Zvolte si týden, který potřebujete, a přečtěte si podrobné informace Vašeho těhotenství týden po týdnu.
1. Co se děje s maminkou 8. týden těhotenství?
8. týden těhotenství na vás gravidita ještě zdaleka není patrná. Přírůstek hmotnosti je velmi malý nebo nemusí být vůbec (asi 1–1,5kg). V případě častějšího zvracení může dokonce dojít k mírnému poklesu hmotnosti.
Děloha ženy se již ale začíná zvětšovat (z hmotnosti asi 50 g před těhotenstvím na hmotnost mezi 900–1200 g na konci těhotenství), je měkčí a prosáklejší.
Jednou z nejčastějších obtíží v graviditě bývají žaludeční nevolnosti a zvracení. Objevují se koncem 1. měsíce a obvykle mizí ve 4. měsíci. Většinou bývají mírného rázu (ranní zvracení na lačno) a neohrožují matku ani plod. Vážnější poruchou je zvracení i během dne (zejména po jídle), které již těhotnou obtěžuje, v prvních měsících může dokonce vést i k mírnému poklesu tělesné hmotnosti. Nejtěžší formou je časté zvracení (bez vazby na jídlo) mnohokrát za den, většinou jen žaludečních šťáv, může dojít k dehydrataci, metabolickému rozvratu a ohrožení matky i plodu.
Mírný stupeň těhotenského zvracení netřeba léčit, většinou koncem 4. měsíce samo odezní.
Doporučuje se sníst něco lehkého ještě před tím, než vstanete z postele (banán, piškoty, čaj). V případě celodenních nevolností se doporučuje jíst častěji v malých dávkách, vyhýbat se tučným nebo kořeněným jídlům. Můžete zkusit bylinné čaje proti nevolnosti (heřmánkový, zázvorový, mátový), v lékárnách jsou k dostání též zázvorová lízátka pro těhotné.
Při častějším zvracení vám může lékař předepsat léky proti zvracení a nevolnosti.
U nejtěžších forem je nutné těhotnou hospitalizovat, doplnit tekutiny, sledovat hmotnost a hladiny iontů.
2. Vstupní gynekologické vyšetření
Pokud jste tak již neučinila, je nejvyšší čas objednat se na gynekologické vyšetření.
Součástí každého gynekologického vyšetření v těhotenství je změření krevního tlaku, tělesné hmotnosti a vyšetření moči – opakují se při každé návštěvě.
Lékař zjistí důležité údaje týkající se zdravotního stavu ženy i její rodiny. Pečlivé odebrání osobní i rodinné anamnézy je velmi důležité. Zaměřuje se zejména na dědičná onemocnění a stavy, které mohou být komplikací v těhotenství. Následuje gynekologické vyšetření, dle potřeby vyšetření děložního čípku (kolposkopie + onkologická cytologie). V případě obtíží je možno odebrat kultivaci z pochvy nebo moči. V tomto týdnu je plod v děloze na ultrazvuku dobře patrný, lékař dobře vidí srdeční akci miminka. Na ultrazvukovém vyšetření by měl být stanoven počet plodů a pokud se jedná o dvojčetné/vícečetné těhotenství, pak by mělo být stanoveno, zda se jedná o dvojčata jednovaječná či dvojvaječná. Tato informace je velmi důležitá pro další sledování a ve vyšším stáří těhotenství se také obtížněji určuje.
Vše o prohlídkách a vyšetřeních v těhotenství: Prvotrimestrální screening, ultrazvuky, Rh faktor a další.
V průběhu prvního trimestru, nejpozději ale do 16. týdne těhotenství vám bude odebrána krev k provedení tzv. vstupního laboratorního vyšetření. Jeho součástí je vyšetření krevní skupiny, Rh faktoru, vyšetření erytrocytárních protilátek, vyšetření krevního obrazu a hladiny cukru na lačno, v případě potřeby i biochemické vyšetření krve a moči. Bude rovněž provedeno sérologické vyšetření HIV a HbsAg (žloutenky typu B) a sérologické vyšetření protilátek proti syfilis. Někdy tyto odběry mohou být provedeny současně s odběrem krve na tzv. prvotrimestrální screeningové vyšetření v rozmezí 11+1 až 13+6 (počet týdnů + počet dní).
Součástí vyšetření by mělo být i vyšetření prsů, nejen za účelem vyloučení nádorového procesu, ale hlavně pro záchyt plochých či vpáčených bradavek, o které je nutné v těhotenství pečovat tak, aby byly schopny kojení.
Do 34. týdne těhotenství budete k ošetřujícímu gynekologovi chodit v rozmezí 4–6 týdnů (liší se dle jednotlivých lékařů) dle průběhu těhotenství.
3. Jak roste miminko 8. týden těhotenství?
Miminko má vzhledem k tělu relativně velkou hlavu, ohnutou dopředu. Obličejová část je oproti mozkové části malá. Vývoj obličeje je dosti komplikovaný. Dochází ke srůstání vytvořených výběžků (základů pro dolní a horní čelist). V případě horní čelisti je vývoj složitější, neboť do základu horní čelisti vstupuje seshora výběžek čelní (základ nosu). Zde také nejčastěji vznikají rozštěpové vady. Postupně se vytvoří nosní kanálky i nosní dírky. Srůstající výběžky ohraničují ústní otvor, který se postupně zmenšuje.
Základy očí leží stále po stranách hlavy. Jsou velmi výrazné a tmavé (základ sítnice) vzhledem k ukládání pigmentu. V této době je již založen i základ zevního zevního zvukovodu.
Velmi nápadné změny se dějí v tomto týdnu na končetinách, zejména horních. Na jejich horní válcovité části se objevuje loketní ohnutí, takže horní končetina má zřetelnou paži a předloktí. Na dolní, ploché a široké části horních končetin se objevují čtyři podélné rýžky, které od sebe oddělují pět silnějších válečkovitých útvarů – prstové paprsky. Vaše miminko má na rukou již základ 5 prstíků.
Na dolní končetině se založením kolenního ohnutí dá rozlišit nahoře stehno, dole bérec. Prstové paprsky se ale založí až v následujícím týdnu.
Délka plodu je asi 2 cm.
4. Jak vypadá miminko 8. týden těhotenství?
Zárodek v choriové dutině v 6. týdnu po oplození (8. týden těhotenství). Choriová dutina se jeví jako tmavá, na zárodku se dá dobře rozlišit hlavička a horní končetiny.
Zárodek v choriové dutině. Dá se dobře rozlišit výrazně dopředu ohnutý základ mozku, horní končetina s patrným loketním ohnutím. Od přední strany trupu odstupuje pupečník a připojuje se k placentě.
Jak se postupně vzhled i jednotlivé orgány miminka zdokonalují?
Šestý týden vývoje miminka
Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu
Rodíme ONLINE?
Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava, obrázky z UZ: MUDr. Radan Doubek, popis k nim: Doc. Šťastná. Poslední korekturu v srpnu 2024 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).
Ve zkratce pro tatínky
Zatím není na budoucí mamince těhotenství pro okolí patrné. V těle však dochází k velkým změnám, děloha se začíná zvětšovat, je měkčí a prosáklejší. I v 8. týdnu těhotenství může některé maminky trápit nevolnost nebo zvracení. Ulevit jim mohou pomoci bylinné čaje, dobré zkušenosti jsou se zázvorovými lízátky z lékárny. Při vážnějších obtížích je potřeba kontaktovat lékaře, u nejtěžších forem je nutná hospitalizace. Běžnými by se od tohoto týdne měly stát prohlídky a vyšetření na gynekologii, kde lékař sleduje krevní tlak, hmotnost, vyšetří moč, kontroluje případné otoky, dále ženu vyšetří gynekologicky. Na ultrazvuku vidí zvětšující se zárodek s jasně patrným tlukotem srdce miminka. Již v počátku těhotenství by lékař měl vyšetřit prsa, zvláště se zaměřit na ploché nebo vpáčené bradavky, které by po porodu znesnadnily kojení, proto je nutno začít na zlepšení situace pracovat již nyní. Na ultrazvuku dominuje u zárodku velký čelní hrbol, v obličeji pak zakládající se nosní dírky. Na horních končetinách jsou již patrné základy prstů a loketní ohyb. JM
Předchozí článek:
7. týden těhotenství
Následující článek:
9. týden těhotenství
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Už jste začali s nákupem dárků na Vánoce? Kdy? Nebo to necháváte na poslední chvíli?
NE, nechávám to na poslední chvíli
14 %
15 hlasů
NE, ještě jsem nezačal/a, ale do měsíce již začnu
43 %
47 hlasů
ANO, začal/a jsem v září
7 %
8 hlasů
ANO, začal/a jsem v říjnu
10 %
11 hlasů
ANO, začal/a jsem v listopadu
26 %
28 hlasů