21. týden těhotenství
Zvolte si týden těhotenství, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
1. Co se děje s maminkou 21. týden těhotenství?
Zakulacování bříška vám v tomto období těhotenství může způsobit vystupování pupíku. Je to zcela běžné.
Vaše tělo začíná rovněž více zadržovat vodu, časté bývají otoky na prstech rukou (těsné prstýnky raději odložte) a na nohou. Výraznější otoky je třeba konzultovat s gynekologem. Do poradny byste měla chodit každé 4 týdny.
Více o otocích: Co je jejich příčinou, jak jim předcházet, jak situaci zlepšit.
Srdce vašeho miminka bije již tak intenzívně, že je možné ozvy plodu poslouchat pomocí stetoskopu přiloženého k břichu těhotné ženy.
2. Hemeroidy
Těhotenství bývá obdobím, kdy se hemeroidy objeví u ženy často vůbec poprvé. Nejčastěji se objeví kolem 20. týdne gravidity. Jedná se o rozšířené žíly (žilní městky) v oblasti konečníku, ve kterých městná krev právě vinou tlaku zvětšené dělohy na pánevní dno. Projevují se pocitem tlaku, svěděním a bolestí, někdy krvácením či zanícením. Za porodu může vyhřeznout sliznice konečníku na části nebo celém obvodu jako sytě červený hroznovitý útvar.
Léčení bývá v těhotenství pouze zklidňující, pomocí koupelí v dubové kůře či slabě růžovém roztoku hypermanganu, chlazení pomocí sáčků s ledem. Z léků je možno zakoupit čípky či masti s analgetiky a anestetiky v každé lékárně.
Naštěstí po porodu tyto problémy většinou vymizí.
Zkuste předejít zácpě tím, že budete pít dostatek tekutin, jíst stravu bohatou na vlákninu a dodržovat přiměřenou fyzickou aktivitu! Snížíte tak riziko vzniku haemorrhoidů.
Těhotenským potížím se věnují samostatné kapitoly.
3. Jak roste miminko 21. týden těhotenství?
Miminko se stále velmi aktivně pohybuje, neboť má dostatek místa, má již také svůj rytmus spánku a bdění. Vy můžete mít pocit, že „kope“ právě nejvíc, když se ukládáte ke spánku, v tuto chvíli pohyby nejvíce vnímáte.
V tomto období miminko stále rychle roste, všechny vnitřní orgány vyzrávají a postupně se ujímají své funkce, dokončuje se výstavba sliznic, buňky jednotlivých orgánů začínají mít definitivní uspořádání.
Velký vývoj prodělává též mozek, jasně se odděluje šedá a bílá hmota mozková, povrch mozku však dosud postrádá mozkové záhyby – je téměř hladký. Postupně se vytváří nervová spojení.
Pohlavní orgány jsou již zřetelně diferencovány.
U dívek je již v tomto týdnu ve vaječnících vytvořena zásoba vajíček na celý život.
4. Jak vypadá miminko 21. týden těhotenství?
Plod měří od temene k zadečku asi 18 cm, váží asi 300 g.

Více o vývoji miminka a více sonografických snímků najdete v článku
Sedmnáctý až dvacátý týden vývoje miminka

Plod 21. týden těhotenství. Pohled z boku dokumentuje vyrovnávání disproporcí mezi mozkovou a obličejovou částí hlavičky. Nejdelší šipka označuje čelo, před ní krátká nosní kůstku a spodní šipka ukazuje na horní čelist. Tento týden je vhodný k provádění II. ultrazvukového screeningu. V oblasti zad se ostře rýsují jednotlivé obratle.

Termín otěhotnění

Těhotenská kalkulačka
Termín porodu

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).
Ve zkratce pro tatínky
Děloha již sahá těsně pod pupek, bříško tak může více vystupovat. Začíná období, kdy některé maminky trápí otoky – tělo si zadržuje vodu, žena musí dokonce odložit po následující týdny těhotenství snubní prstýnek, mohou se objevovat nepříjemné hemeroidy a další potíže. Miminko se čile pohybuje, už se u něj vytváří režim spánku a bdění. Zvýšenou aktivitu maminky hlásí večer před usnutím. Akce srdeční miminka je velmi rychlá a lékař ji poslouchá pomocí stetoskopu. V mozku miminka se odděluje šedá kůra mozková od bílé, ale povrch mozku zatím postrádá záhyby, je hladký, ale postupně se začínají vytvářet nervová spojení. Pohlaví plodu je již vytvořeno a u dívek i celoživotní zásoba nezralých vajíček ve vaječníků. JM
Předchozí článek:

20. týden těhotenství
Následující článek:

22. týden těhotenství
Diskuze ke článku
Poradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!