Inzerce
Inzerce
Inzerce

Amniocentéza - odběr plodové vody

Ve zkratce pro tatínky

 1. K čemu slouží amniocentéza?
 2. Kdo odběr plodové vody navrhuje?
 3. Indikace amniocentézy
 4. Kdy se amniocentéza provádí?
 5. Jak a kde se odběr provádí?
 6. Za jak dlouho jsou výsledky?
 7. Existuje u odběru riziko?
 8. Co dělat po amniocentéze?
 9. Vaše dotazy

1. K čemu slouží amniocentéza?

Amniocentéza slouží ke zjištění event. genetického postižení plodu.

2. Kdo těhotné ženě odběr plodové vody navrhuje?

Výkon doporučuje těhotné ženě porodník - specialista na prenatální diagnostiku, fetální medicínu, event. genetik.

3. Indikace, tj. kdy lékař odběr plodové vody doporučuje

Indikací k výkonu je nejčastěji:

 • pozitivní biochemický screening
 • ultrazvukový nález vývojové vady plodu

Může jí být i:

 • rodinná zátěž
 • genetické postižení ženy
 • předchozí plod s vývojovou nebo genetickou vadou
 • věk nad 35, resp. 38 let ženy

4. Kdy se amniocentéza provádí?

Amniocentéza se provádí mezi 15. - 20. týdnem těhotenství.

5. Jak a kde se odběr plodové vody provádí?

Amniocentéza se provádí ambulantně ve zdravotnických zařízeních specializovaných na prenatální diagnostiku. Odběr plodové vody není bolestivý. Spočívá v tom, že se pod kontrolou ultrazvuku jehlou přes břišní stěnu těhotné ženy odebere malé množství plodové vody (15-30 ml). Místo vpichu se volí tak, aby bylo bezpečné pro matku i pro plod. Plod si během několika dnů obnoví odebrané množství plodové vody.

6. Za jak dlouho jsou výsledky odběru plodové vody?

Plodovou vodu zpracuje genetická laboratoř a vyhotoví výsledek do průměrně 14 - 16ti dnů. Délka zpracování je odvislá od množství buněk plodu, které plodová voda obsahuje a je tedy individuální.

Je možné i rychlé zpracování vzorku plodové vody speciální technikou PCR (polymerázová řetězová reakce), kde jsou výsledky již do 48 hodin. Toto vyšetření je cíleno na konkrétní vývojovou vadu, nelze aplikovat ve všech případech a nenahradí kompletní vyšetření genetického pozadí plodu, které poskytne kultivace plodové vody získané amniocentézou.

Inzerce

7. Existuje u odběru plodové vody riziko?

Jedná se o invazivní zákrok, který jako takový má svoje rizika. V 1% případů může dojít v souvislosti s výkonem k potratu plodu. 

8. Co dělat po amniocentéze?

Po odběru plodové vody se těhotné doporučuje klidový režim, a to pro snížení rizika komplikace vedoucí k potratu plodu. Absolutní by měl trvat 24 hodin, po dobu 2 týdnů je nutno vyloučit větší fyzickou námahu a více odpočívat.

Alternativou amniocentézy v raném stádiu vývoje těhotenství (mezi 11. - 15. týdnem) je biopsie choriových klků. Rizika komplikací vedoucích ke spontánnímu potratu jsou stejná (v 1 %) jako u amniocentézy. Technické provedení podobné - pod ultrazvukovou kontrolou, v místě bezpečném pro matku i plod, se odebírá vzorek placenty. Výsledek vyšetření je k dispozici za 5 - 7dnů.

9. Vaše dotazy

Jít na odběr plodové vody?

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz. Jsem v 17. týdnu těhotenství, je mi 37 let. První screening ve 13. týdnu těhotenství vyšel negativní, nosní kůstka přítomna, šíjové projasněni 2,1 mm. Dále v 15. týdnu těhotenství jsem byla na odběru krve, triple test, kde mi vyšlo 1:140 na downův syndrom. Rozhodla jsem se pro odběr plodové vody, který jsem podstoupila včera v 17 týdnu těhotenství. Odběr se nepodařil, prý málo plodové vody. Jsem objednána teď na pondělí, kdy se udělá ultrazvuk a pokud vody bude více, mám jít znova na odběr plodové vody, už ale pod narkózou, protože ten první jsem špatně snášela. Chtěla jsem se zeptat, na váš názor, jak dál postupovat, jestli jít znovu na odběr anebo počkat na velký ultrazvuk ve 20 týdnu těhotenství. Moc děkuji.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, nevím z vašeho mailu, zda jste absolvovala ve 13. týdnu těhotenství kombinovaný test, který se v dnešní době doporučuje všem (tzn. UZ a odběr krve - biochemický screening). Pokud tento test vyjde negativní, pak nemá vůbec význam chodit na tripletest, protože ten je daleko méně přesný než tento test ve 13. týdnu. Pokud odběr krve na hCG a PAPPa neproběhl a měla jste jen UZ, pak tripletest gynekologové někdy dělají, ale i 1:140 neznamená pozitivní výsledek. Pokud jste již jednou absolvovala neúspěšně odběr plodové vody, pak bych osobně již druhý odběr nedoporučovala. Odběr plodové vody má určitá rizika, která se opakováním jistě ještě násobí. Pokud máte finanční prostředky, je nejrozumnější varianta si nechat udělat tzv. neinvazivní prenatální test (Prenascan Clarigo, Trisomy test - různé firemní názvy tohoto testu). Stojí cca 13 000 korun a vyšetří genetiku plodu z vaší krve bez rizika potratu odběrem plodové vody. Další variantou je počkat na UZ ve 20. týdnu. Čili bych zvážila tyto dvě varianty, ale odběr plodové vody je příliš rizikový. Ale konečné rozhodnutí je samozřejmě na vás.

Inzerce

Tvrdnutí břicha po odběru plodové vody

Dobrý den paní doktorko, jsem ve 21+2 tt a dnes ve 3 hodiny ráno mě probudilo poměrně pravidelné tvrdnutí břicha (cca po 6-ti minutách) s bolestmi v bederní části zad (podobné bolestem při menstruaci). Trvalo to asi 2 hodiny a pak se vše zklidnilo. Teď během dopoledne mi břicho také občas ztvrdne. Od odběru plodové vody uběhlo 3 a půl týdne, užívám magnesium - 2-3 tablety denně. Mám si dávku nějak zvýšit? Bojím se předčasného porodu, je ještě moc brzy. Moje gynekoložka má dovolenou.

 

Odpověď MUDr. Doubkové: Dobrý den, potíže, které popisujete, nemají souvislost s odběrem plodové vody. Komplikace spojené s tímto výkonem  se projevují v následujících 14 dnech po výkonu.  Máte pravděpodobně dráždivou dělohu, k její relaxaci je vhodná léčba magnesiem. Nepíšete, jaký preparát magnesia užíváte. Předpokládám, že je to magnesium lacticum. Jeho  dávku lze zvýšit na 2-2-2 tablety. Bude-li tvrdnutí břicha přetrvávat, je vhodná kontrola u gynekologa.

Inzerce
 
 

Ve zkratce pro tatínky

V případě podezření na genetickou vadu plodu z nejrůznějších důvodů (výsledky vyšetření, rodinná zátěž, věk ženy) se provádí mezi 15. až 20. týdnem odběr plodové vody. A to jehlou za ultrazvukové kontroly. Po odběru by žena měla dodržovat klidový režim, jeden den absolutní, tedy ležet a další 2 týdny vyloučit fyzickou námahu. V 1 % případů může vyšetření vyvolat potrat. Výsledky se žena dozví za 5-7 dnů. JM

Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: As. MUDr. Romana Gerychová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Amniocentéza - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
  Děkuji Dr.Ogunze
  Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

  a on může vyléčit následující nemoci

  {1} HIV a AIDS
  {2} Diabetes
  {3} epilepsie
  {4} Rakovina krve
  {5} HPV
  {6} ALS
  {7} Hepatitida
  {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
  {9} herpes virus
  {10} striže
  {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
  {12} slabá erekce
  a mnohem víc
  annaandrej   | 05.11.2018 23:38:32
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Růst hCG

| Levandule88 | 26.03.2024, 07:21

Dobrý den, mám dotaz ohledně růstu hCG. Všude jsem našla informace, že by měla hodnota růst ob den zhruba o dvojnásobek. Nikde jsem ale moc nenašla, co když roste rychleji. Byla jsem jako samoplátce (4+1 tt) na odběru a hodnota byla 601, za čtyři dny jsem šla znovu (4+5 tt) a hodnota mě zaskočila, neboť byla 5687. Může to být v pořádku? Obávám se molárního těhotenství, bohužel tu zkušenost už mám, před pár měsíci. Částečná mola a nutná revize v 11 tt. Nevím, zda mám jít na další odběr, nebo to nechat být a počkat až na UTZ. Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

optimální by bylo, aby management odběrů a sledování měl v rukou Váš gynekolog, takto v rámci poradny opravdu nemohu dělat závěry, zda se jedná či nejedná o podezření na další molární těhotenství.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 28.03.2024, 08:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×