banner

1. Co se děje s maminkou 23. týden těhotenství?

V této fázi těhotenství rychle přibíráte na váze, a pokud na vás těhotenství dosud nebylo patrné, v příštích dnech se to změní. Průměrný přírůstek na váze je ve 23. týdnu těhotenství cca 4-5 kg. Mohou vám začít první nebolestivé stahy děložní svaloviny. Nevyvolávají změny na děložním hrdle a některé ženy je ani nevnímají. S přibližujícím se termínem porodu mohou být silnější a častější a označují se jako „poslíčky“.

Tlak těhotné dělohy může mimo hemoroidů způsobit též křečové žíly na dolních končetinách a v oblasti rodidel. Doporučuje se pravidelné cvičení a dostatek pohybu (nejlépe chůze), při odpočinku podkládání dolních končetin do zvýšené polohy, aby se zlepšil krevní návrat. Vhodné je též nošení kompresivních punčoch a pohodlné obuvi.

23. týden těhotenství

Nákres těla těhotné ženy  (23. týden těhotenství). Děloha se přizpůsobuje rychlému růstu plodu tím, že se zvětšuje. Její vrchol, sahá nyní téměř do výše pupku budoucí maminky.

2. Použití bezpečnostních pásů v těhotenství

Cestování autem je určitě vhodnější než jízda v přeplněných dopravních prostředcích, ovšem pouze za předpokladu použití bezpečnostního pásu, jehož spodní část má být vedena pod zvětšeným břichem, ne přes břicho.

Spodní pás je umístěn pod dělohou, ramenní pás nad vrcholem těhotné dělohy, mezi prsy. Upnutí musí být pohodlné, ne příliš těsné, ale ani volné. Ramenní pás nesmí sklouzávat z ramene! Poutat by se měly těhotné-řidičky i těhotné-spolujezdkyně, a to na předním i zadním sedadle. To, že samotný pás musí mít funkční samonavíjecí zařízení a nepoškozený popruh, je samozřejmostí.

Tvrzení, že těhotné se nemusí v autě poutat, je zcela mylné! Úmrtí plodu může způsobit i zdánlivě malý náraz, jehož následkem může dojít k odloučení placenty a k odúmrtí plodu. Ženě navíc hrozí silné krvácení.

Jak se správně připoutat, ať je to pro maminku i miminko bezpečné? 

3. Jak roste miminko 23. týden těhotenství?

I vaše miminko rychle přibírá na váze, pod tenkou kůží, která se začíná postupně zabarvovat pigmentem, se ukládá vrstva tuku.

Miminko částečně polyká plodovou vodu, ta se vstřebává do krevního oběhu a bývá znovu vyloučena ledvinami, které již fungují. Někdy spolyká plodové vody více, a pak škytá. Maminka pak může škytání pociťovat v břiše jako pravidelné cukání či lechtání.

Ve střevech dítěte se začíná hromadit smolka (mekonium). Jedná se o první stolici dítěte po porodu, barvu má tmavě zelenou až černou. Je složena ze spolykaných částic plodové vody, žlučových barviv a střevních buněk.

4. Jak vypadá miminko 23. týden těhotenství?

Délka miminka od temene k zadečku je 23. týden těhotenství asi 20 cm, váha kolem 450 g.

Synflorix

Více o vývoji miminka a více sonografických snímků najdete v článku
Dvacátý první až dvacátý pátý týden vývoje miminka

Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu
Rodíme ONLINE?

 

Těhotenská kalkulačka

Vypočtěte si, co vás v těhotenství všechno čeká.

Vyzkoušet kalkulačku »

Termín otěhotnění

Chcete vědět, kdy jste
otěhotněla?

Vypočítat otěhotnění »

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Ve zkratce pro tatínky

Žena v průměru přibere do 23. týdne těhotenství kolem 5 kilogramů, děloha již sahá téměř k pupku a volné a pohodlné oblečení se začíná stávat nezbytností. Kromě vhodného oděvu by se neměla podcenit ani pohodlná obuv na přiměřeném podpadku, instruktážně s obrazovým doprovodem je vše popsáno v knížce Zdravé těhotenství. Žena by měla zvýšeně dbát o bezpečnost rostoucího bříška, nejen promýšlet vhodné aktivity a sporty, ale také možná pro mnohé banální připoutáni v autě, kdy spodní část pásu nikdy nemůže přecházet přes těhotné břicho, vždy musí být vedena pod ním. Byl to právě správně vedený bezpečnostní pás, který v mnohých případech i u banálních nehod zachránil život a zdraví ještě nenarozenému miminku. To si ještě v bříšku užívá dostatek místa, ale toto období mu brzy skončí. Miminko plodovou vodu, kterou je nadnášeno, z části polyká, následně je vstřebána do krevního oběhu a z něj vyloučena opět ledvinami do plodové vody. Když se tzv. přepije, škytá, což vnímá maminka přes bříško nejčastěji jako cukání. Ve střevech miminka se začíná hromadit smolka, což bude jeho první stolice po narození, je tmavě zelené nebo černé barvy. JM

Předchozí článek:

22. týden těhotenství

Následující článek:

24. týden těhotenství

Vybraná anketa

Už jste začali s nákupem dárků na Vánoce? Kdy? Nebo to necháváte na poslední chvíli?

NE, nechávám to na poslední chvíli

14 %
15 hlasů

NE, ještě jsem nezačal/a, ale do měsíce již začnu

43 %
47 hlasů

ANO, začal/a jsem v září

7 %
8 hlasů

ANO, začal/a jsem v říjnu

10 %
11 hlasů

ANO, začal/a jsem v listopadu

26 %
28 hlasů

Celkem hlasovalo 109 unikátních návštěvníků

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč