Inzerce
Inzerce
Inzerce

8. týden od oplození = 10. týden těhotenství

 

Hlava zárodku dosud představuje asi polovinu celkové délky těla. Její tvar se mění. Začíná se zakulacovat a vzpřimovat, takže obličej je zepředu dobře vidět. Obličejová část je ve srovnání s částí mozkovou dosud velmi malá. Má zřetelné lidské znaky. V obličeji se vyhlazují nerovnosti v místech srůstu původních výběžků. Široký a poměrně plochý základ nosu se zužuje a zvedá se výše nad okolí. Částečným srůstem základů horní a dolní čelisti se poněkud zužuje i původně velmi široký ústní otvor. Oči zůstávají otevřené, na jejich horních i dolních okrajích se objevují úzké kožní záhyby. Jsou to základy očních víček. Hrbolky obklopující zevní zvukovod srůstají v zatím malý, ale již jednotný ušní boltec.

10. týden těhotenství - obličej zárodku

Obrázek 1: Obličejová část hlavy zárodku v 8. týdnu. Jednotlivé výběžky obličeje již zcela srostly, zmenšila se ústa. Oči mají nahoře i dole vytvořeny kožní řasy jako základy očních víček. Poněkud se zvýšila brada, takže dosud malé ušní boltce jsou nyní uloženy ve výši úst.

10. týden těhotenství - zárodek z boku

Obrázek 2: Zárodek na konci 8. týdne. Zárodek se napřimuje, hlava se postupně zvedá. Na pupečním provazci zřetelné ztluštění je způsobeno kýlou, která později zmizí. Při srovnání se zárodkem o týden mladším výrazně pokročil vývoj ručiček i nožiček. I na dolních končetinách jsou již prsty od sebe částečně odděleny.

Ztenčuje se oblast krku, takže oddělení hlavy od trupu je nyní zřetelné.

Tělo zárodku se napřimuje. Se zvětšováním dutiny břišní se bříško navenek oplošťuje a pupeční kýla se částečně vtahuje dovnitř. I když se kýla poněkud zmenšila, je stále zřetelná. Na zádech zárodku přestávají být patrné obrysy prvosegmentů. Tento proces pokračuje shora dolů, takže prvosegmenty jsou na konci týdne patrné jenom v bederní, křížové a kostrční oblasti. Z rozpadlých prvosegmentů později vznikají obratle páteře, některé svaly a hlubší vrstvy kůže.

Během osmého týdne se zkracuje ocasní konec zárodku, na konci týdne už je takřka neznatelný. Mezi dolními končetinami (v oblasti původní kloakové membrány) se objevují dva otvory. Přední otvor je zpočátku společné vyústění močových a pohlavních cest. Kolem něho se tvoří základy zevních pohlavních orgánů. Mají podobu jednoho pohlavního hrbolku při předním okraji otvoru, po stranách otvoru uložených párových pohlavních řas, které jsou zevně obklopeny rovněž párovými pohlavními valy. V této fázi vývoje není možné podle uvedených základů rozpoznat pohlaví zárodku (geneticky ale je určeno již při oplození druhem oplozující spermie-viz dříve). Druhý (zadní) otvor je zevní vyústění trávicí trubice.

10. týden těhotenství - pohlaví zárodku

Obrázek 3: Schematické znázornění základů zevních pohlavních orgánů. Podle vzhledu těchto základů nepoznáme, jestli se narodí holčička nebo chlapeček, první základy jsou totiž u obou pohlaví stejné.

 

Pokrok ve vývoji končetin spočívá především v růstu prstů do délky a postupném zkracování, až vymizení plovacích blan. Základy palečků jsou zřetelně silnější než ostatní prsty. Uvnitř končetin se objevují chrupavčité základy budoucích kostí. Postupně se začínají vyvíjet jednotlivé svaly. Zpoždění dolních končetin oproti horním je stále patrné, ale jednotlivé prstíčky jsou již také zčásti oddělené.

10. týden těhotenství - ruka zárodku

Obrázek 4: Ručička na konci 8. týdne. Prsty jsou delší, nemají zatím nehty.

Na konci embryonálního období jsou, jak vyplývá z uvedeného přehledu, založeny všechny důležité vnitřní i zevní orgány. Vážnější poruchy vývoje v uvedeném období mohou vést ke vzniku závažných vývojových vad, období je považováno proto za kritické.

Na konci embryonálního období má zárodek všechny zřetelně lidské znaky. Je dlouhý asi 23 mm (od temene hlavy k dolnímu konci trupu).

Od této doby mluvíme o plodu (fétu).

10. týden těhotenství - zárodek v děloze

Obrázek 5: Plod starý asi 8. týdnů ve svém přirozeném prostředí – v plodové vodě v amniovém váčku. Při pohledu z boku je na hlavičce vidět základ oka, přes tenkou kůži prosvítají cévy obklopující ušní boltec. Při odstupu pupečníku patrné ztluštění je pupečníková kýla. V pupečníku se spirálovitě vinou pupeční cévy. Plod se ve vodě volně vznáší. Na boku trupu plodu se rýsují chrupavčitá žebra.

 

Obrázky z ultrazvuku 8. týden od oplození = 10. týden těhotenství:

10. týden těhotenství - ultrazvuk

Snímek z ultrazvuku (sonogram) 1: Na dvourozměrném snímku časného plodu o stáří 8. týdnů (10. týden těhotenství) je dosud dobře patrné ohnutí hlavy (hlavička označena šipkou). Jsou založeny horní i dolní končetiny. Choriová dutina je tmavá.

10. týden těhotenství - ultrazvuk

Sonogram 2: Plod starý 8. týdnů (10. týden těhotenství) v amniovém vaku. Za zády plodu je placenta. Na dolních končetinách zřetelné kolenní ohnutí, bérce a chodidla nejsou vidět, ovíjí je pupečník. Ve výšce čela je na protilehlé straně zbytek žloutkového váčku. Pod čelem se rýsuje chrupavčitý obal oka – budoucí očnice.

10. týden těhotenství - ultrazvuk

Sonogram 3: Plod starý 8 týdnů. Na hlavičce je patrný zatím malý boltec ušní. Je možné rozlišit horní a dolní čelist. Dobře patrné je zúžení tělíčka v oblasti krku. Před dolní partií trupu je pupečník.

Více o Vašem těhotenství v tomto týdnu: 10. týden těhotenství

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc., UZ snímky: MUDr. Radan Doubek, popisky k nim: MUDr. Šťastná

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

8. týden vývoje miminka - diskuze

  • Potvrzení těhotenství
    Dobrý den.Chtěla bych se zeptat kdy bude ideální navštívit svého gynekologa na potvrzení těhotenství?Test jsem si ještě nedělala,ale už mám spoždění a to se nestává.V týdnu si test udělám.Poslední menzes jsem měla 5.května a nevim jak se to počítá.Jde mě o to,aby už plodu tlučelo srdíčko a byla mě dána těhotenská průkazka.Zda posečkat ještě 3týdny.Děkuji.
    Detecka   | 12.06.2016 07:47:01
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Menší velikost plodu

| Thomi | 12.10.2019, 09:38

Dobrý den,
včera jsem byla na pravidelné poradně u gynekoložky. Vše je v pořádku, jen mi řekla, že plod vypadá menší, než by měl být. Jsem po IVF, takže se přesně ví datum oplození, a podle něj bych měla být 17+0, ale dr. včera změřila 15+4. Při prvotrimestrálním screeningu, který jsem podstoupila v genetickém centru ve 13 tt, naopak byl v té době plod větší o cca 4 dny. Moje gynekoložka možná nemá tak kvalitní ultrazvuk, říkala, že stačí milimetr a je hned rozdíl týden. Ale hodně mě tím vyděsila, na další kontrolu mám přijít až za více jak 3 týdny, kdy mi budou dělat velký UTZ ve 21.tt.
Můj dotaz zní, zda se mám nějak znepokojovat a objednat se třeba ještě jinam na ultrazvuk v mezidobí, než půjdu na ten genetický, aby zkontrolovali, že miminko dobře roste. Bojím se, že tři týdny je dlouhá doba a miminko třeba není správně vyživované. Jinak prvotrim.scr. i triple test dopadl u nás naštestí negativně.
Moc děkuji za odpověď.
Lenka.?

Dobrý den, pokud plod roste méně, čož je dáno většinou nedostatečnou funkcí placenty, pak se toto začíná projevovat vzácně kolem 20. týdne těhotenství, ale většinou až ve 3. trimestru. Nejspíše se tedy jedná o případ, který jste sama popsala, tj. nepřesné měření. Nemusíte se tedy znepokojovat. 

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 14.10.2019, 07:22
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce