Hormonální antikoncepce

 1. Perorální hormonální antikoncepce
 2. Depotní injekční antikoncepce
 3. Depotní implantát
 4. Gestagenní perorální antikoncepce
 5. Hormonální náplasti
 6. Vaginální kroužky
 7. Hormonální nitroděložní tělísko
 8. Plodné a neplodné dny
 9. Přerušovaná soulož
 10. Nouzová antikoncepce
 11. Vaše dotazy

1. Perorální hormonální antikoncepce

Perorální hormonální antikoncepce (užívaná ústy): působí tak, že brání ovulaci a početí. Existují dva typy antikoncepce užívané ústně - kombinovaná hormonální antikoncepce (obsahuje hormony estrogeny i gestageny) a tablety obsahující pouze gestagen progestogen. Je-li perorální antikoncepce užívána během těhotenství, nezvyšuje riziko potratu ani nezpůsobuje vrozené vady u plodu. S kombinovanou hormonální antikoncepcí je spojováno mírně zvýšené riziko žilní a arteriální trombózy (tvorby krevních sraženin v žilách nebo v tepnách), avšak toto riziko je nižší než riziko související s otěhotněním. Kvůli tomu se kombinovaná antikoncepce nedoporučuje ženám starším 35 let, dále ženám, které v minulosti prodělaly trombózu či mají zjištěnou poruchu srážení či kuřačkám. Kombinovaná antikoncepce užívaná ústně snižuje riziko rakoviny vaječníku a rakoviny dělohy a nemá zřejmě žádný vliv na riziko rakoviny prsu. Otázka je nicméně sporná. Často také snižuje intenzitu menstruačního krvácení a zmírňuje bolestivé křeče při menstruaci. Proto ženám, které tyto potíže dlouhodobě mají, lze užívání antikoncepce doporučit jako terapii. Preparátů kombinované hormonální antikoncepce je dnes na trhu nepřeberné množství, preparáty obsahují různé množství hormonů a je na uvážení gynekologa, který typ pacientce doporučí. Gestagenní antikoncepce riziko tvorby krevních sraženin nezvyšuje, a proto je mohou používat i ženy, které v minulosti trpěly krevními sraženinami. Tablety s gestagenem mohou zmírňovat příznaky během menstruace a mohou je také užívat i kojící ženy, protože neovlivňují tvorbu mateřského mléka. Při používání metod založených pouze na gestagenu může docházet k nepravidelnému menstruačnímu krvácení a někdy i k zástavě menstruace.

2. Depotní injekční antikoncepce

Depotní injekční antikoncepce (medroxyprogesteron acetát (DMPA) je nejdéle užívaný přípravek ze skupiny čistě gestagenní  antikoncepce na našem trhu. Aplikuje se do svalu v prvních 5 dnech menstruačního cyklu, do 5 dnů po porodu u nekojící ženy nebo po šestinedělí u kojících matek. Další dávku je vhodné aplikovat za 13 týdnů. Na počátku užívání je možné setkat se s nepravidelným krvácením či špiněním. Gestagenní antikoncepce je vhodná pro všechny ženy bez věkového omezení. Jako metoda první volby je doporučována u žen, kterým se nedoporučuje kombinovaná antikoncepce, u žen s vysokým krevním tlakem, onemocněním jater, cukrovkou. Dále je vhodná pro kuřačky, pro kojící ženy. Depotní gestagenní kontracepce je vhodná i pro mentálně postižené, u kterých je riziko špatné spolupráce. Tento druh antikoncepce není naopak vhodný pro ženy plánující těhotenství brzy po vysazení, návrat plodnosti je zde průměrně 30 týdnů, u 97 % uživatelek dojde k návratu plodnosti do 12 měsíců.

3. Depotní implantát

Depotní implantát – další z forem antikoncepce ve formě podkožního implantátu, kdy se do svalu na vnitřní straně paže zavádí malá tyčinka chránící před otěhotněním cca 3 roky. Jedná se o gestagenní hormonální antikoncepci, tedy neobsahuje estrogen. Při implantování se využívá lokální anestezie. Je však možné tyčinku kdykoliv vyndat a navrátit tak ženě plodnost. Četnost selhání je pod 0,05 %. Jedná se velmi dobrou metodu pro ženy, které nesnášejí antikoncepci s obsahem estrogenu, či u nich není kombinovaná antikoncepce doporučena.

4. Gestagenní perorální antikoncepce

Gestagenní perorální antikoncepce – další forma antikoncepce obsahující jen gestageny (stejně jako implantát či injekce) je vhodná pro ženy kojící, pro ženy u nichž není kombinovaná antikoncepce doporučená či u žen s poruchou krevního srážení či tvorbou sraženin v minulosti. Četnost selhání této metody je 1-6 %.

5. Hormonální náplasti

Hormonální náplasti jsou další z variant kombinované antikoncepce. Principem antikoncepčních náplastí je zabránění ovulace – dozrávání vajíček. Toho je docíleno kombinací dvou hormonů – gestagenu a estrogenu. Pokud u peronální antikoncepce (polykací pilulky) dochází ke vstřebávání těchto hormonů přes zažívací trakt, u antikoncepčních náplastí se tak děje přes kůži. Tím odpadají případné zažívací potíže, které mohou pilulky u některých žen způsobit i narušení spolehlivosti, jenž může vyvolat například průjem, zvracení či užívání některých typů léků – například antibiotik. Žena si z balení po dobu tří týdnů pravidelně po týdnu přilepí na holou kůži jednu náplast (výměnou za předešlou). Po třech týdnech dojde k sejmutí náplasti a následné týdenní pauze, po které se opět pokračuje v aplikaci dalších náplastí. Během týdenní pauzy, kdy nedojde k nalepení náplasti, se u ženy objeví krvácení. Náplast má tělovou barvu, rozměry 4,5cm X 4,5 cm a možné je jí aplikovat na hýždě, břicho, vnější část paže a horní část trupu, vždy je tak možné najít místo, kde nebude překážet. Výhodou náplasti je její vysoká přilnavost. Bezpečně je tak možné s ní jít od sprchy, bazénu, sauny či vířivky. Možné je s ní bez obav i sportovat. Jde o antikoncepční metodu velmi šetrnou k trávicímu traktu. Díky nízkým dávkám hormonů nemá vliv na přibývání na váze uživatelky. Tato antikoncepce není vhodná pro ženy s váhou vyšší než 90 kilogramů (u těchto žen je problém s dostatečným vstřebáváním účinných látek, metoda by tak nemusela být spolehlivá) a pro ženy s kardiovaskulárními potížemi a pro silné kuřačky.

6. Vaginální kroužky

Vaginální kroužky – další z netabletových forem antikoncepce, u nichž odpadá problém každodenního pečlivého užívání. Kroužek je vyroben z vysoce elastické umělé hmoty (má průměr 54 mm, tloušťku 4 mm) a každý den se z něj uvolňují hormony, které se vstřebávají poševní sliznicí. Hlavní mechanizmus zábrany početí spočívá v blokádě ovulace, vedlejší v omezení prostupnosti hlenu hrdla děložního a snížení růstu sliznice v dutině děložní. Zavadí se na 3 týdny a týden je pauza.Antikoncepční účinnost je srovnatelná s hormonálními tabletami, výhodou antikoncepčního kroužku jsou stabilní hormonální hladiny. Kroužek si žena zavádí i vyjímá sama, manipulace s kroužkem je velmi snadná. Partner kroužek v pochvě prakticky necítí.

7. Hormonální nitroděložní tělísko

Hormonální nitroděložní tělísko (IUD) - zpravidla tělíska ve tvaru T obsahující gestagen levonorgestrel. Zavádějí se do dělohy ambulantně bez nutnosti anestezie. Četnost selhání u nitroděložních tělísek s levonorgestrelem je 0,2 %. Nitroděložní tělíska nemají nežádoucí vliv na kojení a je možné je zavádět hned po porodu. Dají se používat také bezprostředně po potratu. Po odstranění se plodnost okamžitě vrací na normální úroveň, a to i po dlouhodobém používání. Hormonální nitroděložní tělíska snižují intenzitu menstruačního krvácení nebo zcela vymizí. K dalším možným komplikacím patří vypuzení (ve 2–5 % případů) a vzácně i perforace (proděravění) dělohy (v méně než 0,7 % případů). V dnešní době jsou v České republice na trhu i tělíska pro ženy, které dosud nerodily. Obsahují jen menší množství hormonů a mají menší rozměry. Hormonální tělíska se doporučuje vytáhnout či vyměnit za 5 let užívání.

8. Plodné a neplodné dny

Plodné a neplodné dny - velmi komplikovaná a vyžaduje každodenní samovyšetřování ženy, rozhodně nestačí „odhad“ neplodných dnů. Pro mladou dívku je tato metoda málo vhodná.

9. Přerušovaná soulož

Přerušovaná soulož - velmi nespolehlivá antikoncepce! Za rok otěhotní asi 20 % žen, u nezkušených partnerů je riziko ještě větší. Metodu lze doporučit nejvýše jako krajně nouzové opatření ve výjimečné situaci.

10. Nouzová antikoncepce

Nouzová antikoncepce - může zabránit početí ještě několik dnů po nechráněném pohlavním styku. Viz. článek postkoitální antikoncepce

Autor: MUDr. Veronika Ťápalová

11. Vaše dotazy

Zpoždění menstruace po vysazení hormonální antikoncepce

Dobrý den, rok jsem brala hormonální antikoncepci Lindynette 20 a nyní jsme se s přítelem rozhodli pro miminko. Vysadila jsem tedy hormonální antikoncepci a během dvou dní proběhlo zcela normálně krvácení. Nyní už mám ale 4 dny zpoždění a těhotenské testy vychází negativně. Můžu mít nějaký zdravotní problém? Před hormonální antikoncepcí jsem mívala menstruaci pravidelně. 

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Zpoždění menses po vysazení antikoncepce je vcelku častý jev. Určitě počkejte, může to trvat i několik týdnů. Kdyby to trvalo více jak 2 měsíce, zajděte na gynekologii. Za týden pro jistotu zopakujte ještě těhotenský test.

Jak se počítá sedmidenní pauza při užívání hormonální antikoncepce?

Dobrý den, našla jsem na vás odkaz na internetu. Potřebovala bych se poradit. Beru poprvé antikoncepci Belaru. Dneska jsem si vzala 21. tabletku tudíž poslední. A teď ta sedmidenní pauza to počítám od zítřka (bude to 1. den co si nevezmu prášek) a vezmu si prášek až osmý den? Prostě 7 dní neberu (počítá se to až od dalšího dne, co si prášek poprvé nevezmu) a 8 den vezmu? Doufám, že mě chápete. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, ano, myslím, že je to naprosto jasné. Sedmidenní pauza = 7 dní bez tabletek.

 

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Související články

Hormonální antikoncepce - diskuze

 • Přerušení užívání třífázové antikoncepce
  Dobrý den,

  na dovolenou jsem si zapomněla přibalit svou třífázovou hormonální antikoncepci Trinovum, kterou užívám již několik let. Brala jsem ji celé dva týdny, ale ten poslední již ne. Po nechtěném vysazení se zřejmě dostavila menstruace (pouze slabá a jeden den, normálně ji mívám 4 dny, ale také ne silnou). Můj dotaz je, jak mám postupovat nyní po týdenní pauze? Mám znovu nasadit nové platíčko prášků, nebo mám vyčkat ještě ten jeden týden, aby jsem se vrátila do stejného režimu, a mezitím užívat jinou formu antikoncepce? Předem děkuji.
  xrazi00   | 20.10.2016 11:55:07
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat .. Beru poprvé antikoncepci a nevím, kdy si mám jít pro další recept až ji doberu, zbývá mi ještě měsíc a dva týdny, tak kdy si mám zajít potom pro recept. Nevím, mám ji poprvé. Děkuju, Šimralová.

Dobrý den, nevím, zda je tento dotaz vůbec myšlen vážně (nemá s odborným dotazem nic společného). Neznám Vašeho lékaře a nevím, jak rychle je možné se k němu objednat pro další recept. Pokud víte, kdy máte doužívat a kdy také začít další plato, pak jste jistě schopna si z toho vyvodit, kdy máte zajít pro další recept.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 07:53
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce