Inzerce
Inzerce
Inzerce

Ozvy plodu

Milé dámy, nebudete tomu věřit, ale stetoskop, první přístroj určený k poslechu srdeční akce plodu vznikl před více než 200 lety. No, on tak úplně nevznikl pro poslouchání srdce plodu, ale poslech srdce jako takového.


Objev stetoskopu

Bylo to v roce 1816, kdy francouzský lékař René Laënnec použil dlouhou trubici srolovaného papíru k poslechu srdce a plic dospělého. Tato pomůcka dostala název stetoskop ze dvou řeckých slov, které znamenaly pozorovat hrudník: hrudník (stethos) a pozorovat (skopein).

Záhy se zjistilo, že stetoskopem lze poslechově hodnotit srdeční akci plodu. Tato metoda je stále na některých pracovištích používaná k orientačnímu posouzení stavu plodu, zejména ve II. době porodní, avšak mladší generace zdravotníků se spoléhá zejména na modernější kardiotokograf.

Pan profesor Roztočil zažil po většinu své praxe již kardiotokografii, ale já si stetoskopii jako velmi užitečnou metodu vybavuji z praxe v 90. letech na opavské gynekologii a pamatuji si, že i u druhého porodu v roce 2004 si paní doktorka stetoskopem pomáhala k rozhodnutí, zda a jak porod při alteraci (tedy zeslabení a zpomalení ozev plodu) urychlit.

Inzerce

Jak číst ozvy plodu?

„Díky stetoskopu se v počátcích poslechu ozev zjistilo, že akce srdeční plodu je daleko rychlejší než frekvence dospělého, a to zhruba 120 až 140 úderů za minutu,“ uvádí nás do problematiky pan profesor. 

„A co jsme těmi ozvami slyšeli? Když ozvy mizely, objevila se bradykardie (snížený počet tepů za minutu), znamenalo to, že se plod dusí a že se porod musí co nejrychleji ukončit. Když nastala tachykardie (zvýšený počet tepů za minutu), tak lékař přemýšlel, že u plodu opět nastává hypoxie (nedostatek kyslíku) nebo mohla být příčinou infekční komplikace. Samozřejmě se jednalo o velice hrubé rozlišení toho, zda tam ozvy jsou či ne, zda jsou pomalé nebo rychlé. Porodní asistentky, které v tom byly zvláště zběhlé, uměly posoudit i více a často jsem od nich o ozvách slyšel: „Je jich míň, ale jsou pevné.“ Co jsou to pevné ozvy, to jsem nikdy nezjistil,“ uzavírá povídání o poslouchání ozev stetoskopy pan profesor. To pro mě byla výzva k telefonátu bývalé staniční z porodního sálu, mé tetě, která mně briskně zareagovala. Pevné ozvy znamenaly řečí sestřiček, že je již ozev méně, je tam již přítomen nedostatek kyslíku u plodu, ale srdce plodu tento nedostatek ještě zvládá. Když ozvy přestaly být pevné, nebo jasné, jak tomu ještě sestry říkaly, ale mělké, hrozila asfyxie (úplný nedostatek kyslíku) a muselo se rychle jednat. Ještě dodala, že s těmito stavy nedostatku kyslíku se setkávaly nejen u přenášení, u gestóz, žen s vysokým krevním tlakem, ale také při hysterii rodiček. Mluvily o neukázněných rodičkách, které dítě svým křikem ochuzovaly o kyslík. :-)

Kardiotokografie (KTG, CTG)

Kardiotokografie je technika používaná ke sledování srdečního tepu plodu a děložních kontrakcí během těhotenství a porodu. Přístroj používaný k monitorování se nazývá kardiotokograf.

Kardiotokografie byla v praxi poprvé vyzkoušena na přelomu padesátých v šedesátých let a společně s ní vydána i klasifikační schémata. První komerční monitor plodu byl uveden na trh v roce 1968 firmou Hewlett-Packard. Standardním vyšetřením se stala v 80. letech. „Když jsem začal pracovat v roce 1979, tak už na klinice v Brně jeden kardiotokograf byl, následně se koupily další, takže do konce 80. let už byly všechny ženy takto monitorované.“ To mně potvrzuje teta, že platilo i v okresních nemocnicích. Dnes jsou již KTG na dálkové ovládání s alarmem a dalšími vychytávkami.

Inzerce

K čemu KTG slouží?

KTG má za úkol posouzení stavu plodu a vytipování dětí ohrožených hypoxií, tedy nedostatkem kyslíku zejména během porodu.

Jak dlouho musí trvat bradykardie, aby se něco dělo. Může být i chvilková, ne?

„Bradykardie může být i chvilková, když si plod dočasně přitlačí pupečník ramenem nebo hlavou. Ženě doporučíme změnu polohy, po které v těchto případech bradykardie vymizí. Pokud přetrvává čtvrt hodiny i při změnách polohy ženy, oxygenaci ženy, tedy dodávce kyslíku atd., tak potom se rozhodujeme o rychlém ukončení porodu. Bradykardie tedy musí trvat minimálně čtvrt hodiny, aby došlo z naší strany k rychlému řešení,“ sděluje mně pan profesor.

Ještě doplňme, že minimální doba záznamu k interpretaci a dalšímu řešení trvá alespoň 20 minut. Kardiotokograf kromě akce srdeční plodu zaznamenává také děložní kontrakce, které jsou nezbytné pro postup porodu.

Autoři: prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc., Eva Illiašová (studentka 3. ročníku 2. LF UK), MUDr. Jana Martincová

Inzerce

Zdroj: ROZTOČIL, Aleš. Rozhovor o porodnictví. Brno, 18. 7. 2021

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ozvy plodu - diskuze

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně syna. Jsou mu 2 roky a 8 měsíců. Byl kojen 7 měsíců. Už od malinka je na mě závislý. U babiček byl dohromady čtyřikrát přes noc, nejdříve plakal, pak už to zvládl bez breku, ale nešťastný. S jídlem se trápime cca od roka. Nechce jíst s nikým jiným než se mnou. Do teď mi odmítá jíst kousky. Takže doteď mu jídlo mačkám vidličkou, když cítí maso, hned ho vyplivuje. Myslela jsem, že to bude problém s kousky jako takovými, ale sušenky a to co mu chutná normálně sní, rozkouse. Celkově ho do jídla musíme nutit. Ovoce nechce vůbec, jí pouze kapsičky. Jogurty má rad, kakao a k večeři pouze chleba se žervé. Šunku, sýr taky odmítá. Jídlo se snažíme řešit různými doplňky stravy k navození chuti k jídlu. Věřím, že z toho vyroste. Teď v září nastupuje do školky a já doufám, že až uvidí ostatní děti, tak začne papat normálně. Více mě ale trápí ta závislost na mě. Je nešťastný i s manželem. Potřebovala bych poradit, jak ho to odnaučit. Před 8 měsíci jsem začala chodit na poloviční úvazek do práce, mysleli jsme, že se to zlepsi, když nebude furt se mnou. Ale je to stále stejně. Vždycky tu dobu přetrpi, pláče když odcházím. Neustále ho ubezpečuji, že se vrátím, že jdu jen do práce. Je vidět, že tomu rozumí, ale přesto se to nelepší, spíše naopak. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Šafránková

Dobrý den, ohledně synovy stravy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě prospívá, i když konzumuje jen určitá jídla, pak není důvod k obavám. S lékařem byste ale také měli konzultovat případné doplňky stravy, které dítěti dáváte. Ne všechny musí být pro takto malé dítě vhodné. Také by možná bylo dobré, aby lékař chlapci udělal krevní obraz, jestli mu opravdu nějaké živiny chybí, abyste mu nepodávali nadbytečné množství některých živin či vitamínů. Některé děti vykazují při jídle zvláštnosti, jedí jen určitá jídla a vybírají si. Není dobré dítě do jídla nutit a nutit jej k experimentování. Nová jídla však je dobré nabízet, v případě zájmu nechat ochutnat. Chutě dětí se mění a časem třeba syn může být ke zkoušení jiných jídel přístupnější. Zvláštnosti v jídle však ale také mohou vykazovat děti např. s poruchami autistického spektra, či děti hodně v jídle konzervativní. Mám příliš málo informací a váš syn je příliš malý. Ohledně pobytu bez vás nepíšete, kdo syna hlídá, když jste v práci. To že pláče, když odcházíte bývá u dětí normální. Je potřeba mu to citlivě vysvětlit na úrovni jeho chápání a vývoje. Dobu odchodu však neprodlužovat, dítě ani nadměrně nelitovat, nemazlit apod. Potom by si myslelo, že váš odchod je něco mimořádného a je důvod se bát. Takto malé dítě také nemá ještě vyvinutý pojem času, žije přítomností a myslí si proto, že odcházíte navždycky. Trošku mi z vašeho popisu připadá, že maličko chcete, aby na váš syn byl závislý, že vám to dává dojem výlučnosti a důležitosti. To vše dítě vycítí. Proč myslíte, že dobu bez vás protrpí. Žádné malé dítě se pokud je o něj dobře postaráno, má dobře rozvinuté citové vazby a navíc třeba už zná osobu, která jej hlídá, se celé čtyři hodiny určitě netrápí a také není důvod , aby bylo nešťastné. Nemohou to být spíše vaše domněnky? Zkuste chování a vývoj syna zkonzultovat s dětským klinickým psychologem. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 24.05.2022, 06:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×