Inzerce
Inzerce
Inzerce

Těhotenská průkazka

Ve zkratce pro tatínky

 1. Co je těhotenská průkazka?
 2. První strana průkazky
 3. Záznam předchorobí a nynější gravidity
 4. Dvojstrana grafů a tabulek
 5. Záznamy dalších vyšetření
 6. Vaše dotazy

1. Co je těhotenská průkazka?

Těhotenská průkazka je základní dokument těhotné ženy. Proto by se měl pro těhotnou ženu po dobu těhotenství stát přirozenou součástí ostatních osobních dokladů, tj. bude jej mít stále u sebe. Shrnuje nejpodstatnější informace o jejím zdravotním stavu. Existuje několik typů průkazek, které se navzájem liší grafickou úpravou a tříděním kolonek pro jednotlivé údaje. Objem základních informací je však ve všech případech shodný.

2. První strana průkazky

První strana slouží k zaznamenání nacionálií těhotné (popřípadě otce dítěte). Dále je zde uveden termín prvního dne posledních měsíčků (PM) a z něj odvozené předpokládané datum porodu (TP). Vhodné je též zaznamenání termínu porodu vypočteného na základě ultrazvukového vyšetření (optimálně z 12. týdne gravidity). V dolní polovině první strany je místo určené pro informace o předchozích těhotenstvích a jejich eventuálních komplikacích. Je možné sem připsat i jiné důležité údaje (alergie, dvojčetná gravidita, závažná onemocnění v nynějším těhotenství...). Z organizačního hlediska nelze opomenout ani nejníže uvedené kolonky k zaznamenání termínů návštěv lékaře.

3. Záznam předchorobí a nynější gravidity

Další čtyři strany přinášejí informace o závažných údajích z předchorobí a průběhu nynější gravidity, záznamy speciálních odběrů či vyšetření, předepsaných léčiv atd.

Třetí a čtvrtá strana průkazky jsou stěžejní. Obě tvoří tabulka, do níž lékař při každé kontrole zapisuje aktuální subjektivní stav těhotné i výsledek objektivního vyšetření (vyšetření tlaku, moči, přítomnosti otoků, hmotnost, nález na porodních cestách, velikost dělohy, polohu plodu, popřípadě ozvy plodu). V horní části jsou pak zapsány výsledky některých standardních odběrů v těhotenství (krevní skupina, různé typy protilátkových vyšetření), dále pak rozměry pánve, výchozí hmotnost a výška ženy před graviditou.

4. Dvojstrana grafů a tabulek

Další dvojstrana na předchozí obsahově navazuje a doplňuje ji. Zapisují se zde některé z výše uvedených objektivních informací do speciálních tabulek (vyplnění však není nutné).

5. Záznamy dalších vyšetření

Navazující strany (osmá, devátá) jsou určeny především k záznamu ultrazvukových vyšetření z třetího, pátého a osmého měsíce těhotenství a výsledků kardiotokografických vyšetření (záznamy děložní aktivity a srdeční frekvence miminka - „pásy").

Na poslední dvojstranu se zapisují výsledky krevního obrazu, vyšetření jiných odborných lékařů a údaje o případných hospitalizacích v těhotenství.

Inzerce

6. Vaše dotazy

Platí se těhotenská průkazka?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli se platí těhotenská průkazka? U prvního těhotenství jsem nic takového neplatila. Teď mi moje lékařka řekla, že si za ni účtují 250 Kč. Přijde mi to přehnané, vždyť je to její povinnost mi ji vystavit. Děkuji za odpověď.

Odpověď MUDr. Veroniky Ťápalové: Dobrý den, že by se platila těhotenská průkazka, to tedy slyším poprvé v životě. Ale je pravdou, že soukromí gynekologové si někdy nechávají zaplatit už za ledacos a je to asi plně v jejich kompetenci. Já pracuji ve státní nemocnici, takže o všech přímých platbách nejsem bohužel nebo bohudík příliš informovaná.

 

Další kapitoly Těhotenské průkazky:

Inzerce

Ve zkratce pro tatínky

Těhotenská průkazka je nejdůležitější dokument ženy, který by od chvíle obdržení měla mít stále při sobě. V jakékoliv situaci - nevolnost, nehoda, návštěva specialisty - budou ihned zdravotníci vědět o jejím těhotenství, včetně detailních údajů. Zapisují se do ní veškeré důležité informace vztahující se k těhotenství, průběh těhotenství, výsledky všech prohlídek a vyšetření. JM

Autor: MUDr. Radan Doubek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Radan Doubek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Těhotenská průkazka - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
  Děkuji Dr.Ogunze
  Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

  a on může vyléčit následující nemoci

  {1} HIV a AIDS
  {2} Diabetes
  {3} epilepsie
  {4} Rakovina krve
  {5} HPV
  {6} ALS
  {7} Hepatitida
  {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
  {9} herpes virus
  {10} striže
  {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
  {12} slabá erekce
  a mnohem víc
  annaandrej   | 05.11.2018 23:38:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • dotaz
  prosim co znamenaji tyto zkratky? CTG F, pphL2cm H, 6BH, Jsem 39tt děkuji za odpověd
  najamilik   | 07.05.2015 12:09:11 | Reakcí: 1, poslední: 27.05.2015 05:54:54
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: dotaz
   Dobrý den, zkratka CTG znamená kardiotokografie (graf, na kterém se znázorňuje srdeční frekvence miminka a děložní kontrakce). CTG F pravděpodobně znamená "kardiotokograf fyziologický" - tzn. v pořádku. PPH znamená poloha podélná hlavičkou (poloha miminka). Ta další slova bohužel nevím, co mohou znamenat. V každém zdravotnickém zařízení se používají trochu jiné zkratky a u nás takhle neoznačujeme nic.
   MUDr. Veronika Ťápalová
   Baby on line   | 27.05.2015 05:54:54
   Reagovat | URL příspěvku
 • doktor mi odmitl vystavit prukazku
  ahoj maminy,ve 4tydnu sem byla na vysetreni a doktor mi rekl ze mi teh.prukazku nevystavi a ze uz k nemu chodit nemusim a ze me nikdo v okoli neprijme.je to hrozny ted sem ve 32tydnu,bez prukazky,bez vysetreni a nevim co mam delat sem v koncich.mam strach ze by me nevzali ani do porodnice bez prukazky a ze mi nedaj po porodu ani davky dite.nevite nekdo co mam delat?
  vomokovaverca1   | 24.01.2014 20:49:20 | Reakcí: 6, poslední: 12.11.2017 09:28:01
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: doktor mi odmitl vystavit prukazku
   Ahoj Verco, kazdy doktor ma povinnost te vysetrit. Tohle musi byt asi pekny idiot!! Mas chvili pred porodem. Koukej si najit jineho a normalniho doktora. Sama snad chces vedet zda je miminko v poradku ne? Ja jsem v 9 tydnu a prukazku mi doktor normalne vystavil.
   Tereza19   | 24.01.2014 23:18:17
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: doktor mi odmitl vystavit prukazku
   Ahoj Verco, to je nějaké divné, jednak proč probíhalo vyšetření ve 4. týdnu, to je ten týden teprve před plánovanou menstruací: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi-tyden-po-tydnu/4-tyden, kvůli případnému těhotenství se čeká, až se nedostaví menstruace.
   A osobně si nedokážu představit, že bych celé těhotenství přečkala bez jakéhokoliv vyšetření. Nyní je na místě zajít za lékařem, u kterého jsi registrovaná, můžeš si zjistit na pojišťovně, ten by Ti měl průkazku vystavit.
   Calamity J.   | 26.01.2014 11:59:25
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: doktor mi odmitl vystavit prukazku
   Docela me zarazi, ze to resis az ted.toho gynekologa bych poslala do patricnych mist, pze takove chovani si nemuze dovolit.
   Ve ctvrtem tydnu jsem prukazku taky nedostala, je to totiz brzy..mam ji od 10.tydne.
   Prisla jsi o nekolik vysetreni jako genetika v 1.trimestru, cukrovka..ted bych si co nejdriv doktora nasla,aby ti vysetril streptokoka..aby porodnice vedela, jestli ti dat u porodu antibiotika.
   sylviecucy   | 26.01.2014 17:31:31
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: doktor mi odmitl vystavit prukazku
   To není snad ani možné. Určitě bych hned změnila lékaře případně zašla rovnou do nemocnice na gynekologické oddělení, teď už je asi pozdě a pokuď lékař s vámi nechce komunikovat tak jít rovnou do porodnice.
   Ady.S   | 26.01.2014 21:19:12
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: doktor mi odmitl vystavit prukazku
    Nejste jedina jsem v 24 tydnu a taky karticku nedala a vubec nevim jestli mi ji vyda pac mi rekla ze mi karticku da ve 3 mesici byla jsem na kontrole nedala mi ji potom mi rekla ze ji da v 4 mesici a furt ji nemam tak snad mi ji uz da. Prijde vam to normalni? Me ne
    arminsultan   | 12.11.2017 01:31:21
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: doktor mi odmitl vystavit prukazku
     Není to normální. Proč potom k takové lékařce chodíte? Má vaší důvěru? Ve 24tt by jste měla mít už dvě vyšetření na velkém ultrazvuku kde průkazku chtějí vidět.
     Ady.S   | 12.11.2017 09:28:01
     Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Velikost gestačního váčku

| VAM1111 | 17.04.2024, 17:12

Dobrý den,

mám dotaz, jestli můžete podle přiložené fotky z ultrazvuku posoudit velikost gestačního váčku vůči plodu? Bohužel nevím přesné rozměry, ale plod odpovídá přesně jak dle poslední MS má, hýbe se a má srdeční činnost, na UTZ těhotenství 9+3.

Lékař mi nic špatného ohledně velikosti gestačního váčku neříkal. Pouze já až doma, jak koukám na fotku, tak si říkám, jestli tam má dostatek prostoru. Ve chvíli kdy mi byl UTZ prováděn mě to vůbec nenapadlo.

Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

pokud Váš lékař na ultrazvuku nic podezřelého neshledal, tak se nyní nemáte důvod obávat. Já se z pozice internetové poradny k cizímu ultrazvuku vyjadřovat nemohu, popisovat takto od počítače, bez možnosti si ultrazvuk provést osobně, je prakticky nemožné.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×