Inzerce
Inzerce
Inzerce

Těhotenská průkazka detailně

Ve zkratce pro tatínky

 1. Kde je na průkazce uveden termín porodu?
 2. Co všechno lékař zapisuje při počátečním vyplnění těhotenské průkazky?
 3. Co je zaznamenáno v tabulce, která je přibližně stejná ve všech průkazkách?
 4. Jaké informace by v průkazce určit neměly chybět?

1. Pro mě jako maminku je důležitou informací termín porodu. Je na průkazce uveden?

Samozřejmě, ale těch termínů je tam více. Jak již je na www stránkách uvedeno, kromě termínu porodu (TP) vypočteného ze začátku posledních měsíčků (tomu odpovídá zkratka PM), lze ještě termín porodu stanovit na základě ultrazvukového vyšetření (UZ) ve 12. týdnu těhotenství, přesně od 11+3 do 13+6 týdne těhotenství. Tento termín je v případě nepravidelných měsíčků nebo rozdílu obou termínů víc jak 14dní nejpřesnější z hlediska stanovení délky těhotenství.

V těhotenské průkazce se můžeme setkat ještě s jedním termínem porodu, vypočítaným podle udání prvních pohybů miminka maminkou (v těhotenské průkazce značeno jako PP -  první pohyby). Tento vjem je velmi subjektivní, a proto je tento termín velice nepřesný. Termín porodu dle menstruace zapíšeme ve většině těhotenských průkazek na první stranu (event. na druhou stranu, podle typu těhotenské průkazky) do políčka TP vedle data začátku poslední menstruace, termín dle ultrazvuku do políčka TP dle UZ a případný termín dle prvního pohybů do políčka PP.

2. Co všechno lékař zapisuje při počátečním vyplnění těhotenské průkazky?

Těch informací je celá řada.

Jednak to, zda se jedná o první či následná těhotenství (primi-, secundigravida atd.) a po kolikáté bude žena rodit (primi-, secundipara atd.). Zapisujeme počet potratů a interrupcí, v případě předchozích porodů jejich datum, průběh (spontánní – tj. naprosto přirozený porod, nebo operativní - zde patří klešťový porod, vakuuextrakce neboli zvon a porod císařským řezem), důvod operačního vedení porodu, délka těhotenství, pohlaví narozeného miminka a jeho váha a míra, případné vrozené vývojové vady. Důležité je vědět i to, zda u předchozích porodů bylo nutné odstranit placentu operačně či vyčistit dělohu v celkové anestezii pro silné poporodní krvácení (manuální lýza a revize dutiny děložní), zda došlo během porodu k většímu porodnímu poranění (poranění hráze III. stupně, tzn. poranění pochvy, hráze a konečníku), jaké bylo hojení porodního poranění.

Inzerce

Podrobněji se ptáme na předchozí těhotenství: zda byly udržované, skončily předčasně, musela se dělat cerclage (sešití předčasně se rozevírajícího děložního čípku – porodních cest), nebo naopak zda bylo těhotenství přenášené a následně porod vyvolávaný. Zajímá nás, i zda se objevila hyperemesa, tj. nadměrné těhotenské zvracení v prvních třech měsících těhotenství vyžadující krátkodobý pobyt v nemocnici. Dále je důležité vědět, zda se vyskytla tzv. těhotenská gestóza, což je současně přítomnost otoků, odpadů bílkovin v moči a vysokého krevního tlaku (neboli: edém, proteinurie a hypertenze), zda byla pacientka léčena pro těhotenskou cukrovku, zda byly zvýšené protilátky proti Rh faktoru. Rovněž zjišťujeme možné neprospívání plodu v předchozím těhotenství z důvodu poruchy funkce placenty, s následnou nízkou porodní hmotností (hypotrofický plod).

Dále se tážeme na všeobecnou anamnézu (tzn. všechny lékařsky důležité, nejen gynekologické, údaje z období před vyšetřením. Důraz se klade na vysoký krevní tlak (hypertenze), cukrovku (diabetes mellitus), astma (astma bronchiale), dlouhodobé (chronické) ledvinové onemocnění, léčené srdeční onemocnění, prodělaná infekční onemocnění, sterilitu (nemožnost otěhotnět) či infertilitu (možnost otěhotnět ale nemožnost donosit plod), genetické vady u maminky či jejího partnera. Zajímají nás podstoupené operace, se zaměřením na operace na děloze, alergie, podání krevních transfuzí s možnou nežádoucí reakcí na ně, kouření, užívání návykových látek (drog). V neposlední řadě je důležité vědět i tzv. rodinnou anamnézu, tedy onemocnění vyskytující se v rodině obou partnerů.
Podrobně pak monitorujeme a zapisujeme údaje z nynějšího těhotenství.

Inzerce

3. Co je zaznamenáno v tabulce, která je přibližně stejná ve všech průkazkách?

Jaký krevní tlak je u těhotné ženy ještě považován na normu a kdy už mluvíme o tlaku vysokém neboli o hypertenzi?
Obecně se udává, že tlak 140/90 a více je už hranicí hypertenze (vysokého krevního tlaku)

Co se zapisuje do kolonky pánev?
Zde se zapisují vnější rozměry pánve. Cílem tohoto vyšetření je zjistit nepravidelnosti velikosti a tvaru pánve a potvrdit případný nepoměr mezi pánevním porodním kanálem a velikostí miminka.

Proč se zjišťuje krevní skupina otce a co znamená Protilátky poz. nebo neg.?
Za normálních okolností se vyšetření krevní skupiny otce neprovádí (i když je v těhotenské průkazce taková kolonka). Vyšetřuje se pouze krevní skupina a Rh faktor matky, originální výsledek tohoto vyšetření musí být založený v těhotenské průkazce, abychom v případě nutnosti podání krevní transfuze tento údaj mohli okamžitě využít. Pokud je maminka Rh negativní, zaměřujeme se u ní na protilátky proti Rh faktoru. Je to proto, že pokud by miminko mělo Rh pozitivní krevní skupinu po tatínkovi, Rh negativní maminka by mohla začít tvořit proti červeným krvinkám děťátka protilátky, které by ničily jeho krvinky a tím by ho ohrozili těžkou chudokrevností a následně zvýšením žlučových barviv v důsledku rozpadu červených krvinek.
U Rh pozitivních maminek vyšetřujeme protilátky za těhotenství dvakrát, u Rh negativních maminek třikrát, případně při zvýšení těchto protilátek i vícekrát.

Inzerce

Co znamená hrdlo nezkráceno, uzavřené?
Znamená to, že porodní cesty jsou uzavřené a nedochází k jejich otevírání. Chystání porodních cest na porod se projevuje zkracováním děložního hrdla, jeho otevíráním, měknutím a změnou polohy zezadu dopředu. Zároveň se do malé pánve tlačí naléhající část miminka, většinou hlavička. Takto můžeme před termínem porodu časně zjistit, že je maminka ohrožena předčasným porodem a hned zahájit léčbu.

Co je to CRL?
CRL jsou začátečná písmena z anglického názvu crown-rump length, což znamená vzdálenost temeno – kostrč u zárodku. Tato vzdálenost se měří ultrazvukem. Podle zjištěné velikosti určujeme délku těhotenství v prvním trimestru (v prvních 12 týdnech těhotenství).

Inzerce

Co znamená: odp. grav hebd 10+5?
Znamená to, že současná délka těhotenství odpovídá 10 týdnům a 5 dnům, tj. 11. týdnu těhotenství.

Co je ASP +, pohyby +?
ASP + znamená, že je přítomná srdeční akce plodu, tj. že srdíčko miminka tluče. Pohyby + znamenají, že ultrazvukem zaznamenáváme pohybovou aktivitu miminka, která je důležitým projevem toho, že se mu v děloze daří dobře.

4. A na závěr to nejdůležitější: Jaké informace by v průkazce určit neměly chybět?

V těhotenské průkazce by určit neměly chybět nacionálie pacientky, včetně rodného čísla a kódu zdravotní pojišťovny, informace o jejím předchorobí a předchozích těhotenstvích, termín porodu dle posledních měsíčků či dle ultrazvukového vyšetření ve 12. týdnu těhotenství. Dále jsou důležité zevní rozměry pánve, míra pacientky, její výchozí váha, originál krevní skupiny, vyšetření na infekční nemoci (syfilis, žloutenka typu B, HIV) a protilátky proti červeným krvinkám, výsledky veškerých vyšetření, která byla provedena (triple test - TT, kultivace z moči, pochvy – streptococcus agalactiae, krevní obraz, atd.), výsledky tří genetických ultrazvukových vyšetření.  V každé poradně by rovněž měl být zaznamenán týden těhotenství, ve kterém se budoucí maminka nachází, její aktuální hmotnost, případné otoky dolních končetin, nález v moči, krevní tlak, velikost dělohy, poloha plodu, ozvy plodu a vnitřní porodnický nález.  Pokud byla nastávající maminka hospitalizována v nemocnici, rovněž by to mělo být zapsáno v těhotenské průkazce.

Související kapitola: Zkratky v těhotenské průkazce

Autorka: MUDr. Denisa Petrovová

Ve zkratce pro tatínky

Těhotenskou průkazku by budoucí maminka měla mít u svých dokladů a všude ji nosit s sebou. Jsou tam údaje o předchozích těhotenstvích, vyšetřeních – krevních, včetně Rh faktoru, který má vliv na příp. podání protilátek. Jsou v něm uvedeny výsledky ultrazvukových vyšetření. Také předpokládaný termín porodu, jak vypadají porodní cesty, včetně rozměrů pánve. Nechybí ani základní údaj a to délka těhotenství, např. 10+5, což znamená, že těhotenství odpovídá 10 týdnům a 5 dnům. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Těhotenská průkazka detailně - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
  Děkuji Dr.Ogunze
  Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

  a on může vyléčit následující nemoci

  {1} HIV a AIDS
  {2} Diabetes
  {3} epilepsie
  {4} Rakovina krve
  {5} HPV
  {6} ALS
  {7} Hepatitida
  {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
  {9} herpes virus
  {10} striže
  {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
  {12} slabá erekce
  a mnohem víc
  annaandrej   | 05.11.2018 23:39:05
  Reagovat | URL příspěvku
 • Prukazka
  Je mozny ze jsem v 22 tydnu a jeste mi nedala tehu karticku? A nechce mi ji dat pac jsem 2x prodelala samovolny potraty a chce mi ji dat dele. Myslite ze na to nejaky vliv na ty potraty? Ale tehotenstvi mi protvrdila. A cekame s pritelem holcicku
  arminsultan   | 29.10.2017 22:27:58
  Reagovat | URL příspěvku
 • tak jsme si schvalne prosla prukazku tady s tem azkratkamaa jsou zde vsehcno co pise pan doktor.
  jujiko   | 18.09.2011 13:22:01
  Reagovat | URL příspěvku
 • Prislo mi tam strasne malo mista na psani zaznamu z ultrazvuku.A asi ano,protoze pan doktor je psal a tisknul na papir a do prukazky vkladal.
  miminkomalina   | 17.09.2011 22:28:56 | Reakcí: 9, poslední: 18.09.2011 23:43:23
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ano, jen takový čtvereček. Tak byl asi tvůj doktor pečlivější, sice musela být pěkně natuclá ta průkazka, ale alespoň tam je všechno. Ta moje tam jen něco čmárne a hotovo...
   Marie.K   | 18.09.2011 12:26:14
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Tak hlavne,ze se v tomorientuje a pak pripadne v porodnici.Ale tam uz jsou na to urcite zvykle.
    miminkomalina   | 18.09.2011 12:50:08
    Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Přesně tak. Neskutečně málo místa na tolik informací. Navíc jsme byla asi vícekrát na kontrole, protože mi tam museli ještě vkládat list na záznam z kontroly a zaplnili jsme ještě tři řádky  
   luciiifer   | 18.09.2011 18:02:37
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    No kdyby to nebyla sama reklama a popis blbosti,mohlo tam byt vic mista.Nebo uplne cisty papiry uvnitr na poznamky.tehu prukazky musi vymyslet asi jen chlapi.
    miminkomalina   | 18.09.2011 20:08:22
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     To je pravda, ale to v dnešní době není možné mít něco s málo reklamama a navíc aby to bylo praktické.
     luciiifer   | 18.09.2011 22:33:20
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      Ale slo by to,kdyby doktori nemeli s dotycnejma smlouvy a tak
      miminkomalina   | 18.09.2011 23:03:18
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE:
       No jo, ale to by neměli zas různé výhody a podobné věci. A to přecev dnešní době nejde být bez nějakých výhod.
       luciiifer   | 18.09.2011 23:43:23
       Reagovat | URL příspěvku
 • Těhotenskou průkazku jsem měla jako oko v hlavě. Dokonce je mám obě schované doma na památku. (U nás je vracejí po porodu).
  nadule1   | 17.09.2011 18:30:42 | Reakcí: 5, poslední: 18.09.2011 21:48:08
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Taky taky. Těhotenskou průkazku střežím, a teď už jí raději nosím pořád u sebe, kdybych náhodou  
   Marie.K   | 18.09.2011 12:27:10
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Jo a taky jí mám schovanou.   Hodně tady holky píšou, že se nevrací, že je to součást zdravotní dokumentace      
   Marie.K   | 18.09.2011 12:28:09
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Taky bych střežila, ale už mi jí nevrátili. Kdybych to věděla, tak bych si jí alespoň ofotila či oskenovala.
   luciiifer   | 18.09.2011 18:03:28
   Reagovat | URL příspěvku
 • tak jsme se ptala mudra,co vsechno musim musim potvrzene a staci mu jen zubar a obvodak.a ono taky hlavne vic se tam nevejde,tak nechapu tu pidi kolonku s nazvem.jina vysetreni..
  Andrea81   | 16.09.2011 08:37:15 | Reakcí: 1, poslední: 17.09.2011 18:31:40
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • u prvního těhu jsem se průkazky nemohla dočkat  dostala jsem jí v 10tt a pak se na ní dívala jak na svatý obrázek  u druhého jsem jí dostala asi v 9tt a řekla si super no a strčila si jí do kabelky a nějak extra si jí neprohlížela 
  jméno,adresu,tlak,moč,váhu a otoky vypisovala sestra, ostatní doktorka
  akilah   | 13.09.2011 16:14:37 | Reakcí: 25, poslední: 18.09.2011 22:33:26
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   ty jsi jak ja  poprve jsem si ji prohlizela pomalu i v noci a ted tu druhou-hm dobry a taky ji vytahuju jen na kontroly.nejak to sulim 
   Andrea81   | 16.09.2011 08:38:06
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
      njn druhé bylo neplánované,tak se moc velké nadšení nekonalo
    akilah   | 16.09.2011 15:18:24
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     no tak ze zacatku to musel byt sok ,ale pak to preslo a tesili jste se,ne?   
     Andrea81   | 16.09.2011 16:07:36
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE:
      jo,to jo. Hlavně jsem se pak bála jak dvě zvládnu a teĎ už je naší druhé holčičce 2,5měsíce a je to zlatíčko    za to ta starší je pěkná zlobivka 
      akilah   | 16.09.2011 16:31:03
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
       RE:
       ja se jenom modlim,at to druhe je hodne,nebo se zblaznim fakt 
       Andrea81   | 16.09.2011 18:41:11
       Reagovat | URL příspěvku
       • \
        RE:
        u nás je zatim ta malá hodnější než ta velká  teda ona byla taky hodná jako miminko,ale za to teď je na zabití  a ani nevim,že tu mám miminko, sice první 4týdny byli hodně náročný,ale teď už je pohoda 
        akilah   | 16.09.2011 20:13:18
        Reagovat | URL příspěvku
        • \
         RE:
         tak to si apson to miminko poradne uzivas,ne?a ta starsi nezarli,ze treba proto zlobi a dela naschvaly?
         Andrea81   | 16.09.2011 20:31:38
         Reagovat | URL příspěvku
         • \
          RE:
          ne, nežárlí, ona má Emičku strašně ráda a když jí chovám,tak hned přijde a Emičku objímá a směje se na ní... 
          akilah   | 16.09.2011 20:56:32
          Reagovat | URL příspěvku
        • \
         RE:
         Tak to byl asi mazec, no doufám že to bude dobrý. Budu se snaži nezanedbávat ani to ani to  
         Marie.K   | 18.09.2011 12:37:47
         Reagovat | URL příspěvku
        • \
         RE:
         Jsem právě četla jeden příběh, taky dvě holčičky, myslím tři roky od sebe, hrozně se rvaly, a najednou ticho. A když tam maminka vešla, tak ta starší té maličké držela polštář na hlavě a seděla na ní...
         Marie.K   | 18.09.2011 12:40:16
         Reagovat | URL příspěvku
         • \
          RE:
          ježiš,tak to je síla  to bych asi hrzou umřela jakej strach bych měla o tu mladší     
          akilah   | 18.09.2011 12:55:47
          Reagovat | URL příspěvku
          • \
           RE:
           Chce to asi dávat pozor a dohlížet na ně, zvlášť když bych věděla že na sebe žárlí. Ale asi bych je nenechala takhle se rvát o saotě a už bych tam vlítla dávno. No uvidíme, jaká budu matka Herodes  
           Marie.K   | 18.09.2011 22:09:20
           Reagovat | URL příspěvku
           • \
            RE:
            jo to si pak určitě řiká co by kdyby... snad mě taková situace nikdy nepotká. MY se třeba s bráchou rvali až do krve,ale aby jsme jeden druhého dusili nebo nějak jinak smrtelně zraňovali to ne
            akilah   | 18.09.2011 22:33:26
            Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Tohle je asi blbost, ale trochu mě mrzí ten obal, který jsem dostala, takový reklamní fuj fuj, na první jsem měla takový krásný s miminkem  
   Marie.K   | 18.09.2011 12:29:38
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    já si na první těhu mohla průkazku vybrat, vybrala jsem si růžový s miminkem,na druhý už mi sestra vybrat nedala,ale taky byl hezký a taky s miminkem
    akilah   | 18.09.2011 12:52:56
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE:
     Tak to mě nikdy nedala vybrat. Ale co, hlavně ať v té průkazce je všechno co tam má být a správně ... a obal neobal  
     Marie.K   | 18.09.2011 22:11:24
     Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Taky mi někdy připadá, že tam toho napíše více sestra, než doktorka  
   Marie.K   | 18.09.2011 12:30:47
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Velikost gestačního váčku

| VAM1111 | 17.04.2024, 17:12

Dobrý den,

mám dotaz, jestli můžete podle přiložené fotky z ultrazvuku posoudit velikost gestačního váčku vůči plodu? Bohužel nevím přesné rozměry, ale plod odpovídá přesně jak dle poslední MS má, hýbe se a má srdeční činnost, na UTZ těhotenství 9+3.

Lékař mi nic špatného ohledně velikosti gestačního váčku neříkal. Pouze já až doma, jak koukám na fotku, tak si říkám, jestli tam má dostatek prostoru. Ve chvíli kdy mi byl UTZ prováděn mě to vůbec nenapadlo.

Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

pokud Váš lékař na ultrazvuku nic podezřelého neshledal, tak se nyní nemáte důvod obávat. Já se z pozice internetové poradny k cizímu ultrazvuku vyjadřovat nemohu, popisovat takto od počítače, bez možnosti si ultrazvuk provést osobně, je prakticky nemožné.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:14
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×