Bradavky
Tvar bradavky
Bradavky mohou mít různý tvar. Některé jsou velmi krátké, jiné úplně ploché nebo také zjevně vpáčené.

Spíše než v klidu je ale důležitý jejich tvar při podráždění. Erektilní tkáň bradavky reaguje právě na dráždění a na chlad. V případech, kdy bradavka vystupuje, obvykle nebývají s kojením potíže.
V mnoha případech se krátké, ploché a dokonce i vpáčené bradavky spontánně mění během těhotenství.
Bradavka je připoutána k hrudní facií vazivovou tkání. Čím je tato tkáň kratší, tím je bradavka více vpáčená. Její natáhnutí ovlivňují vlákna, která jsou spirálovitě tvarovaná pod dvorcem. Nosí-li žena formovač bradavky, který tlačí na tyto vlákna, je bradavka stále vztyčená. Vazivo musí být ale taženo několik týdnů. Tento tlak nepůsobí tak velký výsev oxytocinu, jako kdyby se za bradavku tahalo (oxytocin je hormon, který je zodpovědný za děložní stahy).
Kdy by prsa měla být vyšetřena?
Gynekolog, kam chodí maminky do těhotenské poradny, by měl vyšetřovat i prsa s ohledem na tvar bradavky. Tomu je věnována obvykle malá pozornost - z hlasování žen se toto děje pouze u 2 % žen. Následkem toho je, že pak maminky mohou mít problémy s kojením, kterým by bývaly předešly používáním formovačů. Pak začíná někdy docela velké trápení s kojením.
Jak kojit s plochými nebo vpáčenými bradavkami?
Pokud jsou bradavky ploché nebo vpáčené a kojení se nedaří, je posledním řešením pro dítě, kterému se nepodařilo uchopit bradavku, klobouček. V tomto případě je lepší kojit přes klobouček (silikonová náhrada bradavky) než nekojit vůbec. Než by se ale přistoupilo k použití kloboučku, bylo by dobré kontaktovat se s laktačním poradcem, protože klobouček je někdy používám i tam, kde pro to nejsou indikace. Maminka by měla vědět, že na kloboučku se dítě může stát závislým, jeho použití kazí techniku kojení stejně jako dudlík, omezuje se množství mléka, které se dostane k dítěti a má také nepříznivý vliv na tvorbu mléka.
Co je důležité pro kojení provést před porodem?
- v poradně cíleně požádejte o vyšetření prsou s ohledem na tvar bradavky
- zúčastněte se předporodního kurzu se zaměřením na kojení, získejte informace o kojení a seznamte se s technikou kojení
- získejte kontakty na laktační poradce
- bude-li u vás indikována plochá nebo vpáčená bradavka, začněte od 6. měsíce těhotenství požívat formovače, které si budete vkládat do podprsenky
Z Vychytávek našich maminek: https://www.babyonline.cz/maminka/vychytavky/tehotenstvi/=/v/2084
Předchozí článek:

Předporodní masáž hráze
Následující článek:

Porodní plán
Bradavky - diskuze

Co pomáhá
opravdu, když nemáte ideální tvar bradavek pro kojení je, když si koupíte mechanickou odsávačku mateřského mléka. Pár týdnů před porodem stačí sem tam jakoby nasáknout prso na prázdno a ty bradavky začnou samy pracovat a vytáhnou se tak, že miminko má pak k mléku lepší přístup. S prominutím nějakej klobouček je na úplné h.....Díky Bepanthenu a pořádnému větrání jsem naštěstí nemusela řešit ragády.
Poradna
Dobrý den, paní doktorko, obracím se na vás s mým problémem. Asi 2 týdny mě pálí levá bradavka, prso nebolí. Udělaly se mi kolem ní malé výrůstky. Bradavku mám červenobílou, nekojím a ani nemám děti. Mám strach, co by to mohlo být. Děkuji za odpověď
Dobrý den,
takto bez možnosti Vás vyšetřit je těžké určit, jaký problém by to mohl být. Doporučuji postižené místo ošetřovat zklidňujícími mastmi typu Bepanthen, Sudocrem apod., nepoužívat parfémovanou kosmetiku, případně zvážit, zda jste neměnila nějaký druh kosmetiky, prací prostředky atd. Mohlo dojít k iritaci bradavky například i při sportu třením o materiál oblečení. Pokud by potíže přetrvávaly, objevily se podobné obtíže i na jiných místech těla, či se lokální problém zhoršoval, objevily se teploty, doporučuji navštívit Vašeho obvodního lékaře či gynekologa. Hodně štestí!

Pro akci je nutné přihlášení
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
TĚHOTENSKÉ E‑MAILY
Zaregistrujte se na Babyonline.cz, uveďte termín porodu a každý týden vám automaticky přijde e-mail s informacemi o vašem těhotenství týden po týdnu a vývoji miminka!