banner

Ultrazvuk je prováděn na začátku těhotenství k ověření gravidity, umístění oplodněného vajíčka v děloze a zjištění jeho životaschopnosti.

Další vyšetření ultrazvukem se provádí za účelem screeningu vývojových vad a provádí se trojstupňově.

Již v začátku těhotenství je těhotné ženě nabízen screening nejčastějších vývojových vad plodu (morfologických a chromozomálních abnormalit). Ultrazvukový screening vývojových vad plodu se provádí třístupňově tak, aby postihl každý ze 3 trimestrů těhotenství. Každá těhotná žena by měla být informována o možných metodách screeningu a formě jejich úhrady. Preferován je v období I. trimestru tzv. kombinovaný screening (biochemický a ultrazvukový).

První vyšetření ultrazvukem

Při prvním ultrazvukovém vyšetření v 11.–14. týdnu se určuje velikost plodu, vč. stanovení předpokládaného termínu porodu. V případě vícečetného těhotenství se lékař zaměřuje na určení chorionicity a amnionicity, tzn. zjišťuje, zda mají jednotlivé plody vlastní placenty a plodové obaly nebo sdílí společnou placentu a jeden nebo oba plodové obaly. Tato informace je významná pro další sledování gravidity a vedení porodu. Vyšetření je také zaměřeno na zhodnocení přímých a nepřímých známek vývojových vad plodu. Ideální je kombinovat toto ultrazvukové vyšetření s biochemickým vyšetřením krve matky (volná beta podjednotka těhotenského hormonu – hCG a protein PAPP-A). Tímto způsobem je možné s přesností více než 90 % určit rizika nejčastějších chromozomálních vad plodu. V případě pozitivního výsledku screeningu (vyššího rizika vývojové vady u plodu) je možné provést invazivní vyšetření – odběr vzorku placenty (biopsii choria, CVS) k potvrzení, případně vyloučení podezření na chromozomální vadu plodu. Toto vyšetření se provádí ve specializovaných centrech, kompletní výsledky jsou k dispozici do 14 dnů (nejčastější chromozomální poruchy lze vyšetřit i do 24 hodin) a je spojeno s 1% rizikem potratu plodu následkem procedury (do 2 týdnů od vyšetření). Pokud těhotná nepodstoupí takto provedený kombinovaný screening vývojových vad plodu, je další screeningovou možností méně přesný triple test (odběr krve v období 16.–17. týdne). Pokud je na základě provedených vyšetření vysloveno podezření na chromozomální vadu plodu, je možné provést ověření například odběrem plodové vody (amniocentézu). I toto vyšetření je spojeno s cca 1% rizikem potratu plodu (do 2 týdnů), výsledky vyšetření jsou k dispozici podle zvolené metodiky vyšetření do 24 hodin, případně až 2–3 týdnů. Nově vznikající alternativou vyšetření k ověření stavu plodu jsou metody neinvazivní prenatální diagnostiky – tzn. vyšetření buněk plodu, resp. DNA plodu nalezené v krvi těhotné ženy. Tato poměrně nová, rychle se rozvíjející metoda zatím rutinně umožňuje vyšetření pohlaví plodu, RhD stavu plodu a několika málo chromozomálních vad plodu (trisomie 21, 18, 13).

Druhé vyšetření ultrazvukem

Součástí druhého ultrazvuku ve 20.–22. týdnu těhotenství je změření velikosti plodu, určení množství plodové vody, uložení placenty, zhodnocení pohybové aktivity plodu. Vyšetření je opět zaměřené na poznatelné známky vrozených vývojových vad. Výběrově je možné doplnit i vyšetření srdce plodu kardiologem (FECHO).

Třetí vyšetření ultrazvukem

Třetím ultrazvukovým vyšetřením mezi 30.–32. týdnem gravidity je za pomoci ultrazvuku znovu určena velikost plodu, dále jeho uložení v děloze, pohybová aktivita, množství plodové vody a uložení placenty. Opakovaně se kontrolují známky ev. vývojových vad, zejména těch, které lze pozorovat až po 20. týdnu těhotenství.

Zkratky, se kterými se může těhotná pacientka setkat na ultrazvuku

PPH PI -  poloha podélná hlavičkou, postavení první (záda plodu vlevo)
PPH PII – poloha podélná hlavičkou, postavení druhé (záda plodu vpravo)
PPKP - poloha podélná koncem pánevním
Situs trasnversus - poloha příčná
Situs obliquus - poloha šikmá
DS - dolní segment (dolní část dělohy, jejíž hranice je v místě úponu močového měchýře)
PV – plodová voda
PA - pohybová aktivita plodu
ASP - srdeční akce plodu
CRL (crown-rump length) - vzdálenost mezi temenem a kostrčí zárodku, která se měří ultrazvukem. Podle naměřené velikosti určujeme délku těhotenství v prvním trimestru (v prvních 12 týdnech těhotenství)
BPD (biparietal diameter) - vzdálenost temenních kostí plodu (spolu s dalšími rozměry plodu – FL, AC - můžeme určit předpokládanou váhu miminka)
BPP - biparietální průměr (český ekvivalent BPD - viz výše)
AC (abdominal circumference) - obvod břicha plodu
HC (head circumference) – obvod hlavy plodu
FL (femur length) - délka stehenní kosti (spolu s dalšími rozměry plodu – BPD,HC a AC - můžeme určit předpokládanou váhu miminka)
Doppler AU -  měření průtokové rychlosti krve v pupečníkové cévě (hodnotí se parametry S/D, RI, PI), podle výsledku zjistíme, zda má miminko dostatek kyslíku a živin 
Doppler ACM – měření průtokové rychlosti v mozku plodu
VVV – vrozené vývojové vady plodu
VCC (VSV) – vrozená vada srdce 
NT (nuchal translucence) - šíjové projasnění plodu ve 12. týdnu těhotenství, hodnota víc jak 3mm svědčí pro možnou genetickou vadu plodu 
NB (nasal bone) – nosní kost, vyšetřuje se ve 12. týdnu těhotenství, její nepřítomnost upozorňuje na možnou genetickou vadu plodu

Autor: MUDr. Denisa Petrovová

Vaše dotazy

Může ultrazvukové vyšetření poškodit plod?

Dobrý den, manželka je v 10.tt a jelikož měla časté problémy se špiněním, tak prodělala už 8 ultrazvukových vyšetření (7 ambulantních, dnes jeden "velký" ultrazvuk). Chtěl bych se zeptat, zda-li díky častým ultrazvukům existuje nějaké riziko poškození plodu a jestli by nebylo lepší už další ultrazvuky vynechat. Děkuji moc za odpověď.

Odpověď: Základním testem ultrazvukového přístroje je test na biologickou bezpečnost. Nebylo nikdy prokázáno, že by ultrazvuk mohl poškodit vyvíjející se zárodek a to ani v období I. trimestru. Na druhé straně zbytečné a nadbytečné ultrazvukové vyšetřování není žádoucí a opodstatněné. dr. Gerychová

Mám se znepokojovat výsledkem ultrazvuku?

Dobrý den, včera jsem byla na ultrazvukovém vyšetření, dle poslední menstruace jsem 37+2. Paní doktorka mne upozornila, že má miminko větší bříško, ale až z výsledků doma jsem zjistila, že naměřené velikosti jsou :

  • BPD 90,55mm, což odpovídá 36+5
  • AC 354,74mm, což odpovídá 39+3 
  • HC 319,27mm, což odpovídá 36+0
  • FL 69,76mm, což odpovídá 35+5

Mám se těmito výsledky znepokojovat? Co to pro mne jako pro nastávající maminku znamená? Na dalším, kontrolním ultrazvuku nejsme domluvené, pouze na monitorech. Děkuji za odpověď.

Odpověď: Dobrý den, to, že má miminko větší břiško (a jinak všechna ultrazvuková vyšetření byla v pořádku) nemusí nic znamenat, snad jen to, že může být miminko těžší, baculatější ( je to jako u dospělých). Ale může to být jen chyba odchylka měření. Nijak se tím neznepokojujte. MUDr. Veronika Ťápalová

Ve zkratce pro tatínky

V průběhu těhotenství se provádějí celkem 3 ultrazvuky k vyšetření možných vývojových vad plodu. První v 11. až 14. týdnu se kombinuje s odběrem krve, druhý probíhá ve 20. až 22. týdnu, kde lékaře zajímá i velikost a pohyb plodu, množství plodové vody a uložení placenty. Poslední se stejným zaměřením probíhá mezi 30. až 32. týdnem těhotenství. Pokud těhotná nepodstoupí první ultrazvuk v rámci tzv. prvotrimestrálního screeningu, může u ní být proveden ještě mezi 16. a 17. týdnem méně přesný triple test – odběr krve. Je-li podezření na vývojové vady, ověřují se amniocentézou – odběrem plodové vody. JM

Sdílejte stránku

Následující článek:

Prvotrimestrální screening

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč