4. týden těhotenství
Zvolte si týden, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
1. Co se děje s maminkou 4. týden těhotenství?
Konec 4. týdne je obdobím, kdy očekáváte (nebo neočekáváte) menstruaci. To, jestli došlo k oplodnění, dosud nevíte. Známky časného těhotenství většinou splývají se změnami, které označujeme jako „premenstruační syndrom“ (výkyvy nálad, bolesti hlavy či zad, pocity plnosti břicha, zvětšení prsou, zvýšené pocení).
Děložní sliznice však do této doby prodělala vlivem hormonů určité změny – je vysoká a zcela připravená přijmout oplozené vajíčko a zajistit mu výživu.
Pokud bylo uvolněné vajíčko ve vejcovodu oplodněno a doputovalo během posledních dnů (za intenzivního dělení) až do dělohy, dojde za příznivých podmínek k jeho uhnízdění (nidaci) do kypré děložní sliznice. V tomto případě menstruační krvácení nenastane. Může to být první známka vaší gravidity.
V některých případech se může objevit slabé krvácení, které je důsledkem narušení mateřských cév sliznice děložní v okolí zanořené blastocysty. Některé ženy mylně považují toto krvácení za menstruační.
Naopak ne každé vynechání menstruace musí být vždy známkou těhotenství, zvlášť pokud má žena nepravidelný menstruační cyklus, je nemocná nebo je vystavena zvýšenému psychickému či fyzickému vypětí.
2. Jak se počítá těhotenství?
POZOR!
Těhotenství se počítá od prvního dne vaší poslední menstruace.
Menstruovala-li jste tedy naposledy od 1.- 4. března, je tím dnem, od kterého se počítá těhotenství 1. březen (a nikoliv až 14. březen, kdy mohlo dojít k oplozující souloži).
Těhotenství trvá 40 týdnů (+/- 2 týdny) nebo-li 280 dnů, tedy 10 lunárních tj. asi 9 kalendářních měsíců.
Obvykle se dělí na 3 období (trimestry): první trimetr do 13. týdne, druhý trimetr do 27. týdne, 3. trimestr od 28. do 40. týdne.
Výpočet termínu porodu: Vypočtěte si, kdy byste mohla rodit podle data oplozující soulože nebo prvního dne poslední menstruace.
3. Jak roste miminko 4. týden těhotenství?
Blastocysta nyní doputovala do dělohy, kde se zprvu pohybuje volně, v průběhu 4. týdne však dojde k jejímu uhnízdění. Zanořuje se do vyhlodané jamky v děložní sliznici. Tomuto procesu se říká nidace. Žena je nyní již opravdu těhotná.
Z vnitřních buněk blastocyty se postupně vytvoří 2 vrstvy: entoderm (vnitřní zárodečný list – vyvíjí se z něj plíce a trávicí systém) a ektoderm(vnější zárodečný list – vyvíjí se z něj kůže, nervová soustava a smyslové orgány).
Základ zárodku se odděluje a vzdaluje od zevního obalu blastocyty. Nakonec zůstanou tyto útvary připoutány k původnímu obalu jenom provazcem jemné tkáně – tzv. zárodečný stvol, který tak tvoří základ budoucího pupečního provazce.
Buňky obalu blastocysty pronikají až k mateřským cévám děložní sliznice, nahlodávají jejich stěnu a vytváří dutinky které spolu postupně splývají v rozsáhlejší prostory vyplněné mateřskou krví, oddělené tzv. choriovými klky (základ budoucí placenty). Mateřská krev choriové klky omývá a látky v ní obsažené zajišťují od této doby výživu zárodku a přísun kyslíku. Na konci 2. týdne od oplodnění je tedy celá blastocysta zanořena do děložní sliznice.
Délka zárodku je nepatrná, pouhých 0,1 - 0,2 mm.
4. Jak vypadá miminko 4. týden těhotenství?
Jak dochází ke vzniku jednotlivých zárodečných buněk a dutin. Druhý týden vývoje miminka |
Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu Rodíme ONLINE |
Na ultrazvukovém snímku je vidět gestační váček na konci 4. týdne (4+0) o velikosti 4,7 mm.
Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava, kde byl rovněž pořízen ultrazvukový obrázek, autor: MUDr. M. Pětroš. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).
Ve zkratce pro tatínky
Pokud se na konci čtvrtého týdne nedostaví menstruace, může to být první známka těhotenství. V případě těhotenství dochází na konci týdne k uhnízdění oplozeného vajíčka, které se dále vyvíjí. Postupně vznikají zárodečné vrstvy buněk, z nichž se vyvinou všechny tělesné orgány. Z části buněk vyvíjejícího se vajíčka se vytvoří zárodečný stvol – budoucí pupečník, který spojuje zárodek s tělem matky. Z buněk obalu, které naléhají na stěnu dělohy, vzniká základ placenty, která bude zárodek vyživovat, dodávat mu kyslík a odvádět zplodiny jeho metabolizmu. Termín porodu se počítá plus 280 dní od prvního dne předchozí menstruace. Je pouze orientační, následně jej lékař upřesní podle rozměrů zárodku na ultrazvuku. JM
Předchozí článek:
3. týden těhotenství
Následující článek:
5. týden těhotenství
Obsah článku
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!