3. týden po oplození = 5. týden těhotenství

V třetím týdnu začíná embryonální (zárodečné) období vývoje.
Dvouvrstevný zárodečný terčík je na počátku týdne plochý a oválný. Později se začíná prodlužovat. Horní část (budoucí hlavová část) zárodku se rozšiřuje. Přibližně uprostřed se na ní objeví malé ztluštělé políčko, je to místo budoucích primitivních úst. Na užší dolní části zárodku se uprostřed objeví podélná brázdička (primitivní proužek)

5. týden těhotenství - zárodek

Obrázek 1: Zárodečný terčík na začátku 3. týdne

Primitivní proužek se tvoří se v ektodermu (budoucí zadní strana zárodku). V rozsahu primitivního proužku se buňky ektodermu čile množí a vycestovávají mezi ektoderm a entoderm. Tyto buňky jsou základem středního zárodečného listu. Buňky se postupně šíří dopředu i do stran až po okraje zárodečného terčíku až vytvoří souvislý list buněk – střední zárodečný list (mezoderm). Takže asi 17. dne vývoje jsou založeny všechny tři zárodečné listy (trojvrstevný zárodek). Ze zárodečných listů vznikají později všechny tělní tkáně a orgány.
Z mezodermu se oddělí hřbetní struna (chorda) jako rychle se prodlužující výběžek. Je to mechanická opora zárodku. Sahá od předního konce primitivního proužku až po již zmíněný základ primitivních úst. Velký význam chordy spočívá v tom, že svým vlivem na okolí vyvolává přeměnu povrchového ektodermu na embryonální nervovou tkáň (neuroektoderm). Tento neuroektoderm vytvoří uprostřed zadní strany zárodku nervovou ploténku, která sleduje průběh pod ní uložené chordy.
Nervová ploténka se postupně prohlubuje v brázdu. Její okraje se zvedají, přibližují se k sobě a poté postupně srůstají. Tak vzniká z ploténky postupně nervová trubice.

5. týden těhotenství - zadní strana zárodku

Obrázek 2: Formující se zadní (hřbetní) strana zárodku - stáří 22 dnů

Uzavírání nervové trubice začíná v oblasti budoucího krku a pokračuje jak směrem k hornímu, tak dolnímu konci zárodečného terčíku. Horní konec nervové trubice se oproti dolnímu konci značně zvětšuje a rozšiřuje v základ mozku. Dolní část zůstává štíhlejší, je to základ hřbetní míchy. Při uzavírání se trubice zanořuje do hloubky, okolní ektoderm přes ni přerůstá. Tento povrchový ektoderm se stává později součástí kůže.
Na konci třetího týdne vývoje se po obou stranách nervové trubice objevují v krajině budoucího krku obrysy prvních několika (3 – 5) prvosegmentů. Vznikají z mezodermu a mají podobu nízkých válečků. Z nich pochází materiál, ze kterého později vznikají obratle páteře.

Založení krevního oběhu
Vzhledem k tomu, že lidský zárodek, na rozdíl od ryb, plazů či ptáků, nemá žádné zásoby žloutku, je pro zajištění výživy zárodku nezbytně nutné časné založení vlastního krevního oběhu. Jeho první základ tvoří krevní ostrůvky, které se objevují nejdříve mimo zárodek v přídatných orgánech embryonálních (žloutkovém váčku, zárodečném stvolu a choriových klcích). Krevní ostrůvky jsou shluky buněk. Okrajové buňky vytvoří stěnu primitivních cév, vnitřní buňky primitivní krvinky. Poté ostrůvky postupně splývají, až vytvoří souvislou síť drobných krevních cév (vlásečnic).
Před koncem třetího týdne se stejným způsobem začíná formovat krevní oběh v embryu. Je tvořen jednoduchou srdeční trubicí, do které se vlévá primitivní krev zárodku z primitivní pupeční žíly. Ta přivádí do zárodku okysličenou a živinami bohatou krev z choriových klků placenty. Z horního konce srdeční trubice vystupují cévy, které rozvádějí krev v zárodku a nakonec ji přivádějí zpět do choriových klků, kde načerpá znovu kyslík a výživné látky.
Srdeční základ začíná tepat a krev začíná v srdci a cévách proudit již na konci třetího týdne (5. týdne počítáno od 1. dne poslední menstruace). Krevní oběh je tedy prvním systémem zárodku, který se ujímá funkce.

Na konci třetího týdne je stále ještě ploché embryo vzpřímené. Při pohledu zepředu a z boku dominuje hornímu konci tlustý, dosud neuzavřený základ mozku. Hned pod ním jsou v podobě jamky založena primitivní ústa. Pod nimi je základ srdce. Značnou část přední stěny tvoří vyklenutý žloutkový váček, který je připojen k okrajům entodermu zárodečného terčíku. V tomto stadiu vývoje připomíná zárodek miniaturní rybí plůdek (obr. 3).

5. týden těhotenství - zárodek

Obrázek 3: Zárodek na konci 3. týdne (pohled z boku). Zárodek je dosud plochý a vzpřímený. Nejdále pokročila ve vývoji zadní strana zárodku. Téměř uzavřená nervová trubice tvoří základ mozku a míchy, po jejich stranách jsou patrné prvosegmenty.

V zárodečném stvolu se již založily pupeční cévy, které spojují krevní oběh v zárodku se sítí krevních vlásečnic v choriových klcích.

Více o Vašem těhotenství tento týden: 5. týden těhotenství

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

3. týden vývoje miminka - diskuze

Poradna

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, co byste doporučila v mé situaci. Jsem právě v 15tt a pracuji jako učitelka ve speciální MŠ. Ve třídě mám málo děti, ale jsou dost divoké a vzhledem ke svým diagnozam někdy i hůře zvládatelné. Takže mužů říci, že je to na psychiku někdy hodně náročné, ikdyž už je člověk zvyklý na ledacos. Když bych pominula toto, tak hlavní strach mám z dětských nemocí. A celkově virových a bakteriálních infekcí. Pořád se u nás točí angíny, chřipky, hnisající rýmy. A teď mi má do třídy přijít neočkované dítko. Každý mě straší, ať zůstanu doma, že je to nebezpečné. Já jsem zátím v pořádku až na nějaké nachlazení a jednu chřipku. Jsem mládá a nemám žádné komplikace. Jen se bojím, abych něco nezanedbala. Co mi poradíte? Zůstat raději doma nebo bez obav můžu dál chodit do práce?

Dobrý den, osobně si myslím, že práce učitelky v MŠ není důvodem k pracovní neschopnosti. Zvýšené riziko nemocnosti (běžná infekce od dětí) zřejmě je, na druhou stranu se většinou nejedná o onemocnění, která by vaše těhotenství ohrožovala. Je to vše na domluvě s vaším gynekologem. Pokud byste měla o pracovní neschopnost velký zájem, pak toto musí rozhodnout on. Myslím si ale, že ve vašem k tomu není zatím důvod, pokud se jinak cítíte dobře a těhotenství bylo dosud bez komplikací. Navíc vždy pacientky upozorňuji, že nemají neomezené vycházky po dobu PN, ale pouze 6 hodin denně. 

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 04.02.2018, 12:53
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce