1. Co to je antikoncepce a k čemu slouží
Antikoncepce (také někdy též kontracepce) obecně nazýváme metody a prostředky, které se používají k zabránění těhotenství. Plánování, poskytování a používání antikoncepce se označuje jako plánování rodičovství. Bezpečný sex, například používání mužského nebo ženského kondomu, může rovněž sloužit jako prevence sexuálně přenosných infekcí. Každá antikoncepce však jako prevence sexuálních chorob neslouží!
2. Typy antikoncepce
a) Nehormonální antikoncepce:
- Sterilizace
- Nehormonální nitroděložní tělísko (IUD)
- Bariérová antikoncepce
- Chemická antikoncepce
b) Hormonální antikoncepce:
- Perorální hormonální antikoncepce
- Depotní injekční antikoncepce (medroxyprogesteron acetát (DMPA))
- Depotní implantát
- Gestagenní perorální antikoncepce
- Hormonální náplasti
- Vaginální kroužky
- Hormonální nitroděložní tělísko (IUD)
- Plodné a neplodné dny
- Přerušovaná soulož
- Nouzová antikoncepce
3. Od kdy je možné antikoncepci předepsat?
Z lékařského hlediska není žádná dolní věková hranice pro užívání antikoncepce. Je zde však problém právní. Pohlavní styk s osobou mladší 15 let je trestným činem a trestného činu se dopustí i ten, kdo se o jeho přípravě doví a nezbrání mu – to staví gynekologa při předpisu antikoncepce dívce mladší 15 let do velmi složité situace. U dívky starší 15 let by neměly být problémy. Souhlas rodičů se nepožaduje. Je možné dívce mladší 15 let předepsat antikoncepci z terapeutických důvodů (akné, nepravidelný cyklus, bolestivá menstruace). Nicméně všeobecně platí, že by antikoncepci měla užívat dívka, která již nějakou dobu pravidelně menstruuje (hormonální hypotalamo-hypofyzární osa je u ní dozrálá a plně funkční). V opačném případě by pak pacientka mohla mít problémy s ovulací a pravidelností cyklu po vysazení antikoncepce.
4. Kontraindikace, kdy antikoncepci nemohu brát?
Kontraindikace budou vypsány u jednotlivých typů antikoncepce v podkapitolách tohoto článku.
5. Kdy je antikoncepce doporučená?
- u žen se silným menstruačním krvácením
- u žen s bolestivou menstruací a premenstruačním syndromem
- u žen, které mají potíže s akné a nadměrným ochlupením
- snižuje riziko vzniku endometriózy
6. Preventivní účinky hormonální antikoncepce
- snižuje riziko rakoviny děložní sliznice až o 50 %
- snižuje riziko rakoviny vaječníků až o 65 %
- má kladné účinky na nezhoubná onemocnění prsu
- snižuje výskyt zánětlivých onemocnění v malé pánvi
- snižuje výskyt některých typů cyst na vaječnících
- snižuje výskyt mimoděložního těhotenství
7. Vedlejší účinky antikoncepce
Mezi ty nejčastější patří pocit napětí v prsou, bolesti hlavy, přechodný přírůstek váhy a mírné zvýšení rizika vzniku trombózy. A právě riziko tromboembolických potíží by gynekologové měli u svých pacientek pečlivě sledovat! Mezi nepříjemné vedlejší účinky patří i snížení ženského libida – alespoň některé ženy připisují oslabení svého sexuálního apetitu právě hormonální antikoncepci.
8. Vysazení antikoncepce
Mohu spontánně vysadit? Antikoncepci je možno kdykoliv spontánně vysadit. Plodnost se navrací v závislosti na druhu užívané antikoncepce. U perorální antikoncepce, vaginálních kroužků či náplastí se navrací plodnost téměř okamžitě.
Přečtěte si také:
9. Dotazy
Mohu po potratu užívat antikoncepci?
Dobrý den, slyšela jsem, že po spontánním potratu by se minimálně půl roku až jeden rok neměla užívat antikoncepce. Tělo prý prodělává hormonální bouři a antikoncepce prý může škodit jak ženě, tak i dítěti při následném těhotenství. Je to pravda? Je možné dotaz případně předat gynekologovi? Předem děkuji.
Odpověď MUDr. Romany Gerychové: Po předčasném ukončení těhotenství neúspěchem (potrat, zamlknuté těhotenství, předčasný porod) se doporučuje s dalším otěhotněním počkat 3-6 měsíců. Jestli bude po tu dobu antikoncepce, nebo ne, není nijak důležité, žádné riziko pro následující těhotenství to neznamená.
Jakou antikoncepci zvolit, když nechci brát pilulky a kondom mi nevyhovuje?
Dobrý den, před půl rokem jsem vysadila hormonální antikoncepci. Nicméně jsem si před časem našla nového přítele a nevyhovuje mi používání kondomu. Ráda bych se tedy zeptala, co si myslíte o nitroděložním nehormonálním tělísku a vaginálním kroužku. Ráda bych se totiž vyhnula hormonální antikoncepci jako takové, proto mi přijde lepší nehormonální tělísko. Nicméně je mi 24 let a nevím, jestli není potřeba být po porodu k jeho zavedení. Také jsem se dozvěděla o tom, že by vaginální kroužek měl působit pouze lokálně. Je to vůbec možné – pokud obsahuje hormony, které se postupně uvolňují do těla, aby hormony zůstaly pouze lokálně? A je vůbec vhodné začít znovu používat hormonální antikoncepci (kroužek) po tak krátké době, co jsem ji vysadila? Moc děkuji za odpověď.
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, můžete využít obě možnosti. Dnes existují i tělíska pro ženy, které dosud nerodily – ale ta jsou hormonální (Jaydess). Nehormonální obyčejné tělísko bych ženě, která nerodila, nedoporučila. Co se týče vaginálního kroužku, hormony se vylučují lokálně, ale do těla samozřejmě v určité míře přecházejí, jen obcházejí gastrointestinální trakt a játra, což je jeho výhodou. Jinak co se týče pauzy od užívání jedné antikoncepce k druhé – toto žádnou roli nehraje.
Snižují antibiotika účinek antikoncepce?
Dobrý den, prosím o radu. Užívám pravidelně antikoncepci Jeanine už deset let. Nyní se léčím se zánětem průdušek a mám předepsána antibiotika Klacid 500 na tři týdny. Mnohokrát jsem se dočetla, že tento typ antibiotik, konkrétně Klacid se s hormonální antikoncepcí nijak neovlivňuje. V lékárně mi řekli, že se neovlivňuje - pouze v případě kdybych měla průjem, že by bylo omezené vstřebávání. Přesto se chci zeptat, při takhle dlouhé době užívání antibiotik, jestli to může mít nějaký vliv. Děkuji.
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, platí to, co jste se dočetla v příbalovém letáku i to, co Vám řekli vystudovaní farmaceuti v lékárně. Ani dlouhodobé užívání antibiotik v případě, že berete hormonální antikoncepci pravidelně, nesnižuje nijak účinek.
Potíže po vysazení antikoncepce
Dobrý den, jmenuji se Kristýna a je mi 20 let. Chtěla bych se zeptat. Před dvěma týdny jsem si vzala poslední prášek antikoncepce Stodette, kterou jsem brala cca 4 roky, po té normálně dorazila bezbolestná menstruace. Týden na to mě ale začalo píchat v podbřišku (především na levé straně) je to ostrá píchavá bolest, která během minutky vždy odezní. Týden před očekávanou menstruací mě začaly bolet bradavky, byly velmi citlivé, to v menší míře trvá do dnes. Očekávaná menstruace nedorazila, těhotenské testy mám negativní, podbřišek stále pobolívá. Momentálně mám svého gynekologa cca 100km daleko, jinak bych se zašla poradit tam. Myslíte si, že by mohlo jít o něco závažného nebo to souvisí s vysazením té antikoncepce. Moc děkuji za odpověď.
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, potíže, které popisujete (bolesti bradavek, změna chuti i nenastoupení měsíčků) jistě souvisí s vysazením antikoncepce. Po vysazení antikoncepce může organismus reagovat takovými změnami i 3 měsíce. Pokud se do té doby nedostaví měsíčky, je vhodné vyhledat gynekologa, který vám pomůže nastartovat menstruační cyklus. Stran píchavé bolesti v podbřišku, může se jednat o ovulační bolest (bolest při uvolnění vajíčka), nebo také o cystu vaječníku. Proto by bylo vhodné gynekologa navštívit, ten na základě vyšetření a ultrazvuku toto vyloučí či potvrdí.
Předchozí článek:
Menstruace
Následující článek:
Interrupce, potratová pilulka, pilulka po styku
Obsah článku
- 1. Co to je antikoncepce a k čemu slouží
- 2. Typy antikoncepce
- 3. Od kdy je možné antikoncepci předepsat?
- 4. Kontraindikace, kdy antikoncepci nemohu brát?
- 5. Kdy je antikoncepce doporučená?
- 6. Preventivní účinky hormonální antikoncepce
- 7. Vedlejší účinky antikoncepce
- 8. Vysazení antikoncepce
- Přečtěte si také:
- 9. Dotazy
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
50 %
1 hlas
50 %
1 hlas
0 %
0 hlasů
0 %
0 hlasů
0 %
0 hlasů
0 %
0 hlasů
Celkem hlasovalo 2 unikátní návštěvníci