Inzerce
Inzerce

Kdy o mě pečuje v těhotenství, během porodu a v šestinedělí gynekolog a kdy porodní asistentka?

 1. Jedinými povolanými se zdravotnickým vzděláním je lékař 
 2. Gynekolog – porodník
 3. Porodní asistentka 
 4. Příklady

Víte, že ne vždy o vás celé těhotenství musí pečovat pouze gynekolog? Kdo jiný bývá do péče o těhotnou ženu, rodičku během porodu a maminku v šestinedělí zahrnut? Kromě gynekologa se o ženy v souvislosti s těhotenstvím může starat také porodní asistentka.

Pro budoucí maminku je v době těhotenství i po porodu nejdůležitější psychická pohoda. Očekává, že si na ni zdravotnický personál vyhradí dostatek času, bude k ní přistupovat s empatií, vše ji vysvětlí, v případě potíží poradí. Zejména na těchto dovednostech zdravotníků záleží následné hodnocení péče maminky mnohem více, než na počtu provedených vyšetření. Maminky však mívají různá očekávání, různou laťku pro odbornou péči.

Aby nedošlo během těhotenství stran péče k rozčarování, nesplnění očekávání budoucí maminky, je dobré znát předem, jakou úroveň a rozsah obě profese mohou poskytnout. Správný výběr poskytovatele péče podle jeho kvalifikace je základním faktorem, který ovlivní nejen její náplň, ale zejména spokojenost rodičky. 

Inzerce

Jedinými povolanými se zdravotnickým vzděláním je lékař – gynekolog-porodník a porodní asistentka

U nás existují dva hlavní poskytovatelé péče ženám během normálního těhotenství, porodu a šestinedělí. Jsou zdravotnickými, vysokoškolsky vzdělanými profesionály – jedná se obvykle o gynekologa – porodníka a porodní asistentku (PA). Gynekolog-porodník a PA pracují podle situace samostatně či ve spolupráci. 

Gynekolog – porodník

Jedná se o odbornost lékaře, který se zabývá zejména poruchami reprodukce. Rozsah jeho kompetencí je od fyziologického průběhu až po komplikované a patologické stavy. Svým vzděláním a přístupem je zaměřen zejména na vyhledávání vzniklých potíží a řešení velmi komplikovaných stavů, a tímto způsobem orientovaná péče obsahuje pak větší množství různých medicínských intervencí a farmakologie. Vzhledem k odpovědnosti a vysoké specializaci pro zvládání závažných stavů a komplikací nezbývá lékaři tak mnoho času pro primární prevenci (předcházení vzniku obtíží), edukaci (vysvětlování a učení ženy různým preventivním postupům), psychosociální podporu a uspokojování potřeb ženy. Lékař poskytuje své služby v ambulanci nebo v nemocničním prostředí.

Porodní asistentka 

PA je zdravotnický profesionál, který ženě poskytuje péči, pomoc, podporu a poradenství. Kompetence PA jsou v rozsahu fyziologických (normálních) stavů a procesů u žen těhotných, rodících, žen po porodu a jejich novorozenců. Její činnost je mimo časné diagnostiky rizika zaměřena zejména na prevenci vzniku obtíží. V akutních případech umí poskytnout nezbytnou zdravotnickou pomoc při komplikacích, před příchodem lékaře a následně s ním spolupracuje. PA hraje významnou roli ve vzdělávání žen tak, aby posílila jejich sebedůvěru a schopnost informovaně se rozhodovat a volit si z nabízených možností v období těhotenství i během porodu.

Práce PA zahrnuje poradenství před a v průběhu normálního těhotenství, přípravu na porod, rodičovství a kojení, provázení a pomoc ženě během porodu a šestinedělí, péče o zdravého novorozence, včetně poporodních návštěv v domácnosti a laktačního poradenství. PA pracuje jak v porodnici, tak v komunitním prostředí. Význam péče PA spočívá oproti standardní medicínské péči  v uspokojování psychosociálních potřeb ženy, v podpoře „normality“ reprodukčního procesu a zvyšování kompetentnosti žen.

Příklady:

1. Jsem zdravá (nemám žádné závažné onemocnění), lékař potvrdil „nerizikové“ těhotenství: Mohu si vybrat prenatální poradenství u gynekologa nebo v kombinaci gynekolog – porodní asistentka nebo samostatná porodní asistentka – prenatální poradenství, příprava na porod a poporodní období, včetně cvičení (s tím, že některá prenatální vyšetření absolvuji u gynekologa). Během porodu mě moje porodní asistentka může doprovázet a následně s ní mohu vyřešit běžné obtíže v šestinedělí, včetně kojení.

2. Pokud se s něčím dlouhodobě léčím (cukrovka, vysoký krevní tlak, poruchy srážlivosti a další) a jsem těhotná, měla bych být v péči gynekologa; porodní asistentku mohu vyhledat za účelem poradenství a přípravy na porod a poporodní období. Cvičení v těhotenství doporučí či nedoporučí lékař podle závažnosti onemocnění. Během porodu mě může porodní asistentka doprovázet a následně s ní mohu vyřešit běžné obtíže v šestinedělí, včetně kojení.

Inzerce

Zjednodušeně řečeno se porodní asistentka může zabývat pouze bezproblémovým průběhem těhotenství a porodu, tzv. fyziologickým, lékař pak nejen tím, ale zejména řeší patologické stavy – tedy problémy. Jako jediný může ženě předepisovat léky.

 

Inzerce
Autor: PhDr. Radka Wilhelmová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: PhDr. Radka Wilhelmová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kdy o mě pečuje v těhotenství, během porodu a v šestinedělí gynekolog a kdy porodní asistentka? - diskuze

 • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
  Děkuji Dr.Ogunze
  Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

  a on může vyléčit následující nemoci

  {1} HIV a AIDS
  {2} Diabetes
  {3} epilepsie
  {4} Rakovina krve
  {5} HPV
  {6} ALS
  {7} Hepatitida
  {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
  {9} herpes virus
  {10} striže
  {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
  {12} slabá erekce
  a mnohem víc
  annaandrej   | 05.11.2018 23:40:15
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zelený hlen ráno na WC

| Nikibax | 21.05.2024, 10:52

Dobrý den , Jsem po ivf a beru amelgen čipky 1-0-1 a dnes ráno Jsem šla na malou a klasicky ze mě vyšel zbytek amelgenu rozpusteneho ale navíc u něj byl i zelený hlen .. nic mě nebolí . Jen mě to vyděsilo jsem 11+4 tt a můj gynekolog má otevřeno až v pátek. Nevíte z ceho ten zelený hlen může být objevil se pouze ráno pak už ne Děkuji ..

Dobrý den,

pokud nemáte žádné projevy zánětu a již se to neopakuje, tak bych tomu žádný větší význam nepřikládala.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 16:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×