Mateřský organizmus se během těhotenství mění, protože se musí přizpůsobit tomu, že plod, jako další biologický systém, zasahuje téměř do všech jeho funkcí. Změny se týkají následujících parametrů či systémů:
1. Tělesná hmotnost
se zvyšuje v důsledku rostoucí dělohy, plodu, přítomnosti placenty a plodové vody v průměru o 9-15 kg. Nejvíce k tomu dochází ve druhé polovině těhotenství a to také v důsledku zadržování tekutin ve tkáních matky.
2. Rodidla
Těhotná děloha se zvětšuje, nejdříve roste svalová masa, později se děloha rozpíná, její stěna se ztenčuje. Dochází k prosáknutí a prokrvení děložního čípku, žlázy v děložním hrdle produkují velké množství hlenu, který působí jako zátka a brání přechodu infekce do dělohy. Pochva se prodlužuje, poševní sliznice je překrvená a prosáklá. Normální je výraznější olupování buněk poševní sliznice a s ním související bělavý poševní výtok. V těhotenství jsou častější kvasinkové infekce.
3. Krev a krevní oběh
- zvyšuje se objem krve a plazmy i počet červených krvinek
- stoupá počet bílých krvinek
- počet krevních destiček se nemění
- snižuje se celkové množství bílkovin v krvi
- srážlivost krve se zvyšuje, což má ochranný význam při porodnickém krvácení z dělohy (negativem je vyšší riziko trombóz v graviditě)
- stoupá srdeční frekvence a zvyšuje se výdej krve ze srdce (vrcholy zátěže: třetí trimestr - tj. poslední 3 měsíce, porod, časné poporodní období)
- koncem těhotenství v poloze na zádech může děloha tlačit na dolní dutou žílu, tím klesne žilní návrat krve do srdce a vyvolá tzv. hypotenzní syndrom (syndrom z nízkého tlaku krve), kdy matka může pociťovat výraznou nevolnost a dokonce u ní může dojít ke ztrátě vědomí
- koncem těhotenství rovněž dochází tlakem dělohy k otokům dolních končetin
4. Dýchání
- stoupá spotřeba kyslíku
- ztížené dýchání - dýchací sval (bránice) má omezenou pohyblivost, což ztěžuje dýchání, zejména při poloze vleže
5. Trávení
- na začátku těhotenství se u části nastávajících maminek objevuje nutkání na zvracení a někdy i zvracení. Předpokládá se uvolnění svalstva trávicího traktu a hormonální působení. Většinou ustupuje po 12. týdnu gravidity. Hospitalizaci vyžaduje pouze v případě, že výrazně omezuje nebo zcela znemožňuje příjem stravy a tekutin nebo pokud zvracení přetrvává dlouhodobě.
- ženy ve vyšších týdnech těhotenství někdy trpí pálením žáhy, které vzniká v důsledku tlaku dělohy na žaludek a uvolnění svěrače jícnu, a tím návratem natrávené potravy ze žaludku do jícnu
- v důsledku hormonálních změn se snižuje pohyblivost střeva, což vede k zácpě
- mění se chuť k jídlu, často vzniká nezadržitelná chuť na neobvyklé látky
6. Močové cesty
- rozšiřují se močovody a snižuje se jejich pohyblivost, to vede ke zvýšenému sklonu k močovým infekcím.
- ke konci těhotenství je běžné častější močení. Hlavička plodu totiž utlačuje močový měchýř a snižuje tak jeho kapacitu.
7. Prsa
- dochází ke zvětšení prsou, prsních bradavek, ke zvýšenému prokrvení a pigmentaci (tmavému zbarvení) dvorců prsních bradavek
8. Kůže
- u některých žen se pod hormonálním vlivem tvoří žlutohnědé kožní skvrny na tvářích, horním rtu i čele, na břiše ve střední čáře
- vlivem kortikosteroidních hormonů a napínáním kůže břišní stěny se mohou tvořit strie (praskliny v kůži), nejprve růžově zbarvené, později zjizvením mění barvu ve stříbrnou. Mohou se vyskytovat i na stehnech a prsech.
9. Kostra
- následkem působení některých hormonů je rozvolňování vazivových spojů v pánevním pletenci. Původně bylo smyslem rozšíření tvrdých porodních cest a usnadnění porodu. V dnešní době je nejčastějším projevem těchto změn bolestivost pánevní spony - zejména při vstávání z postele, pohybu - a typická „kachní" chůze. Pokud jsou potíže výrazné, dají se částečně ovlivnit kalciovými preparáty popř. speciálními bandážemi (pásy) nebo analgetiky (léky proti bolesti).
10. Psychika
- výše popsané změny organizmu v těhotenství vedou budoucí maminky ke zvýšené nervozitě, předrážděnosti, někdy neadekvátním reakcím na stresující situace. Může docházet k poruchám spánku, plačtivosti, depresím i zvýšené agresivitě. Blíže v Psychika těhotné ženy.
11. Vaše dotazy
Křeč v pravém třísle
Dobrý den, jsem 36+1 a chtěla jsem se zeptat na křeč v pravém třísle, kterou mám asi tak dva
týdny. Přijde to třeba jednou za dva dny. Nikdy dřív se mi to nestávalo. Může to v těhotenství něco znamenat? Také se mi stává, že mě bolí v podbřišku, jako když to mám dostat nebo kdybych měla mít průjem. Trvá to třeba 3min a přijde to třeba tak 2x někdy 3x za den, někdy i v noci. Mohou to být poslíčci? Děkuji za odpověď
Odpověď MUDr. Račanské: Křeč v pravém třísle a bolesti v podbřišku souvisí s přípravou na porod, jedná se o tzv. poslíčky. Není to nic vážného a je to naopak dobrá zpráva, která Vám říká, že se Vaše tělo chystá na porod. Neznamená to, že porodíte za pár dní, může to trvat pár týdnů. Je to však naprosto přirozený příznak blížícího se porodu a není třeba se ho obávat.
Autor: MUDr. Radan Doubek
Předchozí článek:
Neplodnost, IVF centra
Následující článek:
Rodíme ONLINE
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
50 %
1 hlas
50 %
1 hlas
0 %
0 hlasů
0 %
0 hlasů
0 %
0 hlasů
0 %
0 hlasů
Celkem hlasovalo 2 unikátní návštěvníci