Inzerce
Inzerce
Inzerce

9.-10. týden od oplození = 11.-12. týden těhotenství

 

 9. týdnem nastupuje fetální období (ze zárodku – embrya se stal plod – fetus), které je charakterizováno rychlým růstem těla do délky, zvětšováním a pozvolným vyzráváním vnitřních orgánů. Až do termínu porodu se také pozvolna mění proporce celého těla i jeho jednotlivých částí. Všechny vývojové procesy probíhají plynule, takže změny vzhledu plodu již nejsou tak dramatické, jako v prvních týdnech. Na druhé straně mezi nástupem jednotlivých procesů mohou být při srovnání i určité individuální časové rozdíly. Výsledkem všech dalších vývojových procesů je, že od konce embryonálního období roste vaše budoucí miminko "do krásy".


Na začátku třetího lunárního měsíce je hlava plodu stále hodně velká, téměř stejně velká jako celé ostatní tělíčko.

Inzerce

11. týden těhotenství - tělesné proporce

Obrázek 1: Srovnání tělesných proporcí plodu starého asi 9 týdnů s tělesnými proporcemi novorozeného miminka.

Inzerce

Vzhledem k velkému základu mozku, vyniká zejména její mozková část. Ze stejné příčiny je i čelíčko zaoblené a vypouklé. Kolem mozku i v hlubších vrstvách obličeje se postupně formují hutnější chrupavčité a kostěné základy lebky. Zřetelné začínají být také zpočátku drobné svaly.
Obličej je stále rozsahem velmi malý, jeho rysy jsou však dosud hrubé. Začínají se ale zvolna zjemňovat. Základ nosu se zužuje a zvedá v užší nosní hřbet. Zužují se i dosud nepřiměřeně veliká ústa. Brada se začíná naopak zvyšovat. Za očními víčky, která spolu rychle srůstají, prosvítají vyvíjecí se očička. Oči nemají dosud založeny všechny své budoucí součásti. Díky pigmentu v sítnici se jeví jako tmavé kulaté terčíky.

11.-12. týden těhotenství - vývoj pohlaví

Inzerce

Obrázek 2: V 9. a 10. týdnu se začínají zevní pohlavní orgány postupně odlišovat. U plodů mužského pohlaví, ve srovnání s plody ženského pohlaví, roste rychleji do délky pohlavní hrbolek (budoucí penis). Rozdíly jsou ale dosud malé, v praxi je rozlišení obou pohlaví téměř nemožné.

11.-12. týden těhotenství - vývoj pohlaví

Inzerce

Obrázek 3: V zevních pohlavních orgánech plodů ženského pohlaví sice také pohlavní hrbolek roste, ale podstatně méně. Je základem poštěváčku.

Pokračuje vývoj všech vnitřních orgánů, jejich základy se podstatně zvětšují. U některých jsou už patrné známky funkce.
Játra jsou v této době tak veliká, že přední stěnu tělíčka vytlačují těsně pod srdečním hrbolem v další, jaterní, hrbol. Játra jsou v tomto období orgánem, ve kterém se tvoří krvinky.
Velká játra způsobují postupné napřimování trupu dosud stočeného zárodku. Pupečník je v místě svého odstupu stále ještě poněkud rozšířený, přes jeho stěnu prosvítá zbytek dosud nezatažených střevních kliček.
Oporu těla tvoří páteř (její první základy se odvozují od prvosegmentů). Jednotlivé obratle jsou ve 3. měsíci chrupavčité, brzy se ale začínají přeměňovat v kosti. Žebra, která tvoří hrudní koš, pocházejí ze stejného materiálu jako obratle páteře a mají i podobný vývoj. Přes stále tenkou a průsvitnou kůži jsou obrysy jednotlivých žeber po stranách trupu dobře viditelné.
Vývoj kostí pokračuje až do narození. Ani v tomto termínu však ještě není zdaleka ukončen.
Přes tenkou a průsvitnou kůži můžeme dobře vidět nejen vyvíjející se kostru a vnitřní orgány, ale díky již vytvořeným červeným krvinkám jsou dobře patrné i krevní cévy.

12. týden těhotenství - sono

Sonogram 1: Plod starý asi 10 týdnů (12. týden gravidity). Vzhled plodu je nepochybně „lidský“. V obličeji plodu zjemňuje rysy vyvýšený hřbet nosu (šipka vlevo nahoře). Také původně velmi nízká bradička nabyla již přiměřenějších rozměrů. Pod ní je označeno nuchální (šíjové) projasnění, jehož tloušťka je znakem event. chromozomální odchylky. Tmavé oblasti v mozku jsou jeho dosud poměrně velké dutiny. Krk je již štíhlý a hladký. V oblasti zad se jasně rýsují obrysy chrupavčitých páteřních obratlů (šipka vpravo dole). Vpravo nahoře je patrný pupečník (šipka). Podle velikosti plodu v tomto týdnu lze velmi přesně datovat termín porodu.

12. týden těhotenství - ultrazvuk

Sonogram 2: Trojrozměrné znázornění plodu starého asi 10 týdnů. I když je mozková část hlavy ještě poměrně velká, rýsuje se pod vypouklým čelem jemný obličej s vyvýšeným nosíkem a malými ústy. V oblasti zad je dobře patrná páteř složená z jednotlivých obratlů. Šipkami shora dolů označeny: temeno, pupečník, levá paže, kostrč.

12. týden těhotenství - sono

Sonogram 3: Trojrozměrné znázornění plodu starého 10 týdnů (12. týden těhotenství). Hlavička je poměrně veliká, zejména její mozková část. Čelíčko je vypouklé. Boltec ušní je pěkně formovaný, uložený dosud nízko, asi ve výšce brady. Šipkami označena levá horní končetina a stehno.

Více o Vašem těhotenství v těchto týdnech: 11. týden těhotenství, 12. týden těhotenství

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc., UZ snímky: MUDr. Radan Doubek, popisky k nim: MUDr. Šťastná

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

9.-10. týden vývoje miminka - diskuze

Poradna

Ultrazvuk v 1. Trimestru

| Kler02 | 26.11.2023, 12:51

Dobrý den paní doktorko,

v pátek jsem byla na ultrazvuku v 1. trimestru, bohužel výsledek byl pozitivní na trizomie 21 na 1 z 216. Byla zjisteno šíjové projasnění 3,00mm a pozitivni trikuspidalni regurgitace. nosni kost pritomna a vse ostatni v proadku. V utery jdu na odber choriovych klku, ale od toho patku skoro nespim, byl jsem v takovem soku ze jsme se pani doktorky na nic nedoptala ani jsem vlastne poradne neposlouchala . Chtela jsem se proto zeptat jestli je sance aby miminko bylo zdrave i pres tyhle vysledky , nebo je pravdepodobnejsi ze bude miminko postizene . Dekuji za odpoved.

Dobrý den,

výsledkem tohoto screeningu je (jak je patrné i z výsledků) vysoké riziko postižení plodu, samozřejmě vždy nějaká naděje, že to bude v pořádku, je... ale bez další diagnostiky se dál nedostaneme a víc z toho screeningu nevyčteme. Držím palce!

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 26.11.2023, 16:03
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×