25. týden těhotenství
Zvolte si týden těhotenství, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
1. Co se děje s maminkou 25. týden těhotenství?
25. týden těhotenství činí dosavadní přírůstek na váze asi 5 kg.
V tomto týdnu se také nejčastěji provádí glukózový toleranční zátěžový test, tzv. oGTT. Je možno jej provést ale až do 28. týdne gravidity. Zjistí se hladina cukru v krvi matky ráno nalačno a poté po 1 a následně po 2 hodinách po vypití glukózového roztoku (celkem 3 hodnoty). Výskyt poruch metabolismu glukózy je v těhotenství poměrně vysoký (3–7 %). oGTT se provádí u všech těhotných žen, které měly negativní výsledek v první fázi screeningu těhotenské cukrovky. Stejně tak se týká i žen, které screening neabsolvovaly. Výjimku tvoří ženy, které trpěly poruchou metabolismu cukrů již před těhotenstvím. Více jsou ohroženy ženy starší 30 let, ženy s nadváhou, ženy, u nichž se vyskytl diabetes v rodině, ženy, které porodily v minulosti plod s vyšší porodní váhou (nad 4000 g). Nejčastěji se jedná o tzv. těhotenský (gestační) diabetes, který se projeví většinou až v druhé půli těhotenství a po porodu vymizí.
Léčba spočívá v úpravě glykémií u těhotných (hladina cukru v krvi matky), nejčastěji pomocí diety a v případě přetrvávání vysokých hladin cukru pak pomocí inzulinu nebo perorálních diabetik, která se v současné době považují v graviditě za bezpečná, aby se předešlo poškození plodu. V lehčích případech těhotenské cukrovky a při poctivém dodržování diety a jiných opatření se těhotenství nijak nemusí lišit od těhotenství zdravých rodiček, těžší průběh cukrovky ale může ovlivnit výsledek těhotenství – děti mívají vysokou porodní hmotnost, cukrovka zpomaluje jejich vyzrávání, těhotenství je provázeno zhoršenou funkcí placenty a je často nutné jej ukončit dříve. Ženy s cukrovkou, která musí být upravována inzulínem, jsou většinou sledovány v poradně pro riziková těhotenství a neměly by přenášet. Každá žena, která má pozitivní oGTT test, by měla být již do konce těhotenství předána do péče diabetologa.
2. Cestování v těhotenství
Cestování vždy představuje určité riziko (vibrace, otřesy, riziko úrazu, narušení denního životního rytmu).
Cestování ve veřejných dopravních prostředcích na krátké vzdálenosti je bezpečné, na dlouhé vzdálenosti s sebou nese riziko přehřátí, dehydratace nebo trombembolie (tvorby krevních sraženin v cévách, zejména žilách dolních končetin a eventuálně jejich utržením a vmetnutím do oběhu matky s jejím následným ucpáním). S ohledem na časté potíže nemocných (nevolnost, časté močení apod.) může být cestování i značně nekomfortní.
Cestování letadlem se nedoporučuje těhotným ve III. trimestru pro riziko předčasného porodu při tlakových změnách ve vyšších nadmořských výškách a vyšší riziko trombembolie. Letecké společnosti většinou na palubu těhotnou nad 36. týdnů nepustí.
Cestování autem z důvodu výše zmíněného se jeví jako nejvhodnější, ovšem při dodržování pravidel bezpečnosti. Je nutné použít bezpečnostní pás, který má být veden pod zvětšeným břichem, ne přes břicho.
Více o užívání bezpečnostních pásů v těhotenství: Proč a jak je používat.
3. Jak roste miminko 25. týden těhotenství?
V průběhu pokračujícího růstu plodu se postupně vyrovnávají velikostní disproporce mezi mozkovou a obličejovou částí hlavičky. S vývojem kostí, zejména horní a dolní čelisti, založením základů zubů a vedlejších nosních dutin, se obličej zvětšuje. Očička již zaujímají svou definitivní pozici a jsou téměř plně dotvořena. K úplnému oddělení víček dojde až v následujících týdnech. Na dolním konci boltce roste ušní lalůček, který se založil na boltci jako poslední.
25. týden těhotenství pokračuje též vývoj vnitřních orgánů, v plicích se větví průdušky v tzv. průduškový strom. K tomu, aby mohlo miminko po porodu samostatně dýchat, je však zapotřebí v plicních sklípcích (alveolech) dostatek buněk, které vytvářejí tzv. surfaktant (což je povrchově aktivní látka, která zabraňuje úplnému splasknutí plíce na konci výdechu). Tyto buňky se v plicních sklípcích teprve začínají tvořit. Dítě by ještě v této fázi vývoje nebylo schopno samo dýchat.
4. Jak vypadá miminko 25. týden těhotenství?
Plod měří 25. týden těhotenství od temene k zadečku cca 22 cm a váží kolem 700 g.

Více o vývoji miminka a více sonografických snímků najdete v článku
Dvacátý první až dvacátý pátý týden vývoje miminka

Termín otěhotnění

Těhotenská kalkulačka
Termín porodu

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).
Ve zkratce pro tatínky
Ve 25. týdnu těhotenství se provádí ústní test na hladinu cukru v krvi, orální glukózový toleranční test OGTT. Pokud se zjistí hladina cukru v krvi po zátěži vysoká, jedná se většinou o cukrovku v těhotenství, která po porodu vymizí. Je však potřeba v dalším průběhu těhotenství upravit stravu a další faktory životního stylu, aby se hladina cukru v krvi normalizovala. Mnoho maminek se v druhém trimestru vydává ještě na dovolenou, toto období nerizikového cestování např. letadlem úderem vstupu do poslední třetiny těhotenství skončí. Miminko se vzhledově a funkcí všech orgánů stále zdokonaluje. Postupně na hlavě mizí nevyrovnanost mezi rozměry mozkové a obličejové části ve prospěch zvětšení obličeje. Oční víčka ještě stále nejsou úplně oddělena. V plicích začíná probíhat tvorba surfaktantu, je potřebný k tomu, aby po výdechu nedošlo k splasknutí plíce. Pokud se dítě narodí předčasně, jsou mu podávány podpůrné látky na jeho tvorbu. JM
Předchozí článek:

24. týden těhotenství
Následující článek:

26. týden těhotenství
Diskuze ke článku
Poradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!