Kdy o mě pečuje v těhotenství, během porodu a v šestinedělí gynekolog a kdy porodní asistentka?
Víte, že ne vždy o vás celé těhotenství musí pečovat pouze gynekolog? Kdo jiný bývá do péče o těhotnou ženu, rodičku během porodu a maminku v šestinedělí zahrnut? Kromě gynekologa se o ženy v souvislosti s těhotenstvím může starat také porodní asistentka.
Pro budoucí maminku je v době těhotenství i po porodu nejdůležitější psychická pohoda. Očekává, že si na ni zdravotnický personál vyhradí dostatek času, bude k ní přistupovat s empatií, vše ji vysvětlí, v případě potíží poradí. Zejména na těchto dovednostech zdravotníků záleží následné hodnocení péče maminky mnohem více, než na počtu provedených vyšetření. Maminky však mívají různá očekávání, různou laťku pro odbornou péči.
Aby nedošlo během těhotenství stran péče k rozčarování, nesplnění očekávání budoucí maminky, je dobré znát předem, jakou úroveň a rozsah obě profese mohou poskytnout. Správný výběr poskytovatele péče podle jeho kvalifikace je základním faktorem, který ovlivní nejen její náplň, ale zejména spokojenost rodičky.
Jedinými povolanými se zdravotnickým vzděláním je lékař – gynekolog-porodník a porodní asistentka
U nás existují dva hlavní poskytovatelé péče ženám během normálního těhotenství, porodu a šestinedělí. Jsou zdravotnickými, vysokoškolsky vzdělanými profesionály – jedná se obvykle o gynekologa – porodníka a porodní asistentku (PA). Gynekolog-porodník a PA pracují podle situace samostatně či ve spolupráci.
Gynekolog – porodník
Jedná se o odbornost lékaře, který se zabývá zejména poruchami reprodukce. Rozsah jeho kompetencí je od fyziologického průběhu až po komplikované a patologické stavy. Svým vzděláním a přístupem je zaměřen zejména na vyhledávání vzniklých potíží a řešení velmi komplikovaných stavů, a tímto způsobem orientovaná péče obsahuje pak větší množství různých medicínských intervencí a farmakologie. Vzhledem k odpovědnosti a vysoké specializaci pro zvládání závažných stavů a komplikací nezbývá lékaři tak mnoho času pro primární prevenci (předcházení vzniku obtíží), edukaci (vysvětlování a učení ženy různým preventivním postupům), psychosociální podporu a uspokojování potřeb ženy. Lékař poskytuje své služby v ambulanci nebo v nemocničním prostředí.
Porodní asistentka
PA je zdravotnický profesionál, který ženě poskytuje péči, pomoc, podporu a poradenství. Kompetence PA jsou v rozsahu fyziologických (normálních) stavů a procesů u žen těhotných, rodících, žen po porodu a jejich novorozenců. Její činnost je mimo časné diagnostiky rizika zaměřena zejména na prevenci vzniku obtíží. V akutních případech umí poskytnout nezbytnou zdravotnickou pomoc při komplikacích, před příchodem lékaře a následně s ním spolupracuje. PA hraje významnou roli ve vzdělávání žen tak, aby posílila jejich sebedůvěru a schopnost informovaně se rozhodovat a volit si z nabízených možností v období těhotenství i během porodu.
Práce PA zahrnuje poradenství před a v průběhu normálního těhotenství, přípravu na porod, rodičovství a kojení, provázení a pomoc ženě během porodu a šestinedělí, péče o zdravého novorozence, včetně poporodních návštěv v domácnosti a laktačního poradenství. PA pracuje jak v porodnici, tak v komunitním prostředí. Význam péče PA spočívá oproti standardní medicínské péči v uspokojování psychosociálních potřeb ženy, v podpoře „normality“ reprodukčního procesu a zvyšování kompetentnosti žen.
Příklady
1. Jsem zdravá (nemám žádné závažné onemocnění), lékař potvrdil „nerizikové“ těhotenství: Mohu si vybrat prenatální poradenství u gynekologa nebo v kombinaci gynekolog – porodní asistentka nebo samostatná porodní asistentka – prenatální poradenství, příprava na porod a poporodní období, včetně cvičení (s tím, že některá prenatální vyšetření absolvuji u gynekologa). Během porodu mě moje porodní asistentka může doprovázet a následně s ní mohu vyřešit běžné obtíže v šestinedělí, včetně kojení.
2. Pokud se s něčím dlouhodobě léčím (cukrovka, vysoký krevní tlak, poruchy srážlivosti a další) a jsem těhotná, měla bych být v péči gynekologa; porodní asistentku mohu vyhledat za účelem poradenství a přípravy na porod a poporodní období. Cvičení v těhotenství doporučí či nedoporučí lékař podle závažnosti onemocnění. Během porodu mě může porodní asistentka doprovázet a následně s ní mohu vyřešit běžné obtíže v šestinedělí, včetně kojení.
Zjednodušeně řečeno se porodní asistentka může zabývat pouze bezproblémovým průběhem těhotenství a porodu, tzv. fyziologickým, lékař pak nejen tím, ale zejména řeší patologické stavy – tedy problémy. Jako jediný může ženě předepisovat léky.
Předchozí článek:

Genetika a genetické vyšetření
Následující článek:

Jak vypadá gynekologická péče v době epidemie?
Kdy o mě pečuje v těhotenství, během porodu a v šestinedělí gynekolog a kdy porodní asistentka? - diskuze
svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
Děkuji Dr.OgunzePomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný
a on může vyléčit následující nemoci
{1} HIV a AIDS
{2} Diabetes
{3} epilepsie
{4} Rakovina krve
{5} HPV
{6} ALS
{7} Hepatitida
{8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
{9} herpes virus
{10} striže
{11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
{12} slabá erekce
a mnohem víc
Poradna
Dobrý den, jsem nyní v 14tt , zavádím si Progesteron Besines 0-0-1 a začaly mě pálit stydké pysky a mám častější nucení na močení. Na gynekologii neshledali zánět močových cest ani vaginální infekci z ph moči a rychlého testu na zánět přímo v ordinaci. Cca před 7 lety jsem podstoupila IVF, od začátku těhotenství jsem krvácela (hematom na placentě), v 16tt mi odtekla plodová voda, zjistilo se, že jsem měla akutní zánět plodových obalů. Chtěla jsem se vás zeptat, zda zánět může v těle přetrvávat a problém se může opakovat nebo opakování problémů je náhoda? Jestli zánět mohlo způsobit krvácení z hematomu? Popřípadě lze předejít těmto komplikacím? Velice děkuji za odpověď.🌷Přeji krásný den, Eva Čejková
Dobrý den,
"zánět" či infekce co měla vliv na těhotenství před 7 lety již toto těhotenství nikterak ohrozit nemůže.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
21 %
6 hlasů
43 %
12 hlasů
18 %
5 hlasů
4 %
1 hlas
7 %
2 hlasy
7 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků