohokrát jsem se dočetla, že tento typ antibiotik, konkrétně Klacid se s hormonální antikoncepcí nijak neovlivňuje. V lékárně mi řekli, že se neovlivňuje - pouze v případě kdybych měla průjem, že by bylo omezené vstřebávání. Přesto se chci zeptat, při takhle dlouhé době užívání antibiotik, jestli to může mít nějaký vliv. Děkuji.

Inzerce
 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, platí to, co jste se dočetla v příbalovém letáku i to, co Vám řekli vystudovaní farmaceuti v lékárně. Ani dlouhodobé užívání antibiotik v případě, že berete hormonální antikoncepci pravidelně, nesnižuje nijak účinek.

Potíže po vysazení antikoncepce

Dobrý den, jmenuji se Kristýna a je mi 20 let. Chtěla bych se zeptat. Před dvěma týdny jsem si vzala poslední prášek antikoncepce Stodette, kterou jsem brala cca 4 roky, po té normálně dorazila bezbolestná menstruace. Týden na to mě ale začalo píchat v podbřišku (především na levé straně) je to ostrá píchavá bolest, která během minutky vždy odezní. Týden před očekávanou menstruací mě začaly bolet bradavky, byly velmi citlivé, to v menší míře trvá do dnes. Očekávaná menstruace nedorazila, těhotenské testy mám negativní, podbřišek stále pobolívá. Momentálně mám svého gynekologa cca 100km daleko, jinak bych se zašla poradit tam. Myslíte si, že by mohlo jít o něco závažného nebo to souvisí s vysazením té antikoncepce. Moc děkuji za odpověď.  

Inzerce

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, potíže, které popisujete (bolesti bradavek, změna chuti i nenastoupení měsíčků) jistě souvisí s vysazením antikoncepce. Po vysazení antikoncepce může organismus reagovat takovými změnami i 3 měsíce. Pokud se do té doby nedostaví měsíčky, je vhodné vyhledat gynekologa, který vám pomůže nastartovat menstruační cyklus. Stran píchavé bolesti v podbřišku, může se jednat o ovulační bolest (bolest při uvolnění vajíčka), nebo také o cystu vaječníku. Proto by bylo vhodné gynekologa navštívit, ten na základě vyšetření a ultrazvuku toto vyloučí či potvrdí.

 

 

Inzerce
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Veronika Ťápalová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Antikoncepce - diskuze

 • Antikoncepce
  Brala jsem antikoncepci od svých 18 let do 26 let s jednou menší pauzou. Pak jsem ji přestala brát a po roce jsme se začali snažit o miminko. Nyní po 2 porodech už žádnou antikoncepci neužívám ;-)
  Lenuska1234   | 28.07.2022 22:00:55
  Reagovat | URL příspěvku
 • raději kondomy než HA
  Ze zdravotních důvodů jsem nikdy HA brát nechtěla, používáme s manželem kondomy a jsem spokojená. Nakupujeme je vždycky na eshopu http://www.e-kondomy.cz, mají hodně druhů, tak je to pak aspoň pestřejší. :-)
  KarolBor   | 31.08.2021 07:51:17
  Reagovat | URL příspěvku
 • Jakou antikoncepci
  Dobry den,je mi 42roku .Dve deti. Zdrava.
  Prosim jakou antikoncepci by jste mi doporucila,trapi me akne , ktere v tehotenstvi uplne zmizelo a ted je zpet a to same mastici se vlasy.Telisko nechci.
  Dekuji za odpoved.
  Amalka2014   | 24.04.2020 13:34:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • Zmena HAK
  Dobrý deň, mám 42 rokov - 2,5 roka som užívala HAK Sirmya. V decembri mi začala menštruácia o 10 dní skôr - dobrala som tabletky do konca. V januári všetko OK. Vo februári som znovu dostala menštruáciu skôr - ešte som mala 5 tabletiek. Volala som svojmu lekárovi, ten mi povedal, aby som prestala brať lieky, aby sa mi rozvinula menštruácia a aby som si dala mesiac prestávku a prišla si predpísať inú antikoncepciu. Bol postup lekára správny? Všade čítam, že by mal byť plynulý prechod z jednej HAK na druhú. Keď začnem užívať novú antikoncepciu - pri prvom dni menštruácie - budem plne chránená? Mám si dávať pozor nejaké dni? Lekár mi povedal, že môžem krvácať mimo cyklus. Čakajú ma ešte nejaké problémy pri tomto prechode? Ďakujem. Pekný deň.
  otovasilvia   | 05.03.2020 13:24:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
  Děkuji Dr.Ogunze
  Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

  a on může vyléčit následující nemoci

  {1} HIV a AIDS
  {2} Diabetes
  {3} epilepsie
  {4} Rakovina krve
  {5} HPV
  {6} ALS
  {7} Hepatitida
  {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
  {9} herpes virus
  {10} striže
  {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
  {12} slabá erekce
  a mnohem víc
  annaandrej   | 05.11.2018 23:12:37
  Reagovat | URL příspěvku
 • ANtikoncepce
  Dobrý den, trápí mě těžší forma akné po kterém mám už mnoho jizviček, před půl rokem mi byla předepsána antikoncepce minerva (všechny krevní testy byly v pořádku) po 2 měsících mě však začalo pobolívat v levé části břicha a byla zjištěna vyšší hodnota jaterních testů AST 0,7 ALT 1,2. Po přestání užívání testy opět v normě. Jsem však bezradná, protože mi antikoncepce s pletí jediná pomohla. Chci se zeptat, zda je možné, že jiný druh mi toto neudělá ? Děkuji
  Wherebeautybeats   | 20.10.2017 16:42:26
  Reagovat | URL příspěvku
 • Antikoncepce
  Dobrý den , začala jsem užívat první den menstruace antikoncepci, dnes je 10. Den a stále trochu krvácím, je to normální? A mohu mít nechráněn ý pohlavní styk? Děkuji
  Anetty   | 10.08.2017 08:31:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • Co dělat když zapomenu na antikoncepci?
  Dobrý den,
  nevím jestli se to někomu stalo, ale přijela jsem k rodičům na návštěvu a zapomněla jsem si pilulky doma. Byla jsem i u lékařce tady, ta mi je odmítla předepsat. Měla jsem teď 7-denní pauzu. Dneska si mám dát zase pilulku. Beru už 2. Rokem antikoncepci. Chci se zeptat, co se stane když si pilulku vezmu až za 3dny. Bojím se, že si tělo bude myslet, že jsem vysadila prášky. Předem děkuji za odpoveď
  Anicka1515   | 10.03.2017 14:48:30
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zelený hlen ráno na WC

| Nikibax | 21.05.2024, 10:52

Dobrý den , Jsem po ivf a beru amelgen čipky 1-0-1 a dnes ráno Jsem šla na malou a klasicky ze mě vyšel zbytek amelgenu rozpusteneho ale navíc u něj byl i zelený hlen .. nic mě nebolí . Jen mě to vyděsilo jsem 11+4 tt a můj gynekolog má otevřeno až v pátek. Nevíte z ceho ten zelený hlen může být objevil se pouze ráno pak už ne Děkuji ..

Dobrý den,

pokud nemáte žádné projevy zánětu a již se to neopakuje, tak bych tomu žádný větší význam nepřikládala.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 16:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×