Bradavky

 1. Tvar bradavky
 2. Kdy by prsa měla být vyšetřena?
 3. Jak kojit s plochými nebo vpáčenými bradavkami?
 4. Co je důležité pro kojení provést před porodem

1. Tvar bradavky

Bradavky mohou mít různý tvar. Některé jsou velmi krátké, jiné úplně ploché nebo také zjevně vpáčené.

Spíše než v klidu je ale důležitý jejich tvar při podráždění. Erektilní tkáň bradavky reaguje právě na dráždění a na chlad. V případech, kdy bradavka vystupuje, obvykle nebývají s kojením potíže.

V mnoha případech se krátké, ploché a dokonce i vpáčené bradavky spontánně mění během těhotenství.

Bradavka je připoutána k hrudní facií vazivovou tkání. Čím je tato tkáň kratší, tím je bradavka více vpáčená. Její natáhnutí ovlivňují vlákna, která jsou spirálovitě tvarovaná pod dvorcem. Nosí-li žena formovač bradavky, který tlačí na tyto vlákna, je bradavka stále vztyčená. Vazivo musí být ale taženo několik týdnů. Tento tlak nepůsobí tak velký výsev oxytocinu, jako kdyby se za bradavku tahalo (oxytocin je hormon, který je zodpovědný za děložní stahy).

2. Kdy by prsa měla být vyšetřena?

Gynekolog, kam chodí maminky do těhotenské poradny, by měl vyšetřovat i prsa s ohledem na tvar bradavky. Tomu je věnována obvykle malá pozornost - z hlasování žen se toto děje pouze u 2 % žen. Následkem toho je, že pak maminky mohou mít problémy s kojením, kterým by bývaly předešly používáním formovačů. Pak začíná někdy docela velké trápení s kojením.

3. Jak kojit s plochými nebo vpáčenými bradavkami?

Pokud jsou bradavky ploché nebo vpáčené a kojení se nedaří, je posledním řešením pro dítě, kterému se nepodařilo uchopit bradavku, klobouček. V tomto případě je lepší kojit přes klobouček (silikonová náhrada bradavky) než nekojit vůbec. Než by se ale přistoupilo k použití kloboučku, bylo by dobré kontaktovat se s laktačním poradcem, protože klobouček je někdy používám i tam, kde pro to nejsou indikace. Maminka by měla vědět, že na kloboučku se dítě může stát závislým, jeho použití kazí techniku kojení stejně jako dudlík, omezuje se množství mléka, které se dostane k dítěti a má také nepříznivý vliv na tvorbu mléka.

Inzerce

Užitečná a kvalitní pomůcka pro ploché a vpáčené bradavky. Připravte se na kojení ještě před porodem!

Trápí vás ploché bradavky? Bojíte se, zda s nimi budete kojit? S našimi pomůckami kojení zvládnete hravě! 

se nosí od 32. týdne těhotenství a připravuje vpáčené či ploché bradavky na kojení.

stimuluje tvorbu mléka u plochých, vpáčených nebo popraskaných bradavek, a to již v průběhu kojení.

3. Při plochých bradavkách lze stimulovat tvorbu mléka i 

4. Co je důležité pro kojení provést před porodem

 • v poradně cíleně požádejte o vyšetření prsou s ohledem na tvar bradavky
 • zúčastněte se předporodního kurzu se zaměřením na kojení, získejte informace o kojení a seznamte se s technikou kojení
 • získejte kontakty na laktační poradce
 • bude-li u vás indikována plochá nebo vpáčená bradavka, začněte od 6. měsíce těhotenství požívat formovače, které si budete vkládat do podprsenky

Autor: PhDr. Miloslava Kameníková

Z Vychytávek našich maminek: https://www.babyonline.cz/maminka/vychytavky/tehotenstvi/=/v/2084

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Bradavky - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Co pomáhá
  opravdu, když nemáte ideální tvar bradavek pro kojení je, když si koupíte mechanickou odsávačku mateřského mléka. Pár týdnů před porodem stačí sem tam jakoby nasáknout prso na prázdno a ty bradavky začnou samy pracovat a vytáhnou se tak, že miminko má pak k mléku lepší přístup. S prominutím nějakej klobouček je na úplné h.....      
  greenerin   | 14.06.2014 13:30:47
  Reagovat | URL příspěvku
 • Vzpomínám, jak to hrozně bolelo. Do porodnice jsem na bradavky nic neměla, dostala jsem Bepanthen vzoreček v kufříku pro miminko, tak jsem s ním pak pokračovala. Nejhorší bylo, když jsem opomněla prsa omýt, vyvětrat :-) a namazat.
  Kachidlo   | 25.03.2014 23:59:08 | Reakcí: 1, poslední: 13.07.2014 23:08:03
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   My měly Bepanthen na seznamu z porodnice. Tak jsem si ho do porodnice s sebou vzala a od té doby na něj nedám dopustit. Při kojení mě zpočátku bradavky fakt děsně bolely a po Bepanthenu jsem vždycky cítila velkou úlevu.
   Dupinka   | 13.07.2014 23:08:03
   Reagovat | URL příspěvku
 • Mě docela vystrašila kamarádka, když mi vyprávěla o tom, jak se jí udělaly ragády. Musí to neuvěřitelně bolet. Tak jsem raději už od porodnice pečlivě mazala bradavky Bepanthenem po každém kojení. Vždy jsem nechala zaschnout pár kapek mléka na bradavce a pak jsem ještě namazala Bepanthenem. Po namazání jsem vždycky cítila velkou úlevu. A taky jsem nechávala bradavky pořádně oschnout na vzduchu než jsem se zase oblékla.
  Díky Bepanthenu a pořádnému větrání jsem naštěstí nemusela řešit ragády.
  Dupinka   | 17.10.2013 22:05:29
  Reagovat | URL příspěvku
 • Já si s díky vpáčeným bradavkách vytrpěla hodně, kojení bylo fakt náročné a dost brzo jsme přecházeli na umělou výživu bohužel.Taky jsem z nich měla od puberty neustále mindráky i když manžel mi říkal, že jemu to nevadí. No nakonec jsem to vzdala a zaplatila jsem si operaci u dr.justana a je to fakt paráda.Připadám si fakt dobře a konečně jsem sama se sebou spokojená.Šla bych do toho dřív,ale už kvůli dětem a kojení jsem to odkládala.Četla jsem, že se to po kojení většinou vrátí do původního stavu
  Andreejkaa   | 10.06.2013 15:05:10
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, první porod byl císařským řezem z důvodu omotané pupeční šňůry kolem krku, a bylo mi řečeno, že před termínem porodu je možné se v nemocnici domluvit, pokud matka chce i druhý porod císařským řezem. Zda v nemocnici s tímto vyhoví. Děkuji.

Dobrý den, císařský řez v ananéze není automaticky důvod k dalšímu císařskému řezu. Pokud byste měla v anamnéze již 2 císařské řezy, pak je to jiná situace (2 jizvy již značí velké riziko prasknutí jizvy). Dle doporučených postupů tedy není důvod ukončení těhotenství císařským řezem po jednom císařském řezu. Je to operace jako každá jiná, která s sebou nese svá rizika a vaginální porod má jak pro vás, tak pro dítě jedině pozitivní vliv. Lze také očekávat jizvy v dutině břišní po první operaci a tak obtížnější operaci nynější, na což je také třeba myslet.

MUDr. Veronika Ťápalová | Babyonline | 10.04.2017, 09:50
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce