1. Po příchodu do porodnice se jako první ocitáte v čekárně. Jak sami vidíte, od místa, kde již brzy přijde na svět vaše miminko vás dělí pouze pár metrů a jedny dveře. Ale nepředbíhejme, nejdříve si to nasměrujeme do ambulance.
2. V ambulanci se vás porodní asistentka zeptá na všechny důležité údaje týkající se těhotenství, zdravotní situaci v rodině apod. Rovněž ji předáte těhotenskou průkazku a občanský průkaz.
3. Dále vám sestřička „natočí" KTG (kardiotokografie), která snímá srdeční činnost vašeho miminka a dále monitoruje činnost dělohy, tj. zda a v jakých intervalech a jaké síle dochází ke kontrakcím dělohy.
4. Poté lékař/ka provede ultrazvukové vyšetření, pomocí kterého zjistí zralost plodu, tj. velikost miminka, určí jakému týdnu velikost odpovídá, upřesní si polohu miminka apod.
5. Následuje běžné vaginální vyšetření, kterým lékař zjistí, jak miminko postoupilo porodními cestami, zda již budete přijata na porodní sál či ještě budete vyčkávat doma.
6. Nazná-li lékař, že je porod již očekáván, budete přijata na porodní pokoj.
7. A to buď standardní ...
8. nebo nadstandardní, za který se platí, cena se různí, např. v této porodnici je 500 Kč. Na porodním sále se setkáte se všemi možnými pomůckami, které vám uleví v bolestech, příp. pomocí nichž můžete rodit, např. v sedě na konci postele apod., na polštáři si všimněte kojícího polštáře.
9. Pokud se miminko snaží přijít na svět příliš brzy, lékaři vás umístí na pokoj rizikového těhotenství, kde se společně s vámi budou snažit miminko než dozraje „udržet" v děloze.
10. Jak již bylo zmíněno, před porodem, uleví-li to vaší bolesti, je-li vám příjemné, se můžete např. pohupovat na cvičebním balóně ...
11. ... příp. být v závěsu na látkové šňůře, příp. se opřít o ribstol apod.
12. Můžete také využít tohoto nevšedního porodnického vaku, ....
13. ... na kterém můžete i porodit.
14. Chvíle na porodním pokoji vám může zpříjemnit tatínek vašeho dítěte, který vám v následujících chvílích bude velkou oporou.
15. Některé maminky pocítí úlevu v teplé sprše, která porod může urychlit....
16. ... stejně jako teplá koupel ve vaně na nadstandardním pokoji, do které můžete i porodit. V těchto případech je nutné podat před porodem klyzma (nálev do konečníku).
17. Vlastní porod se odehrává v poloze vám nejpříjemnější, příp. v poloze jakou situace vyžaduje. Některé maminky preferují klasické porodní lůžko s opěrkami na nohy a na ruce, za které se při „tlačení" zapřou a vyvinout tak větší úsilí. Jiným maminkám více vyhovuje sedátko zde vyfocené, příp. sezení u konce postele. Vše s vámi probere porodní asistentka, stejně jako možnost epidurální analgezie za účelem zmírnění bolesti při porodu.
18. Některé maminky již přímo, jiné na základě změny situace během porodu směřují na operační sál, kde miminko porodí pomocí císařského řezu.
19. Maminka může i v tomto případě celý porod vnímat, pokud bude operační pole umrtveno pouze tzv. epidurální anestézií, která znecitliví pouze požadovanou oblast. Znamená to, že budete v bdělém stavu, ale bolest neucítíte.
20. Pokud se miminko narodí v termínu a vše je v pořádku, je ošetřeno přímo na porodním sále.
21. Pokud se narodí dříve, dětská lékařka se sestrou miminko přenesou na novorozeneckou resuscitační jednotku v sousedství porodního pokoje, kde mají veškeré vybavení pro případ komplikací. Lékařka si poslechne činnost srdíčka a dýchání miminka a sestra se mezitím věnuje ošetření pupečníku.
22. Poté miminku napíše číslo a jméno na stehýnko...
23. ... a upevní štítek s číslem na zápěstí miminka.
24. Nakonec může odsát plodovou vodu z dýchacích cest. Následuje zvážení a změření miminka.
25. Je-li potřeba, zvláště u předčasně narozených miminek, je miminko umístěno do inkubátoru, který mu zajišťuje potřebnou teplotu a zásobení kyslíkem.
26. Pokud je miminko v pořádku, sestřička vám jej položí na hrudník a zkusí přiložit k prsu.
27. Po ošetření porodních zranění společně po porodu odpočíváte 2 hodiny na porodním pokoji...
28. ... než vás oba přemístí na pokoj. Jste-li na pokoji společně s miminkem, jedná se o tzv. rooming-in.
28. Budete-li na miminko cokoliv potřebovat, můžete vše zakoupit v prodejně zdravotnických potřeb, která u většiny porodnic funguje.
29. S miminkem odcházíte nejčastěji domů 3. den v případě, že nejsou komplikace, pokud jsou (u miminka nebo u vás) propuštění z porodnice je odloženo.
- Po propuštění je zaslána lékařská zpráva vašemu gynekologovi, ke kterému byste měla jít po šestinedělí na kontrolu.
- V porodnici rovněž obdržíte Zdravotní a očkovací průkaz svého miminka (holčičky růžový, chlapci modrý).
- Ihned po příchodu z porodnice kontaktujte pro miminko vybraného dětského lékaře, který se k vám domů dostaví na kontrolu.
Na Fotoseriálu spolupracovali: PhDr. Miloslava Kameníková, as. MUDr. Petr Janků, MUDr. Jana Martincová
Děkujeme všem maminkám a tatínkům za spolupráci.
Předchozí článek:
Věci do porodnice
Následující článek:
Fyziologický porod online
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!