13. týden těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

1. Co se děje s maminkou 13. týden těhotenství?

 1. Co se děje s maminkou 13. týden
  těhotenství
 2. Péče o chrup v těhotenství
 3. Jak roste miminko 13. týden
  těhotenství
 4. Jak vypadá miminko 13. týden
  těhotenství

13. týden těhotenství vám končí první trimestr gravidity. Váhový přírůstek je zatím velmi malý (asi 1-2 kg), od tohoto období začnete přibírat rychleji. Možná jste si povšimla otoku dásní a snadného krvácení z dásní, zvláště při čištění zubů. Je to běžný problém v těhotenství, který po porodu vymizí. Používejte měkčí kartáček, zkuste výplachy úst adstringentními roztoky (heřmánek, ústní voda), dbejte na dostatek vitamínů ve stravě.

Stravujte se pestře, ale příliš nemlsejte.

Je vhodné začít provádět cviky pro těhotné, střídejte cvičení na posílení svalstva zad a pánevního dna se cviky relaxačními. Poslouchejte hudbu, choďte na procházky do přírody. Vhodné je také plavání.

2. Péče o chrup v těhotenství

Traduje se, že těhotenství je příčinou zvýšené kazivosti zubů. Přímo tomu tak není. V graviditě nepochybně dochází ke zhoršení již stávajících zubních kazů, takže se dosud projeví nepoznané či neošetřené kazy.

Nově vzniklé kazy či zvýšená kazivost zubů v těhotenství je však způsobena celou řadou jiných faktorů:

 • zhoršenou hygienou dutiny ústní, z důvodu těhotenských nevolností (pocit na zvracení při čištění zadních zubů)
 • časté zvracení snižuje pH v dutině ústní a kyselé žaludeční šťávy narušují povrch zubů
 • mnohdy se mění stravovací návyky – jednak složení potravy (častá chuť na sladké či kyselé), ale zejména frekvence příjmu potravy
 • během těhotenství může mít slina trochu odlišné složení a může být oslabena její ochranná funkce při vyrovnávání kyselosti prostředí
 • těhotenským zánětem dásní (gingivitis gravidarum) – v těhotenství mají dásně větší sklon ke krvácení, které maminku od řádného čištění odrazuje; na místě je však zvýšená péče

Na prvním místě je samozřejmě dokonalá ústní hygiena. Čistěte si zuby minimálně 2x denně alespoň 2-3 minuty. Omezte mlsání a pití sladkých nápojů.

Svého zubního lékaře byste měla navštívit během těhotenství minimálně jednou (v optimálním případě dvakrát), potvrzení o zubním ošetření si nechejte zapsat do těhotenské průkazky.

Více o péči o chrup nejen v těhotenství.

3. Jak roste miminko 13. týden těhotenství?

13. týden těhotenství růst tělíčka do délky rychle pokračuje. Hlava se zvětšuje také, ale vzhledem k ostatním částem těla již poněkud pomaleji.

Horní a dolní oční víčka jsou stále spojena. V ústní dutině se pod dásní objevují základy prvních mléčných zubů. Pokračuje vývoj ušního boltce, který se poněkud zvětšuje a má nepravidelně hrbolatý vzhled.

Mění se vzhled přední stěny trupu. Břišní dutina se zvětšuje a pupeční kýla mizí. Poněkud klesá krvetvorba v játrech, krvinky se nyní začínají vyvíjet i ve slezině.

Ledviny začínají produkovat moč, která se vylučuje do plodové vody.

4. Jak vypadá miminko 13. týden těhotenství?

V 13. týdnu těhotenství plod měří od temene k zadečku asi 7 cm, váha se pohybuje mezi 14-20g.

Plod o velikosti 62 mm ve 13. týdnu těhotenství (12+4). Na všech snímcích je snadno rozeznatelná lebka s obličejovou částí, páteř plodu a jeho dolní končetiny.

Plod o velikosti 70 mm ve 13. týdnu těhotenství (12+3)

Synflorix

Jak tělo roste a mění se? Vývoj zaznamenávají také končetiny plodu.
Jedenáctý a dvanáctý týden vývoje miminka

Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu
Rodíme ONLINE?

Plod o velikosti 81 mm ve 13. týdnu těhotenství (12+5)


Nejčastější dotazy maminek přináší brožura 20x o těhotenství: Jak je to s vyšetřením ultrazvukem? Kdy a proč se provádí?

Těhotenská kalkulačka

Vypočtěte si, co vás v těhotenství všechno čeká.

Vyzkoušet kalkulačku »

Termín otěhotnění

Chcete vědět, kdy jste
otěhotněla?

Vypočítat otěhotnění »

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava, kde byly rovněž pořízeny ultrazvukové snímky, autor: MUDr. M. Pětroš. Poslední korekturu v červnu 2015 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Ve zkratce pro tatínky

13. týden těhotenství je posledním týdnem v prvním trimestru. Budoucí maminka končí první třetinu těhotenství. Váhový přírůstek je do 2 kilogramů. Maminka by nejen měla dodržovat zdravou výživu, nezapomínat na pohyb, ale také na zubní ošetření v těhotenství, které by mělo proběhnout minimálně jednou, nejlépe však v pravidelném půlročním intervalu.

Růst tělíčka miminka pokračuje. Oči se přibližují k sobě, oční víčka zůstávají i v tomto týdnu srostlá. V ústech se zakládají mléčné zuby. V tomto období začínají ledviny do plodové vody vylučovat moč. Prohlubuje se rozdíl mezi pohlavími budoucích chlapců a děvčat. Střeva se přesouvají do dutiny břišní, mizí tak pupeční kýla. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zpět na těhotenství týden po týdnu.

Předchozí článek 12. týden těhotenství Další článek 14. týden těhotenství

Související články

Poradna

7. týden těhotenství

| Kebule5 | 16.11.2017, 10:01

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se Vás zeptat. Podle poslední mestruace jsem v 7. týdnu těhotenství. Poslední 2 dny mě nepříjemně a někdy dost bolestivě píchá na levé straně v podbříšku. Mám se něčeho obávat, nebo je to zcela normální? Ke své doktorce mám jít na kontrolu až za týden, teď tam bohužel 2 týdny není, tak se docela strachuji, jestli je vše v pořádku. Napadlo mě, jestli to náhodou není mimoděložní těhotenství, ale třeba se zbytečně strachuji. Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, vždy, pokud není na ultrazvuku diagnostikováno těhotenství v děloze, se nedá vyloučit mimoděložní těhotenství. Píchání v podbřišku je ale na druhé straně jev velmi častý i u normálního těhotenství. Pokud by se bolest zhoršovala, raději navštivte gynekologa dříve .

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.11.2017, 17:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce