banner

11.-12. týden od oplození = 13.-14. týden těhotenství

Růst tělíčka do délky rychle pokračuje. Hlava se zvětšuje také, ale vzhledem k ostatním částem těla již poněkud pomaleji.
Obličej je široký, oči se posunují blíže ke středu obličeje, jsou však od sebe dosud vzdáleny více než u novorozeňat. Horní a dolní oční víčka jsou stále spojena. V ústní dutině se v horní i dolní čelisti v hloubce pod dásní objevují základy prvních mléčných zubů. Pokračuje vývoj ušního boltce, který se poněkud zvětšuje a má nepravidelně hrbolatý vzhled. Ušní boltce jsou posazeny po stranách hlavy poměrně nízko, stále ještě spíše po stranách krku, v místě svého založení.
Mění se také vzhled přední stěny trupu. Do konce 3. lunárního měsíce vymizí zcela pupeční kýla, protože se střevní kličky, uložené dočasně v pupečníku, již vtáhly do zvětšující se břišní dutiny. Poněkud klesá krvetvorba v játrech, krvinky se nyní začínají vyvíjet také ve slezině.
Mezi 9. a 12. týdnem začínají ledviny produkovat moč, která se vylučuje do plodové vody.
Zevní pohlavní orgány plodů ženského a mužského pohlaví se od sebe začínají odlišovat. Pod vlivem hormonů, které v této době začínají vylučovat do krve mužských plodů pohlavní žlázy (varlata), se postupně prodlužuje u mužských plodů pohlavní hrbolek v penis. Pohlavní řasy srůstají a uzavírají tak na spodní straně penisu močovou trubici. Pohlavní valy spolu ve střední rovině rovněž splynou a vytvoří šourek.

13. týden těhotenství - mužské pohlaví

Obrázek 1: Schématické znázornění zevních pohlavních orgánů mužského plodu v 11. týdnu vývoje. Na spodní straně penisu dosud nesrostlé pohlavní řasy. O něco níže jsou zevně od pohlavních řas párové pohlavní valy (později srostou v šourek).

14. týden těhotenství - mužské pohlaví

Obrázek 2: Schématické znázornění zevních pohlavních orgánů mužského plodu na konci 12. týdne vývoje. Ve středu jednotného šourku je patrná kožní hranka, která označuje oblast srůstu původně párových pohlavních valů. Také srůst pohlavních řas na spodní straně penisu je téměř ukončen.

U plodů ženského pohlaví pohlavní hrbolek zpočátku také roste, jeho růst se ale postupně zpomaluje. Je základem poštěváčku. U ženského pohlaví nesrůstají ani pohlavní řasy, ani pohlavní valy. Vznikají z nich malé a velké stydké pysky.

14. týden těhotenství - ženské pohlaví

Obrázek 3: Schématické znázornění zevních pohlavních orgánů ženského plodu na konci 12. týdne. Pohlavní hrbolek přestává růst, je základem poštěváčku. Pohlavní řasy ani pohlavní valy nesrostou, představují párové základy malých a velkých stydkých pysků.

Změny, které charakterizují obě pohlaví, jsou na konci 12. týdne (14. týden gravidity) ještě málo výrazné, takže bezchybné určení pohlaví je zatím obtížné.
Během třetího měsíce rostou velmi rychle horní končetiny. Na konci měsíce již dosáhnou ve vztahu k celému tělu správné relativní délky. Dolní končetiny v růstu zaostávají, jsou dosud vzhledem k ostatním proporcím těla velmi krátké. Jak horní, tak dolní končetiny jsou velmi hubené.
Na konci třetího měsíce jsou některé svaly natolik vyvinuté, že se dokáží stáhnout. Pohyby těla jsou ale ještě natolik slabé, že je matka zatím nepociťuje. Na druhé straně plod již aktivně reaguje na mechanické podráždění. Pohlazení či jemné poklepání na ret vyvolá slabý náznak sacího reflexu. Podráždění očních víček vyvolává jejich záchvěvy. Pohyby je možné pozorovat během vyšetření ultrazvukem.
Délka plodu obnáší na konci 12. týdne asi 9 cm. Hmotnost plodu je velmi nízká, pohybuje se kolem 40 g.
V amniovém vaku je v tomto období asi 30 ml plodové (amniové) tekutiny. Plod se v ní volně vznáší. Plodová voda se přibližně každé 3 h obměňuje. Pochází z plazmy mateřské krve, do amniového vaku se dostává difúzí přes plodové obaly. Plod vodu polyká. Z jeho trávicího ústrojí se vstřebává do krevního oběhu plodu. Část plodové vody prochází také plícemi plodu.

13. týden těhotenství - ultrazvukové vyšetření

Sonogram 1: Plod starý 11 týdnů (13. týden těhotenství). Na hlavičce zachycené z boku je dosud patrný nepoměr mezi velkou částí mozkovou a malou částí obličejovou. Tmavé oblasti v mozku odpovídají dosud rozsáhlým dutinám. V dutinách jsou patrné chorioidální pleteně, vzniklé z obalů mozku (červená šipka). Černá šipka vyznačuje délku plodu od temene hlavičky po kostrč. Pod vypouklým čelem a drobným obličejem je patrné zúžení v oblasti krku a mírně klenutý hrudník.

Více o Vašem těhotenství v těchto týdnech: 13. týden těhotenství, 14. týden těhotenství

Autorky: Doc. MUDr. Jitka Šťastná, CSc., doc. MUDr. Miroslava Sedláčková, CSc., UZ snímky: MUDr. Radan Doubek, popisky k nim: MUDr. Šťastná

Předchozí článek:

9.-10. týden vývoje miminka

Následující článek:

13.-16. týden vývoje miminka

Poradna

Období vzdoru?
avatar Siry 16. 07. 2025

Dobrý den, nevím zda se to řadí mezi období vzdoru, protože Peťa (v srpnu 3 roky) byl vždycky svéhlavý a vše dělal po svém. Jinak, než by udělal kdokoliv z nás, nebo kterékoliv jiné dítě. Je hodně akční, neposedí ani u jídla a když už ho tedy přemluvím, tak alespoň houpe nohama, nebo listuje knížkou. Rád hází věcmi, od malička vším a je těžké ho to odnaučit, ale je fakt, že hází velice dobře. A i když to zní jako ADHD, nemyslím si, že je to náš případ, protože když se s ním učím logopedii nebo čtu knížku, nebo dělám jakékoliv jiné aktivity tak u toho vydrží i hodinu v kuse. Nevím, možná se mílím, spíš to tak cítím. Učíme se logopedii už od 1 roku, protože má oboustranný rozštěp rtu i měkkého a tvrdého patra. S tím by to taky nemělo souviset je to jen kosmetická vada. Vše zvládá s přehledem. Spíš mě teď trápí to, že minulý týden začal hodně zlobit ve školce (v malé skupince dětí). Chodí tam už 3 měsíce a teď znovu hází věcmi (to už přestal dělat) i po dětech, plácá děti, dělá naschvály, nechce chodit spávat s ostatními dětmi a neposlouchá, paní učitelky jsou mu pro smích i když se zlobí. Nejde to ani po dobrém, ani po zlém. Někdy chytne amok, že brečí když není po jeho a kdybych neodvedla pozornost někam jinam tak brečí třeba celé hodiny. Někdy ani odvést pozornost nestačí. Když se uklidní, tak mu to vysvětluji a on poslouchá a sám řekne ,,ne, nedělá se to, nejde to. Ovšem neuběhne ani 5 minut a jsme tam kde jsme byli. Pokud je to tedy období vzdoru tak prosím alespoň o potvrzení. Nechci to podcenit, pokud by to bylo vážnější, chci to řešit za včas tak jako když jsem řešila vše kolem rozštěpu. Předem moc děkuji za zpětnou vazbu. S pozdravem Sarah Člupná.

Dobrý den, podle popisovaného chování vašeho syna se s největší pravděpodobností jedná o projevy období vzdoru. V této době se dítě teprve učí pracovat se svými emocemi a zvládat je, jeho psychika není ještě dostatečně rozvinutá,  aby je mohlo zvládnout rozumově. K dítěti je potřeba přistupovat laskavě a trpělivě se současným nastavováním hranic a pravidel,  vytvořit mu bezpečné a přijímající prostředí. Projevy chování mohou zhoršit či posílit prožívané zátěžové situace jakou je například nástup do školky.  Adaptační reakce může být i odložená a v plné míře se projeví teprve potom co si dítě uvědomí,  že školka není pouze hraní si v dětské herně,  ale že se jedná o jakousi dětskou povinnost ( obdobu zaměstnání). Zároveň pobyt ve školce klade na dítě také nároky sociální ve formě rozvoje vztahů s cizími dospělými a vrstevníky a rozvoj kooperace s nimi. Dobré je předávat si vzájemně se školkou zkušenosti, které postupy a metody se vám u syna osvědčily a co u něj zabírá,  například zmiňované odvedeni pozornosti.  Velmi pěkně postupujete,  když se synem po jeho uklidnění situaci probíráte.  Doporučila bych vám se hodně konkrétně zaměřit na chování,  které by syn dělat měl,  které je požadované a pouhou snahu o něj velmi ocenit. Neříkat si tedy pouze to, co by dělat neměl, co je špatně. Dítě totiž často neví,  jakým jiným chováním by to nežádoucí mělo nahradit. Můžete využít přehrávání různých situací s pomocí hraček, na trhu jsou i různé dětské knížky určené k rozvoji rozpoznání a porozumění emocím a k práci s nimi a jsou i pro takto malé děti s hodně obrázky a názornosti.  
 

Ohledně rozštěpu rtu a patra se do budoucna bude jednat o spíše kosmetický problém ( i když se již dá velmi dobře řešit a nebude na synovi jistě nic poznat), avšak předpokládám,  že syn v raném dětství zřejmě podstoupil a ještě bude postupovat určité lékařské zákroky možná spojené s operací v anestezii. Tyto rané zážitky, i když jsou nevědomé, se mohou promítnout do vývoje křehké dětské psychiky a projevit se například vyšší dráždivostí dítěte či specifiky v chování při zátěži, které by však postupně měly odeznít. 
 

Ohledně podezření na ADHD se jedná o diagnózu psychiatrickou, kterou by měl rozhodnout dětský psychiatr,  v naší terminologii se používá pojem porucha pozornosti s hyperaktivitou nebo hyperkinetická porucha chování (ADHD je pojem užívaný v americké klasifikaci nemocí). Tuto diagnózu psychiatr obvykle neuzavírá před šestým rokem věku dítěte,  pokud tedy projevy nejsou extrémně silné.  Jinak se totiž může jednat jen o přirozený vývoj a zrání nervového systému,  kdy se dítě jako hyperaktivní může jevit, ale " vyroste z toho", jak se říká, právě přibližně do věku šesti let. Postupně se můžete snažit prodlužovat dobu zaměřené pozornosti i u aktivit, které syna tolik nezajímají,  strukturovat čas na dobu volné hry a nějaké povinnosti. Přirozeně tuto schopnost trénujete také procvičováním logopedie. 
 

V případě prohlubování výchovných obtíží ve školce bych doporučila zkusit se obrátit na Pedagogicko-psychologickou poradnu k posouzení možnosti nějaké podpory ve školce,  případně k doporučení kontaktovat další odborníky či výchovná doporučení. 
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

 

Vybraná anketa

Souhlasíte s omezením odkladů za současného zrušení přípravných tříd?

18 %
6 hlasů

76 %
26 hlasů

6 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 34 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství