banner

Porodní plán je písemnou formou zpracovaná představa a přání rodičky, která s ním přichází k porodu na porodní sál.

Tuto formu sdělování a předávání informací o sobě využívá zhruba 15 % rodiček. Především jde o ženy informované, které absolvují předporodní kurzy a se svojí porodní asistentkou tyto své porodní plány sestavují. Ale také jsou to rodičky s negativní zkušeností z minulého porodu a tímto porodním plánem se chtějí „pojistit“ a zabránit tomu, aby se to negativní znovu opakovalo.
Vhodný čas pro sestavování plánu je kolem 36. týdne těhotenství, rodičky absolvují kurzy, získávají a vstřebávají informace a představují si a plánují si svůj porod.
Myslím si, že se svým plánem by měla rodička seznámit i svoji doprovázející osobu, která pak může personálu interpretovat nebo více vysvětlit nejasné body – pokud třeba zrovna rodička nemůže komunikovat.

I když si jako rodička sestavím porodní plán, velice záleží na tom, v jakém psychickém a fyzickém stavu přijdu k porodu (těším se na miminko, jsem vyspaná, nejezená a plná positiva nebo mám obrovský strach, jsem v nepohodě, velmi nevyspaná a unavená). Dle toho se taky bude vše kolem porodu odvíjet.
Důležité jsou předporodní kurzy a také informace o tom, zda moje požadavky v porodním plánu jsou na daném pracovišti reálné. Například chci rodit do vody, ale na mnou vybraném porodním sále buď vanu nemají nebo do vody nerodí. Chci rodit na židličce, ale žádnou tam nemají. Nebo chci, aby mi na noc odnesli miminko, protože se chci vyspat, ale v porodnici je pouze rooming in (což je jedině dobře – poznámka autorky).
Také ne na všech pracovištích umí s porodními plány pracovat a personál je jim příznivě nakloněn. Chcete-li si připravit porodní plán a vybíráte si místo, kam půjdete rodit, ptejte se, jakou má pracoviště zkušenost s porodními plány. A pokud nemá, nedejte se odradit překvapeným personálem a svůj plán předejte. Myslím, že již na všech pracovištích v naší republice se respektují všechna přání rodičky, která neohrozí průběh porodu a nejsou nebezpečná pro ni ani pro miminko.

Moje rada…

Předáte-li svůj porodní plán už při příjmu na porodní sál, i tak hned na porodním pokoji informujte znovu svoji porodní asistentku o vašem plánu a požádejte ji, aby jej společně s vámi prošla. Vedle vašeho písemného vyjádření, co si přejete a co ne, je velice důležitý a nutný osobní pohovor.

Co tam mám napsat?

Doporučuji absolvovat předporodní kurzy, vybrat si místo k porodu a seznámit se s tím, co daný porodní sál nabízí.
Před vytvářením porodního plánu se zamyslet, co je pro vás důležité. Co chcete, aby personál o vás věděl – přání, pocity, přesvědčení, obavy, strach, předešlé zkušenosti – positivní, negativní.
Rodičky v plánech uvádí možnosti a situace, které by si přály, aby byly během porodu dodrženy. Porod ale nelze přesně naplánovat, to je třeba mít stále na paměti…

Můj názor na porodní plán

Porodní asistentka doprovází rodičku během jejího porodu pouze po dobu několika pár hodin. Nemá šanci rodičku za takovou chvíli poznat, jaká je, jaký je její životní styl, co preferuje. Údaje v jejím porodním plánu porodní asistentce umožní soustředit se hned na to, co je pro rodičku důležité, hovořit s ní o tom, potřebné věci zařídit, zajistit, zorganizovat a snažit se, aby byla spokojená. I za cenu toho, že z porodního plánu nevyšlo téměř nic, vše se odvíjelo jinak, ale rozhodně ne špatně.
Takže porodní plán je jakýmsi průvodcem, nemusí se a někdy to ani nejde jej striktně dodržet. Vše záleží až na samotném porodu.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Bradavky

Následující článek:

Konzultace porodních plánů

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Zdravé těhotenství

těhotenství
Unikátní publikace pro těhotné i šestinedělky věnující se současně zdravé výživě, zdravému vaření krok za krokem a zdravému cvičení před, v průběhu těhotenství i po porodu. O tom nejdůležitějším, co rozhoduje o zdraví Vašeho miminka! Zkuste to!
cena pouze u nás: 199 Kč