banner

Je na průkazce uveden termín porodu?

Samozřejmě, ale těch termínů je tam více. Jak již je na www stránkách uvedeno, kromě termínu porodu (TP) vypočteného ze začátku posledních měsíčků (tomu odpovídá zkratka PM), lze ještě termín porodu stanovit na základě ultrazvukového vyšetření (UZ) ve 12. týdnu těhotenství, přesně od 11+1 do 13+6 týdne těhotenství. Tento termín je v případě nepravidelných měsíčků nebo rozdílu obou termínů víc jak 14 dní nejpřesnější z hlediska stanovení délky těhotenství.

V těhotenské průkazce se můžeme setkat ještě s jedním termínem porodu, vypočítaným podle udání prvních pohybů miminka maminkou (v těhotenské průkazce značeno jako PP -  první pohyby). Tento vjem je velmi subjektivní, a proto je tento termín velice nepřesný. Termín porodu dle menstruace zapíšeme ve většině těhotenských průkazek na první stranu (event. na druhou stranu, podle typu těhotenské průkazky) do políčka TP vedle data začátku poslední menstruace, termín dle ultrazvuku do políčka TP dle UZ a případný termín dle prvních pohybů do políčka PP.

Co všechno lékař zapisuje při počátečním vyplnění těhotenské průkazky?

Těch informací je celá řada.

Jednak to, zda se jedná o první či následná těhotenství (primi-, secundigravida atd.) a po kolikáté bude žena rodit (primi-, secundipara atd.). Zapisujeme počet potratů a interrupcí, v případě předchozích porodů jejich datum, průběh (spontánní – tj. naprosto přirozený porod, nebo operativní - zde patří klešťový porod, vakuuextrakce neboli zvon a porod císařským řezem), důvod operačního vedení porodu, délka těhotenství, pohlaví narozeného miminka a jeho váha a míra, případné vrozené vývojové vady. Důležité je vědět i to, zda u předchozích porodů bylo nutné odstranit placentu operačně či vyčistit dělohu v celkové anestezii pro silné poporodní krvácení (manuální lýza a revize dutiny děložní), zda došlo během porodu k většímu porodnímu poranění (poranění hráze III. stupně, tzn. poranění pochvy, hráze a konečníku), jaké bylo hojení porodního poranění.

Podrobněji se ptáme na předchozí těhotenství: zda byly udržované, skončily předčasně, musela se dělat cerclage (sešití předčasně se rozevírajícího děložního čípku – porodních cest), nebo naopak zda bylo těhotenství přenášené a následně porod vyvolávaný. Zajímá nás, i zda se objevila hyperemesa, tj. nadměrné těhotenské zvracení v prvních třech měsících těhotenství vyžadující krátkodobý pobyt v nemocnici. Dále je důležité vědět, zda se vyskytla tzv. těhotenská gestóza, což je současně přítomnost otoků, odpadů bílkovin v moči a vysokého krevního tlaku (neboli: edém, proteinurie a hypertenze), zda byla pacientka léčena pro těhotenskou cukrovku, zda byly zvýšené protilátky proti Rh faktoru. Rovněž zjišťujeme možné neprospívání plodu v předchozím těhotenství z důvodu poruchy funkce placenty, s následnou nízkou porodní hmotností (hypotrofický plod).

Dále se tážeme na všeobecnou anamnézu (tzn. všechny lékařsky důležité, nejen gynekologické, údaje z období před vyšetřením. Důraz se klade na vysoký krevní tlak (hypertenze), cukrovku (diabetes mellitus), astma (astma bronchiale), dlouhodobé (chronické) ledvinové onemocnění, léčené srdeční onemocnění, prodělaná infekční onemocnění, sterilitu (nemožnost otěhotnět) či infertilitu (možnost otěhotnět ale nemožnost donosit plod), genetické vady u maminky či jejího partnera. Zajímají nás podstoupené operace, se zaměřením na operace na děloze, alergie, podání krevních transfuzí s možnou nežádoucí reakcí na ně, kouření, užívání návykových látek (drog). V neposlední řadě je důležité vědět i tzv. rodinnou anamnézu, tedy onemocnění vyskytující se v rodině obou partnerů.
Podrobně pak monitorujeme a zapisujeme údaje z nynějšího těhotenství.

Co je zaznamenáno v tabulce, která je přibližně stejná ve všech průkazkách?

Jaký krevní tlak je u těhotné ženy ještě považován na normu a kdy už mluvíme o tlaku vysokém neboli o hypertenzi?
Obecně se udává, že tlak 140/90 a více je už hranicí hypertenze (vysokého krevního tlaku)

Co se zapisuje do kolonky pánev? 
Zde se zapisují vnější rozměry pánve. Cílem tohoto vyšetření je zjistit nepravidelnosti velikosti a tvaru pánve a potvrdit případný nepoměr mezi pánevním porodním kanálem a velikostí miminka.

Proč se zjišťuje krevní skupina otce a co znamená Protilátky poz. nebo neg.?
Za normálních okolností se vyšetření krevní skupiny otce neprovádí (i když je v těhotenské průkazce taková kolonka). Vyšetřuje se pouze krevní skupina a Rh faktor matky, originální výsledek tohoto vyšetření musí být založený v těhotenské průkazce, abychom v případě nutnosti podání krevní transfuze tento údaj mohli okamžitě využít. Pokud je maminka Rh negativní, zaměřujeme se u ní na protilátky proti Rh faktoru. Je to proto, že pokud by miminko mělo Rh pozitivní krevní skupinu po tatínkovi, Rh negativní maminka by mohla začít tvořit proti červeným krvinkám děťátka protilátky, které by ničily jeho krvinky a tím by ho ohrozili těžkou chudokrevností a následně zvýšením žlučových barviv v důsledku rozpadu červených krvinek.
U Rh pozitivních maminek vyšetřujeme protilátky za těhotenství dvakrát, u Rh negativních maminek třikrát, případně při zvýšení těchto protilátek i vícekrát.

Co znamená hrdlo nezkráceno, uzavřené?
Znamená to, že porodní cesty jsou uzavřené a nedochází k jejich otevírání. Chystání porodních cest na porod se projevuje zkracováním děložního hrdla, jeho otevíráním, měknutím a změnou polohy zezadu dopředu. Zároveň se do malé pánve tlačí naléhající část miminka, většinou hlavička. Takto můžeme před termínem porodu časně zjistit, že je maminka ohrožena předčasným porodem a hned zahájit léčbu.

Co je to CRL?
CRL jsou začáteční písmena z anglického názvu crown-rump length, což znamená vzdálenost temeno – kostrč u zárodku. Tato vzdálenost se měří ultrazvukem. Podle zjištěné velikosti určujeme délku těhotenství v prvním trimestru (v prvních 12 týdnech těhotenství).

Co znamená: odp. grav hebd 10+5?
Znamená to, že současná délka těhotenství odpovídá 10 týdnům a 5 dnům, tj. 11. týdnu těhotenství.

Co je ASP +, pohyby +?
ASP + znamená, že je přítomná srdeční akce plodu, tj. že srdíčko miminka tluče. Pohyby + znamenají, že ultrazvukem zaznamenáváme pohybovou aktivitu miminka, která je důležitým projevem toho, že se mu v děloze daří dobře.

Jaké informace by v průkazce určitě neměly chybět?

V těhotenské průkazce by určit neměly chybět nacionálie pacientky, včetně rodného čísla a kódu zdravotní pojišťovny, informace o jejím předchorobí a předchozích těhotenstvích, termín porodu dle posledních měsíčků či dle ultrazvukového vyšetření ve 12. týdnu těhotenství. Dále jsou důležité zevní rozměry pánve, míra pacientky, její výchozí váha, originál krevní skupiny, vyšetření na infekční nemoci (syfilis, žloutenka typu B, HIV) a protilátky proti červeným krvinkám, výsledky veškerých vyšetření, která byla provedena (triple test - TT, kultivace z moči, pochvy – streptococcus agalactiae, krevní obraz, atd.), výsledky tří genetických ultrazvukových vyšetření.  V každé poradně by rovněž měl být zaznamenán týden těhotenství, ve kterém se budoucí maminka nachází, její aktuální hmotnost, případné otoky dolních končetin, nález v moči, krevní tlak, velikost dělohy, poloha plodu, ozvy plodu a vnitřní porodnický nález.  Pokud byla nastávající maminka hospitalizována v nemocnici, rovněž by to mělo být zapsáno v těhotenské průkazce.

Související kapitola: Zkratky v těhotenské průkazce

Autorka: MUDr. Denisa Petrovová

Ve zkratce pro tatínky

Těhotenskou průkazku by budoucí maminka měla mít u svých dokladů a všude ji nosit s sebou. Jsou tam údaje o předchozích těhotenstvích, vyšetřeních – krevních, včetně Rh faktoru, který má vliv na příp. podání protilátek. Jsou v něm uvedeny výsledky ultrazvukových vyšetření. Také předpokládaný termín porodu, jak vypadají porodní cesty, včetně rozměrů pánve. Nechybí ani základní údaj a to délka těhotenství, např. 10+5, což znamená, že těhotenství odpovídá 10 týdnům a 5 dnům. JM

Předchozí článek:

Těhotenská průkazka

Následující článek:

Zkratky v těhotenské průkazce

Těhotenská průkazka detailně - diskuze

svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná

Děkuji Dr.Ogunze
Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

a on může vyléčit následující nemoci

{1} HIV a AIDS
{2} Diabetes
{3} epilepsie
{4} Rakovina krve
{5} HPV
{6} ALS
{7} Hepatitida
{8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
{9} herpes virus
{10} striže
{11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
{12} slabá erekce
a mnohem víc

Prukazka

Je mozny ze jsem v 22 tydnu a jeste mi nedala tehu karticku? A nechce mi ji dat pac jsem 2x prodelala samovolny potraty a chce mi ji dat dele. Myslite ze na to nejaky vliv na ty potraty? Ale tehotenstvi mi protvrdila. A cekame s pritelem holcicku
tak jsme si schvalne prosla prukazku tady s tem azkratkamaa jsou zde vsehcno co pise pan doktor.
Prislo mi tam strasne malo mista na psani zaznamu z ultrazvuku.A asi ano,protoze pan doktor je psal a tisknul na papir a do prukazky vkladal.

Poradna

Dobrý den, dnes jsme byli na osmiměsíční prohlídce. Syn je hodně aktivní, už leze a začíná se stavět. Paní doktorka mu koukala na záda, ale nic neříkala. Já mám silnou skoliozu a bojím se, aby ji syn neměl taky. Až doma jsem si všimla, že nám do průkazky namalovala u doporučení kříž, kde jsou na jedné pulce 2 čárky a na druhé jedna. Myslíte si, ze by to mohlo znamenat určitě vybočeni těla nebo tak? Děkuji

Dobrý den. S největší pravděpodobností takto pani doktorka naznačila stav prořezávání zubů. Netýká se páteře.

Vybraná anketa

Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?

21 %
6 hlasů

43 %
12 hlasů

18 %
5 hlasů

4 %
1 hlas

7 %
2 hlasy

7 %
2 hlasy

Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč
Zdravé těhotenství