24. týden těhotenství

Ve zkratce pro tatínky

1. Co se děje s maminkou 24. týden těhotenství?

  1. Co se děje s maminkou 24. týden
    těhotenství
  2. Kdy a jak kontaktovat v těhotenství dětského lékaře
  3. Jak roste miminko 24. týden
    těhotenství
  4. Jak vypadá miminko 24. týden
    těhotenství

V těchto dnech těhotenství se pomalu začínají dostavovat důsledky přibývání na váze, dochází k prosáknutí a uvolnění v oblasti pánevního pletence (to může vést až k rozvolnění spony stydké tzv. symfyseolysis). To se může projevit bolestmi v podbřišku a v kříži, někdy bolestmi v tříslech a na vnitřních plochách stehen. Důsledkem toho dochází i ke změně chůze (chůze o širší bázi tzv. kachní chůze). Rostoucí bříško zapříčiňuje též zvýšené prohnutí v bedrech. Snažte se stále o správné držení těla!

Spolu s bříškem se zvětšují i prsy. U některých žen prsy dosáhnou na konci těhotenství až dvojnásobného zvětšení. Nezapomínejte si postupně upravovat velikost podprsenky (v případě větších prsů ji noste i na noc), nejvhodnější je podprsenka se širokými ramínky.

2. Kdy a jak kontaktovat v těhotenství dětského lékaře?

Nejlépe již v polovině těhotenství. Lékař již nemusí nové pacienty přijímat.

Hledejte lékaře v místě vašeho bydliště, aby byl v dosahu při akutním onemocnění. Zjistěte si služby, které poskytuje (možnost telefonické konzultace mimo ordinační hodiny včetně návštěvní služby v akutních případech, zda provádí nadstandardní očkování či např. nastřelování náušnic). Není též na škodu zjistit si bližší informace o poskytování péče daným lékařem ve svém okolí.

Pokud lékař bude ochoten vaše dítě zaregistrovat, nezapomeňte si poznamenat jeho jméno, adresu a telefonický kontakt na něj (budete potřebovat v porodnici). Informujte se též, stačí-li zavolat lékaři až porodu, či by bylo lépe se ještě jednou připomenout.

Po porodu dítěte dotyčnému lékaři ihned zavolejte a domluvte se na prohlídce (nelépe u vás doma). Lékař chodí na návštěvu domů po propuštění z porodnice do 48 hodin, pokud to vyžaduje stav dítěte, tak i dříve.

3. Jak roste miminko 24. týden těhotenství?

24. týden těhotenství vypadá prakticky stejně jako novorozenec. Od 24. týdne těhotenství je možno považovat plod za životaschopný. Pokud by došlo k předčasnému porodu po ukončeném 23. týdnu, potom je stav brán jako porod, do té doby jako potrat. Vývoj obličeje je téměř dokončen. Oči jsou stále zavřené (v následujících týdnech se otevřou). Víčka jsou opatřena řasami, hlavičku pokrývají vlásky. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky.

Dítě nyní rychle přibývá na váze. Mozek dítěte se nepřetržitě dotváří. Kůže je stále tenká, začíná se v ní ukládat pigment, pod ní se tvoří vrstva tuku.

Miminko již dobře slyší, pozná váš hlas. Hlasitého zvuku se snadno lekne, může se mu též „líbit“ určitý druh hudby.

4. Jak vypadá miminko 24. týden těhotenství?

Délka plodu od temene k zadečku je ve 24. týdnu těhotenství asi 21 cm, váha průměrně kolem 530 g.

Synflorix

Více o vývoji miminka a více sonografických snímků najdete v článku
Dvacátý první až dvacátý pátý týden vývoje miminka

Jak prožívaly tento týden těhotenství maminky v našem seriálu
Rodíme ONLINE?

 

Plod starý 22 týdnů (24. týden těhotenství). Plod se vznáší v plodové vodě, je obalen plodovými obaly. Děložní dutina již zcela vymizela, sliznice srostla s amniochoriovou blánou. Pupečníkem je plod připojen k placentě. V děložním hrdle je hlenová zátka.

 

Těhotenská kalkulačka

Vypočtěte si, co vás v těhotenství všechno čeká.

Vyzkoušet kalkulačku »

Termín otěhotnění

Chcete vědět, kdy jste
otěhotněla?

Vypočítat otěhotnění »

Autoři: Texty na základě zdroje www.babyonline.cz, vlastní praxe a znalostí zpracovala MUDr. Jarmila Halová, doplnil a upravil MUDr. Ondřej Šimetka, přednosta Porodnicko-gynekologické kliniky FN Ostrava. Poslední korekturu v červnu 2015 provedla: MUDr. Veronika Ťápalová (Gynekologicko-porodnická klinika LF MU a FN Brno).

Ve zkratce pro tatínky

Od 24. týdne těhotenství se mohou projevovat důsledky postupného přibývání na váze, dochází k prosáknutí pánve, někdy k rozvolnění spony stydké, což je provázeno bolestmi v této oblasti. Právě proto jsou důležité vhodné cviky, správné držení těla, viz programy v knize Zdravé těhotenství. V této době je nejvyšší čas poohlédnout se po dětském lékaři. Možná si mnozí myslí, že se to řeší přece až po porodu. To můžete být nemile překvapeni, protože Vámi vybraný lékař již může mít nadstav pacientů a nové nemusí přijímat. Vzniká tak zbytečná stresová situace po porodu, kdy bez prověření referencí o lékařích a osobního kontaktu volíte nejrychlejší řešení. Dětský lékař by totiž dítě měl vidět doma ihned do 48 hodin po návratu z nemocnice. Miminko je již v tomto týdnu životaschopné, od tohoto týdne se případné předčasné narození dítěte nebere jako potrat, ale jako porod. Stále přibývá na váze, v kůži se mu ukládá pigment a pod ní tuková vrstva. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Zpět na těhotenství týden po týdnu.

Předchozí článek 23. týden těhotenství Další článek 25. týden těhotenství

Související články

Poradna

7. týden těhotenství

| Kebule5 | 16.11.2017, 10:01

Dobrý den, paní doktorko, chtěla bych se Vás zeptat. Podle poslední mestruace jsem v 7. týdnu těhotenství. Poslední 2 dny mě nepříjemně a někdy dost bolestivě píchá na levé straně v podbříšku. Mám se něčeho obávat, nebo je to zcela normální? Ke své doktorce mám jít na kontrolu až za týden, teď tam bohužel 2 týdny není, tak se docela strachuji, jestli je vše v pořádku. Napadlo mě, jestli to náhodou není mimoděložní těhotenství, ale třeba se zbytečně strachuji. Mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, vždy, pokud není na ultrazvuku diagnostikováno těhotenství v děloze, se nedá vyloučit mimoděložní těhotenství. Píchání v podbřišku je ale na druhé straně jev velmi častý i u normálního těhotenství. Pokud by se bolest zhoršovala, raději navštivte gynekologa dříve .

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 16.11.2017, 17:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce