Další prohlídky v těhotenství
Termíny prohlídek
V případě těhotenství s malým rizikem se provádí lékařské kontroly následovně:
- Do 36. týdne těhotenství v intervalu 4–6 týdnů (optimálně 1x měsíčně)
- Od 37. týdne do předpokládaného termínu porodu, stanoveného nejlépe ultrazvukem, 1x týdně
- Od 40. týdne se provádí u fyziologické zdravé rodičky kardiotokografické vyšetření (KTG) a provádí se do období porodu, většinou 1x za 2-3 dny. Slouží k ověření správné srdeční frekvence plodu, napětí děložního svalu (stahů dělohy).
Při časování všech lékařských kontrol je vždy na místě individuální přístup – při rizikovém těhotenství se frekvence návštěv liší podle míry rizika a aktuálního zdravotního stavu těhotné.
Vyšetření prováděná na dalších prohlídkách
Po vstupním vyšetření proběhne při každé další návštěvě:
- aktualizace anamnestických dat (změn zdravotního stavu u vás i v rodině)
- kontrola přírůstku hmotnosti
- měření krevního tlaku
- vyšetření moči
- sledování případných otoků končetin
- dle uvážení lékaře je provedeno i vaginální vyšetření, které zjistí stav poševního prostředí (event. přítomnost infekce) a stav porodních cest – děložního čípku, nehrozí-li předčasný porod či potrat
- zjištění známek života plodu – od 20. - 22. týdne dotazem těhotné na pohyby a jejich kvalitu, poslechem srdečních ozev (uchem pomocí stetoskopu či přístrojem k tomu určeným)
V průběhu těhotenství Vám bude kromě pravidelných výše popsaných vyšetření v těhotenské poradně provedeno navíc několik nepravidelných vyšetření:
- Zátěžový test na zjištění rizika rozvoje těhotenské cukrovky (tzv. oGTT) v období mezi 24. a 28. týdnem.
- Preventivní aplikace anti-D imunoglobulinu od 28. týdne těhotenství (nitrosvalovou injekcí) v případě, že máte krevní skupinu s RhD negativním faktorem.
- Kontrola krevního obrazu – mezi 28.-34. týdnem těhotenství vám váš ošetřující gynekolog ještě jednou zkontroluje krevní obraz. V některých případech provede ještě jednou testy na HIV, syfilis a žloutenku typu B.
- Stěr z pochvy a okolí konečníku – mezi 35. a 38. týdnem těhotenství vám bude proveden stěr na zjištění přítomnosti GBS (streptokoka skupiny B), což je bakterie, která běžně žije v pochvě asi u 20 % žen, nepůsobí ženě žádné potíže, ale mohla by nakazit plod v průběhu porodu.
- Ultrazvuková vyšetření – více o ultrazvuku zde.
Kam docházet?
Ambulantní gynekolog odesílá těhotnou k zaevidování do vybrané porodnice mezi 36. a 38. týdnem, tam se většinou rozhodne, zda již žena bude docházet do konce těhotenství do porodnice nebo ke svému lékaři.
Sledování těhotenství po termínu by mělo patřit do kompetence porodního sálu. Lékaři se s těhotnou seznámí, odeberou anamnézu, vyšetří ji, případně provedou ultrazvukové vyšetření s cílem ověřit polohu plodu a zjistit aktuální hmotnostní odhad plodu, popř. další informace o plodu.
Do porodnice je potom těhotná zvána na pravidelné kontroly. V případě, že začnou děložní kontrakce nebo odteče plodová voda nebo nastanou komplikace, těhotná ví, kam jet. Lékaři naopak znají informace o ní a průběhu jejího těhotenství.
Výběr porodnice vám může ulehčit seznam všech porodnic v ČR s příslušnými kontakty a s hodnocením rodičkami.
Vaše dotazy
Vyšetření Rh negativní nebo maminky s krevní skupinou 0
Dobrý den, mám krevní skupinu B-, Rh-faktor tedy negativní. Můj ošetřující lékař se ani nezajímal o manželovu krevní skupinu, je tedy možné, že když mi dělal pouze dva krevní testy na protilátky, které byly negativní, znamená to, že má dítě Rh-faktor negativní?
Bude mi po porodu podána injekce anti-D imunoglobulin, pokud dítě bude mít Rh+?
Odpověď MUDr. Evy Račanské: Každé matce s Rh negativní krevní skupinou nebo krevní skupinou 0, se po porodu odebere krev z pupečníku na vyšetření krevní skupiny dítěte. Pokud bude mít dítě Rh negativní, nic se neděje. Pokud bude dítě Rh pozitivní, bude Vám po porodu aplikována injekce protilátek proti Rh faktoru, tzv. imunoglobulin anti-D. Tato injekce má zabránit možné imunizaci Vašeho organismu proti červeným krvinkám, které mají na povrchu Rh faktor, jsou Rh pozitivní. Injekce je prevencí pro event. další graviditu. Pokud by se totiž protilátky proti krvinkám ve Vašem organismu vytvořily, mohly by poškodit červené krvinky Vašeho dalšího dítěte.
Pokud jste měla krevní testy na protilátky 2krát negativní, znamená to, že žádné protilátky proti červeným krvinkám zatím nemáte. Největší riziko tvorby protilátek je však porod, proto se injekce podává po porodu.
Nezlobte se, ale pořád nerozumím tak nějak tomu svému negativnímu Rh-faktoru. Proč se lékař nezajímal o manželovu krevní skupinu? Když jsem měla tedy testy na protilátky negativní, tak to znamená, že zatím netvořím proti červeným krvinkám svého děťátka protilátky, že se zatím "nespojily", že je neničí? Nebezpečí hrozí až při porodu, kdy se naše krevní skupiny mohou smísit? Proč je to nebezpečnější až při druhém těhotenství?
Odpověď MUDr. Evy Račanské: Vyšetření krevní skupiny manžela není nutné. V případě, že by i on měl Rh negativní skupinu, je jisté, že vaše dítě bude také Rh negativní. Pokud by byl Rh pozitivní, může být vaše dítě jak Rh negativní, tak Rh pozitivní. V porodnici se na to spoléhat nemůžeme a stejně musíme krevní skupinu dítěte vyšetřit. Z tohoto důvodu je vyšetření otce zbytečné. Mělo by význam v případě, že byste naopak imunizována byla. Pochopila jste správně, že žádné protilátky nemáte, protože se Vaše a krvinky plodu nesetkaly. Takže je vše v pořádku. Největší šance je, že se setkají, při porodu, proto po porodu dostanete injekci. Předejdeme tak tvorbě Vašich protilátek proti krvinkám dítěte. Tyto protilátky by již neohrozily dítě narozené, ale pokud bychom je injekci nezničili, přetrvávaly by ve Vašem organismu a mohly ohrozit krvinky plodu v následujícím těhotenství, a to v případě, že by byl plod Rh pozitivní.
Odeslání do rizikové poradny
Dobrý den, prosím o radu. Dnes mě obvodní gynekolog po ultrazvukovém vyšetření odeslal do rizikové poradny (termín za 11 dní). Jsem těhotná podle UZT ve 12. týdnu těhotenství 32+0, dle PM 31+1. Jedná se o druhé těhotenství (dcera 3180g/49cm). V podstatě mi nic nevysvětlil, pouze mi řekl, že miminko je malé, průtoky placentou hraniční a mám už dále docházet tam. Teď jsem z toho všeho zcela v šoku a nevím co dál dělat, jestli urychlit termín v rizikové poradně nebo čekat. Ve zprávě mám toto: Euhydramnion, placenta na ZS, retroplac bnp, BPD 28+3, HC 29+4, AC 27+6, RI 0,79 a PI 1,62. Je nález vážný, jaká jsou rizika pro miminko? Jaký je možný další postup? Děkuji.
Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, podle Vašeho popisu by se dal nález interpretovat takto - plod vychází podle změřených parametrů o cca 3 týdny menší, než jak odpovídá podle UZ z 12. týdne. Průtoky v pupečníku jsou podle hodnot PI a RI hraniční (ale jejich hodnoty a co to znamená, nemá moc význam laikovi vysvětlovat). Hodnoty průtoků krve pupečníkem mohou - pokud jsou nefyziologické - ukazovat na poruchu ve funkci placenty, která bývá nejčastější příčinou růstové retardace plodu. Určitě je dobře, že Vás lékař odeslal do rizikové poradny, jen byste tam měla určitě dojít do pár dní, tj. nečekat určitě déle než týden bez kontroly. Uvidíte až podle toho, co Vám řeknou v rizikové poradně, jak se bude dále těhotenství managerovat. Pokud by se opravdu prokázala špatná funkce placenty, určitě se bude těhotenství ukončovat dříve, než v termínu, aby miminko nestrádalo. Ale to je ještě brzy na takové soudy. Otázka je, zda t o tak vůbec bude - často máme v rizik. poradnách zkušenost že nám ultrazvuková biometrie plodu i průtoky vyjdou zcela v pořádku, i když gynekologovi vyjdou jinak. Záleží velmi na erudici toho, kdo ultrazvuk provádí.
Ve zkratce pro tatínky
V průběhu „zdravého“ těhotenství chodí žena zpočátku do 36. týdne na kontrolu ke svému gynekologovi každé 4 až 6 týdnů, poslední měsíc těhotenství 1x týdně. Od dříve stanoveného data porodu je již sledování těhotné v kompetenci porodnice, kterou si vybrala. Součástí prohlídek je kontrola přírůstku hmotnosti, změření tlaku, vyšetření moči, dle uvážení gynekologické vyšetření – stav porodních cest, změření velikosti dělohy a kontrola plodu. Od 40. týdne se provádí tzv. KTG – vyšetření srdeční frekvence plodu a stahů dělohy. Mimo pravidelná vyšetření v poradně budoucí maminka absolvuje ještě 3 ultrazvuky, vyšetření krve, po polovině těhotenství test na těhotenskou cukrovku a ke konci těhotenství stěr z pochvy a konečníku na zjištění přítomnosti baktérie streptokoka skupiny B. JM
Předchozí článek:

Vstupní gynekologické vyšetření
Následující článek:

Ultrazvuk
Další prohlídky v těhotenství - diskuze
svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
Děkuji Dr.OgunzePomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný
a on může vyléčit následující nemoci
{1} HIV a AIDS
{2} Diabetes
{3} epilepsie
{4} Rakovina krve
{5} HPV
{6} ALS
{7} Hepatitida
{8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
{9} herpes virus
{10} striže
{11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
{12} slabá erekce
a mnohem víc
my prostě nemůžeme mít nic normálního
Pokud si vzpomínáte, tak pár dní před mým nástupem do porodnice lehnul můj muž, dostal sádru na ruku a já byla nervozní jak prase, že se nemá kdo postarat o Barušku. Samozřejmě u nás nemůže být nic normálního, takže dneska se Ondrovi vysypala celá pusa, má afty na jazyku, na celém patře, odmítá jíst, pít, pláče, horečku má už ke 40 stupňům!!!!!, nateklé celé dásně (skoro mu nejsou vidět zuby). VOlala jsem doktorovi, vypadá to na akutní stomatitidu. Já pozítří brzy ráno nastupuju do nemocnice Jestli si někdo tam nahoře myslí, že mi tento domácí stav nějak výrazně pomůže a nebudu nervozní, tak se krutě spletl. To je tu mám jako nechat s tatínkem v tomhle stavu??? Teď mi tu Ondrášek hodinu ležel na ruce a strašně plakal. Navíc je to prý infekční, tak jestli to dostane i Barča, odvezou mého muže nohama napřed. A já se zblázním strachy co se doma děje. Ty voe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! PardonPoradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
21 %
6 hlasů
43 %
12 hlasů
18 %
5 hlasů
4 %
1 hlas
7 %
2 hlasy
7 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků