banner

Po potvrzení pozitivity těhotenství následuje vstupní gynekologické vyšetření, které zahrnuje následující:

  • Pečlivé odebrání anamnézy: Lékař se Vás zeptá na důležité údaje týkající se zdravotního stavu Vás i Vaší rodiny. Pečlivé odebrání osobní i rodinné anamnézy je velmi důležité. Zaměří se zejména na dědičná onemocnění a stavy, které mohou být komplikací v těhotenství.
  • Gynekologické vyšetření, v případě potíží odebere i kultivace z pochvy a oblasti konečníku nebo moči. V případě potřeby bude rovněž provedeno vyšetření děložního čípku pomocí kolposkopie a odběry pro onkologickou cytologii.
  • Kontrola prsů ženy, kdy se lékař snaží vyloučit nádorový proces, event. poučuje ženu o jejich péči v případě plochých či vpáčených bradavek (je možné koncem těhotenství masáží bradavek, použitím formovačů bradavek docílit bradavek schopných normálního kojení). Více o přípravě vpáčených bradavek pro kojení: https://www.babyonline.cz/porod/predporodni-priprava/bradavky
  • Dále provede krevní testy ke zjištění krevní skupiny, protilátek proti červeným krvinkám, infekce typu syfilis, HIV, žloutenky typu B a krevní obraz, v případě potřeby i biochemické vyšetření krve a moči. U každé ženy je také nutné provést odběr glykémie na lačno do 12. týdne těhotenství.
  • Výběrová vyšetření u rizikových pacientek - míru rizika stanoví lékař na základě informací z předchorobí pacientky - jsou provedeny krevní testy na další možné infekce (toxoplazmóza, rubeola, cytomegalovirus, herpetické viry), případně vyšetření hormonů štítné žlázy aj.

Ošetřující gynekolog sleduje těhotné s nízkým rizikem do 34. týdne těhotenství v intervalu 4–6 týdnů a od 34. týdne těhotenství do termínu porodu jedenkrát za 1–2 týdny.

Pro skupinu těhotných bez rizika je možné sledování i jen samotnou porodní asistentkou po celou dobu těhotenství a je možné ji do porodnice předat až týden po termínu porodu.

Těhotné ženy, které spadají do kategorie rizikových těhotných, např. ženy s vícečetným těhotenstvím, ženy, které trpí nějakým interním onemocněním nebo které mají za sebou nepříznivou porodnickou anamnézu (např. předčasný porod), je doporučeno sledovat v rizikové poradně perinatologického centra.

Těhotné, které spadají do vysokého rizika onemocnění cukrovkou (obezita, užívání steroidů apod.), by měly být poučeny o vhodných dietních opatřeních. Glukózový zátěžový test je u nich doporučeno provést ještě dříve než běžně mezi 24.–28. týdnem těhotenství

Vaše dotazy:

Vyšetření prsou na počátku těhotenství

Mají se v těhotenství vyšetřovat i prsa? Na preventivní prohlídce konané v březnu mi gynekolog prsa nevyšetřil, když jsem pak u něj byla v září, že mám pozitivní těhotenský test, tak vlastně prsa nevyšetřil. Lékař nemusí třeba zjišťovat, zda nejsou bradavky vpáčené?M

Odpověď MUDr. Evy Leinart: Máte pravdu, Váš gynekolog by měl prsa vyšetřit v rámci každé preventivní gynekologické kontroly, tzn. minimálně 1krát za rok. Těhotenství není výjimkou.
Doplnění redakce: Vpáčené bradavky mohou být po porodu při kojení velkým problémem, proto doporučujeme jejich přípravu, kterou najdete v kapitole Bradavky.

Následující článek:

Další prohlídky v těhotenství

Vstupní gynekologické vyšetření - diskuze

Prohlídka u gynekologa

Ahojte, tak včera jsem byla na první prohlídce, podle doktora jsem cca v 5.-6.týdnu těhotenství a další kontrolu mi napsal až 24.1.2018. Je to normální, tal dlouho čekat? Děkují předem za názory ????????
ne, ale na normální netěhotenské preventivce ano
U Ondry vím že někdy během těhotenství, teď né, ale na podzim jsem měla celkovou kontrolu a tam mě je doktor kontroloval.
Tak to já jsem byla nejdřív asi na 3 utz než mě objednali na prohlídku se vším všudy. Ta proběhla během 5 min, ani jsem nesundala kalhotky(???) Jen mi konečně (ve 14. týdnu) dal Dr. těhotenskou průkazku a neptal se vůbec na nic :-( Nezjišťoval ani, kde dělám (kdybych rubala v uranových dolech, asi by mu to bylo fuk...) Když jsem se na něco zeptala já, tak se tvářil, že nemá cenu mi to vysvětlovat, protože bych to stejně nepochopila... Tak jsem změnila Dr. :-) Ta se konečně zajímala, jestli mi i něco není, zjistila, že ten předchozí si ani nevšiml, že mi chybí vyšetření krve. Pánev mi měřila někdy ve 3. tr., ale prsa nevyšetřoval nikdo (až po porodu jsem šla na placený utz prsou, kde mi mimo jiné i řekli, že mám jen malinkaté prsní žlázy, což byl asi důvod, proč jsem se nerozkojila, vědět to dřív asi bych z toho nebyla tak špatná :-( ).

Poradna

Dobrý den, chci se zeptat, kdy mohla proběhnout ovulace, protože někdo tvrdí, že bude ale podle teplot, někdo říká, že proběhla 18-19DC. Moc tomu nerozumím,19DC ráno byla slabá čárka na ovu testu, večeř byl pozitivní ovu test, ale zase ráno 20DC byla testovací čárka slabá, tak nevím, kdy vůbec, přikládám i graf. Někdo mi říká, že byla 17-19DC a někdo 20-21DC. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, 

naprosto přesný den Vám takto neurčím, nicméně ono to „na minutu“ přesně ani není podstatné, stačí se snažit vychytat pohlavní styk „někde okolo“ ovulace.

Obsah článku

  1. Vaše dotazy:

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

21 %
6 hlasů

43 %
12 hlasů

18 %
5 hlasů

4 %
1 hlas

7 %
2 hlasy

7 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství