4 cviky na uvolnění kyčlí ve 24. týdnu těhotenství
Marcela je dnes 23+4, čili 23 týdnů a 4 dny, tedy ve 24. týdnu těhotenství. Omlouváme se za chybně uvedený údaj – 23. týden těhotenství – ve videu.
Vyšetření fyzioterapeutkou před cvičením
Při vyšetření fyzioterapeutka Kamila zjišťuje posun pravého křížokyčelního kloubu. Ten je potřeba uvolnit, protože by mohl činit problémy při rozestupu pánevních vazů před porodem.
U Marcely se s ním setkáváme již podruhé. Posun může vyústit v nezvladatelnou bolest v bederní oblasti, lidově houser, která je před porodem těžko léčitelná.
Co dnes budeme cvičit? Kyčle
Při cvičení se zaměříme hodně na uvolnění kyčelních kloubů – turecký sed, budeme cvičit motýlky a snažit se o povolování kyčlí, abychom připravili pánev k porodu.
Také si připravíme bederní páteř, která začne být v následujícím období hodně přetěžovaná v rámci hyperlordózy, na které se podílí zvětšující se bříško. Tento problém je individuální, každá maminka to má trochu jinak.
Dechová cvičení a přípravu na samotný porod zařadíme až po 30. týdnu těhotenství.
A co na cvičení říká maminka Marcela?
„Jsem ráda, že mám tady paní magistru, cvičení mi strašně pomáhá, je příjemné a pravidelně doma cvičím 3-4 x týdně.“
Fyzioterapeutce Kamile zazáří oči a dodává: „Týden má 7 pracovních dní a aspoň půlku z toho by se mělo cvičit.“
Čili Marcela to dělá správně a zodpovědně přistupuje nejen ke zdraví svého miminka, přípravě na porod, ale díky cvičení ji čeká i mnohem snadnější zotavení po porodu.
Cviky na uvolnění kyčelního kloubu a posílení bederní páteře ve 2. trimestru
Cvik č. 1: Uvolnění kyčelního kloubu ve 2. trimestru
V poloze na boku je noha v prodloužení, podložená krční páteř, aby nepadala do ramene. Uvolněná horní ruka. Pod vrchní nohou je balónek. Hlavně neležet v těhotenství tak, aby nám noha padala do vnitřní rotace. Cvik spočívá v tom, že se s nádechem tlačí do balónku, ale netlačí koleno. Pohyb vychází z kyčle. Dojde ke sklopení pánve, protáhne se adukturová část nohy (přitahovače). Ve cviku vydržíme 15 sekund a povolíme. S nádechem pracuje pouze kyčel, zbytek leží volně. Opakujeme 6x na každou stranu. Cvik nesmí jít do krajních poloh, hrozí uskřípnutí miminka.
Cvik č. 2: Uvolnění kyčelního kloubu s využitím Vojtovy metody
Druhý cvik ve stejné poloze, srovnaná záda, noha v prodloužení osy páteře, podložená hlava. Stejně podložená noha. Cvik spočívá v tom, že se maminka snaží patou tlačit do podložené paty – polštářku. Přenáší váhu do kyčle a koleno nikde netlačí, nikde se neopírá. Je krásně cítit akce celé nohy a v podstatě dochází k tzv. abdukci - zevní rotaci kyčle. Vydržíme 10 – 15 sekund, protáhneme tím zadní stranu stehen, aktivujeme lýtko. Povolíme. S nádechem opět krásně aktivujeme nohu přes oporu do paty. Opakujeme 6x na každou stranu.
Cvik č. 3: Motýlek
Další cvičení, které doporučujeme na protažení svalů kolem kyčlí a v oblasti malé pánve je tzv. Motýlek. S tím, že u těhulek doporučuji lehce podsadit zadeček, aby tlak v pánvi nebyl tak velký. Někdo může mít balanční čočku pod celou plochou zadečku, někdy je potřeba, že se vysune a maminka zůstane sedět jenom na malé části čočky. Pomáhá k tomu, že jak je balanční, tak tělo musí pracovat. Neustále se musí zapojovat, zpevňuje se celkově, prodýchává se, prokysličuje se. Samotný cvik pak sestává rozkmitávání dolních končetin. Spojíme nohy, paty jsou stále u sebe, předloktí je opřeno o stehenní svaly, rukama lehce tlačíme proti odporu dolních končetin, které rozkmitáváme, kolena jdou nahoru a dolů. Pozor, motýl musí být symetrický, nenapadá na jednu stranu. Tah rukou jde proti odporu nohou. Jsou uvolněná ramena, stažená dozadu a zapojujeme celou oblast kyčelního kloubu. 20-30 sekund pérujeme, 10-15 je odpočinek. Opakujeme celkem 4 až 5x.
Cvik č. 4: Malý motýlek
Poslední cvik je podobný předchozímu, jedná se o malý motýlek. Opět srovnaná osa zad, doporučuji podložit zadeček něčím balančním, abychom pořád pracovali ve středu těla. Ruka se opírá o stehno, druhá noha je volně natažená, lehce vytočená ven, nenechat padat nohu dovnitř, je to lepší i pro postavení pánve. Pozor na tendenci se naklánět, tělo musí o to víc pracovat. Zasednout více pravou půlku a opět máváme křidýlkem. Je to motýlek pohodář, nikam nespěchá, takže pomalu mává křídlem. Jedná se nám o krásný tah v kyčli. Kdyby nám cvik přišlel moc jednoduchý, zapojíme odpor ruky proti noze a nohy proti ruce. Zamácháme si 15-20 sekund a odpočineme. Opakujeme 4x a nohu vyměníme.
Otáčení z jednoho boku na druhý
Doporučené otáčení v těhotenství během cvičení i ležení v posteli a všelijakých aktivitách jsme zapojili na přání Marcely. Správně se z jednoho boku plynule rotací přetočíme na druhý bok. Máme ale i výjimky, které se během cvičení umí zvedat přes tzv. dětský šikmý sed. Nahoru přes rotaci pánve. Není to špatně, ale dochází ke zbytečnému zapojení svalů, které se nemusí namáhat. A v noci to maminku samozřejmě budí!
A pamatujte: Kdo zvládne naše nároky, porodí hravě!
A ještě připomeneme, že více cviků najdete v knize fyzioterapeutky Kamily Vorlové a nutriční terapeutky Jany Eliášové Zdravé těhotenství.
Na videu spolupracovali: Mgr. Kamila Vorlová s cvičenkou Marcelou, natočení a zpracování – MUDr. Jana Martincová, Bc. Andrea Blažková, DiS., Richard Martinec – úprava a střih videa
Předchozí článek:
Jak používat tejp. Jak správně tejpovat.
Následující článek:
Správná opora pod hlavou při cvičení v těhotenství
Obsah článku
- Vyšetření fyzioterapeutkou před cvičením
- Co dnes budeme cvičit? Kyčle
- A co na cvičení říká maminka Marcela?
- Cviky na uvolnění kyčelního kloubu a posílení bederní páteře ve 2. trimestru
- Cvik č. 1: Uvolnění kyčelního kloubu ve 2. trimestru
- Cvik č. 2: Uvolnění kyčelního kloubu s využitím Vojtovy metody
- Cvik č. 3: Motýlek
- Cvik č. 4: Malý motýlek
- Otáčení z jednoho boku na druhý
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!