Ultrazvuk
Ultrazvuk je prováděn na začátku těhotenství k ověření gravidity, umístění oplodněného vajíčka v děloze a zjištění jeho životaschopnosti.
Další vyšetření ultrazvukem se provádí za účelem screeningu vývojových vad a provádí se trojstupňově, aby postihl každý ze 3 trimestrů těhotenství.
Již v začátku těhotenství je těhotné ženě nabízen screening nejčastějších vývojových vad plodu (morfologických a chromozomálních abnormalit). Preferován je v období I. trimestru tzv. kombinovaný screening (biochemický a ultrazvukový). Tento screening by měl provádět lékař s certifikací na prvotrimestrální screening, což je možné si ověřit na internetu.
Každá těhotná žena by měla být informována o možných metodách screeningu a formě jejich úhrady.
První vyšetření ultrazvukem
Při prvním ultrazvukovém vyšetření v rozmezí: 11+1 až 13+6 (počet týdnů + počet dní) se určuje velikost plodu, vč. stanovení předpokládaného termínu porodu.
V případě vícečetného těhotenství se lékař zaměřuje na určení chorionicity a amnionicity, tzn. zjišťuje, zda mají jednotlivé plody vlastní placenty a plodové obaly nebo sdílí společnou placentu a jeden nebo oba plodové obaly. Tato informace je významná pro další sledování gravidity a vedení porodu.
Vyšetření je také zaměřeno na zhodnocení přímých a nepřímých známek vývojových vad plodu. Ideální je kombinovat toto ultrazvukové vyšetření s biochemickým vyšetřením krve matky (volná beta podjednotka těhotenského hormonu – hCG a protein PAPP-A). Tímto způsobem je možné s přesností více než 90 % určit rizika nejčastějších chromozomálních vad plodu.
V případě pozitivního výsledku screeningu (vyššího rizika vývojové vady u plodu) je možné provést invazivní vyšetření:
- Odběr plodové vody (amniocentézu), který je bezpečné provádět až od 16. týdne těhotenství.
- Odběr vzorku placenty (biopsii choria, CVS) k potvrzení, případně vyloučení podezření na chromozomální vadu plodu, je možné jej provést ihned.
Vyšetření se provádí ve specializovaných centrech, obě metody jsou spojeny s asi 0,5% rizikem potratu do 2 týdnů od vyšetření. Kompletní výsledky jsou k dispozici většinou do 14 dnů (nejčastější chromozomální vady do 24 hodin).
Pokud těhotná žena prvotrimestrální screening promešká, domluví se s lékařem na náhradním vyšetření.
Možnou alternativou vyšetření k ověření stavu plodu jsou metody neinvazivní prenatální diagnostiky – tzn. vyšetření buněk plodu, resp. volné DNA plodu nalezené v krvi těhotné ženy. Tato metoda umožňuje určit od 10. týdně RhD stav plodu a několik chromozomálních početních vad plodu (chromozomů 21, 18, 13 a pohlavních chromozomů X a Y). V indikovaných případech nebo na přání rodičů umožňuje záchyt i některých nejčastějších mikrodelečních vad plodu.
Vyšetření buněk plodu se liší od odběru plodové vody a odběru vzorku placenty, neboť invazivní vyšetření umožňují provést mnohem rozsáhlejší analýzu plodu.
Další screeningovou možností je méně přesný triple test (odběr krve v období 16.–17. týdne), který zvýší přesnost výpočtu rizik pro Downův syndrom přibližně až na 95 %.
Pokud vyšetření není doporučeno genetikem, není pojišťovnou hrazeno.
Druhé vyšetření ultrazvukem
Druhý ultrazvuk ve 20.–22. týdnu je opět zaměřený na poznatelné známky vrozených vývojových vad, včetně vývojových vad srdce.
Některé orgánové soustavy jsou totiž lépe přehledné než dříve, např. srdce, ledviny, mozek. Lékař se tedy zaměřuje na orgány, které nelze ve 12. týdnu ještě dobře vyšetřit, jako jsou např. vady ledvin, některé srdeční vady.
U některých žen je provedena i tzv. fetální echokardiografie (FECHO). Mohou to být ženy s diabetem 1. typu, vícečetnou graviditou, srdeční vadou (i v rodině), pacientky obézní, kde je pro tukovou vrstvu horší prozvučnost.
Třetí vyšetření ultrazvukem
Třetím ultrazvukovým vyšetřením mezi 30.–32. týdnem gravidity je za pomoci ultrazvuku znovu určena velikost plodu, dále jeho uložení v děloze, pohybová aktivita, množství plodové vody a uložení placenty.
Lékaři se zaměřují na identifikaci případné růstové růstová restrikce plodu, závažné formy se projevují právě ve třetím trimestru.
Zkratky, se kterými se může těhotná pacientka setkat na ultrazvuku
PPH PI - poloha podélná hlavičkou, postavení první (záda plodu vlevo)
PPH PII – poloha podélná hlavičkou, postavení druhé (záda plodu vpravo)
PPKP - poloha podélná koncem pánevním
Situs trasnversus - poloha příčná
Situs obliquus - poloha šikmá
DS - dolní segment (dolní část dělohy, jejíž hranice je v místě úponu močového měchýře)
PV – plodová voda
PA - pohybová aktivita plodu
ASP - srdeční akce plodu
CRL (crown-rump length) - vzdálenost mezi temenem a kostrčí zárodku, která se měří ultrazvukem. Podle naměřené velikosti určujeme délku těhotenství v prvním trimestru (v prvních 12 týdnech těhotenství)
BPD (biparietal diameter) - vzdálenost temenních kostí plodu (spolu s dalšími rozměry plodu – FL, AC - můžeme určit předpokládanou váhu miminka)
BPP - biparietální průměr (český ekvivalent BPD - viz výše)
AC (abdominal circumference) - obvod břicha plodu
HC (head circumference) – obvod hlavy plodu
FL (femur length) - délka stehenní kosti (spolu s dalšími rozměry plodu – BPD,HC a AC - můžeme určit předpokládanou váhu miminka)
Doppler AU - měření průtokové rychlosti krve v pupečníkové cévě (hodnotí se parametry S/D, RI, PI), podle výsledku zjistíme, zda má miminko dostatek kyslíku a živin
Doppler ACM – měření průtokové rychlosti v mozku plodu
VVV – vrozené vývojové vady plodu
VCC (VSV) – vrozená vada srdce
NT (nuchal translucence) - šíjové projasnění plodu ve 12. týdnu těhotenství, hodnota víc jak 3mm svědčí pro možnou genetickou vadu plodu
NB (nasal bone) – nosní kost, vyšetřuje se ve 12. týdnu těhotenství, její nepřítomnost upozorňuje na možnou genetickou vadu plodu
Autor: MUDr. Denisa Petrovová
Vaše dotazy
Může ultrazvukové vyšetření poškodit plod?
Dobrý den, manželka je v 10.tt a jelikož měla časté problémy se špiněním, tak prodělala už 8 ultrazvukových vyšetření (7 ambulantních, dnes jeden "velký" ultrazvuk). Chtěl bych se zeptat, zda-li díky častým ultrazvukům existuje nějaké riziko poškození plodu a jestli by nebylo lepší už další ultrazvuky vynechat. Děkuji moc za odpověď.
Odpověď: Základním testem ultrazvukového přístroje je test na biologickou bezpečnost. Nebylo nikdy prokázáno, že by ultrazvuk mohl poškodit vyvíjející se zárodek a to ani v období I. trimestru. Na druhé straně zbytečné a nadbytečné ultrazvukové vyšetřování není žádoucí a opodstatněné. dr. Gerychová
Mám se znepokojovat výsledkem ultrazvuku?
Dobrý den, včera jsem byla na ultrazvukovém vyšetření, dle poslední menstruace jsem 37+2. Paní doktorka mne upozornila, že má miminko větší bříško, ale až z výsledků doma jsem zjistila, že naměřené velikosti jsou :
- BPD 90,55mm, což odpovídá 36+5
- AC 354,74mm, což odpovídá 39+3
- HC 319,27mm, což odpovídá 36+0
- FL 69,76mm, což odpovídá 35+5
Mám se těmito výsledky znepokojovat? Co to pro mne jako pro nastávající maminku znamená? Na dalším, kontrolním ultrazvuku nejsme domluvené, pouze na monitorech. Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den, to, že má miminko větší břiško (a jinak všechna ultrazvuková vyšetření byla v pořádku) nemusí nic znamenat, snad jen to, že může být miminko těžší, baculatější ( je to jako u dospělých). Ale může to být jen chyba odchylka měření. Nijak se tím neznepokojujte. MUDr. Veronika Ťápalová
Ve zkratce pro tatínky
V průběhu těhotenství se provádějí celkem 3 ultrazvuky k vyšetření možných vývojových vad plodu. První mezi týdny 11+1 až 13+6 (počet týdnů + počet dní) se kombinuje s odběrem krve, druhý probíhá ve 20. až 22. týdnu, kde lékaře zajímají známky vrozených vývojových vad. Poslední se stejným zaměřením probíhá mezi 30. až 32. týdnem těhotenství. Pokud těhotná nepodstoupí první ultrazvuk v rámci tzv. prvotrimestrálního screeningu, může u ní být proveden ještě mezi 16. a 17. týdnem méně přesný triple test – odběr krve. Je-li podezření na vývojové vady, ověřují se odběrem plodové vody nebo odběrem vzorku placenty. JM
Předchozí článek:

Další prohlídky v těhotenství
Následující článek:

Prvotrimestrální screening
Ultrazvuk - diskuze
Den oplodnění
Dobrý den mám dotaz umí lékař zjistit přesný den kdy došlo k oplodnění? DěkujiUltrazvuk
Jsem v 17týdnu a můj lékař mi dělal počateční UZ a pak okolo 12týdne. Na další vyšetření jdu až za měsíc. Je to normální ?? Mám z toho fakt obavy, na cokoliv se zeptám ...to je dobrý, bohužel tu jiný lékař dostupný není :-(((Kontrola čípku vs ultrazvuk
Moje doktorka mi dělá UZ pokaždé, když přijdu na kontrolu. Díky bohu. Jsem ale v 16. týdnu a nevšimla jsem si, že by mi kontrolovala čípek, zatím se nekoukala ani na prsa. Všude se píše, že při každé (těhotenstké) návštěvě gynekologa se čípek kontroluje. Nahrazuje UZ kontrolu čípku? Nebo něco moje gynekoložka zanedbává?Děkuji
Poradna
Dobrý den, jsem 4 dny po odběru plodové vody v 16tt. Už 2 dny mě bolí břicho jako by bylo namožené. Cítím takové pnutí. Nedalo by se říct jen jedno místo, kde to cítím. Je to spíše uprostřed břicha, ne v podbřišku. Chtěla jsem se zeptat, zda mám kontaktovat svého lékaře, nebo případně jen rovnou někam do nemocnice? Děkuji Kuvíková Kristýna
Dobrý den,
drobné nepříjemnosti mohou být v pořádku, pokud nekrvácíte, neodtéká plod. voda, tak akutně jet zatím nikam nejspíš nemusíte, dále se více poraďte se svým gynekologem.

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Těhotenská kalkulačka
Vypočtěte si v naší těhotenské kalkulačce, kdy Vás čekají ultrazvuky, kdy obdržíte těhotenskou průkazku, kdy se podrobíte triple testu, kdy se vyšetřuje streptokok, kdy se provádí amniocentéza, kdy byste si měla nachystat věci do porodnice, kdy nastupujete mateřskou dovolenou.
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!
Vybraná anketa
Kolik jste přibrala v prvním těhotenství?
21 %
6 hlasů
43 %
12 hlasů
18 %
5 hlasů
4 %
1 hlas
7 %
2 hlasy
7 %
2 hlasy
Celkem hlasovalo 28 unikátních návštěvníků