Inzerce
Inzerce
Inzerce

Pupečník a vznik pravého uzlu na něm

Kdybych společně s Evou a panem profesorem nesepisovala letos, tedy roku 2021, tyto texty, ani bych si snad neuvědomila, kolika rizikovými situacemi jsem prošla během obou svých vlastních porodů. Konkrétně na pupečníku dcery paní doktorka během porodu odhalila uzel. Naštěstí takový ten nedotažený, takže porod nakonec dopadl dobře a já si až nyní uvědomila, co všechno se mohlo stát. Někdy je asi lepší nevědět. :-) Nicméně pro ty, které vědět chtějí, začneme od začátku. Tedy…

  1. Co to pupečník je a k čemu slouží?

    Inzerce
  2. Proč by měl být pupečník dlouhý tak akorát?
  3. Co se stane, když si plod vytvoří na pupečníku uzel a následně pupečník zaškrtí?
  4. Jak se takový uzel vytvoří a je opravdu tak pevný, že dojde k anoxii, kdy je plod zcela bez kyslíku? Nedá se tato situace zjistit na vyšetření těsně před vytvořením úplného uzlu?
  5. Jak a kdy uzel na pupečníku vzniká?
  6. Nedá se takový uzel na pupečníku rozeznat na ultrazvuku dříve?

  7. Jaký by byl postup, pokud by se zjistil ultrazvukem neutažený pravý uzel na pupečníku například ve 35. týdnu těhotenství?
  8. Od kterého týdne byste navrhoval císařský řez, kdybyste se s touto situací setkal?
  9. Jsou nějaké polohy nebo nějaká doporučení rodičce při zjištění uzlu na pupečníku?
  10. Je nějaký rozdíl mezi prvorodičkami a vícerodičkami v pravděpodobnosti vzniku této situace?
  11. Vzniká uzel častěji v nějakém konkrétním období těhotenství nebo se jedná spíše o náhodu?

 

Inzerce

Co to pupečník je a k čemu slouží?

Pupečník spojuje plod s mateřským organismem. Ústí do placenty, která je pevně spojena se stěnou děložní. Pupečník je při narození 50-60 cm dlouhý a vlnitého průběhu díky spirálovitě stočeným cévám. Průměr má okolo 2 cm a probíhají jím dvě tepny, odvádějící odkysličenou krev z těla plodu, a jedna žíla, přivádějící krev okysličenou od matky. Je to tedy zcela opačně než u člověka po narození, kdy je okysličená krev vedená tepnami a odkysličená žílami.

Proč by měl být pupečník dlouhý tak akorát?

Extrémně dlouhý pupečník se může omotat kolem krku plodu, naopak krátký pupečník znamená nebezpečí během porodu, kdy hrozí odtržení placenty od stěny dělohy s následným krvácením.

Co se stane, když si plod vytvoří na pupečníku uzel a následně pupečník zaškrtí?

Hlavními funkcemi placenty je transport metabolitů (živiny, odpadní látky) a plynů (kyslík, oxid uhličitý) mezi mateřskou krví a krví plodu a produkce hormonů. Průtok krve placentou a pupečníkem je rozhodující pro dostatečné zásobení plodu kyslíkem.
„Dojde-li k zaškrcení pupečníku, plodu se nedostává kyslík. Pokud pouze částečně, jedná se o tzv. hypoxii. Pokud dlouhodobě, tak plod strádá, stává se hypotrofickým, podvyživeným. Může však dojít k akutnímu zaškrcení pupečníku, kdy je plod přímo ohrožen na životě," uvádí pan profesor Roztočil.

Bohužel se takové případy stávají

Na Babyonline jsme měli smutný příběh, kdy nastávající maminka Lenunka před koncem těhotenství přestala cítit pohyby. U lékaře se zjistilo, že plod je mrtvý kvůli zaškrcení pupečníku.

Jak se takový uzel vytvoří a je opravdu tak pevný, že dojde k anoxii, kdy je plod zcela bez kyslíku? Nedá se tato situace zjistit na vyšetření těsně před vytvořením úplného uzlu?

„Tyto stavy jsou vzácné, nicméně o co vzácnější jsou, tím jsou tragičtější a pro laickou veřejnost těžce vysvětlitelné. Akutní strangulace neboli přitažení uzlu na pupečníku vede většinou k rychlé smrti plodu udušením. Situace je často předmětem soudních sporů, protože ženy, kterým se přihodí, nedokážou pochopit, že něco takového může vůbec nastat, mnohdy pouze pár dní po předchozím ultrazvukovém vyšetření.“

Jak a kdy uzel na pupečníku vzniká?

„Pokud je pupečník delší, plod se jím při svých pohybech může provléct a uzel vytvořit. Pokud dojde za porodu nebo i před porodem pohybem k dalšímu utažení, má to za následek úmrtí plodu. Plod si také může na pupečník tlačit tvrdou částí těla, například zadečkem, hlavou, ramenem, a tím si přerušit přívod krve pupečníkem. Proto při vyšetření, jsou-li ozvy horší, maminku polohujeme, otočí se na druhou stranu s tím, že se uvolní tlak plodu na pupečník a krev začne opět z placenty k plodu proudit.“

Nedá se takový uzel na pupečníku rozeznat na ultrazvuku dříve?

„To bychom toho po těch 'ultrazvukistech' chtěli moc. Jedná se totiž o velmi rychlou záležitost. Oni vidí, kde je placenta, jaká je kvalita pupečníku, kde je pupečník umístěn, jestli je tenký nebo naopak rosolovitý. Ale vidět to, že během chvilky si plod přimáčkne pupečník nebo utáhne uzel na pupečníku, to bychom museli sledovat obsah dutiny děložní ženy 24 hodin denně. Jedná se o případy vzácné, nicméně často končí tragicky.“

Jaký by byl postup, pokud by se zjistil ultrazvukem neutažený pravý uzel na pupečníku například ve 35. týdnu těhotenství?

„Nejbezpečnější by bylo provést císařský řez, ale opravdu jej chceme dělat ve 35. týdnu, když je ještě plod nezralý? To je otázka. Často i přesto, že tato situace nastane a uzel na ultrazvuku uvidíme, necháme většinou ženu rodit vaginálně a nic se nestane.“

Od kterého týdne byste navrhoval císařský řez, kdybyste se s touto situací setkal?

„Nejlépe, kdy už je dítě zcela donošené, od 39. týdne. Nikde není psáno, že uzel se musí dotáhnout a že k hypoxii plodu musí dojít.“

Jsou nějaké polohy nebo nějaká doporučení rodičce při zjištění uzlu na pupečníku?

„Ano, pokud víme, kde pupečník s uzlem je, doporučují se polohy, při kterých plod tlačí na opačnou stranu. Ale to je pouze do času, protože plod i pupečník jsou pohyblivé, kdy ženu sice polohujeme, ale plod se může zase otočit zpátky a začít opět tlačit na pupečník nebo dokonce uzel na něm utáhnout.“

Je nějaký rozdíl mezi prvorodičkami a vícerodičkami v pravděpodobnosti vzniku této situace?

„Ano, tímto bývají více postižené ženy, které mají větší dělohu, více plodové vody, to znamená vícerodičky, kde je více prostoru pro pohyb plodu a vytvoření uzlu. U prvorodiček, kde je méně plodové vody a pevnější děloha, je ta pravděpodobnost nižší.“

Vzniká uzel častěji v nějakém konkrétním období těhotenství nebo se jedná spíše o náhodu?

„Primárně se po tom nepátrá, je spíše náhoda, že se uzel objeví, ale čím je plod mladší, tím méně se na tuto skutečnost myslí.
Uzel začíná být nebezpečný začátkem porodu nebo při odtoku plodové vody, kdy se plod rodí a tím pádem se pupečník natahuje. Za porodu dochází k hypoxii plodu, a protože už se hlavička plodu rodí, není čas na císařský řez, proto hypoxický porod ukončujeme vakuumexktrakcí nebo kleštěmi, abychom novorozence co nejdříve porodili a tzv. dostali na vzduch, kdy se ihned po porodu přeruší pupečník, resuscituje novorozenec a situace se tím často pozitivně vyřeší.“

Autoři: prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc., Eva Illiašová (studentka 3. ročníku 2. LF UK), MUDr. Jana Martincová

Zdroje:
ROZTOČIL, Aleš. Porodnictví v kostce. Praha: Grada Publishing, 2020. ISBN 978-80-271-2098-7.
SADLER, T. W. Langmanova lékařská embryologie. Praha: Grada, 2011. ISBN 978-80-247-2640-3.
ROZTOČIL, Aleš. Rozhovor o porodnictví. Brno, 18. 7. 2021.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Související témata

Pupečník a vznik pravého uzlu na něm - diskuze

Poradna

Dobrý den,
po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

MUDr. Andrea Liszková | Babyonline | 02.01.2021, 14:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×