9.-10. týden od oplození = 11.-12. týden těhotenství

 

 9. týdnem nastupuje fetální období (ze zárodku – embrya se stal plod – fetus), které je charakterizováno rychlým růstem těla do délky, zvětšováním a pozvolným vyzráváním vnitřních orgánů. Až do termínu porodu se také pozvolna mění proporce celého těla i jeho jednotlivých částí. Všechny vývojové procesy probíhají plynule, takže změny vzhledu plodu již nejsou tak dramatické, jako v prvních týdnech. Na druhé straně mezi nástupem jednotlivých procesů mohou být při srovnání i určité individuální časové rozdíly. Výsledkem všech dalších vývojových procesů je, že od konce embryonálního období roste vaše budoucí miminko "do krásy".


Na začátku třetího lunárního měsíce je hlava plodu stále hodně velká, téměř stejně velká jako celé ostatní tělíčko.

11. týden těhotenství - tělesné proporce

Obrázek 1: Srovnání tělesných proporcí plodu starého asi 9 týdnů s tělesnými proporcemi novorozeného miminka.

Vzhledem k velkému základu mozku, vyniká zejména její mozková část. Ze stejné příčiny je i čelíčko zaoblené a vypouklé. Kolem mozku i v hlubších vrstvách obličeje se postupně formují hutnější chrupavčité a kostěné základy lebky. Zřetelné začínají být také zpočátku drobné svaly.
Obličej je stále rozsahem velmi malý, jeho rysy jsou však dosud hrubé. Začínají se ale zvolna zjemňovat. Základ nosu se zužuje a zvedá v užší nosní hřbet. Zužují se i dosud nepřiměřeně veliká ústa. Brada se začíná naopak zvyšovat. Za očními víčky, která spolu rychle srůstají, prosvítají vyvíjecí se očička. Oči nemají dosud založeny všechny své budoucí součásti. Díky pigmentu v sítnici se jeví jako tmavé kulaté terčíky.

11.-12. týden těhotenství - vývoj pohlaví

Obrázek 2: V 9. a 10. týdnu se začínají zevní pohlavní orgány postupně odlišovat. U plodů mužského pohlaví, ve srovnání s plody ženského pohlaví, roste rychleji do délky pohlavní hrbolek (budoucí penis). Rozdíly jsou ale dosud malé, v praxi je rozlišení obou pohlaví téměř nemožné.

11.-12. týden těhotenství - vývoj pohlaví

Obrázek 3: V zevních pohlavních orgánech plodů ženského pohlaví sice také pohlavní hrbolek roste, ale podstatně méně. Je základem poštěváčku.

Pokračuje vývoj všech vnitřních orgánů, jejich základy se podstatně zvětšují. U některých jsou už patrné známky funkce.
Játra jsou v této době tak veliká, že přední stěnu tělíčka vytlačují těsně pod srdečním hrbolem v další, jaterní, hrbol. Játra jsou v tomto období orgánem, ve kterém se tvoří krvinky.
Velká játra způsobují postupné napřimování trupu dosud stočeného zárodku. Pupečník je v místě svého odstupu stále ještě poněkud rozšířený, přes jeho stěnu prosvítá zbytek dosud nezatažených střevních kliček.
Oporu těla tvoří páteř (její první základy se odvozují od prvosegmentů). Jednotlivé obratle jsou ve 3. měsíci chrupavčité, brzy se ale začínají přeměňovat v kosti. Žebra, která tvoří hrudní koš, pocházejí ze stejného materiálu jako obratle páteře a mají i podobný vývoj. Přes stále tenkou a průsvitnou kůži jsou obrysy jednotlivých žeber po stranách trupu dobře viditelné.
Vývoj kostí pokračuje až do narození. Ani v tomto termínu však ještě není zdaleka ukončen.
Přes tenkou a průsvitnou kůži můžeme dobře vidět nejen vyvíjející se kostru a vnitřní orgány, ale díky již vytvořeným červeným krvinkám jsou dobře patrné i krevní cévy.

12. týden těhotenství - sono

Sonogram 1: Plod starý asi 10 týdnů (12. týden gravidity). Vzhled plodu je nepochybně „lidský“. V obličeji plodu zjemňuje rysy vyvýšený hřbet nosu (šipka vlevo nahoře). Také původně velmi nízká bradička nabyla již přiměřenějších rozměrů. Pod ní je označeno nuchální (šíjové) projasnění, jehož tloušťka je znakem event. chromozomální odchylky. Tmavé oblasti v mozku jsou jeho dosud poměrně velké dutiny. Krk je již štíhlý a hladký. V oblasti zad se jasně rýsují obrysy chrupavčitých páteřních obratlů (šipka vpravo dole). Vpravo nahoře je patrný pupečník (šipka). Podle velikosti plodu v tomto týdnu lze velmi přesně datovat termín porodu.

12. týden těhotenství - ultrazvuk

Sonogram 2: Trojrozměrné znázornění plodu starého asi 10 týdnů. I když je mozková část hlavy ještě poměrně velká, rýsuje se pod vypouklým čelem jemný obličej s vyvýšeným nosíkem a malými ústy. V oblasti zad je dobře patrná páteř složená z jednotlivých obratlů. Šipkami shora dolů označeny: temeno, pupečník, levá paže, kostrč.

12. týden těhotenství - sono

Sonogram 3: Trojrozměrné znázornění plodu starého 10 týdnů (12. týden těhotenství). Hlavička je poměrně veliká, zejména její mozková část. Čelíčko je vypouklé. Boltec ušní je pěkně formovaný, uložený dosud nízko, asi ve výšce brady. Šipkami označena levá horní končetina a stehno.

Více o Vašem těhotenství v těchto týdnech: 11. týden těhotenství, 12. týden těhotenství

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc., UZ snímky: MUDr. Radan Doubek, popisky k nim: MUDr. Šťastná

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

9.-10. týden vývoje miminka - diskuze

Poradna

Dá sa potratiť tak skoro?

| Mers | 18.03.2018, 10:33

Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať, či by mohlo dôjsť k potratu už 9 dní po možnom počatí? Totižto s prieteľom som nemala pohlavný styk, ale dotkol sa penisom môjho vchodu do pošvy. Predtým vôbec neejakuloval, maximálne mohol mať na penise preejakulát a ani nevnikol,len sa dotkol pošvového vchodu. O 2 dni na to sa stalo niečo podobné,ale dosť som sa zľakla a po 48 hodinách som užila escapelle. 5 dní po tabletke sa dostalovilo slabšie 3-dňové krvácanie. Chcem sa spýtať, či to má súvis s escapelle,alebo by čisto teoreticky mohlo dôjsť k potratu keby som otehotnela vtedy keď sa mi dotkol penisom pošvy (9dní pred krvácaním a 4dni pred užitím escapelle)? Brala som silné lieky, ktoré sa v tehotenstve užívať nesmú, bojím sa že kvôli nim by mohlo dôjsť k potratu.Neviem však, či je možné potratíť už 9 dní po možnom otehotnení. Po tom krvácaní som si spravila test a bol negatívny.

Dobrý den, krvácení pravděpodobně souviselo z užitím Escapelle (je to jeden z častých nežádoucích účinků, což je napsáno v příbalové informaci!!). Obecně lze potratit či dojít k zastavení vývoje oplozeného vajíčka v jakékoliv fázi, tedy i 9 dní po početí. Spousta žen potratí alespoň 1x za svůj život v takové fázi a krvácení pak vypadá, jako běžná menstruace. Vyloučit se tedy nedá, ale potvrdit již také ne.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 20.03.2018, 11:24
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce