Antikoncepce

 1. Co to je a k čemu slouží
 2. Typy antikoncepce
 3. Od kdy je možné antikoncepci předepsat?
 4. Kontraindikace, kdy ji nemohu brát?
 5. Kdy je antikoncepce doporučená?
 6. Preventivní účinky hormonální antikoncepce
 7. Vedlejší účinky
 8. Vysazení antikoncepce
 9. Dotazy

1. Co to je antikoncepce a k čemu slouží

Antikoncepce (také někdy též kontracepce) obecně nazýváme metody a prostředky, které se používají k zabránění těhotenství. Plánování, poskytování a používání antikoncepce se označuje jako plánování rodičovství. Bezpečný sex, například používání mužského nebo ženského kondomu, může rovněž sloužit jako prevence sexuálně přenosných infekcí. Každá antikoncepce však jako prevence sexuálních chorob neslouží!

 

 

 

2. Typy antikoncepce

a) Nehormonální antikoncepce:

 • Sterilizace
 • Nehormonální nitroděložní tělísko (IUD)
 • Bariérová antikoncepce
 • Chemická antikoncepce

b) Hormonální antikoncepce:

 • Perorální hormonální antikoncepce
 • Depotní injekční antikoncepce (medroxyprogesteron acetát (DMPA)
 • Depotní implantát
 • Gestagenní perorální antikoncepce
 • Hormonální náplasti
 • Vaginální kroužky
 • Hormonální nitroděložní tělísko (IUD)
 • Plodné a neplodné dny
 • Přerušovaná soulož
 • Nouzová antikoncepce 

3. Od kdy je možné antikoncepci předepsat?

Z lékařského hlediska není žádná dolní věková hranice pro užívání antikoncepce. Je zde však problém právní. Pohlavní styk s osobou mladší 15 let je trestným činem a trestného činu se dopustí i ten, kdo se o jeho přípravě doví a nezbrání mu - to staví gynekologa při předpisu antikoncepce dívce mladší 15 let do velmi složité situace. U dívky starší 15 let by neměly být problémy. Souhlas rodičů se nepožaduje.  Je možné dívce mladší 15 let předepsat antikoncepci z terapeutických důvodů (akné, nepravidelný cyklus, bolestivá menstruace). Nicméně všeobecně platí, že by antikoncepci měla užívat dívka, která již nějakou dobu pravidelně menstruuje (hormonální hypotalamo-hypofyzární osa je u ní dozrálá a plně funkční). V opačném případě by pak pacientka mohla mít problémy s ovulací a pravidelností cyklu po vysazení antikoncepce.

4. Kontraindikace, kdy antikoncepci nemohu brát?

Kontraindikace budou vypsány u jednotlivých typů antikoncepce v podkapitolách tohoto článku.

5. Kdy je antikoncepce doporučená?

 • u žen se silným menstruačním krvácením
 • u žen s bolestivou menstruací a premenstruačním syndromem
 • u žen, které mají potíže s akné a nadměrným ochlupením
 • snižuje riziko vzniku endometriózy

6. Preventivní účinky hormonální antikoncepce

 • snižuje riziko rakoviny děložní sliznice až o 50 %
 • snižuje riziko rakoviny vaječníků až o 65 %
 • má kladné účinky na nezhoubná onemocnění prsu
 • snižuje výskyt zánětlivých onemocnění v malé pánvi
 • snižuje výskyt některých typů cyst na vaječnících
 • snižuje výskyt mimoděložního těhotenství

7. Vedlejší účinky antikoncepce

Mezi ty nejčastější patří pocit napětí v prsou, bolesti hlavy, přechodný přírůstek váhy a mírné zvýšení rizika vzniku trombózy. A právě riziko tromboembolických potíží by gynekologové měli u svých pacientek pečlivě sledovat! Mezi nepříjemné vedlejší účinky patří i snížení ženského libida – alespoň některé ženy připisují oslabení svého sexuálního apetitu právě hormonální antikoncepci.

8. Vysazení antikoncepce 

Mohu spontánně vysadit? Antikoncepci je možno kdykoliv spontánně vysadit. Plodnost se navrací v závislosti na druhu užívané antikoncepce. U perorální antikoncepce, vaginálních kroužků či náplastí se navrací plodnost téměř okamžitě.

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová

Přečtěte si také:

9. Dotazy

Mohu po potratu užívat antikoncepci?

Dobrý den, slyšela jsem, že po spontánním potratu by se minimálně půl roku až jeden rok neměla užívat antikoncepce. Tělo prý prodělává hormonální bouři a antikoncepce prý může škodit jak ženě, tak i dítěti při následném těhotenství. Je to pravda? Je možné dotaz případně předat gynekologovi? Předem děkuji.

Odpověď MUDr. Romany Gerychové: Po předčasném ukončení těhotenství neúspěchem (potrat, zamlknuté těhotenství, předčasný porod) se doporučuje s dalším otěhotněním počkat 3-6 měsíců. Jestli bude po tu dobu antikoncepce, nebo ne, není nijak důležité, žádné riziko pro následující těhotenství to neznamená.

Jakou antikoncepci zvolit, když nechci brát pilulky a kondom mi nevyhovuje?

Dobrý den, před půl rokem jsem vysadila hormonální antikoncepci. Nicméně jsem si před časem našla nového přítele a nevyhovuje mi používání kondomu. Ráda bych se tedy zeptala, co si myslíte o nitroděložním nehormonálním tělísku a vaginálním kroužku. Ráda bych se totiž vyhnula hormonální antikoncepci jako takové, proto mi přijde lepší nehormonální tělísko. Nicméně je mi 24 let a nevím, jestli není potřeba být po porodu k jeho zavedení. Také jsem se dozvěděla o tom, že by vaginální kroužek měl působit pouze lokálně. Je to vůbec možné - pokud obsahuje hormony, které se postupně uvolňují do těla, aby hormony zůstaly pouze lokálně? A je vůbec vhodné začít znovu používat hormonální antikoncepci (kroužek) po tak krátké době, co jsem ji vysadila? Moc děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, můžete využít obě možnosti. Dnes existují i tělíska pro ženy, které dosud nerodily - ale ta jsou hormonální (Jaydess).  Nehormonální obyčejné tělísko bych ženě, která nerodila, nedoporučila. Co se týče vaginálního kroužku, hormony se vylučují lokálně, ale do těla samozřejmě v určité míře přecházejí, jen obcházejí gastrointestinální trakt a játra, což je jeho výhodou. Jinak co se týče pauzy od užívání jedné antikoncepce k druhé - toto žádnou roli nehraje.

Snižují antibiotika účinek antikoncepce?

Dobrý den, prosím o radu. Užívám pravidelně antikoncepci Jeanine už deset let. Nyní se léčím se zánětem průdušek a mám předepsána antibiotika Klacid 500 na tři týdny. Mnohokrát jsem se dočetla, že tento typ antibiotik, konkrétně Klacid se s hormonální antikoncepcí nijak neovlivňuje. V lékárně mi řekli, že se neovlivňuje - pouze v případě kdybych měla průjem, že by bylo omezené vstřebávání. Přesto se chci zeptat, při takhle dlouhé době užívání antibiotik, jestli to může mít nějaký vliv. Děkuji.

 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, platí to, co jste se dočetla v příbalovém letáku i to, co Vám řekli vystudovaní farmaceuti v lékárně. Ani dlouhodobé užívání antibiotik v případě, že berete hormonální antikoncepci pravidelně, nesnižuje nijak účinek.

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Antikoncepce - diskuze

 • Co dělat když zapomenu na antikoncepci?
  Dobrý den,
  nevím jestli se to někomu stalo, ale přijela jsem k rodičům na návštěvu a zapomněla jsem si pilulky doma. Byla jsem i u lékařce tady, ta mi je odmítla předepsat. Měla jsem teď 7-denní pauzu. Dneska si mám dát zase pilulku. Beru už 2. Rokem antikoncepci. Chci se zeptat, co se stane když si pilulku vezmu až za 3dny. Bojím se, že si tělo bude myslet, že jsem vysadila prášky. Předem děkuji za odpoveď
  Anicka1515   | 10.03.2017 14:48:30
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Čas užívání antikoncepce

| Kyni | 18.04.2017, 12:23

Dobrý den, beru antikoncepci Sunny a už asi 4 měsíce v 18:30. Chci se zeptat, zda po 7 denní pauze mohu změnit čas užívání, například v 8:30. A nebo můžu změnit čas kdykoliv? Chtěla jsem to takto řešit již dříve, ale nebyla jsem si jistá, zda je to správně. A moje další otázka zní takto: První dva měsíce při užívání hormonální antikoncepce jsem nepociťovala žádné změny v mém organismu. Ale po třetím měsíci mi začalo být nevolno. Uprostřed noci jsem se vzbudila, že je mi velmi nevolno. Tyto nevolnosti jsou jen v noci. Tak se ptám, může to být způsobené antikoncepcí?
Děkuji.

Dobrý den, čas užívání (pokud je to méně než 12 hodin rozdíl) můžete změnit kdykoliv. Co se týče nevolností, může to být způsobeno antikoncepcí, i když nežádoucí účinky se většinou objevují po začátku užívání a postupně mizí. Vylučte raději i těhotenství těhotenským testem. Noční nevolnosti mohou být samozřejmě způsobeny, ale i desítkami jiných příčin - navštivte eventuelně svého praktického lékaře.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.04.2017, 16:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce