banner

Před 30 lety by tato kapitola nebyla pro nastávající maminky v České republice vůbec zajímavá. Těhotné ženy příliš automobilem necestovaly a už vůbec se nepodílely na jeho řízení. A když, tak v mizivém procentu.

V současnosti je obrázek maminky - řidičky, vezoucí jedno dítě do školy, školky či zájmového kroužku a druhé dítě „ještě nosící", naopak velmi častý. Problém bezpečného cestování v období těhotenství a preventivní působení na budoucí maminky tak nabývá na aktuálnosti.

Proč je tento problém aktuální?

Protože s poraněním v důsledku dopravní nehody se setkáváme v 70 % všech těžkých úrazů během těhotenství. A co je mnohem podstatnější? Jejich nejzávažnější příčinou je nepřipoutání maminky v jedoucím vozidle.

Je více ohrožen plod nebo budoucí maminka?

Oba. Přímé poranění ohrožuje zvětšenou dělohu nastávající maminky, poranění břicha a pánve pak samotný plod. POZOR! Úmrtí plodu může způsobit i zdánlivě malý náraz, jehož následkem může dojít k odloučení placenty a k odumření plodu. Ženě navíc hrozí vykrvácení.

Je možno dopravním úrazům v těhotenství předcházet a jak?

Nejjednodušším a nejúčinnějším preventivním opatřením je správné připoutání těhotné ženy bezpečnostními pásy.

Proč se tedy těhotné ženy nepřipoutávají?

Ačkoliv jsou ženy ochotnější využívat při jízdě ochranných prostředků, během těhotenství tato ochota prudce klesá. A to kvůli stále přežívající domněnce, že pásy zvyšují nebezpečí poranění nebo smrti plodu. Žena v těhotenství dále odmítá vše, co ji zbytečně tísní.

Jaká je úloha bezpečnostního pásu?

Bezpečnostní pásy nemohou garantovat úplnou ochranu před zraněním, ale mohou toto riziko významně snížit. Musí být však umístěny správně, ne přes konvexitu (nejvíce vyčnívající část těhotné dělohy). V tomto případě by docházelo ke zvýšenému přenosu tlaku na povrch dělohy, a tak k jejímu poranění, či poranění plodu.

Jak se správně připoutat?

Spodní pás je umístěn pod dělohou, ramenní pás nad vrcholem těhotné dělohy, mezi prsy. Upnutí musí být pohodlné, ne příliš těsné, ale ani volné. Ramenní pás nesmí sklouzávat z ramene! Poutat by se měly těhotné-řidičky i těhotné-spolujezdkyně, a to na předním i zadním sedadle. To, že samotný pás musí mít funkční samonavíjecí zařízení a nepoškozený popruh, je samozřejmostí.

Názorně polohu pásu ukazuje obrázek na instruktážní samolepce, která slouží k nalepení do Těhotenského průkazu. Její vznik inicioval MUDr. Jiří Kepák,CSc. z brněnské Úrazové nemocnice. Tyto instruktážní obrázky jsou již od roku 2008 běžnou součástí Těhotenského průkazu.

Tisk obrázku.

Ke správnému umístění bezpečnostního pásu slouží výrobek Be Safe Pregnant, který drží bezpečnostní pás v poloze co nejníže pod dělohou, snižuje tak přenos tlaku na dělohu při nárazu a eliminuje riziko poranění plodu.

autor: MUDr. Jana Martincová

Tato kapitola vznikla za laskavého přispění lékaře-gynekologa, pana MUDr. Jiřího Kepáka, CSc.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Cestování v těhotenství

Následující článek:

Aktivity pro těhotné

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

17 %
2 hlasy

42 %
5 hlasů

25 %
3 hlasy

0 %
0 hlasů

0 %
0 hlasů

17 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 12 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství