Inzerce
Inzerce
Inzerce

Fotoseriál: V porodnici

1. Po příchodu do porodnice se jako první ocitáte v čekárně. Jak sami vidíte, od místa, kde již brzy přijde na svět vaše miminko vás dělí pouze pár metrů a jedny dveře. Ale nepředbíhejme, nejdříve si to nasměrujeme do ambulance.

Inzerce

2. V ambulanci se vás porodní asistentka zeptá na všechny důležité údaje týkající se těhotenství, zdravotní situaci v rodině apod. Rovněž ji předáte těhotenskou průkazku a občanský průkaz.

Inzerce

3. Dále vám sestřička „natočí" KTG (kardiotokografie), která snímá srdeční činnost vašeho miminka a dále monitoruje činnost dělohy, tj. zda a v jakých intervalech a jaké síle dochází ke kontrakcím dělohy.

Inzerce

4. Poté lékař/ka provede ultrazvukové vyšetření, pomocí kterého zjistí zralost plodu, tj. velikost miminka, určí jakému týdnu velikost odpovídá, upřesní si polohu miminka apod.

Inzerce

5. Následuje běžné vaginální vyšetření, kterým lékař zjistí, jak miminko postoupilo porodními cestami, zda již budete přijata na porodní sál či ještě budete vyčkávat doma.

6. Nazná-li lékař, že je porod již očekáván, budete přijata na porodní pokoj.

7. A to buď standardní ...

8. nebo nadstandardní, za který se platí, cena se různí, např. v této porodnici je 500 Kč. Na porodním sále se setkáte se všemi možnými pomůckami, které vám uleví v bolestech, příp. pomocí nichž můžete rodit, např. v sedě na konci postele apod., na polštáři si všimněte kojícího polštáře.

9. Pokud se miminko snaží přijít na svět příliš brzy, lékaři vás umístí na pokoj rizikového těhotenství, kde se společně s vámi budou snažit miminko než dozraje „udržet" v děloze.

10. Jak již bylo zmíněno, před porodem, uleví-li to vaší bolesti, je-li vám příjemné, se můžete např. pohupovat na cvičebním balóně ...

11. ... příp. být v závěsu na látkové šňůře, příp. se opřít o ribstol apod.

12. Můžete také využít tohoto nevšedního porodnického vaku, ....

13. ... na kterém můžete i porodit.

14. Chvíle na porodním pokoji vám může zpříjemnit tatínek vašeho dítěte, který vám v následujících chvílích bude velkou oporou.

15. Některé maminky pocítí úlevu v teplé sprše, která porod může urychlit....

16. ... stejně jako teplá koupel ve vaně na nadstandardním pokoji, do které můžete i porodit. V těchto případech je nutné podat před porodem klyzma (nálev do konečníku).

17. Vlastní porod se odehrává v poloze vám nejpříjemnější, příp. v poloze jakou situace vyžaduje. Některé maminky preferují klasické porodní lůžko s opěrkami na nohy a na ruce, za které se při „tlačení" zapřou a vyvinout tak větší úsilí. Jiným maminkám více vyhovuje sedátko zde vyfocené, příp. sezení u konce postele. Vše s vámi probere porodní asistentka, stejně jako možnost epidurální analgezie za účelem zmírnění bolesti při porodu.

18. Některé maminky již přímo, jiné na základě změny situace během porodu směřují na operační sál, kde miminko porodí pomocí císařského řezu.

19. Maminka může i v tomto případě celý porod vnímat, pokud bude operační pole umrtveno pouze tzv. epidurální anestézií, která znecitliví pouze požadovanou oblast. Znamená to, že budete v bdělém stavu, ale bolest neucítíte.

20. Pokud se miminko narodí v termínu a vše je v pořádku, je ošetřeno přímo na porodním sále.

21. Pokud se narodí dříve, dětská lékařka se sestrou miminko přenesou na novorozeneckou resuscitační jednotku v sousedství porodního pokoje, kde mají veškeré vybavení pro případ komplikací. Lékařka si poslechne činnost srdíčka a dýchání miminka a sestra se mezitím věnuje ošetření pupečníku.

22. Poté miminku napíše číslo a jméno na stehýnko...

23. ... a upevní štítek s číslem na zápěstí miminka.

24. Nakonec může odsát plodovou vodu z dýchacích cest. Následuje zvážení a změření miminka.

25. Je-li potřeba, zvláště u předčasně narozených miminek, je miminko umístěno do inkubátoru, který mu zajišťuje potřebnou teplotu a zásobení kyslíkem.

26. Pokud je miminko v pořádku, sestřička vám jej položí na hrudník a zkusí přiložit k prsu.

27. Po ošetření porodních zranění společně po porodu odpočíváte 2 hodiny na porodním pokoji...

28. ... než vás oba přemístí na pokoj. Jste-li na pokoji společně s miminkem, jedná se o tzv. rooming-in.

28. Budete-li na miminko cokoliv potřebovat, můžete vše zakoupit v prodejně zdravotnických potřeb, která u většiny porodnic funguje.

29. S miminkem odcházíte nejčastěji domů 3. den v případě, že nejsou komplikace, pokud jsou (u miminka nebo u vás) propuštění z porodnice je odloženo.

  • Po propuštění je zaslána lékařská zpráva vašemu gynekologovi, ke kterému byste měla jít po šestinedělí na kontrolu.
  • V porodnici rovněž obdržíte Zdravotní a očkovací průkaz svého miminka (holčičky růžový, chlapci modrý).
  • Ihned po příchodu z porodnice kontaktujte pro miminko vybraného dětského lékaře, který se k vám domů dostaví na kontrolu.

Na Fotoseriálu spolupracovali: PhDr. Miloslava Kameníková, as. MUDr. Petr Janků, MUDr. Jana Martincová

Děkujeme všem maminkám a tatínkům za spolupráci.

Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: PhDr. Miloslava Kameníková
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Fotoseriál: V porodnici - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×