banner

2. týden po oplození = 4. týden těhotenství

Z vnitřních buněk blastocyty se postupně vytvoří 2 vrstvy: entoderm (vnitřní zárodečný list – vyvíjí se z něj plíce a trávicí systém) a ektoderm (vnější zárodečný list – vyvíjí se z něj kůže, nervová soustava a smyslové orgány). Na straně ektodermu vznikne malá amniová dutina. Ta se později významně zvětšuje, až nabude podoby amniového váčku. Na straně, kde vznikl entoderm, se vytvoří u člověka do budoucna málo významný žloutkový váček. Mezi oběma váčky tak zůstane dvouvrstevná ploténka, složená z ento- a ektodermu (dvouvrstevný zárodek). Ploténku označujeme také jako zárodečný terčík. Délka zárodku je nepatrná, pouhých 0,1 – 0,2 mm.

4. týden těhotenství - zárodek

Obrázek 1: Blastocysta zanořená do děložní sliznice

Původní dutina blastocysty mezi zevním obalem na jedné, a zárodečným terčíkem a oběma váčky na druhé straně, má zpočátku podobu úzké štěrbiny. Postupně se hodně zvětšuje a přestavuje v dutinu choriovou. Zvětšování choriové dutiny vede k tomu, že se oba váčky, žloutkový i amniový, spolu se zárodečným terčíkem oddělují a vzdalují od původního zevního obalu blastocysty. Nakonec zůstanou tyto útvary připoutány k původnímu obalu jenom provazcem jemné (mezenchymové) tkáně. Tento provazec se jmenuje zárodečný stvol a je to první základ pupečního provazce.
Buňky obalu blastocysty se rychle množí, takže celý obal tloustne. Začínají se v něm objevovat dutinky. Buňky obalu blastocysty poté pronikají až k mateřským cévám děložní sliznice. Nahlodávají jejich stěnu. Po nahlodání stěny cév se mateřská krev vylije do dutinek v obalu. Dutinky spolu postupně splývají v rozsáhlejší prostory vyplněné mateřskou krví. Z obalu nakonec zůstanou nepravidelné výběžky, tzv. primitivní choriové klky, které se dále vyvíjejí. Mateřská krev choriové klky omývá a látky v ní obsažené zajišťují od této doby výživu zárodku a přísun kyslíku. Okysličenou krev přivádějí děložní tepny, odkysličenou odvádějí žíly. Na konci 2. týdne je celá blastocysta zanořena do děložní sliznice. Nad ní se obnoví tenká vrstvička sliznice, která ji zcela oddělí od dutiny děložní.

4. týden těhotenství - zárodek

Obrázek 2: Zárodečný terčík s amniovým a žloutkovým váčkem v choriové dutině.

Konec 2. týdne vývoje spadá do termínu, kdy se u těhotné ženy poprvé neobjeví jinak obvyklé menstruační krvácení. Může to být pro ženu vůbec první známka její gravidity. V některých případech se však může i za této situace objevit zpravidla nepatrné krvácení ze sliznice děložní. Je důsledkem narušení mateřských cév v okolí zanořené blastocysty. Může u gravidní ženy vyvolat klamný dojem nástupu menstruačního krvácení, protože k němu dochází právě kolem termínu, kdy běžně menstruace probíhá.

Více o Vašem těhotenství v těchto týdnech: 4. týden těhotenství

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc.

Předchozí článek:

Fota z IVF

Následující článek:

3. týden vývoje miminka

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

50 %
1 hlas

50 %
1 hlas

0 %
0 hlasů

0 %
0 hlasů

0 %
0 hlasů

0 %
0 hlasů

Celkem hlasovalo 2 unikátní návštěvníci

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč