9.-10. týden vývoje miminka
9.-10. týden od oplození = 11.-12. týden těhotenství
9. týdnem nastupuje fetální období (ze zárodku – embrya se stal plod – fetus), které je charakterizováno rychlým růstem těla do délky, zvětšováním a pozvolným vyzráváním vnitřních orgánů. Až do termínu porodu se také pozvolna mění proporce celého těla i jeho jednotlivých částí. Všechny vývojové procesy probíhají plynule, takže změny vzhledu plodu již nejsou tak dramatické, jako v prvních týdnech. Na druhé straně mezi nástupem jednotlivých procesů mohou být při srovnání i určité individuální časové rozdíly. Výsledkem všech dalších vývojových procesů je, že od konce embryonálního období roste vaše budoucí miminko "do krásy".
Na začátku třetího lunárního měsíce je hlava plodu stále hodně velká, téměř stejně velká jako celé ostatní tělíčko.

Obrázek 1: Srovnání tělesných proporcí plodu starého asi 9 týdnů s tělesnými proporcemi novorozeného miminka.
Vzhledem k velkému základu mozku, vyniká zejména její mozková část. Ze stejné příčiny je i čelíčko zaoblené a vypouklé. Kolem mozku i v hlubších vrstvách obličeje se postupně formují hutnější chrupavčité a kostěné základy lebky. Zřetelné začínají být také zpočátku drobné svaly.
Obličej je stále rozsahem velmi malý, jeho rysy jsou však dosud hrubé. Začínají se ale zvolna zjemňovat. Základ nosu se zužuje a zvedá v užší nosní hřbet. Zužují se i dosud nepřiměřeně veliká ústa. Brada se začíná naopak zvyšovat. Za očními víčky, která spolu rychle srůstají, prosvítají vyvíjecí se očička. Oči nemají dosud založeny všechny své budoucí součásti. Díky pigmentu v sítnici se jeví jako tmavé kulaté terčíky.

Obrázek 2: V 9. a 10. týdnu se začínají zevní pohlavní orgány postupně odlišovat. U plodů mužského pohlaví, ve srovnání s plody ženského pohlaví, roste rychleji do délky pohlavní hrbolek (budoucí penis). Rozdíly jsou ale dosud malé, v praxi je rozlišení obou pohlaví téměř nemožné.

Obrázek 3: V zevních pohlavních orgánech plodů ženského pohlaví sice také pohlavní hrbolek roste, ale podstatně méně. Je základem poštěváčku.
Pokračuje vývoj všech vnitřních orgánů, jejich základy se podstatně zvětšují. U některých jsou už patrné známky funkce.
Játra jsou v této době tak veliká, že přední stěnu tělíčka vytlačují těsně pod srdečním hrbolem v další, jaterní, hrbol. Játra jsou v tomto období orgánem, ve kterém se tvoří krvinky.
Velká játra způsobují postupné napřimování trupu dosud stočeného zárodku. Pupečník je v místě svého odstupu stále ještě poněkud rozšířený, přes jeho stěnu prosvítá zbytek dosud nezatažených střevních kliček.
Oporu těla tvoří páteř (její první základy se odvozují od prvosegmentů). Jednotlivé obratle jsou ve 3. měsíci chrupavčité, brzy se ale začínají přeměňovat v kosti. Žebra, která tvoří hrudní koš, pocházejí ze stejného materiálu jako obratle páteře a mají i podobný vývoj. Přes stále tenkou a průsvitnou kůži jsou obrysy jednotlivých žeber po stranách trupu dobře viditelné.
Vývoj kostí pokračuje až do narození. Ani v tomto termínu však ještě není zdaleka ukončen.
Přes tenkou a průsvitnou kůži můžeme dobře vidět nejen vyvíjející se kostru a vnitřní orgány, ale díky již vytvořeným červeným krvinkám jsou dobře patrné i krevní cévy.

Sonogram 1: Plod starý asi 10 týdnů (12. týden gravidity). Vzhled plodu je nepochybně „lidský“. V obličeji plodu zjemňuje rysy vyvýšený hřbet nosu (šipka vlevo nahoře). Také původně velmi nízká bradička nabyla již přiměřenějších rozměrů. Pod ní je označeno nuchální (šíjové) projasnění, jehož tloušťka je znakem event. chromozomální odchylky. Tmavé oblasti v mozku jsou jeho dosud poměrně velké dutiny. Krk je již štíhlý a hladký. V oblasti zad se jasně rýsují obrysy chrupavčitých páteřních obratlů (šipka vpravo dole). Vpravo nahoře je patrný pupečník (šipka). Podle velikosti plodu v tomto týdnu lze velmi přesně datovat termín porodu.

Sonogram 2: Trojrozměrné znázornění plodu starého asi 10 týdnů. I když je mozková část hlavy ještě poměrně velká, rýsuje se pod vypouklým čelem jemný obličej s vyvýšeným nosíkem a malými ústy. V oblasti zad je dobře patrná páteř složená z jednotlivých obratlů. Šipkami shora dolů označeny: temeno, pupečník, levá paže, kostrč.

Sonogram 3: Trojrozměrné znázornění plodu starého 10 týdnů (12. týden těhotenství). Hlavička je poměrně veliká, zejména její mozková část. Čelíčko je vypouklé. Boltec ušní je pěkně formovaný, uložený dosud nízko, asi ve výšce brady. Šipkami označena levá horní končetina a stehno.
Více o Vašem těhotenství v těchto týdnech: 11. týden těhotenství, 12. týden těhotenství
Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc., UZ snímky: MUDr. Radan Doubek, popisky k nim: MUDr. Šťastná
Předchozí článek:

8. týden vývoje miminka
Následující článek:

11.-12. týden vývoje miminka
Poradna
Dobrý deň syn sa narodil s mierami 3400g a 47 cm, obvod hlavy 35cm.Teraz ma 6tyzdnov a 4730g a 60cm,obvod hlavy 39cm Nie je tých 39cm v 6 týždňoch veľa?
Dobrý den,
obvod hlavy je na horním limitu, doporučuji sledovat, pokud bude hlavička větší, konzultujte u pediatra.

Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
21 %
6 hlasů
43 %
12 hlasů
18 %
5 hlasů
4 %
1 hlas
7 %
2 hlasy
7 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků