Inzerce
Inzerce
Inzerce

Ozvy plodu

Milé dámy, nebudete tomu věřit, ale stetoskop, první přístroj určený k poslechu srdeční akce plodu vznikl před více než 200 lety. No, on tak úplně nevznikl pro poslouchání srdce plodu, ale poslech srdce jako takového.


Objev stetoskopu

Bylo to v roce 1816, kdy francouzský lékař René Laënnec použil dlouhou trubici srolovaného papíru k poslechu srdce a plic dospělého. Tato pomůcka dostala název stetoskop ze dvou řeckých slov, které znamenaly pozorovat hrudník: hrudník (stethos) a pozorovat (skopein).

Záhy se zjistilo, že stetoskopem lze poslechově hodnotit srdeční akci plodu. Tato metoda je stále na některých pracovištích používaná k orientačnímu posouzení stavu plodu, zejména ve II. době porodní, avšak mladší generace zdravotníků se spoléhá zejména na modernější kardiotokograf.

Pan profesor Roztočil zažil po většinu své praxe již kardiotokografii, ale já si stetoskopii jako velmi užitečnou metodu vybavuji z praxe v 90. letech na opavské gynekologii a pamatuji si, že i u druhého porodu v roce 2004 si paní doktorka stetoskopem pomáhala k rozhodnutí, zda a jak porod při alteraci (tedy zeslabení a zpomalení ozev plodu) urychlit.

Jak číst ozvy plodu?

„Díky stetoskopu se v počátcích poslechu ozev zjistilo, že akce srdeční plodu je daleko rychlejší než frekvence dospělého, a to zhruba 120 až 140 úderů za minutu,“ uvádí nás do problematiky pan profesor. 

„A co jsme těmi ozvami slyšeli? Když ozvy mizely, objevila se bradykardie (snížený počet tepů za minutu), znamenalo to, že se plod dusí a že se porod musí co nejrychleji ukončit. Když nastala tachykardie (zvýšený počet tepů za minutu), tak lékař přemýšlel, že u plodu opět nastává hypoxie (nedostatek kyslíku) nebo mohla být příčinou infekční komplikace. Samozřejmě se jednalo o velice hrubé rozlišení toho, zda tam ozvy jsou či ne, zda jsou pomalé nebo rychlé. Porodní asistentky, které v tom byly zvláště zběhlé, uměly posoudit i více a často jsem od nich o ozvách slyšel: „Je jich míň, ale jsou pevné.“ Co jsou to pevné ozvy, to jsem nikdy nezjistil,“ uzavírá povídání o poslouchání ozev stetoskopy pan profesor. To pro mě byla výzva k telefonátu bývalé staniční z porodního sálu, mé tetě, která mně briskně zareagovala. Pevné ozvy znamenaly řečí sestřiček, že je již ozev méně, je tam již přítomen nedostatek kyslíku u plodu, ale srdce plodu tento nedostatek ještě zvládá. Když ozvy přestaly být pevné, nebo jasné, jak tomu ještě sestry říkaly, ale mělké, hrozila asfyxie (úplný nedostatek kyslíku) a muselo se rychle jednat. Ještě dodala, že s těmito stavy nedostatku kyslíku se setkávaly nejen u přenášení, u gestóz, žen s vysokým krevním tlakem, ale také při hysterii rodiček. Mluvily o neukázněných rodičkách, které dítě svým křikem ochuzovaly o kyslík. :-)

Kardiotokografie (KTG, CTG)

Kardiotokografie je technika používaná ke sledování srdečního tepu plodu a děložních kontrakcí během těhotenství a porodu. Přístroj používaný k monitorování se nazývá kardiotokograf.

Kardiotokografie byla v praxi poprvé vyzkoušena na přelomu padesátých v šedesátých let a společně s ní vydána i klasifikační schémata. První komerční monitor plodu byl uveden na trh v roce 1968 firmou Hewlett-Packard. Standardním vyšetřením se stala v 80. letech. „Když jsem začal pracovat v roce 1979, tak už na klinice v Brně jeden kardiotokograf byl, následně se koupily další, takže do konce 80. let už byly všechny ženy takto monitorované.“ To mně potvrzuje teta, že platilo i v okresních nemocnicích. Dnes jsou již KTG na dálkové ovládání s alarmem a dalšími vychytávkami.

Inzerce

K čemu KTG slouží?

KTG má za úkol posouzení stavu plodu a vytipování dětí ohrožených hypoxií, tedy nedostatkem kyslíku zejména během porodu.

Jak dlouho musí trvat bradykardie, aby se něco dělo. Může být i chvilková, ne?

„Bradykardie může být i chvilková, když si plod dočasně přitlačí pupečník ramenem nebo hlavou. Ženě doporučíme změnu polohy, po které v těchto případech bradykardie vymizí. Pokud přetrvává čtvrt hodiny i při změnách polohy ženy, oxygenaci ženy, tedy dodávce kyslíku atd., tak potom se rozhodujeme o rychlém ukončení porodu. Bradykardie tedy musí trvat minimálně čtvrt hodiny, aby došlo z naší strany k rychlému řešení,“ sděluje mně pan profesor.

Ještě doplňme, že minimální doba záznamu k interpretaci a dalšímu řešení trvá alespoň 20 minut. Kardiotokograf kromě akce srdeční plodu zaznamenává také děložní kontrakce, které jsou nezbytné pro postup porodu.

Autoři: prof. MUDr. Aleš Roztočil, CSc., Eva Illiašová (studentka 3. ročníku 2. LF UK), MUDr. Jana Martincová

Inzerce

Zdroj: ROZTOČIL, Aleš. Rozhovor o porodnictví. Brno, 18. 7. 2021

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ozvy plodu - diskuze

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×