10. týden těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

1. Co se děje s maminkou 10. týden těhotenství?

  1. Co se děje s maminkou 10. týden
    těhotenství
  2. Jídelníček
  3. Jak roste miminko 10. týden
    těhotenství
  4. Jak vypadá miminko 10. týden
    těhotenství

Vaše těhotenství pokračuje, měla byste se přizpůsobit potřebám organismu. Pokud trpíte zvýšenou únavou, snažte se dodržovat spánkový režim. Choďte večer brzy spát, a pokud to jde, odpočiňte si i ve dne. Zamyslete se i nad tím, kdy ohlásíte své těhotenství zaměstnavateli.

Zatím je ještě brzy a možná nic netuší ani vaše rodina, pokud však pracujete v rizikovém zaměstnání (práce v noci, zvedání břemen, chemikálie… ) měla byste celý proces urychlit a nechat se přeřadit na bezpečné místo.
Je velmi individuální, jak se ženy v těhotenství vyrovnávají s pracovním zařazením, některé odcházejí ze zaměstnání již velmi brzy po zjištění gravidity, jiné pracují v nezměněném tempu téměř až do porodu.

Přírůstek na váze je zatím minimální, asi 1-2 kg. Děloha je však již zřetelně zvětšená do velikosti husího vejce, je měkká, prosáklá.

U některých žen lze již v prvních týdnech gravidity vymasírovat z prsních bradavek v kapičkách tzv. kolostrum. Mléčná žláza se tak připravuje na budoucí sekreci mléka po porodu.

2. Je nutné v těhotenství měnit jídelníček? Co by ve stravě těhotné ženy nemělo chybět?

Ve stravě by v odpovídajícím poměru měly být zastoupeny všechny složky potravy
(bílkoviny 1,3g/kg denně, tuky 60-80g denně, cukry – s omezením jednoduchých cukrů). Je vhodné zvýšit příjem bílkovin, rostlinných i živočišných. Živočišné bílkoviny obsahují esenciální aminokyseliny (ty, které si tělo nedovede samo vytvořit). Do stravy zařazujeme mléko, sýry, z masa upřednostňujeme ryby, drůbež, hovězí, zatímco uzeniny by bylo dobře z jídelníčku vypustit. Doporučená denní dávka masa je 180-250g.
Vhodné jsou vitaminové doplňky stravy – zejména vápník, hořčík, železo, jód, zinek, vitaminy skupiny B.

Pro krvetvorbu a normální vývoj plodu  (jako prevence vrozených vývojových vad) je důležitá kyselina listová, a to zejména v 1. trimestru, nejlépe již 1-3 měsíce před plánovaným otěhotněním. Je obsažena ve všech těhotenských multivitaminových přípravcích.

Pozor na předávkování vitaminem A (denní doporučená dávka je 750qg ).
Určitě není nutné obávat se užívání multivitaminových doplňků stravy pro těhotné, jejich vliv na větší porodní hmotnost plodu (jak se obecně traduje) nebyl nikdy objektivně prokázán. Na druhé straně, žena s kvalitní a pestrou stravou obdrží potřebná množství vitamínů, kromě k. listové, ve stravě a není nutné, aby vitaminové doplňky užívala.

Velký pozor by měly dávat těhotné ženy na potraviny, které zvyšují riziko střevních infekcí. Týká se to zejména salmonelózy či listeriózy. Naprosto nevhodné je syrové nebo nedovařené maso, nedostatečně upravené pokrmy s obsahem vajec, určité typy sýrů, paštik…
Kalorická spotřeba je o u těhotných o něco vyšší (bazální metabolismus je zvýšen), v našich podmínkách je však spíše obava z  tendence k přejídání než  z kalorického nedostatku.
Důležité je dodržet správný podíl živin ve stravě.
Přísné vegetariánství je naprosto nevhodné.

Více o výživě v těhotenství najdete v článku Výživa v těhotenství, lépe pak v knížkce Zdravé těhotenství, která je věnována výživě a cvičení v těhotenství. Nechybí ani 16 úžasných receptů nutriční terapeutky uvařené jedním z 10 nejlepších českých šéfkuchařů, nafocené krok za krokem. Dozvíte se také, jak správně stát, sedět, vstávat z postele, zvedat předměty, abyste miminku neublížila.

3. Jak roste miminko 10. týden těhotenství?

Obličej vašeho děťátka má 10. týden těhotenství již zřetelně lidskou podobu. V obličeji se vyhlazují nerovnosti v místech srůstů původních výběžků. Ústní otvor se ohraničil a zúžil, nos se zvedl nad okolí, kolem očí se vytvoří kožní řasy (základy víček). Hrbolky v okolí zevního zvukovodu srostou a vytvoří malý ušní boltec.
Ztenčuje se oblast krku, takže oddělení hlavy od trupu je nyní zřetelné.

Tělo zárodku se napřimuje. Oplošťuje se bříško.
Na zárodku přestávají být patrné obrysy prvosegmentů. Tento proces pokračuje shora dolů, takže prvosegmenty jsou na konci tohoto týdne patrné jenom v bederní, křížové a kostrční oblasti. Z rozpadlých prvosegmentů později vznikají obratle páteře, některé svaly a hlubší vrstvy kůže.

Ve srovnání s 9. týdnem výrazně pokročil vývoj ručiček a nožiček. Prsty rostou do délky, plovací blány postupně mizí. Základy palečků jsou silnější než ostatní prsty. Uvnitř končetin se objevují chrupavčité základy budoucích kostí. Postupně se začínají vyvíjet jednotlivé svaly. I na dolních končetinách jsou již prsty od sebe zčásti odděleny.

Během 10. týdne se zkracuje ocasní konec zárodku, na konci týdne je už takřka neznatelný.
Mezi dolními končetinami se objevují dva otvory. Přední otvor je společné vyústění močových a pohlavních cest. Kolem něho se tvoří základy zevních pohlavních orgánů.  V této fázi vývoje není možné podle vytvořených základů rozpoznat pohlaví zárodku  (geneticky je již ale dávno určeno druhem oplozující spermie). Druhý zadní otvor je zevní vyústění trávicí trubice.

10. týden těhotenství

Na konci 10. týdne těhotenství má zárodek všechny zřetelné lidské znaky, je dlouhý asi 30 mm (asi 23 mm od temen ke konci trupu), váží přibližně 5 g.
Od tohoto období mluvíme o plodu.

4. Jak vypadá miminko 10. týden těhotenství?

Synflorix

Více o vývoji miminka a více sonografických snímků najdete v článku
Osmý týden vývoje miminka.

Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu
Rodíme ONLINE?

3D ultrazvuk plodu ve stáří 9+2.

Nejčastější dotazy maminek přináší brožura 20x o těhotenství: Jak často budu během těhotenství chodit k lékaři? Jaká vyšetření mi bude provádět?

Těhotenská kalkulačka

Vypočtěte si, co vás v těhotenství všechno čeká.

Vyzkoušet kalkulačku »

Termín otěhotnění

Chcete vědět, kdy jste
otěhotněla?

Vypočítat otěhotnění »

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava, kde byl rovněž pořízen ultrazvukový obrázek, autor: MUDr. M. Pětroš. Poslední korekturu v červnu 2015 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Ve zkratce pro tatínky

Těhotenství již pokročilo do stadia, kdy by měla budoucí maminka promyslet jeho sdělení zaměstnavateli, zvláště pak u náročné, rizikové práce. Měla by tak iniciovat přeřazení do bezpečného provozu. Lidský plod již začíná na rozdíl od předchozích týdnů připomínat malého človíčka. Hlava je viditelně oddělena od trupu. Na končetinách jsou vidět samostatné prstíky. Vyvíjí se základ budoucího pohlaví, to je dané od početí, zatím však na ultrazvuku není patrné. V tomto období končí zvýšené riziko vzniku strukturálních vrozených vad – rozštěpy, nevyvinutí končetin apod. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zpět na těhotenství týden po týdnu.

Předchozí článek 9. týden těhotenství Další článek 11. týden těhotenství

Související články

Poradna

Bolest hrdla a tehotenstvo

| franci | 19.11.2017, 17:12

Dobry den. Som v 14tt a posledne dni ma bolia mandle a hrdlo mam cervene. Chcem sa spytat co by som si mohla dat,na kloktanie alebo pastilky na cmulanie. Pripadne je mozme dat si lokalne antibiotikum dorytricin? dakujem

Dobrý den, léky působící lokálně a volně prodejné v lékárně, můžete v podstatě užít jakékoliv. Nemají na vývoj plodu vliv.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | dnes, 07:49
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce